PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka grubość styro zamiast 14 cm?



Heath
09-10-2006, 15:13
W projekcie mam scianę PTH 25 + 14 cm styro. Niestety styropian w takim wymiarze jest nietypowy (na zamówienie) i wiem juz że nie ma do niego np. listwy startowej i moze być kłopot gdy go zabraknie. Zauważyłem też że z tego samego biura projektowego domy (mniej więcej połowa i też z PTH 25) mają zaprojektowanie ocieplenia ze styr 12 cm. W hurtowni polecają 12 cm, że tak ludzie biorą do porothermu i jest dostępny od ręki. I zastanawiam się teraz czy wziąć typowe 12 cm czy też na zamówienie 15 cm ale popularniejsze od 14 cm. Dom z poddaszem użytk. 129 m kw pow. uzytkowej. Czy jest sens dopłacać do 15 cm czy do PTH 25 wystarcza 12cm?
Co radzicie?

anpi
09-10-2006, 15:21
Brałem 15 cm frezowany. Czekałem tydzień. Z genderki.

Rezi
09-10-2006, 15:23
>14 cm
każda dostępna u producenta

listwą startowa to nie problem a w hurtowni ida na łatwizna

ja mam 20 cm i jakos nie miałem żadnycch problemów z listwa startową , jak brakło 2 m2 dałem 2x10 cm

ESKIMOS
09-10-2006, 15:31
Czy jest sens dopłacać do 15 cm czy do PTH 25 wystarcza 12cm?
Co radzicie?
Musisz zdecydować czy wolisz dopłacić do 12 cm teraz (na 15 cm), czy później w ratach (za dogrzewanie domu przy 12 cm zamiast 15.) :D

Heath
09-10-2006, 16:04
Musisz zdecydować czy wolisz dopłacić do 12 cm teraz (na 15 cm), czy później w ratach (za dogrzewanie domu przy 12 cm zamiast 15.) :D

Skłaniam się ku 15 ale chyba ciut przesadzasz. Róznica między 12 a 14 nie jest chyba tak duża jak między ścianą gołą a ocieploną. :wink:
Rzecz w tym że nasunął mi się wniosek że skoro projektanci projektują domy na 12 cm przy tym samym materiale ściennym i skoro wszystko jest typowe to nikt się nie zastanawia i jedzie z 12tką.
Czytałem że ktoś daje 25 cm albo więcej. Czy istnieje grubość graniczna powyżej nie opłaca się dokładać ocieplenia? Akurat u mnie róznica między 14 a 15 nie jest duża ale niektórzy mają chyba niezdrowe zapedy.

Rezi - sprawdzałem po hurtowniach i np. Kreisel oferuje listwy 12 i 15 i nic pomiędzy.

A swoją drogą dawanie 14 zamiast 15 lub 12 w projekcie to chyba radosna twórczość architektów, zauważam coraz więcej takich "smaczków" w projektach gotowych. :wink:

ESKIMOS
09-10-2006, 17:52
Czy istnieje grubość graniczna powyżej nie opłaca się dokładać ocieplenia?
Przyjmuje się że jest to jakieś 20 cm.
Powyżej - to juz skórka za wyprawkę.

Rezi - sprawdzałem po hurtowniach i np. Kreisel oferuje listwy 12 i 15 i nic pomiędzy.
Skoro tak - to 15 cm. - to się jeszcze opłaci.

Heath
09-10-2006, 19:12
Przyjmuje się że jest to jakieś 20 cm.
Powyżej - to juz skórka za wyprawkę
Przyjmuje się tak przy dzisiejszych cenach gazu czy oleju opałowego, a co będzie za 5 lat jak położą gaz rurę na dnie Bałtyku to się dopiero zobaczy ile będzie opłacalne. Dla przypomnienia jeszcze rok temu każdy twierdził ze wystarczy 8 cm i nigdy nie będzie więcej potrzebne.

Zgadzam się z Eskimosem, chodziło mi też o ograniczenia wynikające z właściwości samego materiału.
Poza tym nie wydaje mi się żebyśmy za 2 lata ładowali na ściany pół metra ocieplenia bo gaz zdrożał 20 %. Myslicie że za kilka lat będziemy docieplać 12tkę? Kiedyś ten pęd musi się skończyć, w końcu po co kupujemy piece kondensacyjne, ocieplamy fundamenty i budujemy z ciepłych materiałów. Nie dajmy się zwariować, zanim to wszystko się zwróci to będziemy robić remonty generalne.

dzięki wszystkim za rady, jutro zamawiam 15 (i ani cm więcej :wink: )

ESKIMOS
09-10-2006, 20:13
dzięki wszystkim za rady, jutro zamawiam 15 (i ani cm więcej :wink: )
I tak trzymaj. :D

Powodzenia.

ESKIMOS
10-10-2006, 14:58
dom pasywny czyli taki który w ogóle nie potrzebuje ogrzewania ma ściany z 30 cm ociepleniem.
Tylko jakim kosztem? :(

andre59
10-10-2006, 15:13
Właśnie GazProm podał ze Gaz znowu drożeje o 10% od stycznia.

i co z tego :roll:
mam zrezygnować z wygody? albo zapłacić za gaz "z góry" ekstra docieplając dom?

andre59
10-10-2006, 15:19
Przyjmuje się że jest to jakieś 20 cm.
Powyżej - to juz skórka za wyprawkę
Przyjmuje się tak przy dzisiejszych cenach gazu czy oleju opałowego, a co będzie za 5 lat jak położą gaz rurę na dnie Bałtyku to się dopiero zobaczy ile będzie opłacalne. Dla przypomnienia jeszcze rok temu każdy twierdził ze wystarczy 8 cm i nigdy nie będzie więcej potrzebne.
A ja 5 czy 6 lat temu słyszałem, że racjonalna grubość ocieplenia to 12 cm. Teraz słyszę o 15-16 cm. W mojej okolicy nie widziałem by ktoś dawał więcej.

mxxxx
10-10-2006, 17:24
Jakby nie patrzeć 30 cm jest grubością graniczną, powyżej której otrzymuje się dom nie potrzebujący ogrzewania w ogóle.

lazik
10-10-2006, 17:37
Jakby nie patrzeć 30 cm jest grubością graniczną, powyżej której otrzymuje się dom nie potrzebujący ogrzewania w ogóle.
Czyli wystarczy około 24-25 cm ocieplenia o podwyższonym współczynniku U.

andre59
10-10-2006, 17:47
Jakby nie patrzeć 30 cm jest grubością graniczną, powyżej której otrzymuje się dom nie potrzebujący ogrzewania w ogóle.
nawet w niesłoneczny dzień albo w nocy gdy nie świeci się żadna żarówka, nie gra telewizor, w domu jest jedna osoba, ściany podciągają trochę chłodu od fundamentów, wentylacja działa sprawnie, a temperatura na zewnątrz -20 st.C ?

andre59
10-10-2006, 17:52
Jakby nie patrzeć 30 cm jest grubością graniczną, powyżej której otrzymuje się dom nie potrzebujący ogrzewania w ogóle.
Czyli wystarczy około 24-25 cm ocieplenia o podwyższonym współczynniku U.
Nie zapomnij o odpowiednich oknach z szybami k=0,3 (są takie) i jeszcze grubszej warstwie ocieplenia na, albo w stropie.

lazik
10-10-2006, 18:19
Jakby nie patrzeć 30 cm jest grubością graniczną, powyżej której otrzymuje się dom nie potrzebujący ogrzewania w ogóle.
Czyli wystarczy około 24-25 cm ocieplenia o podwyższonym współczynniku U.
Nie zapomnij o odpowiednich oknach z szybami k=0,3 (są takie) i jeszcze grubszej warstwie ocieplenia na, albo w stropie.
Mam u siebie 15 cm styro o U=0.032 a okna będą o szybach z U=0.5. Jak dla mnie wystarczy, chociaż wiadomo, że do pasywnego to jeszcze daleko. Audytor OZC wypluwał mi za bardzo optymistyczne wyniki, więc pozostaje czekać by sprawdzić ile litrowy ten mój domek będzie.

lazik
10-10-2006, 20:43
Mam u siebie 15 cm styro o U=0.032
dziwne a może literówka ?? ja mam w projekcie 20 cm styropianu na zakładkę ułożonego szczelnie i daje to wynik:
opór Re = 0,04 m2*K/W
współczynnik przenikania U= 0,175 W/m2*K
Moja pomyłka. Miała być lambda=0,032
Prawie coś takiego: http://www.termoorganika.pl/produkty/sciana/platinium_plus.asp

andre59
10-10-2006, 20:53
nawet w niesłoneczny dzień albo w nocy gdy nie świeci się żadna żarówka, nie gra telewizor, w domu jest jedna osoba, ściany podciągają trochę chłodu od fundamentów, wentylacja działa sprawnie, a temperatura na zewnątrz -20 st.C ?
Nawet w taki dzień pies albo kot będzie produkował ciepełko jak mały kaloryfer, tak samo instalacja od CWU zgubi trochę ciepła, tak samo czajnik gotując wodę na herbatę, czy pralka czy odkurzacz.
Z definicji domu pasywnego wynika że traci on mniej ciepła niż uzyskuje z tych dziwacznych źródeł ciepła jak np.: zwierzęta domowe, mieszkańcy, urządzenia elektryczne, instalacja CWU itp.
Ja osobiście nie będę ryzykował budowy takiego domku w zupełności mi wystarczy dom 3 litrowy ze szczątkowym ogrzewaniem.
Daj znać jak go wybudujesz i trochę pomieszkasz (ze dwa sezony),
ciekaw jestem czy rzeczywistość będzie zgodna z założeniami.
liczę na rzetelne dane.

10-10-2006, 21:05
Ja mam 14cm, nie miałam żadnych problemów z listwami startowymi czy samym materiałem... Gorsza ekipa może mieć kłopoty z osadzeniem rur spustowych do rynien (ale to dotyczy "grubszych" styropianów, nie konkretnie 14-tki), moja dała sobie radę...

lazik
11-10-2006, 08:00
Prawie coś takiego: http://www.termoorganika.pl/produkty/sciana/platinium_plus.asp
Dziwna sprawa, w specyfikacji technicznej dla tego super ciepłego styropianu podają że deklarowany opór cieplny ich styropianu ma takie same parametry ja zwykły styropian. Dla przykładu 15 cm grubości to Ro = 3,9 m2*K/W a dla 20 cm to Ro = 5,25 m2*K/W.
To chyba na inną specyfikację techniczną patrzymy. Ja widzę coś takiego:
http://img224.imageshack.us/img224/6807/styrovp0.png

Yoric
11-10-2006, 08:28
Heath,

12 cm troche za malo ...
14 jest Oki
15 - troche niby lepiej niz 14 cm ..ale przy cieplym porothermie kazdy dodatkowy cm coraz mniej wnosi do wsp. przenikania ciepla R

30 cm - to rzeczywiscie dom pasywny - w ogole nie trzeba grzac bo wlasciciel w Tworkach stacjomuje

(Y)

ESKIMOS
11-10-2006, 09:51
12 cm troche za malo ...
14 jest Oki
15 - troche niby lepiej niz 14 cm ..ale przy cieplym porothermie kazdy dodatkowy cm coraz mniej wnosi do wsp. przenikania ciepla R
30 cm - to rzeczywiscie dom pasywny - w ogole nie trzeba grzac bo wlasciciel w Tworkach stacjomuje
(Y)
Dokładnie tak też uważam. :D

Heath
11-10-2006, 10:05
Heath,

15 - troche niby lepiej niz 14 cm ..ale przy cieplym porothermie kazdy dodatkowy cm coraz mniej wnosi do wsp. przenikania ciepla R

(Y)
i stąd się właśnie brał mój sceptycyzm

sSiwy12
11-10-2006, 10:33
A może takie wyliczenie z założeniem że, ściana z BK 25 + 8cm styropian daje "przepisowe U=0,3
Wyszło mi z uśrednień, ale dla porównania może być, że:
zwiekszenie grubości styropianu o 1 cm zmniejsza U o 0,02 do grubości 12 cm, dalsze zwiekszanie o 1 cm od 13 do 18cm styropianu ponmiejsza U o 0,01 na każdy cm styropianu, dalsze ziwększanie grubości od 19 do 28 cm powoduje zmniejszenie U o 0,005, a powyżej 29cm zmniejszenie U wynosi 0,003 na każdy 1 cm styropianu dodatkowo.

Wiech
11-10-2006, 10:58
Heath ja mam ocieplenie 14 cm. wełny .ale listwy startowe są takie same.Rockwol ma je w swojej ofercie. Wiech

ESKIMOS
12-10-2006, 09:44
A ja osobiście uważam że Państwo Polskie powinno zaprzestać naliczania Cła Vat-u i Akcyzy jednocześnie od czynników grzewczych i przykładowo tona węgla powinna kosztować 100 zł, a litr oleju opałowego ok 50 gr. Wtedy cała ta nasza dyskusja w tym wątku nie miała by żadnego sensu.
Jakkolwiek masz rację, to Panstwo Polskie, ze szczególnym wskazaniem na fiskusa jest i bedzie zawsze głuche na takie argumenty. :(