PDA

Zobacz pełną wersję : Piony kanalizacyjne, średnice podejść



stuk
17-10-2006, 09:28
Zmontowałem właśnie dwa piony kanalizacyjne w budowanym domu, na razie mam je przeprowadzone przez strop. Są to piony o średnicy 110mm. Zastanawiam się, co zrobić dalej. Za ostatnim trójnikiem dać redukcję na 75mm i pociągnąc rurą 75 do samej góry i zakończyć wywiewką?
Piony idą u mnie "w kominach" czyli sa zaprojektowane są obok pionów wentylacyjnych. Cały komin będzie się kończył jakąś betonową czapką i oczywiście po bokach otwory do tych kanałów wentylacyjnych.
A co zrobić z wentylacja kanalizacji? Wyciągnąć je ponad czapkę komina i zakończyć wywiewką?
Czy taka wywiewka z pcv, czy z czego to jest (szara), będzie wystarczająco trwała?
Czy kawałek rury kanalizacyjnej pcv wystający nad czapkę dachu, do której będzie wsadzona wywiewka, nie zniszczy się od zmiennych warunków atmosferycznych i temperatury?
Czy wystarczy rura 75 do wentylacji pionu 110?

stuk
17-10-2006, 11:05
Jeszcze jedno pytanko. Czy następujące średnice podejść wystarczą:

Wanna+umywalka = 50mm
Prysznic+umywalka = 50mm
Pralka+mała umywalka w kotłowni = 40mm

Czy może powinny być większe (np. wanna+umywlaka = 75mm)?

krzysztofh
17-10-2006, 13:20
Na piony 110 mm, pozostałe rury 50mm. Nie stosuj 40. Żadna oszczędność a bezpieczniej będzie na 50. Wentylacja taką samą rurą do końca tzn 110 przynajmniej na głównym pionie.
Rury nie musisz wystawiać ponad czapke komina, tzn kanalizacyjną. Zamiast tego daj 60cm rury z kwasówki z daszkiem i siatką na kawki. Bedzie ładniej wyglądała i na wieki.
Jak możesz to podejścia do umywalki czy kabiny prysznicowej rób niezależne - każde od pionu głównego, nie będzie problemu z wysysaniem rwody z syfonu umywalki podczas korzystania z prysznica.
Pamiętaj o spadkach.
Główne podejście do domu zrób rurą pomarańczoną fi 160 i będzie super.

stuk
17-10-2006, 13:43
Niestety nie dam rady zrobić wszędzie osobnych podejść do pionu dla każdego z urządzeń.
Będzie tak, że od pionu podejście 75mm rozgałęziające się na 50 na prysznic i 50 na umywalki. Osobnym podejściem 50mm wanna i bidet.
Oczywiście wc też osobnym 110mm.
Tą rurę 40mm to by mi pasowało tylko w kotłowni do pralki i dodatkowej umywalki. Od pionu jest trójnik 50mm, ale ponieważ muszę wkuć rurę w ścianę nośną, wolałbym ją zmniejszyć.

Prezo
17-10-2006, 18:23
Do wywieki możesz zastować rurę o średnicy 50 - zawsze tak robie i nigdy nie ma żadnych reklamacji i działa wszystko poprawnie a na końcu wstaw daszek. A co do tej 40 to sobie daj spokój :P Co za różnica czy wkuwasz 40 czy 50 . Wykuj sobie bruzde na 6 cm, włóż rure i zapiankuj i będzie suuper

brachol
17-10-2006, 20:40
a jaka srednica na wyjsciu z domu?

1950
17-10-2006, 20:57
odpowietrzenie 110

stuk
18-10-2006, 08:27
a jaka srednica na wyjsciu z domu?
Mam zasadniczo dwa piony 110, przechodzą w poziomy też 110, ale tam gdzie się łączą idzie już 160, które wychodzi z pod budynku do szamba (na razie do miejsca gdzie szambo ma być).
Co do samych pionów, to jeden zasadniczo ma podejścia tylko na parterze, do góry idzie tylko w celach odpowietrzenia, drugi z kolei jest do górnej łazienki, a na parterze nie ma żadnych podejść. Mówię zasadniczo, bo w obu wstawiłem sobie po dodatkowym trójniku 110/50 (zaślepione) w celach zapasowych.
Jest jeszcze trzeci mini-pion do zlewu/zmywarki, tego będę musiał zakończyć zaworem napowietrzającym.