PDA

Zobacz pełną wersję : Keramzyt lub silka lub cegła zamiast słupa żelbetowego?



tomeki
10-10-2006, 06:58
Mam w projekcie słup żelbetowy podtrzymujący podciąg, na którym jest położony strop. Słupek ma wymiar 40 cm na 24 cm. Jak zrobię ten słupek to znowu mi się wydłuży budowa, bo musi schnąć, a czas mnie nagli, bo zima idzie, więc zapytałem czym można to zastąpić.

Wykonawca proponuje keramzyt lub silkę zamiast żelbetu, a kierownik cegłę.

Doradźcie proszę - czym można zastapić słup żelbetowy, aby strop wytrzymał i nie pękał?

10-10-2006, 07:07
a zaprawa zwiąże Ci szybciej niz beton ?

to dośc solidny przekrój betonu 40 x 24 ... plus stal ...
nie zamieniałbym

Geno
10-10-2006, 07:57
Mam w projekcie słup żelbetowy podtrzymujący podciąg, na którym jest położony strop. Słupek ma wymiar 40 cm na 24 cm. Jak zrobię ten słupek to znowu mi się wydłuży budowa, bo musi schnąć, a czas mnie nagli, bo zima idzie, więc zapytałem czym można to zastąpić.

Wykonawca proponuje keramzyt lub silkę zamiast żelbetu, a kierownik cegłę.

Doradźcie proszę - czym można zastapić słup żelbetowy, aby strop wytrzymał i nie pękał?
Weź tą cegłę od kierownika i trzaśnij go w głowe na początek... :wink:
Bez przesady z tym wysychaniem tego słupa - nośność słupa żelbetowego i ceglanego o adekwatnym przekroju to zupełnie inne bajki.

Duży Boban
10-10-2006, 08:06
Ja w projekcie miałem słup żelbetowy 25x25 podtrzymujący belkę żelbetową. na której leży murłata i jedna połać dachu. Zrobiliśmy słup z cegły klinkierowej z rdzeniem żelbetowym.

wolar
10-10-2006, 08:10
Dobrze się zastanów nim zmienisz element konstrukcyjny budynku. Ten betonowy filar został obliczony tak abyś nie miał nigdy kłopotów. Natomiast erzace mogą mieć nieprzewidzialny skutek. Chyba, że ktoś od konstrukcji przeliczy to na inny materiał i daci to na piśmie. Ja w domu też mam kilka podciągów i filarów ale nikt z budowlanców nie odważył się zmienić elementu konstrukcyjnego budynku.
Miłej budowy

Duży Boban
10-10-2006, 08:16
Kierownik wyraził zgodę na tę zmianę a architekt twierdził, że można nawet ten słupek zamienić na drewniany jak się ma łebskiego cieślę.

Geno
10-10-2006, 08:23
Kierownik wyraził zgodę na tę zmianę a architekt twierdził, że można nawet ten słupek zamienić na drewniany jak się ma łebskiego cieślę.
Nie widziałem jeszcze drewnianego słupa podtrzymującego żelbetowy podciąg ale moze mało jeszcze w zyciu widziałem....

Duży Boban
10-10-2006, 08:45
Nie widziałem jeszcze drewnianego słupa podtrzymującego żelbetowy podciąg ale moze mało jeszcze w zyciu widziałem....

No, wg architekta żelbetowy podciąg też mógł być zamieniony na drewnianą belkę.

Geno
10-10-2006, 08:47
Nie widziałem jeszcze drewnianego słupa podtrzymującego żelbetowy podciąg ale moze mało jeszcze w zyciu widziałem....

No, wg architekta żelbetowy podciąg też mógł być zamieniony na drewnianą belkę.
Ano mógł, żelbet można zamienić na stal, stal na drewno i odwrotnie w niczym to nie przeszkadza poza kosztami.

am00
10-10-2006, 09:18
Do takich słupów stosuje się zwykle pustaki kominowe jako szalunek tracony np z silki lub ceramiki. Ten słupek w czasie wiązania betonu nie przenosi pełnych obciążeń bo masz przecież jeszcze podsteplowany szalunek podciągu. Nie ma więc powodu do robienia przerwy technologicznej na wiązanie betonu.

Geno
10-10-2006, 09:22
Do takich słupów stosuje się zwykle pustaki kominowe jako szalunek tracony np z silki lub ceramiki. Ten słupek w czasie wiązania betonu nie przenosi pełnych obciążeń bo masz przecież jeszcze podsteplowany szalunek podciągu.
To komentarz własciwie do którego posta?

am00
10-10-2006, 09:30
Do takich słupów stosuje się zwykle pustaki kominowe jako szalunek tracony np z silki lub ceramiki. Ten słupek w czasie wiązania betonu nie przenosi pełnych obciążeń bo masz przecież jeszcze podsteplowany szalunek podciągu.
To komentarz własciwie do którego posta?

Jakoś nie zauważyłem, żebyś rozwiał wątpliwości autora wątku, więc nie do Twojego.

Geno
10-10-2006, 09:35
Do takich słupów stosuje się zwykle pustaki kominowe jako szalunek tracony np z silki lub ceramiki. Ten słupek w czasie wiązania betonu nie przenosi pełnych obciążeń bo masz przecież jeszcze podsteplowany szalunek podciągu.
To komentarz własciwie do którego posta?

Jakoś nie zauważyłem, żebyś rozwiał wątpliwości autora wątku, więc nie do Twojego.
Mnie się wydaje,że częściowo rozwiałem - nie zmieniać. Z tym wysychaniem przesada a niekoniecznie każdy kierownik jest w stanie przeliczyć konstrukcję z jednej na inną - druga rzecz to zgoda projektanta.