PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel do zasilania bramy i domofonu



anpi
09-10-2006, 18:58
Muszę położyć ok. 30 m kabla w ziemi - między domem i bramą. W zasadzie muszą być 2 kable - jeden zasilający (230 V) i drugi do domofonu. Jakiego kabla użyć? Chyba jakiegoś żelowanego? Jak to rozwiązaliście u siebie?

aqep
09-10-2006, 21:24
to bedzie domofon czy videodomofon?? powyzej 30m zaleca sie dac do komunikacji kabel koncentryczny do zasilania powinny isc kable w czarnej izolacji..ja dalem u siebie wszystkie biale kable ale w solonie rury arot (taka niebieska karbowana)..pamietaj o kablach do bramy do furtki, do oswietlenia bramy, kiedys moze do kamerek :wink:

anpi
09-10-2006, 21:32
Na razie domofon, ale koncentryk w sumie mogę też położyć, może w przyszłości się dorobię wideodomofonu :-?

ghostt
09-10-2006, 21:34
kabelki tylko w oslonie arot lub hdpe
ja mam hdpe - narazie sama rure ulozona przy budowie kanalizy
jak bede mial brame wsadze tam kable takie jakie beda mi pasowac

retrofood
10-10-2006, 00:51
Witam.

Kabel zasilajšcy - zwykły ziemny YKY

bwojtek
10-10-2006, 08:56
A do bramy potrzebujesz 230v? Napęd nie będzie czasem zasilany z transformatora (ja tak mam). Mam zwykłe "czarne" kable (ziemne). Jeden 5x2,5mm2 do zasilania 24V i zasilania elektrorygla furtki i jeden 10x0,5mm2 (chyba telefoniczny) do wideodomofonu. Mam jakieś 50m i obywa się bez koncentryka a obraz jest zupełnie czysty.

maciej747
10-10-2006, 09:19
Muszę położyć ok. 30 m kabla w ziemi - między domem i bramą. W zasadzie muszą być 2 kable - jeden zasilający (230 V) i drugi do domofonu. Jakiego kabla użyć? Chyba jakiegoś żelowanego? Jak to rozwiązaliście u siebie?

anpi: ja polozylem 3 zylowy zasilajacy (230V), dwuzylowy do sterowania ryglem furtki i 10 parowy telefoniczny. Wszystko wsadzilem w taka rurke plastikowa jaka telekomunikacja doprowadza przewody telefoniczne do indywidualnych domkow. W tym ukladzie centralka sterujaca napedami bramy musi byc na slupku ogrodzenia. Jezeli chcesz miec centralke w domu, to musisz doprowadzic kable zasilajace poszczegolne napedy bramy, plus kabelki do fotokomorek, elektrozamka, itp. Kazda konfiguracja ma swoje zalety i wady. Kabel telefoniczny kupilem zelowany do ziemi (chociaz w koncu wlozylem go do rurki). Najlepiej zastanow sie teraz, co na plocie chcesz miec, i zajzyj na strony producentow, i dowiesz sie jakich to bedzie wymagalo kabli. Alternatywnie poloz w ziemi grubsza rurke, bez ostrych zakretow, do przeciagania kabli pozniej.
Powodzenia,
Maciej

JANK
10-10-2006, 10:26
Anpi muszą być to kable doziemne czyli jeśli chodzi o 230V to YKY a sygnałowe i inne muszą być żelowane . Mozna położyć w zwykłej izolacji, ale trzeba liczyć się z tym, że za kilka lat trzeba je będzie wymienić - nie polecam takiego rozwiązania.

retrofood
10-10-2006, 10:55
Witam.

Mozna położyć w zwykłej izolacji, ale trzeba liczyć się z tym, że za kilka lat trzeba je będzie wymienić - nie polecam takiego rozwiązania.

Nie przesadzajmy. Jeœli 30 - 40 lat (a ja mam je już tyle) to dla ciebie kilka... Oczywiœcie chodzi o kable przeznaczone do układania w ziemi. Przecież po takim okresie i tak zmieni się koncepcja albo potrzeby i to normalne, że polożymy (albo następcy) wtedy coœ nowego.

JANK
10-10-2006, 17:39
Mówiąc o zwykłej izolacji miałem na myśli kable które stosuje się wewnątrz budynków :lol: