PDA

Zobacz pełną wersję : Kogo wynająć?????



SIWUS
11-10-2006, 19:34
Witam,

Czy ktoś z Was mniej więcej orientuje się jaka jest różnica w kosztach pomiędzy budową kompleksową przez ekipę budowlaną a budową przy wynajęciu wykonawców do poszczególnych prac?

Będę wdzięczna za info

pozdrawiam
Agnieszka :lol: :lol: :lol:

Jerzysio
12-10-2006, 08:04
Bezpiecznie możesz przyjąć ok. 15-20%.
pozdro
J

sSiwy12
12-10-2006, 09:24
Nie bardzo rozumiem skąd taka różnica. W obu przypadkach ma byc zatrudniona firma. Logicznie rzecz biorąc, to kompleksówka powinna być tańsza, a w najgorszym przypadku porównywalna z wariantem zatrudnienia kilku niezależnych firm (wykonawców).

vib
12-10-2006, 09:29
duzo tu raczej zalezy w jakim tempie chce inwestor zbudowac, wykaczyc i wprowadzic sie do nowego domu - dla jednych czas to pieniadz, inni dziela budowe na etapy i na kazda czesc poszukuja najtanszego wykonawcy - szukaja dotad dopuki nie znajda kogos, kto im dana rzecz zrobi w zalozonym przez nich przedziale cenowym

Pzdr.
vib

ppp.j
12-10-2006, 09:37
A wyszukiwanie wykonawców, negocjacje cenowe materiałów, uzgadnianie terminów itp. To wszystko robi albo nie robi generalny wykonawca i to kosztuje. Wydaje mi się że Jerzysio podał i tak zaniżone parametry. Ja szacuję że decydując się na załatwianie towarów, wyszukiwanie ekip i organizowanie całej budowy i robiąc wiele rzeczy sam, zaoszczędziłem ok 50% wydatków, ale to nie jest proste i łatwe. Mam rozeznanie bo porównuję koszty z kolegami. Uff całe szczęście że prawie wszystko mam już za sobą.

sSiwy12
12-10-2006, 09:44
Założenie w pytaniu było jasne - wszystko robią firmy. Przynajmniej ja tak to zrozumiałem. Czyli nie mam czasu, lub możliwości i wszystko zlecam.
W innym przypadku, tak jak wspomnieli poprzednicy, będzie taniej.

SIWUS
12-10-2006, 10:08
w chwili obecnej zaczynamy z mężem szukać ekipy i zastanawiamy sie czy skupić sie na ekipach, które budują kompleksowo [wydaje mi się, ze większość tych ekip zatrudnia podwykonawców, a to z kolei wiąze się ze zwieszkonymi kosztami - niestety :( ] i w tym przypadku problem z wyborem materiałów, kierownikiem budowy i masą innych rzeczy nam odpada, czy też wynająć kilka ekip do poszczególnych prac i wtedy czeka nas duzo więcej obowiązków, a to w przypadku osób pracujących jest dość kłopotliwe. Chciałam się dowiedzieć jaka jest mniej więcej różnica w kosztach, zeby móc oszacować czy warto dołożyc te "pare groszy" i teoretycznie niczym sie nie interesować czy z kolei różnica jest bardzo duża i po prostu nie stac nas na taki luksus :(

pozdrowionka :D

e.kala
12-10-2006, 10:47
Wzięłam tabelę z internetu z cenami jednej z firm

Przykładowy koszt wykonania domu - dotyczy domów z poddaszem użytkowym.

Wyszczególnienie
Stan surowy
Prace deweloperskie
Pod klucz

Dom pow. użytk. 130 m2
pow. całk. 193 m2
108 000 zł
241 000 zł
318 000 zł

Dom pow. użytk. 174 m2
pow. całk. 269 m2
147 900 zł
322 000 zł
430 000 zł

Dom pow. użytk. 249 m2
pow. całk. 383 m2
188 200 zł
451 000 zł
595 000 zł

Mogę tylko się wypowiedzieć odnosnie stanu surowego. Mój dom ma pow. całkowitą 280m2, a więc firma zbudowałaby go mi za 150 000. Ja wydałam 120 000, kupując bardzo dobre materiały i mam dobrą ekipę.
Gdyby mieć pewność, że dana firma buduje dobrze i nie oszczędza na materiałach to na pewno taka budowa nie byłaby takim obciążeniem psychicznym dla inwestora.

Ziarutek
12-10-2006, 11:10
Ja na tą sprawę patrzę trochę inaczej.
Jeżeli zatrudnisz kogoś na budowę pod klucz – na pewno sam sobie zonka nie będzie strzelał i będzie się starał zrobić tak, żeby nie musiał poprawiać (równe ściany = równe tynki itd.)
Jeżeli będziesz zatrudniał ekipę do poszczególnych prac – to może się zdarzyć tak, że każda z ekip będzie zwalała na poprzednią, że to że tamto – po to żeby wyciągnąć trochę więcej kasy.
Coś w tym jest.
Oczywiście nie mówię, że zatrudnianie kilku ekip jest złym pomysłem, ale ja dokonałem już wyboru.

Pozdrawiam

sSiwy12
12-10-2006, 11:14
Dochodzi jeszcze jedna sprawa, pomijana, ale istotna. W przypadku zatrudnienia jednej ekipy wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem na budowie z mocy prawa przejmuje wykonawca. Nie do pominięcia jest również fakt, że cały czas rozmawiamy (uzgadniamy) z jednym człowiekiem - szefem firmy.
Taka uwaga dobrze jest zatrudnić własnego inspektora nadzoru, tak na wszelki wypadek.

Jerzysio
14-10-2006, 13:28
Odpowiedź jest prosta.
Inwestycja pod klucz to konieczność zatrudnienia firmy z odpowiednim zapleczem, czyli sporymi kosztami zakładowymi.
To raz.
A jeśli nie mają wszystkich fachowców, to co robią ?
Podnajmują i narzucają 10 - 15% swojej marży.
To dwa.
I wreszcie bardzo ważny argument, poruszony wcześniej !
Jakość wykonawstwa, która w przypadku budowy pod klucz wymaga bezwzględnego zatrudnienia swojego inspektora nadzoru !
Pozdro
J

SIWUS
16-10-2006, 11:30
w piatek spotkalismy sie z firma budowalana. nie mamy jeszcze konkretnego projektu bo czekamy na warunki zabudowy, ale z pewnością wzorować bedziemy się tym projektem:

http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=57194&page=1

Cena robocizny została oszacowana 38-45 tysięcy i obejmuje: fundamenty, mury, dach [wieźba + blachodachówka], tynki wewnętrzne, ocieplenie i tynki zewnętrzne. Kupno materialów bedzie lezało po naszej stronie.

Czy ta kwota to duzo czy mało?