PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka jest minimalna odległość pomiędzy domami?



Paweł&...
12-10-2006, 19:19
Witam. Chciałbym zapytać jaka jest minimalna odległość pomiędzy domami. Podobno jest to 4 metry od granicy działki, jednakże jeśli ściana jest bez okien, wówczas może to być 3 metry od granicy. Jaka jest jednak minimalna odl. od sąsiada w takim przypadku? Czy sąsiad może postawić dom 3,4 czy 5 metrów od swojej granicy?

Pozdrawiam

Pawel

marcin_u
12-10-2006, 19:21
Witam. Chciałbym zapytać jaka jest minimalna odległość pomiędzy domami. Podobno jest to 4 metry od granicy działki, jednakże jeśli ściana jest bez okien, wówczas może to być 3 metry od granicy. Jaka jest jednak minimalna odl. od sąsiada w takim przypadku? Czy sąsiad może postawić dom 3,4 czy 5 metrów od swojej granicy?

Pozdrawiam

Pawel

tak jak piszesz 4 metry jak sa okna jak okien brak to 3 metry od granicy..obowiazuje kazdego sasiada wiec minimalna odleglosc to w przypadku 2 scian bez okien to 6m..z oknami 8m

Paweł&...
12-10-2006, 19:29
No i tu mam pewien problem. Mój dom został postawiony 3 metry od granicy, bo tak przepisy pozwalają. Zakładam, że nie powinno to mieć wpływu na to, jak może postawić dom sąsiad. Jednak architekt sąsiada i mój jednocześnie, uznał teraz, że skoro ja postawiłem 3 metry od granicy, to sąsiad musi postawić 5 metrów od niej, aby pozostało 8 metrów pomiędzy domami. Trochę to bez sensu.

Paweł

Nefer
12-10-2006, 19:33
No i tu mam pewien problem. Mój dom został postawiony 3 metry od granicy, bo tak przepisy pozwalają. Zakładam, że nie powinno to mieć wpływu na to, jak może postawić dom sąsiad. Jednak architekt sąsiada i mój jednocześnie, uznał teraz, że skoro ja postawiłem 3 metry od granicy, to sąsiad musi postawić 5 metrów od niej, aby pozostało 8 metrów pomiędzy domami. Trochę to bez sensu.

Paweł
Mój sąsiad ma dom 40 cm od siatki ( dom stał 1,5 metra od granicy ale sąsiad dobudował wejście po schodkach) - wystąpiłam o WZ - moja działka ma 17 m szerokości, w miejscu gdzie zaczyna się mój dom. I narysowałam go 4 m. od granicy.
Przeciwskazań nie ma :):) Ciekawe co mogłabym postawić 7, 5 metra od domu siąsiada ... chyba śmietnik :)

Paweł&...
12-10-2006, 19:37
A kiedy Twój sąsiad stawiał dom, bo fakt faktem kiedyś (z 6-7 lat temu) przepisy były trochę inne...

Nefer
12-10-2006, 19:39
A kiedy Twój sąsiad stawiał dom, bo fakt faktem kiedyś (z 6-7 lat temu) przepisy były trochę inne...
Dom powstał ze 30 lat temu ( jako samowola budowlana) a sąsiad wejście dobudował 3 lata temu. Nie ma to znaczenia - dom stoi a ja teraz chcę postawić swój. I oba samce, bo nic się tam nie zmieści :) Czy ja mam ponosic konsekwencje faktu, gdzie gmina pozwoliła (lub nie) budować komuś dom ?

Paweł&...
12-10-2006, 19:48
No ja się z Tobą zgadzam, ale pytanie, czy wydadzą pozwolenie na budowę w takim przypadku?

Paweł&...
12-10-2006, 20:36
A czy ktoś zna jakieś regulujące to przepisy?

mdzalewscy
12-10-2006, 20:45
wydaje mi się, że minimum to 3 metry od granicy bez okien i 4m z oknami, ale wyjątkowo jak stoi budynek u sasiada 1m od granicy to i my możemy tak postawić jak jest na granicy to i my możemy postawić tak.

robert skitek
12-10-2006, 22:12
A czy ktoś zna jakieś regulujące to przepisy?

odległości usytuowania budynku od granicy działki oraz budynków od siebie ze względu na bezpieczeństwo pożarowe okresla "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"

nie spotkalem się jeszcze z wymaganiem aby trzeba było odsuwac budynek jednorodzinny o 8m od usytuowanego 3m od granicy na działce sasiada.
pozdrawiam

robert58
13-10-2006, 11:25
a ja przy okzji zapytam:

od jakiego punktu budynku liczona jest odległość?
Od osi fundamentu/ściany zewnętrznej, od frontu elewacji/ocieplenia ściany/fundamentów ?

ANIAILIS
13-10-2006, 11:33
od zewnętrznej krawędzi gotowej ściany

sSiwy12
13-10-2006, 12:04
Może z rozporządzenia:
.....Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego
w dachu.
Odnośnie odległości miedzy budynkami reguluje:
1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń — co uznaje się za spełnione, jeżeli:
1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:
a) wysokość przesłaniania — dla obiektów przesłaniających o wysokości
do 35 m,

2. Wysokość przesłaniania, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniajàcej krawędzi obiektu przesłaniającego lub jego przesłaniającej części.
+ wymogi p.poż, pokrywją sie w tym przypadku z odległościami od granicy.

Marzin
13-10-2006, 13:41
A ja miałem taką sytuację:

moja działka to luka w ulicy. Z lewej i prawej są już budynki. Budynek z lewej strony jednym naroznikiem praktycznie dotyka granicy działki. Mój dom będzie stał prawie 4 metry od granicy, a dokładnie 4 od sąsiedniego budynku. Dostałem na to warunki zabudowy i niedawno pozwolenie.

A tak to wygląda w rzeczywistości:

http://img97.imageshack.us/img97/9118/beztytuucf2.jpg