PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie akumulacyjne w domu z BK400



frykow
11-10-2006, 10:29
Sytuacja zastana:

domeczek szeregówka - segment środkowy, powierzchnia na parterze 35m2, ściany zewn. z BK400 36cm; wewnątrz ściany działowe będą z BK 8cm, ale będzie ich mało - kilka m.kw.

Chcę grzać prądem. Zastanawiam się nad akumulacyjnością takiego budynku.

Na podłodze, przed zrobieniem wylewki i ocieplenia mam wolne jakieś 15cm w pionie. Przyjdzie może 7cm styropianu i z 8cm wylewki.

I teraz clue: czy przy takich murach, takiej podłodze i powierzchni da radę zrobić z tego ogrzewanie akumulacyjne - czyli grzanie w tańszej taryfie nocnej? Czy też dom (parter) będzie się zbyt szybko wychładzał?

Jakieś odczucia?

gosciu01
11-10-2006, 18:32
za mało danych ( okna, drzwi, wentylacja, powierzchnia ścian ) ...

tak +/- 1K obniżenie temp. przez 8 godz. przy 0C na zewnątrz.
Od 15 do 17 znów podgrzewasz i aby do nocki :wink:

Najwyżej w większe mrozy włączy się na godzinkę-dwie w drogiej taryfie,
to nie tragedia. To się nazywa komfort.

frykow
12-10-2006, 10:30
Znaczy się, że w ciągu 8h taki dom powinien wychładzać się przeciętnie o 1 stopień?

W jaki sposób policzyć ile energii potrzeba później dostarczyć aby podgrzać o ten 1 stopień?

Właśnie dla komfortu i prostej instalacji chcę się pchać w biznes z prądem. :)

gosciu01
12-10-2006, 17:26
to nie takie proste.
trzeba liczyć potrzebną energię na dogrzanie powietrza ( kubatury domu ), pojemność cieplną ścian, stropów, podłóg itd., które oddają /pobierają ciepło i jednocześnie straty, które posiada budynek przy danej temp. wewnątrz i na zewnatrz.
A w okresie 8-12 godzin temp. zewnętrzna przecież nie jest constans.

Najlepiej to określić na podstawie doświadczeń lub z baaardzo dużym przybliżeniem, ale nie tak dużym błędem.
Można też policzyć dokładnie, ale wydaje się to być żmudną robotą.
I chyba bezzasadną.
Osobiście policzyłem to dla swojego przyszłego domu ale w funkcji liniowej znajac straty ciepła budynku i akumulacyjność domu. Prawdziwą byłabye natomias jakaś funkcja wykładnicza.

Jeśli chcesz grzać prądem jak najwięcej w taniej taryfie ( to oczywiste ) i stawiasz na stabilną temp. w domu to zrób wszystko aby budować z jak najcięższych materiałów, np. ściany działowe grube z silikatów.

BK400 jest dobrym izolatorem, ale nie najlepszym materiałem do akumulowania ciepła.

Zonzi
13-10-2006, 15:25
Witam

Na stronie Devi w poradnikach projektanta masz opisane parametry podlogi akumulacyjnej. Przy Twoich scianach wychodzi mi z wykresu ze powinienes dac jakies 10 cm wylewki. Ja u siebie przy scianach z silikatu daje 8 cm a przy lekkich scianach to powyzej 12 cm.

pozdrawiam
Zonzi

ewelina_i_marek
13-10-2006, 15:40
Ja u siebie mam bk500 i mogę potwierdzić, że o ile jest on słabym przewodnikiem ciepła (utrzymuje je w budynku) o tyle marny z niego materiał akumulacyjny. Po prostu jest zbyt "puszysty".

sSiwy12
13-10-2006, 16:17
Chyba namieszam, ale co mi tam.
Istnieją w tym przypadku dwa pojęcia akumulacji (cieplnej). Jedno to akumulacyjny system grzewczy, a drugie, to akumulacja budynku(ścian). W sprawie pierwszego wszysto jasne im wieksza akumulacja, tym większa bezwładność, co ma znaczenie w przypadku (i nie tylko) ogrzewania "taną energią elektryczną".
Natomiast z akumulacją budynku to jest tak (z logicznego punktu widzenia), że im większa, to tym gorzej, bo więcej energii potrzebujemy do ogrzania, a jej "odzysk" jest raczej iluzoryczny. Podam przykład.
Takie same warunki. W jednym przypadku ściany z dużą akumulacją, a w drugim termosik, tj. zero akumulacji. W którym przypadku zużyjemy mniej energii do ogrzania? Które szybciej się wychłodzi? Na to ostatnie odpowiem: zależy po jakim czasie, i jakie jest U przegrody, a nie jaka jest jej akumulacyjność.

gosciu01
15-10-2006, 19:01
akumulacja związana jest z ciepłem właściwym materiału ( cw ).
Czym większe cw, tym więcej energii "Q" trzeba włożyć w obiekt, aby go ogrzać i tym dłużej później może on oddawać to ciepło.

A w którą stronę ( na zewnątrz, czy do wewnątrz ) zależy od dT.
Aby wykorzystać akumulacyjność ścian dla naszych potrzeb, należałoby raczej nie dopuścić do ucieczki energii na zewnątrz obiektu i zachoać ją do późniejszego wykorzystania.
Tutaj w praktyce przydaje sie druga warstwa np. styropianu i poprawienie "U" przegrody. Ściana dwuwarstwowa.

Czym większa akumulacja, tym trudniejsze ( wręcz niemożliwe ) precyzyjne sterowanie ukałdem. W zamian dostajemy w miarę stabilną temperaturę w amplitudzie [ grzanie/nie grzanie ].

Jeśli naszym celem jest precyzyjne sterowanie temperaturą w przedziałach czasu proponuję budownictwo szkieletowe z ogrzewaniem promiennikowym.

Jeśli chcemy grzać w taniej taryfie i utzymywać stabilną temperaturę w okresie "drogiego" prądu najlepszym popularnym materiałem będzie silika z ociepleniem styropianem, bądź wełną.

Dużo zależy od charakteru użytkowania obiektu i ( najlepiej świadomego ) wyboru przez inwestora.