PDA

Zobacz pełną wersję : Komin i kominek



Garfield
16-10-2006, 19:14
mam pewien problem

zmieniłem umiejscowienie kominka wzgledem komina do którego był projektowany, i teraz w związku z tym mam pewien problem bo mam tylko komin o wymiarach standardowych 14/14 (chyba) co mogę zrobic aby był to komin pod kominek, chce miec kominek z płaszczem wiec muszę miec dobry cug. dodatkowo mam obok drugi kanał taki sam 14/14 czy jak połacze te dwa kanały to wstarczy aby był to komin pod kominek czy to nie działa w ten sposób!? i nie bedzie to funkcjionowało sprawnie! tynkarz który teraz u mnie pracuje zwrócił uwage na ten problem , powiedział tez ze jednym z wyjśc jezeli połączenie dóch kominków nie da spodziewanego efektu jest puszczenie wzdłuz tego komina trzeciego kanału minimum 200.... poradzcie cos czy ktos eksperymentował z łaczeniem kanalów! komin jest wysoki około 6 metrów.
pozdr. i czekam na odpowiedzi...

zbyszek m
16-10-2006, 20:43
Słyszałem, że praktykuje sie czasami podłączenie kominka do 2 kanałów. Od miejsca włączenia ruy do komina kanały należy rozkuć ( połączyć) na długości min 1 mb. I ma być taki ciąg jakby był to jeden duży kanał.
Można też zaryzykować podłączenia do jednego kanału. Jeżeli bedzie kłopot to można na czopuch komina zamontować tzw strazaka- nasadkę odracajacą się zawsze od wiatru i wspomagającą ciąg.

Najprościej poprosić producenta ( dealera) o DTR kominka i wymagane wartości ciągu przy mocy znamionowej a następnie poprosić kominiarza o pomiar ciągu (nie zapałką tylko urządzeniem - to chyba aerometr).

Warto spytać sąsiadów o ile są i maja kominki. Ciąg czasami występuje nawet tam gdzie nie powinien ( np. w kanale 14x14) ze wzg na uwarunkowania terenowe itp. A czasm odwrotnie- winien być a nie ma.
WAŻNE JEST doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do spalania- to najczęstszy determinant kłopotów z ciągiem kominowym.

keny52
16-10-2006, 20:49
witam, musisz sprubowc: połącz kominek z rurą 200, z dwoma otworami kominowymi. wybij w środku ze cztery cegły w gorę. powinien byc dobry cug. pozdrawiam :wink:

1950
16-10-2006, 20:53
zaproś kominiarza i on Ci powie czy robić portki czy też jest inne rozwiązanie,
do odbioru budynku i tak będziesz musiał mieć odbiór kominiarski