PDA

Zobacz pełną wersję : RURY GAZOWE A SUFIT PODWIESZANY



dodi
11-10-2006, 12:41
Witam

Jak wygląda sprawa przykrycia rur gazowych idących pod sufitem płytami g-k?

dodi

SAVAGE7
11-10-2006, 13:01
na własną odpowiedzialność. ale kumpel tak zrobił i ma przynajmniej estetyczne pomieszczenie.

mikimka
11-10-2006, 20:56
Zgodnie z par 165 pkt. 2 rozporządzenia w sprawie war. techn. jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mozna, jezli strop podwieszany uznamy za nieuszczelniony ekran, łatwy do demontażu - a raczej mozna tak uznać.
Najlepiej, żeby na tym odcinku nie było zadnych połączeń (spawanych czy lutowanych) i wtedy nikt nie powinien się przyczepić. My tak mamy w mieszkaniu i nikt się nie przyczepia.
Pozdrawiam

Prezo
11-10-2006, 21:15
z tego co ja wiem to można tylko że trzeba zostawić specjalne otwory na trasie tej rury w tym podwieszanym suficie - spotkałem się już z czymś takim na budowach i ludzie tak robili ale jak jest faktycznie w przepiusach to nie wiem

dodi
11-10-2006, 21:54
Wielkie THX za pomoc

dodi

czajnik
12-10-2006, 07:41
Nie wolno. Strop podwieszany to nie jest żaden ekran. Zapis o ekranie dotyczy bruzdy ściennej. Proszę mi powiedzieć, co w przypadku nieszczelności instalacji, jak usunąć wtedy mieszaninę wybuchową gaz+powietrze?

amdam
12-10-2006, 08:24
Jest całkowity zakaz obudowywania czymkolwiek rur. Ten kto zrobi obudowe rur gazowych, przy kontroli dostanie po łapach. A nie wspomne juz o zagrożeniu w przypadku jakiegokolwiek wycieku. To się w głowie nie mieści jak czasem ludzie są nieodpowiedzialni.

Znam też takiego co wbrew przepisom, pociągnął wodę pod trzema pokojami wzdłuż domu, chociaż wyrażnie miał powiedziane na projekcie, że woda nie może przechodzić przez więcej niż jeden fundament. Teraz do odbioru domu przyjechał geodeta, zmierzył, zbadał i nakreślił na mapce zmiane ciągnięcia wody. Wodociągi tego nie odbiorą, każa kuć, lub w ostateczności, uciąć rurę przy wejściu pod fundamenty i podłaczyc nową zgodnie z projektem. I tak idą mu na rękę, no nie każą kopać zgodnie z projektem do końca, tylko nanieśli zmiany, umożliwiające mu dociągnięcie legalne wody od połowy ucinając rurę. A gdy robił wodę sam zwróciłem mu uwagę, żeby sprawdził jak ma w projekcie, bo wiem, że woda nie może przechodzić pod więcej niż jednym fundamentem. Olał sprawę, teraz kopie.

Z gazem będzie podobnie. Jeżeli trafi na kontrolę gazowni, bądź nadzoru technicznego, zapłaci karę i każa mu sufit rozebrać.

dodi
12-10-2006, 11:45
A czy pod ocieplenie na zewnątrz też nie można? bo w gazowni powiedział że można dawać pod styropian.

Wojtek R
12-10-2006, 11:50
Witam

Jak wygląda sprawa przykrycia rur gazowych idących pod sufitem płytami g-k?

dodi


daj sobie spokój z tymi rurami po co CI te rury chcesz mieć kuchenke gazową ?? , gaz tylko do kotłowni a w kuchni płytę elektryczną ,

dla wszystkich zastanawiających się czy kuchenka na gaz czy prąd ja po 3 miesiącach użytkownia mogę powiedzieć tylko tyle

KUCHNIA NA GAZ TO JAKIŚ MEGA ANTYK

1) w zasadzie nie widzę różnicy w opłatach za prąd
2) nie mam tłustych szafek od spalania gazu
3) nic mi na kuchnie nie obłazi , nie jest tłuste itd.
4) jak chcesz to zwyczajnie miejsce gotowania jest sterylne
5) i najważniejsze nie mam BOMBY i nie muszę się martwić , że dziecko spowoduje jakąś tragedię

dodi
12-10-2006, 12:08
Pytam o to poniewaz skrzynkę mam z boku domu a kotłownie na ścianie frontoweji rury przechodzą przez garaż, WC, wiatrołap i dopiero do kotłowni, wiesz już czemu? pomijając to że chce mieć w WC i wiatrołapie sufit podwieszany


dodi

Wojtek R
12-10-2006, 12:22
Pytam o to poniewaz skrzynkę mam z boku domu a kotłownie na ścianie frontoweji rury przechodzą przez garaż, WC, wiatrołap i dopiero do kotłowni, wiesz już czemu? pomijając to że chce mieć w WC i wiatrołapie sufit podwieszany


dodi


przeprasza a nie lepiej było zrobić malutką skrzynkę podtynkową w kolorze elewacji niż ciągnąć teraz przez pół domu rury ....

dodi
12-10-2006, 12:25
szczerze to nie chce miec skrzynki przy dzwiach do domu.



dodi

Wojtek R
12-10-2006, 12:43
szczerze to nie chce miec skrzynki przy dzwiach do domu.

dodi


no jak taka sytuacja to możesz jedynie szczerze uściskać tego inteligentnego projektanta :P

co to za projekt , skąd bo oglądałem kilkaset z różnych firm ale wejścia z gazem przy dzwiach to jeszcze nigdzie nie widziałem

dodi
12-10-2006, 12:53
Patrz co pisze i co piszesz... sam napisałeś zeby dac skrzynke podtynkowa na przodzie i bedzie prosciej niz ciagnac rury przez calydom

dodi

JoShi
12-10-2006, 12:58
KUCHNIA NA GAZ TO JAKIŚ MEGA ANTYK

Rozumiem Twoj zachwyt. Ale mam pytanie gotujesz ty czy ktos inny ? Bo ja widzę różnicę podczas gotowania i powiem szczerze, lepiej mi to idzie na kuchni gazowej. Poza tym chyba ten post nie o tym byl czy lepszs kuchnia gazowa czy elektryczna, tylko o tym czy mozna jakoś estetycznie rury zamaskować.

Sama mam ten problem bo mam rurę w korytarzu, gdzie mam pod sufitem równiez inne instalacje i chcę zrobić sufit podwieszany. Poniewaz rura idzie wzdłuz ścianyto oddziele tę część sufitu tworząc coś w rodzaju korytka na rurę gazową. Cały sufit zrobie podwieszany a na tym odcinku dam kratkę z MDF i pomaluję na biało tak jak reszt e sufitu. Myślę, że będzie i estetycznie i bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

amdam
12-10-2006, 13:04
Też chciałem dać pod styropian.

Facet z Gaspolu powiedział tak.

Niby można, ale tynku już położyć nie możesz. Więc - reasumując nie można :) (mowa oczywiście o ścianie zewnętrznej w moim przypadku).

amdam
12-10-2006, 13:10
Do Wojtka R.

Wyobraź sobie Wojtek, że przed wprowadzeniem sie do domu, używałem elektrycznej kuchenki, wszystko w mieszkaniu było na prąd. Pomijając już wady- koszta gotowania (dłuższy czas), mocno nagrzewające się kuchenki (niebezpieczeństwo dla dzieci) nie widzę żadnych zalet kuchenki elektrycznej.
Każdy chwali to co ma, z tym, że ja byłem po obu stronach.

Świadomie wybrałem kuchenke gazową klasy A. Oszczędność gazu, system dopalania (dokładne spalanie gazu), efektywność (2-krotnie szybciej zagotujesz wodę na kuchence gazowej - elektryczna musi się rozgrzać), po wyłączeniu kuchenka natychmiast się ochładza więc nie muszę pilnować dziecka aby nie dotknęło ręką gorącego blatu.

Jak więc widzisz same zalety.

Twoje wady wynikają raczej, nie obraź się z niechęci sprzatania. Brudas zanieczyści skutecznie zarówno gazwoą kuchankę jak i elektryczną. Nie widzę żadnych negatywów przy kuchenkach gazowych.

Żeby było jasne nie uważam Cie za brudasa. Pokazuję tylko pewne odbicie.
:lol:

Wojtek R
12-10-2006, 13:24
Do Wojtka R.

Wyobraź sobie Wojtek, że przed wprowadzeniem sie do domu, używałem elektrycznej kuchenki, wszystko w mieszkaniu było na prąd. Pomijając już wady- koszta gotowania (dłuższy czas), mocno nagrzewające się kuchenki (niebezpieczeństwo dla dzieci) nie widzę żadnych zalet kuchenki elektrycznej.
Każdy chwali to co ma, z tym, że ja byłem po obu stronach.

Świadomie wybrałem kuchenke gazową klasy A. Oszczędność gazu, system dopalania (dokładne spalanie gazu), efektywność (2-krotnie szybciej zagotujesz wodę na kuchence gazowej - elektryczna musi się rozgrzać), po wyłączeniu kuchenka natychmiast się ochładza więc nie muszę pilnować dziecka aby nie dotknęło ręką gorącego blatu.

:lol:

ja dotąd używałem kuchenki na gaz i nigdy więcej

Co do bezpieczeństwa co Ty porównujesz ????

Prosta sytuacja niech dziecko np. 11 letnie ugotuje sobie jajko , Ciebie nie ma w domu , 2 urządzenia

A) kuchnia elektryczna ( nasicnąć przycisk poczekać , nacisnąć przycisk , jak nie naciśniemy kuchenka ostatecznie sama się wyłączy )

B) kuchnia gazowa ( dziecko z zapałkami w dłoni , no nie będę extremalny ma zapalacz elektryczny , wstawiło , zapaliło i kombinacja z płomieniem , potem trzeba wyłączyć i niech poleci jakaś baja w TV zapomni ogień zgaśnie , albo źle zamknie kurek i gaz się ulatnia

w pierwszym przypadku co najwyżej może dzieciak oparzyć sobie palucha

w drugim możesz nie mieć dziecka i lej w ziemi po domu !!!


POMIJAM OPCJĘ NR 3

twój wykonawca dał d.. ze spawaniem rury i po pewnym czasie nad regipsem ulatnia się gaz .. iskra i BOOOOMMMMM dlatego przepisy są takie a nie inne

amdam
12-10-2006, 13:28
No to jakiej Ty za przeproszeniem używałeś kuchanki gazowej??
Mój drogi technologia poszła do przodu.

Moja kuchenka wyłącza dopływy gazu jeżeli nie jest spalany.

Zapala się automatycznie po przekreceniu pokrętłem.

Żadnych zapałek, żadnych przycisków.

Wojtek R
12-10-2006, 13:31
No to jakiej Ty za przeproszeniem używałeś kuchanki gazowej??
Mój drogi technologia poszła do przodu.

Moja kuchenka wyłącza dopływy gazu jeżeli nie jest spalany.

.


każda dostępna w obrocie ?

amdam
12-10-2006, 13:39
Lubisz utrudniać czy nie lubisz się przyznać do błędu?

Oczywiście, że nie każda tak samo jak z kuchenkami elektrycznymi, jedna lepiej wyposażona inna gorzej. Ehhh bez sensu taka gadka.

Geno
12-10-2006, 13:49
Generalnie to fajnie jest mieć na czym wode ugotować jakby prąd wyłączyli, niemiło czasem doświadczam brak prądu przy ogrzewaniu, które notabene jest gazem.

JoShi
12-10-2006, 13:57
Wojtek R => Idz się chłopie wykłocać do innego tematu. My tu chcemy roztrzygnąć kwestie rury gazowej w suficie podwieszanym a nie dyskutowac o wyższości świąt Bozego Narodzenia nad Wielkanocą.

Wojtek R
12-10-2006, 13:59
Wojtek R => Idz się chłopie wykłocać do innego tematu. My tu chcemy roztrzygnąć kwestie rury gazowej w suficie podwieszanym a nie dyskutowac o wyższości świąt Bozego Narodzenia nad Wielkanocą.

w duszy mam kuchenki zdajcie sobie sprawę z tego , że rura z gazem zawsze stanowi zagrożenie i tyle !!!

JoShi
12-10-2006, 14:00
Generalnie to fajnie jest mieć na czym wode ugotować jakby prąd wyłączyli, niemiło czasem doświadczam brak prądu przy ogrzewaniu, które notabene jest gazem.

Słusznie. Sama się zastanawiam nad zamontowaniem jakichć wypasionych dwuch palników elektrycznych jako rezerwę na trudne czasy. A moze nawet nie dwa tylko 4. Z doświadczenia wiem, że te cztery palniki, którymi teraz dysponuję często mnie ograniczają podczas gotowania. To może sięwydawać niewiarygodne ale tak jest.

Wojtek R
12-10-2006, 14:02
Lubisz utrudniać czy nie lubisz się przyznać do błędu?

Oczywiście, że nie każda tak samo jak z kuchenkami elektrycznymi, jedna lepiej wyposażona inna gorzej. Ehhh bez sensu taka gadka.

wg Ciebie to błąd wg mnie większ estetyka i bezpieczeństwo oraz dużo mniej problemów a błędem to jest fak jak ktoś nie myśli o takich rzeczach , którędy pójdzie gaz do kuchni już na etapie oglądania projektów

JoShi
12-10-2006, 14:03
błędem to jest fak jak ktoś nie myśli o takich rzeczach , którędy pójdzie gaz do kuchni już na etapie oglądania projektów
Umiesz udzielać porad czy tylko krytykowac ?

ewoo
12-10-2006, 20:43
Witam

Jak wygląda sprawa przykrycia rur gazowych idących pod sufitem płytami g-k?

dodi


jeśli instalacja jest wykonana z rur stalowych łączonych przez spawanie to nie ma żadnego problemu tak jak z rozprowadzeniem po zewnątrz budynku oraz w bruzdach które mozna zatynkować. Nie można chować inst. z rur stalowych łączonych na gwint a inst. z rur miedzianych może być tylko wewnatrz budynku może być w bruzdach których nie wolno zatynkować. jeśli chcesz kawałwk inst. zakryć a jest on np. z rur stal. na gwint to trzeba wziąć fachowca aby ten kawałek wymienił na spawaną ale z tym są kłopoty bo gazownia musi zdjąć gazomierz, potem za założenie trzeba zapłacić wykonawca musi wystawić protokół z wykonanej próby szczelności, nie wiem dokładnie jak z kominiarzem czy nie musi dla gazowni wystawić nowego zaświadczenia, więccj możesz poczytac w dzienniku ustaw Dz.U. nr 75 poz. 690 z 15 czerwca 2oo2r. znajdziesz w googlach

szymonj
16-11-2006, 10:56
trochę obok tematu ale czy możliwy jest montaż kuchenki gazowej w otwartej kuchni?
jakie są wymagania co to tego/
może to pozwoli zakończyć jakomś płętą tem post?