PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielny test dachówek ceramicznych



Efgard
12-10-2006, 08:31
Pytanie do fachmenów od dachu!
Podoba mi się angoba w kolorze miedzi lub czerwieni.
Wziąłem ze składów budowlanych po jednej dachówce w tym kolorze:
Koramica - L15, von Mullera - E32, Siriusa Ruppa-miedź i Robena- średzka miedź (ostatni wzór, nowa produkcja podobno).
Z racji ceny nie brałem pod uwagę Creatona.
Jako, że kolorystycznie są niemal identyczne to postanowiłem porobić im testy :D
Przed testami brałem pod uwagę komentarze na Forum dot. jakości gliny, technologii wykonania i wytrzymałości. Biorąc te opinie pod uwagę dawałem pierwszeństwo von Mullerowi i Ruppowi.
Natomiast cenowo najlepiej wychodził mi Koramic. Komentarze na Forum skutecznie odstraszyły mnie od dachówki Robena (ale i tak postanowiłem ją przetestować).
Oblałem każdą wodą i okazało się, że Koramic i Roben są bardziej śliskie i dlatego woda po nich ściekła i niemal od razu wyschły. Natomiast von Muller i Rupp ze względu na swą porowatość (dlatego też mają bardziej matowy odcień) wchłonęły wodę i wyschły po jakimś czasie.
Dla mnie, laika, oznacza to jedno - dłużej woda utrzymuje się na dachówce - szybciej porośnie mchem. Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.
Tym samym wywróciłem moją klasyfikację najlepszej dachówki do góry nogami i zaczął prowadzić Koramic :wink:
Jednak kolejny test - na wytrzymałość, znowu wrócił porządek do poprzedniego. Najlepiej zaprezentował się Rupp i von Muller.
I wtedy spojżałem na popękane kawałki każdej z dachówek i się załamałem. W Robenie nie było nawet ziarenka marglu a von Muller i Rupp miały tego dosyć sporo ale przyznaję, że dość mocno zmielonego.
Natomiast Koramic miał margla i to wilekie kawałki na całej szerokości i rozbił się jak szyba samochodowa. Załamałem się tym widokiem, bo juz byłem prawie na niego zdecydowany. :evil:
Bardzo proszę o komentarz.
Ostatecznie, okazało się, że niechciany przeze mnie i szeroko krytykowany Roben wypadł w testach najlepiej.
Na koniec krótkie zestawienie:
1. Roben - brak margla, zwykła angoba najbardziej "glazurkowa" ze wszystkich, nie pije wody, najładniejsze wykończenia (gąsiory :)) cena dobra, dachówka najbardziej krucha ale jednocześnie najlżejsza, średniej jakości zatrzaski (ale i tak lepsze niż te, które Roben produkował poprzednio), średnia jakość wykonania. Możliwe wady w przyszłości: ze względu na swą kruchość: pajęczynka.
2.Rupp - znaczne ilości mocno zmielonego margla, dachówka chropowata, matowa, pijąca wodę, najtwardsza dachówka na rynku, ciężka, dość droga, dobre zatrzaski, najdokładniej wykonana. Wady: najtrudniejsza dachówka do ułożenia na dachu, dość droga, przez margiel - możliwe odpryski.
3. von Muller - znaczne ilości mocno zmielonego margla, dachówka chropowata, matowa, pijąca wodę, ciężka, droga, dokładnie wykonana, dobre zatrzaski. Wady: mocno pije wodę, droga, przez margiel - możliwe odpryski.
4.Koramic - mnóstwo grubego margla, bardzo niedokładnie wykonana, dobre zatrzaski, nie pije wody, najlepsza cena. Wady: przez taki margiel daję tej dachówce najwyżej 5 lat bez odprysków i popękań.

Zrobiłem to zestawienie całkowicie pod siebie i nie mam na celu żadnej reklamy czy antyreklamy. To są moje przemyślenia po i przed testami na dachówkach, którymi jestem zainteresowany i nie wiem, na którą się w końcu zdecydować.
Może moje wnisoski są nietrafione. Bardzo proszę o wypowiedź znawców tematu ale i "zwykłych" użytkowników dachów. :)
Mam nadzieję, że nikogo tymi porównaniami nie uraziłem. :)

demex
12-10-2006, 08:47
Motyla noga... a ja miałem już ją (koramic) kupować. No i co ja mam teraz zrobić ?! :-? Oj nie dobrze .... nie dobrze...

carpedijem
12-10-2006, 09:00
To czekamy na opinie, bo ja właściwie też koramic chciałam. Bo rupp to już w tym roku nie dostaniemy. Przyznam że robena też nie brałam pod uwagę

agnieszkakusi
12-10-2006, 09:03
ja tez koramic... :o

Efgard
12-10-2006, 09:31
Uwierzcie, że ja też chciałem kupić L15 Koramica. Miałem już wyceny z 5 różnych składów i już się miałem zdecydować dzisiaj na zakup. :-?
Ale coś mnie podkusiło, że wziąłem do sprawdzenia po jednej dachówce Koramica i von Mullera a później przyjechał mój dekarz i przywiózł mi jeszcze dla porównania tego Robena i Siriusa RuppCeramiki.
Przetestowaliśmy wspólnie te 4 dachóweczki i wyszło nam to co opisałem powyżej. Mój dekarz również był zaskoczony "czystością" Robena i mnóstwem margla w Koramicu.
Może spróbujecie też zrobić taki test? Nie ma problemu z otrzymaniem pojedynczej dachówki w skałdach budowlanych. Wystarczy tylko poprosić :) Może to przypadek, że trafiła mi się taka nędzna dachówka Koramica? Sam jestem w szoku ...

agnieszkakusi
12-10-2006, 09:37
Efgard, a jaki masz dach?

agnieszkakusi
12-10-2006, 09:40
I jeszcze jedno pytanie (jestem kompletnym laikiem :oops: ):co to jest ten margl (margiel?? :oops: )?

Efgard
12-10-2006, 09:42
Z Robenem to może być tak jak z parówkami z Consatru. :wink: :D
Poszła powszechna krytyka, że słabe zamki, że krucha, że margiel, że pęka, że widać zacieki, pajęczynkę. Potem jeszcze jakaś awaria w fabryce (czy jakieś załamanie linii produkcyjnej - coś słyszałem, coś było na rzeczy) i widząc, że klienci od nich uciekają, może naprawili linię produkcyjną, powiększyli zamki i tym chcą zdobyć na nowo klienta. Bo czym można zdobyc klientelę jak nie ceną bądź odpowiednią jakością wyrobu.
A Koramica kupują teraz wszyscy (jak widać wyżej) na potęgę, więc spieszą się z produkcją, nadrabiają ceną ... a może to być kosztem jakości. Zresztą ktoś pisał na Forum, że fabryka w Kunicach, produkująca Koramica to XVIII w. w porównaniu np. do fabryki von Mullera pod Gorliz.
Może tak być ... a może nie. Koramic to przecież Wienerberger. Sam kupuję produkty tej firmy i sobie chwalę, ba! cały dom mam z pustaków Wienerbergera, więc tym bardziej się dziwię ... :-? :evil:

agnieszkakusi
12-10-2006, 09:45
Efgard, ponawiam pytania... :wink:

Efgard
12-10-2006, 09:46
Info z netu:

Podczas rozdrabniania należy usunąć zanieczyszczenia: margiel, sole rozpuszczone w glinach (najczęściej siarczany sodu, magnezu, wapnia oraz zanieszyszczenia mechaniczne. Najbardziej niebezpieczny jest margiel, który występuje w postaci grudek w glinie i powoduje rozsadzanie gotowych wyrobów przy ich kontakcie z wodą. (Margiel to węglan wapnia z domieszką cząstek ilastych, w kontakcie z wodą powiększa swoją objętość nawet 3,5 krotnie, co powoduje naprężenia w gotowych wyrobach). Inne zanieczyszczenia to różnego rodzaju sole rozpuszczone w surowcach - powodują one powstanie nalotów, wykwitów itp. w miejscu ich krystalizacji.

agnieszkakusi
12-10-2006, 09:48
ahaaaa....dzięki...a jaki masz dach? Może podobny do mojego?? 8)

Efgard
12-10-2006, 09:49
Mój dom to LIBRA z firmy Domus:
http://www.dobredomy.pl/?id_project=21
Dach kopertowy, nachylenie 43- 45 stopni, 3 wykusze (facjatki).

agnieszkakusi
12-10-2006, 09:51
kurcze....a ja cały czas szukam kto ma podobny dach do mojego i ma dachówkę... :cry:

Efgard
12-10-2006, 09:54
Widziałem ostatnio w Miedzianej Górze pod Kielcami podobny dach pokryty czerwoną angobą von Mullera (E32) i wyglądał bardzo ładnie. :)

pirat
12-10-2006, 10:13
Ja mam na dachu von Mullera , angoba kasztan, kładziony w wiosna 2003, pięknie sobie lezy, nic sie z dachówką nie dzieje niepokojącego, jedna połac dachu od strony połnocnej, nic nie porasta, co do wpijania wody to ta woda nie ma czasu by się "wpijać" w dachówke jak kąt nachylena dachu 45st to woda zapiernicza na dół i do rynny aż gwizda :lol:
A dach wygląda tak :

http://batza.vbp.pl/pirat/fusion_images/photoalbum/139.jpg

e.kala
12-10-2006, 10:15
Szkoda, że nie sprawdzałeś Pfleiderera, bo ja taką zamówiłam :( .
Opinie o tej dachówce są bardzo dobre i uważa się, że są drogie. Jednak ja mam wycenę na Koramic i Pfleiderer i różnica jest 1200 zł na całym dachu. Wynika to z tego, że sama dachówka jest droższa, ale dają na nią teraz większe upusty.

agnieszkakusi
12-10-2006, 10:40
Efgard, a często przejeżdżasz koło tego domu?

chopinetka
12-10-2006, 10:41
Witam

Dla mnie już zapóźno na takie doświadczenia, mam położoną Marsylkę Koramic, ale jak ma tylko 5 lat wytrzymać to co ja zrobiłam :cry:
:roll:

Efgard
12-10-2006, 10:42
Nie. Byłem raz. Specjalnie żeby zobaczyć tą dachówkę von Mullera. Namiary miałem od właściciela składu budowlanego. Właściciela domu nie było, więc oglądałem tą dachówkę z pewnej odległości.

agnieszkakusi
12-10-2006, 10:45
a masz jakieś bliższe namiary tego pana albo właściciela składu? Chciałabym porozmawiać z kimś kto ma dach o takim stopniu nachylenia i ma dachówkę. A nie mogę koło Torunia nikogo takiego znaleźć. Chciałabym pogadać o kwestiach technicznych.

Efgard
12-10-2006, 10:45
Dla mnie już zapóźno na takie doświadczenia, mam położoną Marsylkę Koramic, ale jak ma tylko 5 lat wytrzymać to co ja zrobiłam
Nie dramatyzujcie! Może to ja się mylę... Zrobiłem test na pojedynczych dachówkach każdego z tych rodzajów. Może traf chciał, że to była jedyna taka "brudna" dachówka Koramica z całego składu.
Jednak taki test zasiewa ziarno niepewności. :-?

agnieszkakusi
12-10-2006, 11:35
Efgard, podbijam pytanie....masz jakiś namiar? Bardzo mi zależy... :oops:

Efgard
12-10-2006, 11:46
Postaram się poszukać na jutro namiaru. Dam Ci znać na priva. :)

agnieszkakusi
12-10-2006, 11:48
byłabym ogromnie wdzięczna... :lol:

Efgard
13-10-2006, 12:03
Ciekawi mnie co mają do powiedzenia w tym temacie fachowcy od dachówek ceramicznych!!!

agnieszkakusi
13-10-2006, 12:22
Efgard, masz może te namiary dla mnie?

luk__25
13-10-2006, 12:31
Szkoda że creatona nikt nie testował bo szarpnęliśmy sie na te dachówke. Narazie porównując ją do innych (nie znam firm) stwierdziłem że jest po złamaniu bardzo jednorodna, a ekipa chwali ją sobie przy układaniu za możliwości dużej regulacji. Zobaczymy jak bedzie sie prezentować po paru latach;)
pozdrawiam

Wciornastek
13-10-2006, 12:41
Z Robenem to może być tak jak z parówkami z Consatru. :wink: :D
Poszła powszechna krytyka, że słabe zamki, że krucha, że margiel, że pęka, że widać zacieki, pajęczynkę. Potem jeszcze jakaś awaria w fabryce (czy jakieś załamanie linii produkcyjnej - coś słyszałem, coś było na rzeczy) i widząc, że klienci od nich uciekają, może naprawili linię produkcyjną, powiększyli zamki i tym chcą zdobyć na nowo klienta. Bo czym można zdobyc klientelę jak nie ceną bądź odpowiednią jakością wyrobu.
A Koramica kupują teraz wszyscy (jak widać wyżej) na potęgę, więc spieszą się z produkcją, nadrabiają ceną ... a może to być kosztem jakości. Zresztą ktoś pisał na Forum, że fabryka w Kunicach, produkująca Koramica to XVIII w. w porównaniu np. do fabryki von Mullera pod Gorliz.
Może tak być ... a może nie. Koramic to przecież Wienerberger. Sam kupuję produkty tej firmy i sobie chwalę, ba! cały dom mam z pustaków Wienerbergera, więc tym bardziej się dziwię ... :-? :evil:

Z Robenem rzeczywiœcie coœ się zmieniło - choć może to tylko chwilowe. W każdym razie nie załapałam się na Ruppa Syriusa 13, chwalonego etc. Ale w hurtowni goœciu proponował bardzo dobro cenę na Robena œredzkš falistš z angobš. Pomyœleliœmy że nawet przy sporych odpadach może warto - cenna :o :o :roll: . Goœciu z hurtowni po złych doœwiadczeniach z Robenem kazał zaraz po dostawie sprawdzać czy wszystko ok. Na oko było ok. Teraz dekarze jš kładš. I parę dni temu fachwiec pyta czy to aby napewno ten zwykły œredzki roben bo jakiœ taki ładny :o równy :o itp.

Efgard
13-10-2006, 13:09
Agnieszkakusi - już wysłałem Ci info na priv.

Efgard
13-10-2006, 13:11
Wciornastek - w tym rzecz, że ja mam możliwość załatwić na "już" Siriusa Ruppa, a za 3 tygodnie tego Robena, o którym mówimy i teraz pozostaje tylko pytanie ... na którą się zdecydować?!

P.e.t.e.
15-10-2006, 11:12
Witam

Dla mnie już zapóźno na takie doświadczenia, mam położoną Marsylkę Koramic, ale jak ma tylko 5 lat wytrzymać to co ja zrobiłam :cry:
:roll:
O ile sie nie myle, to Wienerberger daje 30 lat gwarancji na dachowke Koramica. Wiec chyba nie ma sie co martwic na zapas...

jabko
15-10-2006, 11:33
Ja mam Robena Plus i praktycznie nie mam uwag. Ale mam go na dachu niecałe dwa miesiące :lol:

Krzywych i pękniętych dachówek było malutko.
Fotki w dzienniku 8)

majster ryszard
15-10-2006, 11:47
W ROBENIE Środy śl mam kolege w kontroli jakości często rozmawiamy na temat dachówki pokazywał mi całom technologie produkcii mówisz o tej nowej dachówce falistej jest troche większa od poprzedniej majom tam dobre złoża gliny najnowsza technologia produkcji,. jest to niedawno dobudowany zakład wszystko nowe, i z gwaracjom myśle że nie będzie problemu ja bym wybrał ROBENA POZDRAWIAM
W całym procesie produkcji jest pełna kontrola nie tylko automatyczna

radomik
15-10-2006, 13:42
A u mnie było tak: jak położyłem Robena na dachu, sąsiad ją na maxa skrytykował: cyt. że krzywa, i wogóle krucha jakaś, skład masy do bani itd itd. Któregoś dnia spotykam go na budowie, pytam co kładzie na dach a on ku mojemu zdziwieniu - Robena. Ale przecież taki krzywy i niedobry???- zaytałem. Odpowiedź była, że tak on słyszał, ale w ostateczności chodziło o innego producenta.
Ludzie, bierzcie duuuuuużą porawkę na plotki.
Kogo nie spytam o dach i jego pokrycie, nikt nie ma uwag, czy to koramic, czy roben, czy creaton.

Sigi
15-10-2006, 18:12
U mnie niestety kompletna katastrofa, krzywo krzywo i jeszcze raz krzywo a producent przekonuje ze zgodnie z norma. Pozdrawiam Sigi

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b0c545e4af1d8722.html

jabko
15-10-2006, 18:14
Piszesz oczywiście o Koramicu !

Może wystarczy wymienić kilka dachówek ??
Czy jest tego strasznie dużo ?

Sigi
15-10-2006, 18:25
Na 10 sztuk 3 trzeba rozbic i wyrzucic na droge :(
Pozdrawiam Sigi

Efgard
16-10-2006, 11:08
Zdecydowałem się! :)
Jednak RuppCeramika Sirius13 angoba ceglana. Najbardziej mi się spodobała wizualnie, a i jakość niczego sobie (zgodnie z moim testem na 2 miejscu :))
Cenowo droższa o 1000 zł od Robena.
Teraz tylko czekam jak na szpilkach na telefon od dekarza czy uda się załatwić ...

Efgard
16-10-2006, 11:37
Udało się!!! Sirius13 ceglana angoba Ruppa będzie u mnie na działeczce na początku listopada! 8) :D

bartmaj
18-10-2006, 18:51
Witam

Ludzie dajcie jakieś namiary gdzie mozna jeszcze kupic dachówke sirius antracyt. Moj wykonawca mówi że w tym roku nie dostane juz nic z Rupp.
Prawda czy fałsz???
pozdrawiam


bartek
poznań

2006
18-10-2006, 19:28
:roll: Ludzie po co się katować, są na rynku dachówki różne różniste bardzo dobrej jakości ,czeka się do dwóch tygodni,piękne kolory angoby,angoby szlachetne,glazury. Trzeba tylko wyjść z kręgu a właściwie trójkąta Roben - Rupp - Koramic. Popytajcie o dachówkę Bogena, Nelskampa, Meyer Holsena.Bez łaski,załatwiania itp.
A ten test dachówkowy - lepiej nie bazować na jego "wynikach"

bartmaj
21-10-2006, 14:31
niestety masz racje.
Chyba sie zdecyduje na dachowki Bogena lub PFLEIDERER. Macie jakies doswadczenia z tymi dachowkami?
W Niemczech sa one bardziej znane niz u nas.

agnieszkakusi
21-10-2006, 15:47
tez chętnie posłucham o tych niemieckich dachówkach. Macie jakieś foto?

2006
21-10-2006, 20:18
Wystarczy wejść na ich strony albo zajrzeć do hurtowni która ma te dachówki na wystawkach,powiedzą też gdzie są dachy gotowe.Troche ich pooglądałem są ciekawe,dużo kształtów i kolorów.

e.kala
21-10-2006, 20:35
niestety masz racje.
Chyba sie zdecyduje na dachowki Bogena lub PFLEIDERER. Macie jakies doswadczenia z tymi dachowkami?
W Niemczech sa one bardziej znane niz u nas.

Doswiadczenia nie mam, ale zamówiłam PFLEIDERER. Ogladałam je i porównywałam z różnymi. Jakość wykonania bardzo dobra, myślę, że porównywalna z Creatonem.
Myślę, że gdzieś za 2-3 tygodnie będę ją miała na dachu, więc wtedy mogę cos bliżej napisać, no i pokazać dach :lol: .