PDA

Zobacz pełną wersję : budowa czy rozpoczynac czy czekac na wiosne?????????????????



eisenberger
14-10-2006, 08:10
witam !!! i prosze o porade! pozno dostalem pozwolenie i dopiero 3 tygodnie temu uporalem sie z fundamentami.jak wiecie duzo "fachowcow" wyjechalo za granice i bardzo ciezko o ekipe :( wprawdzie znalazlem ekipe z polecenia znajomego ale maja czas od 10 listopada...... i tu pytanie czy jest sens rozpoczynac tak pozno ?? pewnie beda juz przymrozki , mam zamiar budowac z bk 24cm majster mowi ze nic sie niedzieje do -5stopni mozna smialo robic....... i jeszcze jedno zamowilem tydzien temu drzewo na dach podejzewam ze jeszcze jest w lesie :( ale w tartaku tez mi powiedzieli ze mozna robic dach z takiego drzewa wystarczy zeby z 2 tygodnie go przewialo CO ROBIC ?? ROZPOCZYNAC CZY CZEKAC DO WIOSNY??? wiem ze dobrze by bylo zeby budynek sobie spokojnie osiadl przez zime i tez mozna by bylo sobie cos w zimie dlubac np instalacje itp

Heath
14-10-2006, 08:34
ciężka sprawa, wszystko zależy od pogody. Przy sprawnej ekipie samo murowanie ścian trwa krótko ale kłopot może się pojawić przy stropie jak ściśnie mróz .
Nawet zakładając że nie będą mieli poślizgu, to stan surowy skończą na początku stycznia. Może być ciężko.

Możesz też zostawić fundamenty i dogadywać się z nimi przez zimę.

eisenberger
14-10-2006, 08:36
strop drewniany :)

bladyy78
14-10-2006, 09:22
Zaczekaj do wiosny. Narazie pogoda sprzyja ale szybko sie to moze zmienic przyjda deszcze plucha i zaczna sie schody. Nikt jak bedzie mu padac na glowe nie bedzie robil pomimo ze zapewnie Cie teraz ze do -5 mozna pracowac. Bloczki z betonu komurkowego sa bardzo nasiakliwe i moga ci sie porozmrazac jezeli beda mokre a przyjdzie mróz. Ja dach robilem na jesien i wiem ze jak rano byl zaszroniony to dekarze na niego nawet nie wchodzili i czekali az troche przeschnie, naszczescie udalo sie im go skaczyc przed sniegiem. Budowa to nie wyscig trzbea wszystko robic na spokojnie, a budowa na zime moze przyniesc wiecej problemów niz korzysci.

eisenberger
14-10-2006, 09:32
niby zapowiadaja ladna pogode.................................... ale kto to wie .......

rusek007
14-10-2006, 10:14
A ja bym zaczynał, jeśli fachowcy są w porządku i się uwiną, to czemu nie. Trzeba wziąść pod uwagę, że po wiosennych odwilżach nasz domek najlepiej osiądzie . Jeśli wyrobisz się z dachem, to już całkiem super, jeśli nie, to trzeba na wierzch cegieł położyć paski foli lub papy i przecisnąc je pojedynczymi cegłami, aby niesfrunęły. Szkoda marnować pól roku :)

eisenberger
14-10-2006, 10:33
a co z drewnem? jezeli da sie mokre to niepokreci dachu ???

rusek007
14-10-2006, 10:57
Jeśli drewno przejdzie przez suszarnię to czemi nie?

matam
14-10-2006, 18:34
Ja bym w tym roku zrobil fundamenty (stan zero), przez zime zbieral materialy i rozpoczol wczesnie na wiosne.

eisenberger
14-10-2006, 19:27
fundamenty juz sa ,kanalizacja rozprowadzona, srodek zasypany !! tylko ten dylemat czy ruszac czy czekac , z jednej strony dobrze by bylo bo by domek sobie ladnie osiad i przesechl a z drugiej strach przed mrozem itd... bo jak pisalem ekipe mam od 10tego listopada :(

matam
14-10-2006, 19:37
To nic innego jak obserwowac pogode i decydowac.
Ja bym poczekal, aczkolwiek niech wypowie sie jakis murarz czy murowanie w niskiej temp ma jakies skutki uboczne.

Acent
14-10-2006, 19:45
witam !!! i prosze o porade! pozno dostalem pozwolenie i dopiero 3 tygodnie temu uporalem sie z fundamentami.jak wiecie duzo "fachowcow" wyjechalo za granice i bardzo ciezko o ekipe :( wprawdzie znalazlem ekipe z polecenia znajomego ale maja czas od 10 listopada...... i tu pytanie czy jest sens rozpoczynac tak pozno ?? pewnie beda juz przymrozki , mam zamiar budowac z bk 24cm majster mowi ze nic sie niedzieje do -5stopni mozna smialo robic....... i jeszcze jedno zamowilem tydzien temu drzewo na dach podejzewam ze jeszcze jest w lesie :( ale w tartaku tez mi powiedzieli ze mozna robic dach z takiego drzewa wystarczy zeby z 2 tygodnie go przewialo CO ROBIC ?? ROZPOCZYNAC CZY CZEKAC DO WIOSNY??? wiem ze dobrze by bylo zeby budynek sobie spokojnie osiadl przez zime i tez mozna by bylo sobie cos w zimie dlubac np instalacje itp
1.Budować z BK do -5 można ,ale jeśli naciągnie wilgoci to mróz rozsadzi twoje bloczki.
2.Drewno na wieżbę pozostawione na zimę poskręca się a impregnat wyplucze sie jeśli nie pokryjesz dachem.
3.Sam piszesz ,że miałeś problem z ekipą ,zawsze zakładaj ,że może być gorzej...
Jeżeli nie zamkniesz budynku to zapomnij o instalacjach robionych przy -15.
5. Nie napalaj się,zacznij spokojnie na wiosnę.

Acent
14-10-2006, 19:49
Jeśli drewno przejdzie przez suszarnię to czemi nie?
Czy suszenie drewna sprawia że staje się hydrofobowe?

PIS-ać za wszelką cenę PiS-ać,Byle PiS-ać....

:wink:

mdzalewscy
14-10-2006, 19:52
o stropy się nie martw, najwyżej zamówisz beton z dodatkiem od niskich temperatur (+10zł za m3). Mnie bardziej martwi to iż ekipa może się zwyczajowo opóźnić, ale według mnie walcz....... Jeśli Ci się uda to masz rok do przodu

Acent
14-10-2006, 19:57
o stropy się nie martw, najwyżej zamówisz beton z dodatkiem od niskich temperatur (+10zł za m3). Mnie bardziej martwi to iż ekipa może się zwyczajowo opóźnić, ale według mnie walcz.......
Przecież napisałl ,że ma drewniane...

mdzalewscy
14-10-2006, 19:59
o stropy się nie martw, najwyżej zamówisz beton z dodatkiem od niskich temperatur (+10zł za m3). Mnie bardziej martwi to iż ekipa może się zwyczajowo opóźnić, ale według mnie walcz.......
Przecież napisałl ,że ma drewniane...
faktycznie, często czytam tylko pierwszy post, aby zachować bezstronność

eisenberger
14-10-2006, 20:08
teraz to juz juz sam niewiem ale mysle ze jak pogoda pozwoli to pewnie zaryzykuje :D :) :o :-? :wink:

rusek007
14-10-2006, 20:34
Jeśli drewno przejdzie przez suszarnię to czemi nie?
Czy suszenie drewna sprawia że staje się hydrofobowe?

PIS-ać za wszelką cenę PiS-ać,Byle PiS-ać....

:wink:
A czy ja powiedziałem, że drewno ma bać się wody? :o
Wlaśnie tylko pisać i pisać.
I żadnej rady


eisenberger mówią: kto nie ryzykuje ten nic nie ma.
8)

Acent
14-10-2006, 21:20
witam !!! i prosze o porade! pozno dostalem pozwolenie i dopiero 3 tygodnie temu uporalem sie z fundamentami.jak wiecie duzo "fachowcow" wyjechalo za granice i bardzo ciezko o ekipe :( wprawdzie znalazlem ekipe z polecenia znajomego ale maja czas od 10 listopada...... i tu pytanie czy jest sens rozpoczynac tak pozno ?? pewnie beda juz przymrozki , mam zamiar budowac z bk 24cm majster mowi ze nic sie niedzieje do -5stopni mozna smialo robic....... i jeszcze jedno zamowilem tydzien temu drzewo na dach podejzewam ze jeszcze jest w lesie :( ale w tartaku tez mi powiedzieli ze mozna robic dach z takiego drzewa wystarczy zeby z 2 tygodnie go przewialo CO ROBIC ?? ROZPOCZYNAC CZY CZEKAC DO WIOSNY??? wiem ze dobrze by bylo zeby budynek sobie spokojnie osiadl przez zime i tez mozna by bylo sobie cos w zimie dlubac np instalacje itp
1.Budować z BK do -5 można ,ale jeśli naciągnie wilgoci to mróz rozsadzi twoje bloczki.
2.Drewno na wieżbę pozostawione na zimę poskręca się a impregnat wyplucze sie jeśli nie pokryjesz dachem.
3.Sam piszesz ,że miałeś problem z ekipą ,zawsze zakładaj ,że może być gorzej...
Jeżeli nie zamkniesz budynku to zapomnij o instalacjach robionych przy -15.
5. Nie napalaj się,zacznij spokojnie na wiosnę.

Widocznie niewidoczne :lol:

matam
14-10-2006, 21:25
teraz to juz juz sam niewiem ale mysle ze jak pogoda pozwoli to pewnie zaryzykuje :D :) :o :-? :wink:
Mysle ze warto odpowiedizec sobie na pytanie kiedy sie chcesz wprowadzic. Realnie. Wtedy sie wyjasnie czy ryzykowac czy nie. W koncu stawiasz dom na iles tam lat, wiec ewentualne bledy popelnione przy budowie moge ci pozniej przeszkadzac.

kropi
14-10-2006, 21:38
Ja bym zaczął, same ściany to bułka z masłem i przy stropie drewnianym - kilka dni roboty, a mrozy u nasz zaczynają się ostatnio w styczniu-lutym i trwają do kwietnia... :roll:

Jedyny minus to nasiąkliwość BK, nie wiem czy jest jakiś sensowny sposób zabezpieczenia bloczków na okoliczność ewentualnego zamoczenia, przecież na wiosnę też może nasiąknąć w czasie deszczów.

Swoją drogą przemyśl jeszcze te drewniane stropy (chyba że poddasze masz nieużytkowe to cofam pytanie) :wink:

Baroszero
14-10-2006, 23:44
Wg swojego doświadczenia myślę, że spokojnie powinieneś robić ile się da, oczywiście bez zostawiania elementów drewnianych na zime. My zrobiliśmy ściany z BK bez stropu (teriwa) i stały z z różnych powodów 2 lata, nic nie rozsadziło, jak szybko nasiąkają tak samo szybko schną.

kropi
15-10-2006, 08:43
Dokładnie to samo słyszałem od swojego szefunia, że w przyszłym roku usługi budowlane mają być średnio o 20% droższe, ci co nie wyjechali to albo fajfusy albo bardzo się cenią, zwyczajnie nie ma kim robić :( . Nie wiem na ile to jest wroga propaganda mająca na celu "zmiękczenie" klienta a na ile faktyczna reakcja rynku na wyciek sporej gromadki fachowców... :roll: W każdym razie powiedział mi, że to ostatni "tani" rok - w sumie trochę ma rację, od początku roku bardzo podrożało wszystko, od gruntów poprzez maxy do kabli, nie wiem czy teraz stać by nas było na rozpoczynanie bydowy. :cry:

eisenberger
15-10-2006, 10:46
no wlasnie to prawo rynku jak jest czegos malo to jest coraz drozsze mysle ze za rok bedzie duzo drozej :( tak wiec trzeba zrobic ile sie da w tym roku . proganozy pogody sa sprzyjajace ma byc jeszcze dlugo cieplo :) :wink:

agnieszkakusi
16-10-2006, 06:44
my będziemy teraz izolowac fundamenty i to koniec na ten rok. Resztę zaczniemy wiosną. Nie chcemy ryzykować.

Marzin
16-10-2006, 08:00
Ja w tym tygodniu sciagam humus, potem geodeta i od 6 listopada wchodzi ekipa. Strop mam z płyt nakanałowych, ale tak czy siak wieniec trzeba zalewać i tu mam lekkego stracha. O fundamenty za bardzo się nie boję. Jak pogoda pozwoli to od grudnia wchodzi cieśla. A co tam, zakładam, że pogoda będzie git. Do odważnych świat należy :D

andriej
16-10-2006, 10:16
Wg swojego doświadczenia myślę, że spokojnie powinieneś robić ile się da, oczywiście bez zostawiania elementów drewnianych na zime. My zrobiliśmy ściany z BK bez stropu (teriwa) i stały z z różnych powodów 2 lata, nic nie rozsadziło, jak szybko nasiąkają tak samo szybko schną.

Tzn że można postawić stan surowy bez więźby i dachu i tak zostawić na zimę? Mam taką samą sytuację (tyle ze strop teriva) i nie wiem czy się budować czy nie. Kiero mówi żeby nie wpuszczać dekarzy w grudniu bo im się rece z zimna trzęsą i nie widział dobrze zrobionego dachu zimą.

eisenberger
17-10-2006, 16:36
decyzja podjeta !!! buduje jeszcze w tym roku !!! TYLKO MATERIALY DROZEJA W OCZACH :evil: na poczatku tygodnia bloczek kosztowal 6.10 a dzis bylem w hurtowni to juz 6.90 i trzeba czekac bo niema LUDZIE CO SIE DZIEJE :( a co bedzie za rok ??????????

anpi
17-10-2006, 17:17
A ja bym zaczynał, jeśli fachowcy są w porządku i się uwiną, to czemu nie. Trzeba wziąść pod uwagę, że po wiosennych odwilżach nasz domek najlepiej osiądzie . Jeśli wyrobisz się z dachem, to już całkiem super, jeśli nie, to trzeba na wierzch cegieł położyć paski foli lub papy i przecisnąc je pojedynczymi cegłami, aby niesfrunęły. Szkoda marnować pól roku :)

Jakie pół roku? :o Stan surowy można spokojnie zbudować w miesiąc. Jednak zimą budowanie może być ryzykowne.

anpi
17-10-2006, 17:18
decyzja podjeta !!! buduje jeszcze w tym roku !!! TYLKO MATERIALY DROZEJA W OCZACH :evil: na poczatku tygodnia bloczek kosztowal 6.10 a dzis bylem w hurtowni to juz 6.90 i trzeba czekac bo niema LUDZIE CO SIE DZIEJE :( a co bedzie za rok ??????????

Za rok - nie wiem. Ale w styczniu myślę że kupisz sporo taniej. Co nagle - to po diable :lol:

matam
17-10-2006, 17:38
decyzja podjeta !!! buduje jeszcze w tym roku !!! TYLKO MATERIALY DROZEJA W OCZACH :evil: na poczatku tygodnia bloczek kosztowal 6.10 a dzis bylem w hurtowni to juz 6.90 i trzeba czekac bo niema LUDZIE CO SIE DZIEJE :( a co bedzie za rok ??????????
To powodzenia, stworz i pisz dziennik o postepach budowy, chetnie poczytam.

eisenberger
17-10-2006, 18:23
tak przewaznie w styczniu jest taniej ale rozmawialem ze znajomym z duzego skladu budowlanego i mowil ze ten rok jest rekordowy , brakuje materjalow i wszystko drozeje. ludzie zarobili troche kasy za granica i zaczynaja budowac , remontowac itd... i nic niezapowiada zeby bylo w zimie taniej tymbardziej ze duzo ludzi czeka wlasnie na ten okres i dalej bedzie popyt a jak jest popyt to jest drogo :(

eisenberger
17-10-2006, 18:26
C:\Documents and Settings\Hubi\Niepotrzebne\Pulpit[img]

anpi
17-10-2006, 18:46
tak przewaznie w styczniu jest taniej ale rozmawialem ze znajomym z duzego skladu budowlanego i mowil ze ten rok jest rekordowy , brakuje materjalow i wszystko drozeje. ludzie zarobili troche kasy za granica i zaczynaja budowac , remontowac itd... i nic niezapowiada zeby bylo w zimie taniej tymbardziej ze duzo ludzi czeka wlasnie na ten okres i dalej bedzie popyt a jak jest popyt to jest drogo :(

Tak samo wszyscy mówili, jak drożały materiały budowlane przed wejściem 22% VATu. Ceny poszybowały w górę, a wszyscy i tak kupowali na zapas (ja też niestety), później oczywiście ceny spadły, mimo że wszyscy mówili, że nie spadną. Efekt był taki, że te same materiały, które kupiłem z 7% VATem, mogłem kupić pół roku później taniej, mimo że już z 22% VATem.

matam
17-10-2006, 19:02
Tak samo wszyscy mówili, jak drożały materiały budowlane przed wejściem 22% VATu. Ceny poszybowały w górę, a wszyscy i tak kupowali na zapas (ja też niestety), później oczywiście ceny spadły, mimo że wszyscy mówili, że nie spadną. Efekt był taki, że te same materiały, które kupiłem z 7% VATem, mogłem kupić pół roku później taniej, mimo że już z 22% VATem.
Ups to jestes w plecy o VAT ktory ci teraz US moglby zwrocic.

anpi
17-10-2006, 19:06
Ups to jestes w plecy o VAT ktory ci teraz US moglby zwrocic.

No niestety. Na szczęście nie kupiłem dużo tych materiałów - w sumie za jakieś 8 tysięcy.

matam
17-10-2006, 19:09
Wlasnie pogodynka na TVP1 powiedziala ze listopad i grudzien bedize cieplejszy niz zwykle, wiec szanse wykonania bez problemow sa realniejsze

kropi
17-10-2006, 19:47
U nas był już dziś przymrozek, rano nie miałem czym szyb w aucie oskrobać - bo niby skąd miałem wiedzieć, że będzie trzeba? :roll:

eisenberger
18-10-2006, 00:08
bede zdawal relacje .......... :)) mysle ze same dobre wiesci :)

kazber
18-10-2006, 04:24
My juz budujemy. Pod koniec listopada maja robic dach.
Tobie i sobie zycze dobrej pogody.

Pozdrawiam,

Kazik

anpi
18-10-2006, 05:37
bede zdawal relacje .......... :)) mysle ze same dobre wiesci :)

Pisz dziennik, jestem ciekaw.
Kropi, ja też miałem dzisiaj rano zamarznięte szyby, oczywiście skrobaczka gdzieś w domu schowana, musiałem zlewać szyby ciepłą wodą. :lol:

eisenberger
04-11-2006, 18:36
materjal juz na budowie i snieg......... ale ponoc ma byc jeszcze cieplo :))

Marzin
04-11-2006, 19:16
materjal juz na budowie i snieg......... ale ponoc ma byc jeszcze cieplo :))
Jesteśmy na tym samym etapie. Materiały mam, a śnieg dotarł dziś. W poniedziałek wchodzą majstry :roll:

P.s. W jakiej części kraju budujesz.

michcioizi
05-11-2006, 06:34
ten sam problem miałem i po burzliwej rozmowie z żoną hm.. czekam na wiosnę ( ale za miesiąc rodzi mi sie potomek i tym zonka wygrała )
:) tylko że WIOSNĄ ruszam z pełnego kopyta

eisenberger
05-11-2006, 08:18
materjal juz na budowie i snieg......... ale ponoc ma byc jeszcze cieplo :))
Jesteśmy na tym samym etapie. Materiały mam, a śnieg dotarł dziś. W poniedziałek wchodzą majstry :roll:

P.s. W jakiej części kraju budujesz.
PODKARPACKIE konkretnie przemysl , 10tego start bedziemy w kontakcie mysle ze sie uda powodzenia!!!!!!

Marzin
05-11-2006, 08:24
PODKARPACKIE konkretnie przemysl , 10tego start bedziemy w kontakcie mysle ze sie uda powodzenia!!!!!!

Uuuuuu, z punktu widzenia pogody położenie geograficzne trochę niekorzystniejsze niz Wielkopolska, ale tak czy siak życzę Ci temperatury tylko na plusie.

eisenberger
11-11-2006, 15:41
witam !!!!!!!!!
zaczelismy dwa dni temu ........ ponizej link do zdiec z dzisiaj

http://www.album.astral.pl/album/index.php?action=show_big&gall_id=&alb_id=5126&foto_id=8&off=&search_exp=&order=&user_albums=1&album_pass=9999

eisenberger
11-11-2006, 15:43
a tu reszta albumu z kroniki budowy

http://www.album.astral.pl/album/index.php?action=show&gall_id=&alb_id=5126&off=&search_exp=&order=&user_albums=1&album_pass=9999&prev=&next=

ula@
11-11-2006, 22:21
SUUUPER macie! My dopiero na wiosnę....trza czekać na dobrą ekipę.u.