PDA

Zobacz pełną wersję : Domek szkieletowy



Kubaty
13-04-2003, 15:55
Chcę budować domek w szkielecie drewnianym. Macie w tym zakresie jakieś doświadczenia? Co byście polecali, a przed czym ostrzegali?

ewusia
14-04-2003, 07:01
Wejdź na stronę http://www.szkielet.com.pl i tam bedziesz miał wszystkie za i przeciw szkieletkowi. Poza tym Pan Wojciech Nitka, który jest krajowym specjalistą od domów szkieletowych chętnie odpowiada na wszelkie zapytania. Poszukaj na Forum, niejednokrotnie się tu wypowiadał.
Pozdrawiam

Kubaty
14-04-2003, 19:43
Dzięki. Przejrzałem strony. Ciekawe i napewno będę z nich korzystał.
Chciałbym jednak usłyszeć tych co mają już doświadczenia w budowaniu domów szkieletowych.
Czy nikt nie buduje?

orfi
20-04-2003, 14:43
Może się ktoś wypowiedzieć, kto już mieszka kilka lat w domu szkieletowym drewnianym i cos sprawdzonego może na ten temat powiedzieć? Bo jak dotąd to wypowiadają się ludzie, którzy jak sadze tylko przypuszczają o istniejących wadach a nie przechodzą przez to wszystko. Ponieważ stoję przed dylematem takiego domu czy postawić szkielet drewniany czy murowany to proszę o sprawdzone informacje?! I o ogrzewanie również... Jakie ogrzewanie w 70 m2 domu szkieletowym drewnianym z poddaszem /razem 70 m2/ - mały, ale swój?!! Czy można się spodziewać conajmniej 30 letniej dobrej kondycji tego domu? Za takim budowaniem przemawiają dwa aspekty wg mnie: niewiele tańszy.... Jakieś 100.00 Do 200.00 pln na m,2...ale to nie wszystko... Uzysk pow,uzytkowej przy pow. zabudowy 100 m2 jest to Ok 10 m2 - to jakby nie było ładny pokój za darmo! Dobrze wykonany dom w techn.szkieletu drewnianego to myślę ze nie jest zły pomyśl.. Niech ktoś się wypowie, kto to użytkuje!!!! wiem ze lata ostanie dały dużo doświadczenia naszym bobom budowniczym w stawianiu tych domów i dlatego domy sprzed 10 laty mogą mieć nieco więcej wad niż te budowane w latach 2002 i 2003.... Oprócz cienkich i ciepłych ścian mamy również w domach szkieletowych uzysk czasu.. Oczywiście dom szkieletowy położony czy złożony w 2 tygodnie nie może być dobrze złożony. Po rozmowach z firma http://www.abpnet.pl dowiedziałem się ze takie domy musza być pieczołowicie składane/budowane i musi to trwać około 6-8 tygodni!!! Same fundamenty i wybitnie pieczołowicie położona izolacja wymaga 4 tygodni pracy. Odwiedźcie stronę http://www.abpnet.pl wypowiedzcie się na ten temat!!! Co robić??? Dom szkieletowy o pow. 70 m2 pod klucz za 100,000.00....Czy??? 0 Dom z, ytonga ale za to tylko pow.60 m2 pod klucz za 120,000.00
Oba kosztorysy dotyczą oczywiście tego samego projektu LMP26 ze strony http://www.lipinscy.pl cos za cos?! tu szkielet, technologia jakby niebezpieczna dla zatwardziałych tradycjonalistów ale "ciut" taniej.... Za to więcej pow.użytkowej ; albo gazobeton, zawsze jest to mur chociaż nieco droższy i kosztem ok.10 m2 pow.uzytkowej ...Ludzie pogadajcie cos na tym forum o "kanadyjczykach" bo nikt nic nie mówi... zawsze tylko przypuszczenia albo bo sąsiad to ma pęknięcia albo sąsiad narzeka... Mówcie o swoich doświadczeniach!!!! i dodajcie coś o ogrzewaniu takiego małego domu!!!!
pozdrawiam
[email protected] (eek:[email protected])

Jędruś
24-04-2003, 22:26
Spróbuję choć będzie mi trudno ustosunkować się do zagadnienia. Moje doświadczenie w zamieszkiwaniu takiego domu pochodzi bowiem z drugiej półkuli. Jak dobrze wiecie taki sposób budowy jest powszechnie stosowany w Ameryce Północnej. Mieszkam w takim domu, który zbudowaliśmy w roku 1998. Jak do tej pory nie zauważyłem zbyt wielu problemów. Co do trwałości to myślę, że dom o konstrukcji szkieletowej nie przetrzyma domu całkowicie murowanego. Materiał drewniany męczy się szyciej i z czasem będzie wymagał napraw i remontów. Wszystko zależy też w dużej mierze od jakości wykonania. Najważniejszym plusem jaki przemawia według mnie za zudowaniem takiego domu to to, że z konstrukcją drewnianą łatwiej się pracuje, łatwiej cokolwiek przerobić. Możemy być pewni, że jak tylko zdecydujemy się na jakieś poważniejsze prace czy zmiany to nie będziemy zmuszeni do kucia betonów i cegieł czy pustaków. Myślę, że kreatywności i pomysłowości nie ma końca w domu o konstrukcji szkieletowej. Łatwiej tu o wstawienie dodatkowego okna, łatwiej też pracować między ścianami, które można przesuwać wedle potrzeby. Ściana wewnętrzna w domu szkieletowym jest zawsze ciepła (porównując do cegły czy pustaka). Moim zdaniem jeśli szkielet można zbudować taniej i uzyskamy więcej miejsca to napewno budowałbym szkielet. Po moich doświadczeniach w mieszkaniu w takich domach od 19 lat napewno bym się nie wahał. Zawsze boimy sie tego co nowe. Mam tylko nadzieję, że domy drewniane sprawdzą się w naszym klimacie.
Pozdrawiam,
:smile:

27-05-2003, 14:11
Mam doświadczenie - mieszkam w takim domu zbudowanym w ziemniejszej, wschodniej części Polski już 6 lat. Jestem bardzo zadowolony. Dom jest ciepły i jak na razie nie śmierdzi. Mam nadzieję, że nie zacznie, bo jest zrobiony wg prawideł sztuki. Ważne jest w tej budowie, czy firma budująca tak do końca wie, o co chodzi i nie myli jej się paroizolacja z wiatroizolacją itd. Każdy następny dom wybudowałbym też w tej technologii. Służę swoją wiedzą. Marek

Wojciech Nitka
27-05-2003, 16:52
orfi,
pamiętaj tylko o jednym - rzetelena firma wykonawcza to klucz do sukcesu. Branie jakiejś tam firmy, tylko dlatego że jest tania, sprowadzi na Ciebie wiele problemów. Wszystko ileś tam musi kosztować - dom również. Tani dom można wybudować tylko i wyłącznie gdy oszczędza się na materiałach i jakości lub ... gdy buduje się samemu.