PDA

Zobacz pełną wersję : Do czego służy kolektor?



AxLe
16-10-2006, 18:22
Chodzi mi o taki który zamontowany jest między kotłownią na eko groszek a kaloryferami. Pytam się ponieważ pokazałem projekt instalatorowi do wyceny całej hydrayliki, a ten na to O !!!!???? w mordę kolektor, a z resztą tego może nie być :o :o :o Podpowiedzcie proszę po co to ustrojstwo bo moim zdaniem skoro jest w projekcie to chyba raczej musi być.
Na rysunku wygląda to tak że najpierw rury od pieca dochodzą do jakiejś skrzynki czy rozdzielni, a dopiero póżniej osobno do każdego grzejnika.

rafałek
16-10-2006, 18:49
A nie chodzi o rozdzielacz?

Janussz
16-10-2006, 19:13
Kolektor, rozdzielacz, to to samo.
Zazwyczaj jest to odcinek "grubszej" rury do której wpina się pozostałe rury rozprowadzające.
Może to być umieszczone np. w szafce, ale może też być nad kotłem, obok kotła.
Taka prosta rzecz, a weź to po chłopsku wytłumacz :lol:

Prezo
16-10-2006, 19:24
Do tego kolektora ( rozdzielacza ) dochodzi rura zasilająca i powrotna z pieca . A od tego kolektora na każdy grzejnik z osobna idzie rura zasilająca w jednym odcinku i rura powrotna w jednym odcinku. Taki kolektorek ma nawte do 12 wyjść. Ale jeżeli planujesz instalacje c.o z miedzi to wg mnie ten kolektor jest niepotrzebny bo instalacje rozprowadzasz za pomocą trójników.

czajnik
17-10-2006, 11:21
Kolektor to nie jest to samo, co rozdzielacz. Jak sama nazwa mówi rozdzielacz rozdziela strumienie, a kolektor łączy, zatem na zasilaniu jest rozdzielacz, a na powrocie kolektor. To tylko potocznie przyjęło się mówić "rozdzielacze" albo "kolektory".

Tak jest zresztą również w silniku spalinowym: jest kolektor spalinowy i rozdzielacz mieszanki paliwowej (w starszych silnikach z gaźnikiem).

krzysztofh
17-10-2006, 11:31
To tak jak z wycieczką krajoznawczą. Wyjazd to jak oddalasz się od domu a powrót jak przybliżasz. Ale to taka sama podróż tylko w inne strony. Podobnie z rozdzielaczem, którego konstrukcja jest identyczna na powrocie jak na zasilaniu.

czajnik
17-10-2006, 12:28
Wszystko się zgadza, z wyjątkiem jednego, najważniejszego: konstrukcja rozdzielacza na zasilaniu nie zawsze jest identyczna, jak kolektora na powrocie.

czajnik
17-10-2006, 12:29
Poza tym, nie sądzę, aby ktoś się rozdzielał w czasie podróży na dwie albo więcej części, a przy powrocie wracał do kupy. To chyba nie był trafiony przykład.

krzysztofh
17-10-2006, 12:56
Poza tym, nie sądzę, aby ktoś się rozdzielał w czasie podróży na dwie albo więcej części, a przy powrocie wracał do kupy. To chyba nie był trafiony przykład.

Przecież rozdzielanie nie dotyczy rozdzielacza tylko wody jeżeli juz porównujesz do rozdzielania "się".

Np. Hertz ma rozdzielacz tak skonstruowany, że belki sa identyczne dla powrotu i zasilania. Montaż odpowietrzników może je później różnić.

SAVAGE7
17-10-2006, 13:13
coś mi mówi, że firma BMW bazuje na kolektorach typu komonreil (na pewno przekręciłem) ale bodajrze oznacza to tyle, że mieszanka paliwowo-powietrzna nie jest dostarczana do każdego cylindra oddzielnie ale dowszystkich równocześnie z jednego kolektora. tylko nie wiem jakie to ma przełożenie na instalację c.o. :wink:

czajnik
17-10-2006, 14:40
Poproszę jednak o bardziej trafione porównanie, jeżeli już mamy to ciągnąć, choć nie wiem po co. Napisałem już wszystko i więcej nie wymyślę.

AxLe
17-10-2006, 17:56
Jak zwał tak zwał, ale podpowiedzcie czy jest to potrzebne.