PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie - dyskusja



cash
12-10-2006, 11:59
Czy stawiac ogrodzenie przed początkiem budowy za i przeciw. Prosze o dyskusje na ten temat

Agnieszka1
12-10-2006, 12:03
Czy stawiac ogrodzenie przed początkiem budowy za i przeciw. Prosze o dyskusje na ten temat

Ale chodzi o ogrodzenie tymczasowe ( tzw. ogrodzenie placu budowy)
czy juz docelowe?

mironmk
12-10-2006, 12:05
zakłądam, że chodzi o tymczasowe.
zależy gdzie budujesz - ja nie zak ladałem, z tyłu był dom, na wprost był dom, z jednej strony rów pole i las, i wreszcie pusta działka - dom budowany był na końcu slepej ulicy. Uznałem, że nie ma po co. Nic nie zniknęło w czasie budowy. Sam musisz się zastanowić.

Agnieszka1
12-10-2006, 12:08
Ogrodzenie placu budowy jest obowiazkowe !
Tak samo jak tablica informacyjna.

P.S.
My nie ogrodzilismy :lol: :wink:

daggulka
12-10-2006, 12:13
Ogrodzenie nie jest obowiązkowe-obowiązkowe jest "zabezpieczenie" budowy. Mozna to zrobić dla świętego spokoju w ten sposób: wbić naokoło budowanego domu z powiedzmy kilkumetrowym zapasem kołki , obwiązać te kołki czerwoną taśmą....i już budowa jest zabezpieczona....każdy normalny człowiek wie, że za czerwoną wstążkę się nie wchodzi. I tyle.

Agnieszka1
12-10-2006, 12:21
Ogrodzenie nie jest obowiązkowe-obowiązkowe jest "zabezpieczenie" budowy. Mozna to zrobić dla świętego spokoju w ten sposób: wbić naokoło budowanego domu z powiedzmy kilkumetrowym zapasem kołki , obwiązać te kołki czerwoną taśmą....i już budowa jest zabezpieczona....każdy normalny człowiek wie, że za czerwoną wstążkę się nie wchodzi. I tyle.

jakby nie bylo to tez ogrodzenie placu budowy :lol:
Rzecz chyba w tym czy grodzic ( obojetnie czym - tasma, siatka lesna czy drutem ) czy nie.

Duży Boban
12-10-2006, 12:25
Nie stawiać. W przypadku mojej działki i budowy gdyby stało już ogrodzenie to dojazd byłby możliwy tylko od frontu, z wąskiej drogi duże tiry by nie wjechały do mnie na działkę i masa materiałów musiałaby być przenoszona do budynku. Gruchy z betonem, pompa do betonu - ta sama sytuacja. Teraz czekaja mnie już tylko 2 duże transporty - więźba i dachówka. Po dojeździe więźby postawię już tymczasowy płot ze stempli i siatki leśnej.
Sąsiedzi nie rozpoczęli jeszcze budowy a mają już ogrdzenie z siatki na podmurówce - już im współczuję.

bastek13
12-10-2006, 12:26
Ogrodzenie nie jest obowiązkowe-obowiązkowe jest "zabezpieczenie" budowy. Mozna to zrobić dla świętego spokoju w ten sposób: wbić naokoło budowanego domu z powiedzmy kilkumetrowym zapasem kołki , obwiązać te kołki czerwoną taśmą....i już budowa jest zabezpieczona....każdy normalny człowiek wie, że za czerwoną wstążkę się nie wchodzi. I tyle.

nie do końca - jeśli na tak "zabezpieczoną" budowę wejdzie np. małe dziecko i zrobi sobie krzywdę, możesz odpowiedzieć przed sądem

amdam
12-10-2006, 12:59
Tak ale jednocześnie rodzice odpowiedzą, za niedoplinowanie dziecka i narażenie go na niebezpieczeństwo.

To rodzic ma obowiązek dbac i pilnować swojego dziecka. Jeżeli jest budowa poprawnie oznakowana to nikt nie uwierzy, że rodzic tego dziecka nie widział oznakowań, a jeśli widział, to powinien pouczyć dziecko bądź mieć stały nadzór nad nim.

bastek13
12-10-2006, 13:01
Tak ale jednocześnie rodzice odpowiedzą, za niedoplinowanie dziecka i narażenie go na niebezpieczeństwo.

To rodzic ma obowiązek dbac i pilnować swojego dziecka. Jeżeli jest budowa poprawnie oznakowana to nikt nie uwierzy, że rodzic tego dziecka nie widział oznakowań, a jeśli widział, to powinien pouczyć dziecko bądź mieć stały nadzór nad nim.

co nie zmienia faktu, że inwestor będzie miał kłopoty.

Geno
12-10-2006, 13:04
Tak ale jednocześnie rodzice odpowiedzą, za niedoplinowanie dziecka i narażenie go na niebezpieczeństwo.

To rodzic ma obowiązek dbac i pilnować swojego dziecka. Jeżeli jest budowa poprawnie oznakowana to nikt nie uwierzy, że rodzic tego dziecka nie widział oznakowań, a jeśli widział, to powinien pouczyć dziecko bądź mieć stały nadzór nad nim.
Nie tak do końca sądząc z wyroku sądu dot. Jasia Meli.

cash
12-10-2006, 13:15
Moja działka jest nieogrodzona. Zaczynam sie budować i myślę, że należy ogrodzić dlatego żeby nikt nie chodził. Jak ludzie widza płot to nie wchodzą a jak nic nie ma to bedą chodzić. Na działce bedą leżały materiały płot to tez będzie jakieś zabezpieczenie. Tiry zmieszcza sie nie sa w końcu takie duże. Prosze o dalsze wypowiedzi
:D

cash
12-10-2006, 13:32
Piszcie dalej.
Kto ogrodził przed budową i dlaczego i kto ogrodził po budowie i dlaczego.

mifim
12-10-2006, 13:33
Dz.U. z 2003, nr 47, poz. 401

Zagospodarowanie terenu budowy
§ 8. Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:
1) ogrodzenia terenu i Wyznaczenia stref niebezpiecznych;
2) wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych;
3) doprowadzenia energii elektrycznej oraz wody, zwanych dalej „mediami", oraz odprowadzania lub utylizacji ścieków;
4) urządzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych;
5) zapewnienia oświetlenia naturalnego i sztucznego;
6) zapewnienia właściwej wentylacji;
7) zapewnienia łączności telefonicznej;
8) urządzenia składowisk materiałów i wyrobów.
§ 9. 1. Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
2. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
§ 10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m.

magalena
12-10-2006, 14:12
Grodzić sensownie.
1. grodzić tak by nie przeszkodziło to dostarczaniu materiałów budowlanych - czyli może byc od strony dojazdu ogrodzenie łatwe do demontażu lub przestawne,
2. Zastanowić się nad grodzeniem części działki przed ekipami budowlanymi (jak budują na 300m2 to się mieszczą, jak zostawimy im 1000m2, to całe 1000m2 będzie zawalone)
3. tam gdzie można (np. tył działki) grodzić docelowo - zawsze będzie to bezpieczniejsze.

Powodzenia :D

Agnieszka1
12-10-2006, 14:18
Piszcie dalej.
Kto ogrodził przed budową i dlaczego i kto ogrodził po budowie i dlaczego.

no to kurcze juz nie wiem, czy chodzi o ogrodzenie tymczasowe czy docelowe.
Bo po co ktos by mial grodzic po budowie tymczasowym ogrodzeniem.
Pytanie dziwne jest.
Skonkretyzuj moze o co Ci chodzi.

adiz1
12-10-2006, 20:13
Piszcie dalej.
Kto ogrodził przed budową i dlaczego i kto ogrodził po budowie i dlaczego.

Będę grodził na wiosnę. Powody są dwa- wymaga tego w umowie o roboty budowlane firma, która budować będzie mi dom, po drugie zrobię to dla siebie. Najbliższe działki są niezabudowane, porośnięte zagajnikiem. Na tył i boki - siatka ocynkowana powlekana i metalowe słupki. Z przodu, od ulicy bardziej prowizorycznie -drewniane słupy i siatka tzw. tymczasowa + prosta brama wjazdowa. W razie potrzeby pozwoli mi to łatwo poszerzyć wjazd dla np ciężkiego sprzętu, bez obawy o ewentualne uszkodzenia. Ostateczna decyzja o ogrodzeniu - po zakończeniu budowy domu.

Tedii
12-10-2006, 23:26
Kto na jesień grodzi ten zimy nie dochodzi (albo wiosny jak kto woli).Ja w te bzdury nie wierzę ale jest coś takiego jak zbiorowa autosugestia.Wszyscy w koło będą podświadomie życzyć żeby człowiek wiosny nie doczekał.No bo przysłowie musi się spełnić.Parę razy zabierałem za płot i jakoś zawsze wypadało na jesień,dlatego dopiero po wybudowaniu zacząłem stawiać płot (jeszcze w lecie).I w sumie dobrze bo płot w czasie budowy by tylko przeszkadzał.

amdam
13-10-2006, 06:23
kto na jesień grodzi zimy nie dochodzi, kto na wiosne chodzi lata nie dochodzi itd można wymieniać pory roku dowolnie, więc nie wiem coż za sens ma te przysłowie.

pzdr

lemon
13-10-2006, 06:35
ja miałem ogrodzony bok i tył działki po wybudowaniu domu zrobiłem ogrodzenie frontowe, został mi jeszcze jeden bok
wszystko zależy od okolicy ,szerokości działki, funkcjonalności dostaw materiału. przecież nigdy nie ma tak że materiał skada się w jednym miejscu
na twoim miejscu ogrodziłbym tył i bok, przodu bym nie ruszał, a drugi bok ewentualnie żeby częściowo był demonotowalny

rafałek
13-10-2006, 07:54
nie do końca - jeśli na tak "zabezpieczoną" budowę wejdzie np. małe dziecko i zrobi sobie krzywdę, możesz odpowiedzieć przed sądem

Postawisz parkan z desek to dzieciaki też jak będą chciały zrobią dziurę i wejdą, a jak coś się stanie to i tak odpowiesz za to że wykonałeś niewystarczające ogrodzenie.

Z przepisami jest pewien absurd. Ja na zimę zabezpieczałem dom. Chodziło mi o to, by nikt nie wszedł na poddasze i nie ukradł okien. Co zrobiłem - klatkę schodowaą zastawiłem krokwiami, na to położyłem palety, a na to kilka pustakó i bloczków betonowych. Niby łądnie i solidnie i by wejść trzeba by się nieźle napracować,a w efelcie włamujący mógłby dostać takim bloczkiem w łeb, i co... okazało się, że gdyby włąmywaczowi coś się stało to ja bym był winny... Absurd, ale podobno na prawie, gdyż zabezpieczenie nie może wyrządzić krzywdy.

kabietka
13-10-2006, 08:55
Proste kołki ,siatka leśna to właściwie najtańszy sposób ogrodzenia tymczasowego. Do tego jedna brama wjazdowa i z drugiego boku działki zdejmowana rama.My grodziliśmy dla własnego świętego spokoju bo nie daj Bóg jakiś dzieciak się przypląta na budowę i wpadnie do studni albo złamie nogę to prokurator na karku :evil:
Materiały i tak jak bedzie złodziej chciał ukraść to bez problemu wejdzie na budowę :x
Widzę w okolicy że niektórzy budujacy wogóle nie grodzą terenu budowy.I o dziwo cement stoi ,pustaki i jeszcze nikomu nic nie zgineło :D
Straż miejska ostatnio miała nałożyć kary pienieżne na właścicieli nie ogrodzonych budów ale w praktyce nie wiem czy coś w tej sprawie uczyniono.
Pozdrawiam :D :D

Marzin
13-10-2006, 09:18
Ja zdecydowałem się na ogrodzenie, choć budowa nawet nie ruszyła. Inni inwestorzy zrobili sobie przez moja działke skrót, dzieci również, a jeszcze inni uzywają jej jak wybieg dla piesków, co by se zrobiły eeee. Stawiając płot chcę zmienić nawyki tubylców. Drugi powód to obowiązkowe zabezpieczenie budowy, trzeci powód, to bezpieczeństwo przywożonych materiałów budowlanych.

A płot: zrobiłem sam - drewniany, ze sztachet. jestem dumny jak paw 8) Słupki i łaty kupiłem za 200pln z rozbiórki, a sztachety pochodzą z odzysku - takich palet.

anekri
13-10-2006, 10:35
jestem za ogrodzeniem tymczasowym na czas budowy np z siatki leśnej albo desek- zawsze łatwo takowe rozmontować i założyć na nowo kiedy np ciężarówka ma problem z wjazdem, koparka itp a jednak stanowi barierę dla wycieczek krajoznawczych ...
Ja takowego nie miałam i ciągle po placu ktoś się kręcił, pieski i ich kupki to na porządku dziennym :evil: ...
A ogrodzenie docelowe po grubszych robotach albo na koniec- to się nie zniszczy i nie będzie przeszkodą dla ekip budowlanych

zuczek
13-10-2006, 11:20
My nie grodziliśmy przed budową, jedynie z tyłu jest docelowa siatka, którą sąsiad kiedyś zrobił. Nasza działka ma 20 metrów szerokości - trochę mało, teraz widzę, że byłby problem z wjazdem większych rzeczy gdyby było ogrodzenie. Dopiero teraz po stanie surowym będziemy myśleć o docelowym ogrodzeniu po bokach, a z przodu będzie na razie tymczasowe. Myślę, że dużo zależy od tego jakiej wielkości masz działkę i gdzie się budujesz. Gdybyśmy budowali się gdzieś gdzie nie ma w pobliżu domów to od razu byśmy ogrodzili, choćby tymczasowo - to zawsze jakieś zabezpieczenie. Wycieczki krajoznawcze osobiście mi nie przeszkadzały na tym etapie, śmieci sąsiadów walające się po naszej działce już bardziej, wieczne ujeżdżanie naszej działki też, no ale w końcu my też korzystaliśmy z cudzej działki - prawo wzajemnej korzyści :wink:

panda
13-10-2006, 12:23
Ogrodziłem od razu na gotowo łącznie z docelową bramą. Tak samo z wjazdem na posesję i dojazdem pod sam planowany budynek. Po pierwsze prowizorka też kosztuje (a miejscami pod wjazdem było do metra torfu), a po drugie to mam gdzie poszaleć - działka pół hektara