PDA

Zobacz pełną wersję : projekt C125 WIKING



Tommar
01-03-2006, 18:31
Witam! Mam pytanie czy ktoś z Was budował lub buduje dom wg projetku Muratora C125 Wiking. Podoba mi się ten projekt i chciałbym się dowiedzieć cyz mieliście może jakieś problemy z tym domem oraz ewentualnie jaka jest jego funkcjonalność.

Tommar
01-03-2006, 18:33
Witam! Mam pytanie czy ktoś z Was budował lub buduje dom wg projetku Muratora C125 Wiking. Podoba mi się ten projekt i chciałbym się dowiedzieć cyz mieliście może jakieś problemy z tym domem oraz ewentualnie jaka jest jego funkcjonalność.

trobe
01-03-2006, 18:59
Podaj link do projektu.

Tommar
01-03-2006, 20:24
http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=319&IdKolekcji=

gourmand
02-03-2006, 11:44
Witaj Tommar,
Niestety nie podałeś informacji na temat twoich wymagań w stosunku do domu, ani też priorytetów. Nie wiadomo też, jak będzie zorientowany dom w stosunku do stron świata. Niemniej jednak, postaram się odnieść do tego projektu.
Bryła domu jest prosta lecz nie prostacka, co jednak stanowi o jej zalecie. Myslę, że dom odpowiednio wkomponowany w zieleń ogrodu i wsparty "małą archtekturą" będzie miłym dla oka.
Rozkład pomieszczeń jest, moim zdaniem, prosty, rzeczowy i funkcjonalny. Cieszyć może przestronna kuchnia i salon. Na poddaszu pokoje nie są może zbyt duże, trudno jednak wymagać coś więcej od tak małego domu. Dom poprostu ma to, co mieć powinien. Przydałby się napewno dodatkowy pokoik na parterze, jednak to jest kwestia twoich indywidualnych potrzeb.
Kilka sugestii natury praktycznej:
1. Myślę, że lukarna od strony frontowej nie jest konieczna, zwłaszcza jeśli wejście będzie od północy. Myślę, że w tej łazience wystarczy okno połaciowe. Faktem jest to, że lukarna poprawia wygląd domu.

2. Przedmiotowa lukarna miałaby lepsze uzasadnienie od strony ogrodowej, szczególnie jeśli byłaby od południa.

3. Strona ogrodowa wydaje się trochę "goła". Może jakieś skromne elementy drewniane na elewacji lub delikatna gra kolorami?

4. Garaż a kotłownia. Z moich pomiarów wynika, że garaż ma około 3m. szrokości, co jest absolutnym minimum. Sugeruję ci poszerzenie go do 4m. w środku. Koszt tego zabiegu nie będzie duży a pożytek znaczny. Nie będziesz obijał samochodu o ściany, zmieści się jakaś szafka, opony zimowe itd. Również obok samochodu przechodzić będziesz do kotłowni, gdzie nie tylko będziesz palił ale i być może prał lub majsterkował, czy też przechowywał mały zapasik drewna do kominka itp. Samo pomieszczenie gospodarcze również warto powiększyć, a jest miejsce na to. A dlaczego nie zapewnić sobie komfortu użytkowania domu?
5. W opisie technicznym podana jest ściana z pustaka 29+10 styropianu. Sugeruję pustak 24 (25)+ 15 cm. ocieplenia, już nie ważne z czego. W ten sposób uzyskacz "cieplejszy" dom.
Wątpliwości rozwiewaj, ale przede wszystkim buduj, bo panienka w kwiecistej sukience się zbliża.

Tommar
03-03-2006, 10:57
Dzięki za opinię. Dom będzie miał wejście od strony północy, planuję zakup wersjii lustrzanej tj. pokó dzienny będzie od strony zachodniej i południowej. Myślałem również o powiększeniu garażu i kotłowni. Natomiast od przodu pozostawię jednak lukarnę bo to faktycznie jest praktycznie jedyny element ozdobny od frontu.

pgregorc
11-10-2006, 15:05
C 125 WIKING LUB INACZEJ AD 61, KTO Z PAŃSTWA REALIZUJE TEN PROJEKT? PROSZĘ O UWAGI, OPINIE, RADY, MOŻE PRZESTROGI.

staszka73
24-10-2006, 20:34
Witam,
Jestem w trakcie realizacji inwestycji pod nazwą Wiking. Obecnie kładę więźbę dachową.
Dokonałem już małej zmiany w projekcie i odkrywam też jego małe niedociągnięcia projektowe.
Minusy:
- łazienka na parterze jest mała i niefunkcjonalna,
- okno w pokoju na poddaszu ukryte za kominem daje mało światła. Zamurowałam i wstawiłam dwa dachowe,
- okno przy schodach, bardzo wysoko. Kłopot otwierania i mycia, szczególnie dla ludzi starszych (chyba, że ktoś jest człowiekiem pająkiem!)
+ ładna duża kuchnia
+ funkcjonalny i ładny salon
+ mały i zgrabny dom (niedrogi w wykonaniu)
Tyle spostrzeżeń jak narazie. Jeżeli chcesz mogę wysłać zdjęcia z budowy.

pgregorc
25-10-2006, 17:43
Dziękuję serdecznie za odzew i cenne rady. Myślę, że na etapie na którym obecnie jestem są one wyjątkowo cenne. Sądzę, że właśnie dzięki takim podpowiedziom jak Twoje, godziny spędzane przed projektem w celu szukania zalet i ewentualnych wad (do poprawek) staną się minutami.
Bardzo proszę o zdjęcia i jeśli to możliwe nr telefonu do Ciebie. Cenię sobie kontakt werbalny, szczególnie w sprawach tak wielkiej wagi.

Pozdrawiam Paweł z Siedlec

anitasz11
06-10-2007, 09:05
Witam
Zaczynam realizować Wiking c125, bardzo proszę o zdjęcia twojej inwestycji

Pozdrawiam
Anita ze Szczecina

ktsu
23-04-2008, 07:50
Witam. Buduję "wikinga" i jestem na etapie tynków wewnętrznych. Szczerze powiem dom spodobał mi się od samego początku a dopiero po tynkowaniu odsłania się cały urok jego wnętrza. Po części zgadzam się ze staszkiem73, okno na klatce bardzo wysoko, a więc problem z otwieraniem i myciem; natomiast okno w pokoju przy kominie jest ok, dalej na parterze zrezygnowałem w łazienki a zrobiłem większy przedsionek (teraz jest z oknem) decydując się na małe wc. Jeśli będę miał więcej czasu zamieszczę zdjęcia. Pozdrawiam Krzysiek z Suwałk.

marcin100r
14-02-2009, 19:35
Jestem w trakcie budowy"Wikinga".Obecnie mam zalany strop i zadaszony garaż, w tym roku będę robił góre i dach budynku.
Zmian jakich dokonałem to poszerzenie garażu i automatycznie pomieszczenia gospodarczego o 1m. co związało się z mniejszym kątem nachylenia dachu garażu więc zanim położe dachówke musiałem odeskować dach i położyć pape na wypadek podciekania.
Ponieważ zdecydowałem się na zewnętrzne ocieplenie budunku,muszę ocieplić ścianę nad garażem przed położeniem dachówki,bo jak później tam wejść.
W salonie zwęziłem i przesunołem drzwi wyjściowe na taras w prawo( patrząc na rzut), z lewej strony dodałem okno doświetlając salon.
Zamurowałem drzwi wejściowe do kuchni obok łazienki.
Naniesienie tych zmian w projekcie to nie takie duże koszty.
Czekam na podobne relacje,pozdrawiam.

ktsu
20-02-2009, 06:57
Już kończę budowę, przeprowadzka w przyszłym tygodniu, jeśli niewypali coś nieoczekiwanego. Podsumuwując powiem tak, domek dość niepozorny z zewnątrz, a w środku miejsca bardzo dużo, zwłaszcza, że pod całością mam piwnicę, także pod garażem. Właśnie pod garażem wykonałem tzw. kanał a w nim montuję schody (dodatowe zejście do piwnicy), aby tędy nosić np. paliwo do kotła. Zlikwidowałem drzwi dom-garaż, dzięku czemu zyskałem wąski korytarzyk, w którym wykonałem garderobę. Mógłbym podzielić się zdjęciami, ale nie wiem jak je zamieszczać.

Andrbasia
07-03-2009, 16:06
Witam wszystkich Wikingowców!

Taki fajny projekt a tak mało ludzi buduje ten domek.
Ale powracajac do projektu to również poszezyłam garaż o 1 m, dodalismy
balkon i zmienilismy tym samym okna w dwoch pokojach na wyjściowe na balkon, nastepne zmiany to dodanie okna w wiatrołapie i przesunięcie okna
w łazience na parterze tak aby zmieściła się kabina. Schody mam betonowe pod obudowe z drewna i w zwiazku z tym wyszła mała piwniczka pod schodami, troche to miejsce zostało pogłebione.
powiekszone zostało rownież miejsce naprzeciwko łazienki na parterze i bedzie tam zabudowa.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie powodzenia w budowie.

Ps. juz nie moge sie doczekac kiedy wreszcie w nim zamieszkamy, jestesmy
dopiero na etapie tynków wewnetrznych.

82lukas
18-05-2009, 21:51
witam

Właśnie zamknolem dach narazie bez dachowki ale zadeskowany i opapowany :P
Tez jak wiekszosc poszerzylem garaz o metr podnioslem o jeden pustak poddasze i dodalem drzwi z tylu kotlowni no i zamurowalem wejscie z korytaza do kuchni. A to po to zeby zrobic malutka garderobe a wejscie do lazienki i tego pomieszczenia obok siebia na korytazu ustawilem.Nie planuje tam prysznicu wiec miejsca w zupelnosci starczy i na pralke :D. Tak pozatym raczej wiecej zmian nie planuje bo ogolnie to mi pasuje :) Jesli macie jakies fociwa wysylajcie na ten adres [email protected] bardzo jestem ciekaw jak wygladaja wasze domki.

Pozdrawiam wszystkich muratorow.

Ps sory za brak polskich znakow :P

mangusta28
24-05-2009, 22:17
Witam wszystkich posiadaczy projektu Wiking.
Ja również (wraz z moją małżonką) dokonałem kilku zmian.
Przede wszystkim dom zbudowałem z porothermu 44P+W zamiast proponowanego maxa ze styropianem.
Oczywiście standardowo już (jak prawie wszyscy tutaj) poszerzyłem garaż o 1m, dodatkowo w sypialniach na górze dodałem balkon i drzwi balkonowe łączące obie sypialnie. Aby przy brzegach pokoju można było normalnie chodzić na stojąco podniosłem wysokość pokoi o 2 pustaki (i to był błąd) zamiast podnieść tylko o 1. W wyniku tej zmiany lukarnia wyszła za wysoko (ok. 1,5 od posadzki).
Ponadto zmieniłem drzwi tarasowe na mniejsze i przesunąłem w lewo, tak by po prawe stronie ściany drzwi tarasowych dodać dodatkowe okno. Jest to po to, żeby w przyszłości (gdy zajdzie taka potrzeba) dodając ściankę z gips-kartonu móc oddzielić tą część od pokoju stołowego i w ten sposób móc uzyskać dodatkowy pokój o wielkości i wymiarach identycznych jak kuchnia (poprzez przedłużenie ścianki z kuchni - zmniejszając w ten sposób stołowy).
Dokonałem też kilku innych zmian, tyle, że mniej istotnych.

Jeśli macie jakieś fotki swojego domku, to wyślijcie
Mój adres to [email protected].

Pozdrawiam. Rafał.

jojosia
01-06-2009, 11:35
Witam,
Przymierzam się także do zakupu tego projektu.
Rady z garażem jakie przeczytałam są cenne :).

Zmiana jakiej chce dokonać to powiększenie na dole łazienki o ten korytarzyk i likwidacja łazienki na górze tak, aby zostały tam tylko 3 sypialnie.Wejście do łazienki byłoby wtedy od strony schodów prowadzących na piętro.

Proszę o rady, czy ktoś tak zrobił? Dziękuje

ktsu
02-06-2009, 08:13
Witam, w odpowiedzi do jojosia , myślę, że zmiany o któych myślisz nie są najlepsze. Łazienka na górze - tzn. na jednym poziomie z pokojami sypialnymi to świetne rozwiązanie, praktycznie wszędzie stosowane i bardzo wygodne. Ja w swoim domku zlikidowałem na dole łazienkę zostawiając samo wc, a powiększyłem w ten sposób wiatrołap. Nie likwiduj przejścia między łazienką a salonem na parterze. To wielki błąd. Ja mieszkam w wikingu od trzech miesięcy i układ parteru (jak w projekcie) powoduje, że jest on bardzo przestronny i bardzo ładnie doświetlony. Pozdraiwam.

flisu
20-11-2009, 16:43
Witam.Mam pytanie czy ktos z was buduje projekt Wiking c 125 interesuja mnie zdjecia za pomoc dzieki

wikingstart
01-08-2011, 19:35
Witam. Startujemy z budową tego projektu.Wersja lustrzana ze względu na kierunki świata. Garaż po stronie południowej, najchłodniejszej. Takie usytułowanie dodatkowo dociepla budynek , to tyle nawiasem. Dlaczego? bo spełnia wszystkie nasze specyfikacje. A były to przede wszystkim optymalna ekonomika w użytkowaniu pod względem funkcjonalności.
1, Funkcjonalność
a/ po moich niewielkich poprawkach udało się szybko i prosto zoptymalizować komunikację wewnątrz domu a uzyskałem to dzięki zlikwidowaniu w projekcie środkowej ścianki między salonem a łazienką i zastąpieniem jej dwoma słupami z podciągami, co zwiększyło optycznie wielkość salonu i kuchni, nie wspominając o większym doświetleniu przez światło dzienne.Stół jadalni kuchennej który pierwotnie mieścił się pod jednym z kuchennych okien zastąpiłem stołem barku umieszczonego pomiędzy dwoma oknami, oknem kuchennym i oknem salonu przez który przechodzi jeden ze słupów podporowych. Kominek razem z kominem spuściłem do rogu między salonem a klatką schodową, takie rozwiązanie zwiększa przestrzeń do wykorzystania.
B/

zbynio123
19-11-2011, 20:07
jesli ktos by byl tak uprzejmy i zyczliwy bardzo bym prosila o przeslanie kilku fotek z budowy w niedlugim czasie planujemy budowe wikinga i po odczytaniu powyzszych tresci mam kilka watpliwosci i chciala bym je rozwiac badz wprowadzic zmiany z gorzy dziekuje za pomoc pozdrawiam

Caminante
02-11-2014, 12:16
Czy ktoś mógłby poinformować, czy garaż przy tym domku da się powiększyć do dwustanowiskowego, zachowując oczywiście płaski, ukośny dach - zapewne z mniejszym skosem? Niestety musi pomieścić dwa samochody.

Czerwcowa
05-11-2014, 10:09
Nie powinno być problemów. Dach się trochę "wypłaszczy", bo nie możecie wejść w kolizję z oknami szczytowymi. :rolleyes: Ale to juz rola architekta, który będzie zmieniał.

kasiabartosz2
02-11-2015, 05:41
Witam, czy ktoś budował, obecnie buduje lub ma zamiar budowac dom wg. projektu C125 Wiking? Zastanawiamy się nad wyborem projektu i ten właśnie wydaję nam się funkcjonalny i przystępny? Jesteśmy ciekawi jak wygląda w rzeczywistości? jakie ma wady i zalety? co warto zmienic? A przede wszystkim czy warto się zdecydowac własnie na ten projekt?za każdą radę będziemy wdzięczni i bardzo prosimy o zdjęcia. :)

januszo1933
15-02-2016, 23:47
Witam. niedługo zaczynam budowę według tego projektu. Czy mogę liczyć na trochę fotek z budowy? [email protected]