PDA

Zobacz pełną wersję : Wykonany fundament a piwnica - proszę o radę



profus
16-10-2006, 20:39
Posiadam wybudowane ściany fundamentowe na ławach (fotki tutaj): http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1357122&highlight=#1357122

Teraz zastanawiam się nad piwnicą.
No właśnie - mam 2 możliwości:
1-dobudować do istniejących 9 warstw bloczków betonowych jeszcze 4-5 warstw, ale wtedy chyba nie będą się mieścił w warunkach zabudowy(okap max 3,5 m nad poziomem terenu),
2-pójść w dół i wkopać się jeszcze głębiej. Czy to jest dopuszczalne? Jak to zrobić? Może tak jak na prostym schemacie poniżej
http://www.republika.pl/profus/piwnica.jpg

beton44
17-10-2006, 07:00
http://www.republika.pl/profus/piwnica.jpg


wersja 2 NIEEEEEE

mam nadzieję że zawali się już przy podkopywaniu wtedy nie będzie może ofiar i szkody stosunkowo małe

Chyba masz jakiegoś kierownika budowy nie pozwoli na taki idiotyzm :evil:

Geno
17-10-2006, 07:43
2 schemat tak jak pisze beton, pracoweanie na zawalenie sie budynku, szczeglnie jak odkryc fundament na sporej dlugosci, zreszta grunt spod wiekszego fundamentu moze byc wypary razem z ta mikro scianka.[/list][/code][/list]

profus
17-10-2006, 07:45
To taki mój pierwszy schemacik (ja się na tym nie znam) - od czegoś trzeba zacząć. Skoro tak jest nie dopuszczalne to jak to można zrobić wchodząc w ziemię. Tutaj na forum znalazłem tylko 3 wątki gdzie ktoś porusza taką sytuację. Nie ma tam niestety konkretów (pogłębiono z 1,70 do 2,50 m). Czekam na wypowiedzi fachowców. :D

aru
17-10-2006, 07:50
rozkład obciążeń ok 45 stopni od skraju ławy czyli musisz się odsunąć do środka od fundamentów zewn naok. 1m z wkopaniem się pod piwnicę
inaczej - szkoda kasy

beton44
17-10-2006, 12:55
ależ oczywiście że jest rozwiązanie

bardzo proste:


rozebrać to co jest


i zrobić od nowa...



tylko najpierw się zastanów/sprawdź/ teraz to może być inaczej niż po zimie mokrej wiośnie/ jaki jest poziom wody....


bo jak wysoko to w piwnicy będzie brodzik...[/url]

Geno
17-10-2006, 12:58
Skoro "1-dobudować do istniejących 9 warstw bloczków betonowych jeszcze 4-5 warstw, ale wtedy chyba nie będą się mieścił w warunkach zabudowy(okap max 3,5 m nad poziomem terenu),"

Podnieść poziom gruntu.Tylko uważać na reperkusje.

jajmar
17-10-2006, 14:36
jeżeli masz tylko ławe i ściane to rozebranie tego i rozpoczęcie od nowa z punktu ekonomi chyba jest opłacalne.

Jeżeli koniecznie chcesz zostawic co juz masz to musisz wykonać podbicie istniejącego fundamnetu, dokladnie pod istaniejąca ława muisz wykonać ściane w osi, wykonuje sie to odczinkami o długości okolo metra, pamiętaj o zabezpieczeniu tego coe bedzie nad głowa kopiących o dokładnym wykoniu podbica bo popeka to co juz masz, oraz o tym że powinien ktoś przeliczyc szerkośc ławy, w stosynku do tego co było dochodzi Ci jeden strop i obciążenia z niego plus kawałek ścieny fundamnetowej.

Geno
17-10-2006, 14:38
jeżeli masz tylko ławe i ściane to rozebranie tego i rozpoczęcie od nowa z punktu ekonomi chyba jest opłacalne.

Jeżeli koniecznie chcesz zostawic co juz masz to musisz wykonać podbicie istniejącego fundamnetu, dokladnie pod istaniejąca ława muisz wykonać ściane w osi, wykonuje sie to odczinkami o długości okolo metra, pamiętaj o zabezpieczeniu tego coe bedzie nad głowa kopiących o dokładnym wykoniu podbica bo popeka to co juz masz, oraz o tym że powinien ktoś przeliczyc szerkośc ławy, w stosynku do tego co było dochodzi Ci jeden strop i obciążenia z niego plus kawałek ścieny fundamnetowej.

Podbijanie troszkę kosztowne ale możliwe ,tak jak piszesz- w tej cenie to chyba można coś do budynku dobudować

majster ryszard
17-10-2006, 19:41
przyjacielu to jest fundament a tygo naruszasz jeszcze niemasz pojecia ile potem będzie cię kosztować wzmocnienie fundamentu wtym roku facet wybudowanym domu ale cześciowo na kurzawie za robote i materiały żeby ratować dom zapłacił 120.000 ts rozkaz jesteś na takim etapie nie dużym to rozebrać fudament i niżej osadzić razem z architektem to zrobic to polecenie to jest fundament a to co narysowałeś to sabotaż własnego domu pozdrawiam

profus
17-10-2006, 22:01
Dzięki za odpowiedzi. Coś się zaczyna rozjaśniać.

A co wy na to. Czy tak byłoby prawidłowo?
http://www.republika.pl/profus/piwnica1.jpg

Jak nisko można zejść z posadzką piwnicy by było OK.

Tedii
17-10-2006, 23:12
Tylko po co piwnica? Na kartofle?Ogrzewania grawitacyjnego się już nie robi....zapasów na zimę też....
Szkoda kasy.Lepiej zagospodarować poddasze.
Marzy mi się ziemianka.Piękne sklepienie z cegieł....stół z ławą....regał pełen dobrych trunków....

18-10-2006, 05:23
... A co wy na to. Czy tak byłoby prawidłowo?...
watpie aby pod ławą była izolacja pozioma ... (bo na rysunku jej nie widze) i tak wysunieta do środka - aby mozna było ją połaczyć z izolacją posadzek ...
więc jesli nie obawiasz sie wody w piwnicy ... chwilowych podtopień - to mozesz tak zrobic
p.s.
abstrachując od tego czy masz wogóle i czy szczelna izolacja pionowa ... :-?

profus
18-10-2006, 06:40
Narazie nie chodzi o to czy jest potrzebna tylko czy można tak zrobić bym ją mógł mieć. (w miarę niskim kosztem w stanie surowym - dlatego tak kombinuje i próbuje ominąć podbicie fundamentu). Nie muszę jej odrazu wykańczać. Pomieszczenia zawsze się przydadzą kiedyś. Mogą służyć do wielu celów: sauna, siłownia, warsztacik zwykły i komputerowy, "centrum sterowania", rekuperator, przetwory, nalewki, wina itp. można by tak wymieniać dużo aż pomieszczeń by nie starczyło.
Nie chce jej robić pod całością tylko prawie połową ok. 50 m2.

Dlatego szukam rozwiązania które będzie optymalne: najtańsze z tych co są dopuszczalne konstrukcyjnie żeby wszystko było poprostu jak najbardziej wporządku.

PS. Przyznam się, że tym pierwszym rys. chciałem trochę sprowokować. sorki.

Geno
18-10-2006, 07:37
Piwnica powinna mieć 220 cm, to co jest na rysunku nadal może zaowocować wyparciem gruntu spod fundamentu , uniesieniem posadzki i utratą stateczności fundamentu. Podmuruj kilka warstw bloczków i zrób posadzkę na odsadzce fundamentu.

majster ryszard
18-10-2006, 18:31
profus jeszcze troche a cię zatrudnie do mojej ekipy budowlanej nie mam czasu się rozpisywac rozumiesz dużo roboty na budowach ale w niedziele jabyś postawił flaszke to byśmy pogadali jak to zrobić ale niech strace co do wielkości ławy jaki grund i obciążenia fundamentu to niech dycyduje architekt
bieże zato kase. na ławe fudamentowom położysz izolacje poziomom ale większom od ławy na wyskość ławy nasypiesz piasku i go zagęścisz możesz położyć steropian ale nie musisz to żależy od ciebie twoja podłoga zaczyna się od izolacji poziomej z ławy gdzie połoczysz te dwie izolacje to znaczy zanim położysz cokolwiek zaizolujesz podłoge i tak z podłogi izolacia się łączy z izolacjom fundamentowom długi temat pozdrawiam a co do więnca zbrojonego na górze to dobry pomysł i zalecam przy tyej wysokości fundamentu murowanego.

Geno
18-10-2006, 19:39
profus jeszcze troche a cię zatrudnie do mojej ekipy budowlanej nie mam czasu się rozpisywac rozumiesz dużo roboty na budowach ale w niedziele jabyś postawił flaszke to byśmy pogadali jak to zrobić ale niech strace co do wielkości ławy jaki grund i obciążenia fundamentu to niech dycyduje architekt
bieże zato kase. na ławe fudamentowom położysz izolacje poziomom ale większom od ławy na wyskość ławy nasypiesz piasku i go zagęścisz możesz położyć steropian ale nie musisz to żależy od ciebie twoja podłoga zaczyna się od izolacji poziomej z ławy gdzie połoczysz te dwie izolacje to znaczy zanim położysz cokolwiek zaizolujesz podłoge i tak z podłogi izolacia się łączy z izolacjom fundamentowom długi temat pozdrawiam a co do więnca zbrojonego na górze to dobry pomysł i zalecam przy tyej wysokości fundamentu murowanego.
Jak się architekt za to weźmie to razdę się ewakuowac stamtąd.

profus
18-10-2006, 19:48
Jak się architekt za to weźmie to razdę się ewakuowac stamtąd.

A to czemu?

Geno
18-10-2006, 19:49
Jak się architekt za to weźmie to razdę się ewakuowac stamtąd.

A to czemu?
...bo dentysta to nie robi operacji na otwrtym sercu :wink:

majster ryszard
23-10-2006, 17:44
profus co wykobinowałeś z piwnicom i niesłuchaj wszystkiego co piszom bo zgłupiejesz teoria teoria a praktyka i rozwiązywanie problemów i tak do nas należy ale warto rozmawiać z fachowcami pozdrawiam

profus
31-10-2006, 07:03
Jeszcze się nie zdecydowałem czy zrobić piwnicę. Bardziej chodzi nie o to czy jest potrzebna czy nie, tylko czy dam radą ją zaizolować przeciwwodnie i za ile.
Buduje na bardzo twardej glinie. Wykopołem dziurę od poziomu spodu ławy fundamentowej ok. 80 cm - było ciężko bo tak twardo że łopata wbijała się tylko co 3-5 cm- i dalej już mi się nie chciało (cały czas ta glina - wilgotna nie mokra). Z badań geotechnicznych sąsiada wynika, że woda gruntowa przesącza się ok. 2 m poniżej pozimu moich ław. Buduje się na lekim spadku ok. 1m na 22 m szerokości działki. Poniżej jest teren zalewowy. Najwyższy poziom wody wylanej przez Wisłę to ok. 30 m - 50 m odemnie ok. 2,5 - 3,5 m poniżej mojej działki.

Jeżeli się zdecyduję to zbuduję tak jak na rys.
http://www.republika.pl/profus/piwnica1.jpg

Koszt z moich obliczeń to ok. 7000 zł więcej(bloczki, styro, strop,schody), niestety nie wiem ile może wyjść izolacja przeciwwodna ciężka, może max 5000 tyś dodatkowo. (piwnica ok 60 m2)

Może się mylę poprawcie mnie.

Geno
31-10-2006, 07:33
Tym sposobem ryzykuesz osiadanie budynku - pisałem wyżej....


BTW. To jest samowola budowlana.

aru
31-10-2006, 08:16
jego chałupa i niech sobie tak tobi, jak się nie wywrócisz to się nie nauczysz, niektórzy tak mają

mmmad
31-10-2006, 08:31
Tylko po co piwnica? Na kartofle?Ogrzewania grawitacyjnego się już nie robi....zapasów na zimę też....

Doprawdy??? Nie robi sie juz zapasow? I ogrzewania grawitacyjnego? A standard to kotlownia w lazience? Wlasciwie po co kotlownia? Przeciez wszyscy robia GWC i rekuperacje...

No i mam piwnice do rozbiorki... Kto sie podejmie?


Marzy mi się ziemianka.Piękne sklepienie z cegieł....stół z ławą....regał pełen dobrych trunków....
...zima i snieg po pas... ...lod w ziemiance... ...i nie ma kto isc po to wino, bo za zimno...

Profus, ja tez sie zastanawialem nad piwnica, tylko przed wylaniem law (i w koncu zmienilem projekt). To bardzo kosztowna sprawa, jesli tego wczesniej nie przemyslales.