PDA

Zobacz pełną wersję : Szeregówka na wspólnej działce ?



stachu_r
12-10-2006, 11:26
Witam,

Mam pytanie do uczonych w prawie budowlanym. :D
Mam działkę świetnie nadającą się na zabudowę szeregową (ok. 5-6 segmentów). W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka ma symbol MN/u czyli jest pod zabudowę jednorodzinną z usługami i urządzeniami towarzyszącymi. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje również zabudowę bliźniaczą i szeregową – ale występuje tutaj problem, że jest w nim napisane, że min. wielkość działki przy takiej zabudowie to 5 arów - a przy pięciu segmentach wychodzi mi średnio 4.8 ara. Aby budowa była opłacalna musi być tam postawione 5 segmentów (tak sobie wykalkulowałem). Stąd pytania:

1) czy mogę postawić szeregówkę na działce – która będzie kiedyś tam wspólną własnością właścicieli.
2) Jeśli tak – to czy będzie do w dalszym ciągu szeregówka, czy może już budynek wielorodzinny.


Aha – jeszcze mam również dość powszechny problem – nie mam na budowę pieniędzy :D i stąd kolejne pytania:

1) czy mogę założyć np. „wspólnotę mieszkaniową” i wspólnymi siłami budować ten budynek (innymi słowy – czy może być wspólnota mieszkaniowa bez domu) 
2) czy jeśli będzie taka możliwość, czy można jakoś bez podziału działki – stanowić prawo do użytkowania fragmentów tej ziemi poszczególnym właścicielom.

Jak macie jakieś inne sugestie, to również bym o nie prosił.
Dzięki serdeczne za wszelką pomoc i pozdrawiam,
Rafał

aru
13-10-2006, 08:07
tak trochę inaczej i od końca:

czy mogę założyć np. „wspólnotę mieszkaniową” i wspólnymi siłami budować ten budynek (innymi słowy – czy może być wspólnota mieszkaniowa bez domu) to się nazywa Spółdzielnia Budowlana (o) Mieszkaniowa


Jeśli tak – to czy będzie do w dalszym ciągu szeregówka, czy może już budynek wielorodzinny. wydaje mi się, że to drugie


czy mogę postawić szeregówkę na działce – która będzie kiedyś tam wspólną własnością właścicieli. tak


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje również zabudowę bliźniaczą i szeregową – ale występuje tutaj problem, że jest w nim napisane, że min. wielkość działki przy takiej zabudowie to 5 arów - a przy pięciu segmentach wychodzi mi średnio 4.8 ara. Aby budowa była opłacalna musi być tam postawione 5 segmentów (tak sobie wykalkulowałem).

Wystąp o odstępstwo od MPZP i zobaczysz czy można, czasami jest to do załatwienia

no ale aż
tak uczonych w prawie budowlanym to pewnie nie jestem