PDA

Zobacz pełną wersję : moc przyłączeniowa energii a pompa ciepła



angielka
17-10-2006, 11:15
Mam pytanie (bo jestem w tym temacie zielona jak sałata na wiosnę)

o jaką moc przyłączeniową prądu powinnam wnioskować, zakładajac, że w nowobudowanym domu będzie wszystko na prąd + pompa ciepla+ hydrofor, no poprostu wszystko (będzie tylko jeden rachunek:)??

no dobrze poprawie się, jak sie to wylicza?

pozdrawiam

angielka
18-10-2006, 06:45
a jakie wy macie moce przyłączeniowe prądu?

MARKOG
18-10-2006, 07:26
Ja mam chyba 14kW tak więc wczale nie tak dużo (zabezpieczenie 20A w ZK i 16A w domu) i tez wszystko na prąd. Z odbiorników:
Pompa ciepła (pobiera 5kW prądu
Kuchenka z płyta (nie wiem ile ale z 6kW na maks to na pewno)
Czajniki 2kw mikrofala 2kw pralka ?1,5kw zmywarka ?1kw
Więcej "dużych" odbiorników nie mam.
Pompa ciepła rózni się tym od "czystego" ogrzewania elektrycznego że potrzebuje dużo mniej prądu
Musisz zobaczyc jakie zapotrzebowanie na prąd będzie miała twoja pompa dodac do tego piekarnik płytę i czajnik + hydrofor + pralka + jakis zapas.

U mnie jakby zsumoweac wszystkie urządzenia to wychodzi dużo więcej niz 14kW ale nie miałem jeszcze sytuacji aby mi zadziałały zabezpieczenia.

sSiwy12
18-10-2006, 08:19
"Pompa ciepła (pobiera 5kW prądu...." ???? Chyba z rezerwą na grzałkę, albo z elektrycznymi podgrzewaczami wody.

MARKOG
18-10-2006, 11:54
Czemu na rezerwę - obiera 5kW oddaje 17kW. 3:1
nie mierzyłem tylko wyczytałem ze strony no chyba ze parametr pt: "Pobór mocy kW" to nie ten parametr

sSiwy12
18-10-2006, 11:57
No chyba mnie poniosło jeśli to duża powierzchnia grzewcza. Jakoś tak "instyktownie" liczyłem na swoją miarę (około 120m2).

MARKOG
18-10-2006, 12:17
220m2 - ale w podpisie (swoim) masz wyjasnienie :)

sSiwy12
18-10-2006, 12:26
Fakt.

Zbigniew Rudnicki
18-10-2006, 12:38
Odpowiadając na pytanie 1-go postu tego wątku (jak to się wylicza) :
- Sumowanie mocy odbiorników nic tu nie da.
- Trzeba dokonać analizy jaki popłynie prąd jednoczesnego rozruchu pompy cieplnej i hydroforu.
- Do tego prądu dobrać zabezpieczenie główne zalicznikowe.
- Ustalić (n.p. w Zakładzie Energetycznym) jaka najmniejsza moc przyłączeniowa odpowiada temu zabezpieczeniu.

angi
18-10-2006, 12:40
Napiszcie proszę jakie macie pompy ciepła.

MARKOG
18-10-2006, 15:16
odsyłam do wątku
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66186&postdays=0&postorder=asc&start=0
tam jest duużo pomp ciepła poopisywanych

angi
18-10-2006, 16:38
Czy potrzebna jest siła do pompy ciepła.

MARKOG
18-10-2006, 16:42
no najczesciej spręzrki (a co za tym idzie pompy) są 3 fazowe - chyba ze jakas mała pompa ciepła ale to trzeba ustalic z producentem. Do domku raczej zawsze zamawiamy siłę chociażby ze względu na elektryczne płyty i piekarniki które co prawda można podłączyć na 220 ale jakie wtedy trzeba miec zabezpieczenie..

angi
18-10-2006, 16:48
Pompa raczej będzie większa(240m2 domek), siła będzie w garażu i w
kuchni zastanawiam się tylko czy dać też w pomieszczeniu za garażem
gdzie to wszystko od pompy będzie się znajdować.

MARKOG
18-10-2006, 17:17
no to siła bez wątpienia. Ja mam pomieszczenie kotłowni w którym stoi Pompa + zasobnik 400l+ osprzęt + dodatkowo pralka + będzie odkurzacz centralny - jest to czyste pomieszczenie techniczne

angi
18-10-2006, 17:54
Czemu zasobnik aż 400l .

MARKOG
18-10-2006, 18:27
Bo woda ma tylko od około 40 do około 50stopni C i nie miesza jej sie z wodą zimną pod prysznicem (czasami tak ale minimalnie) tak więc potrzeba jej nominalnie więcej niż wody nagrzanej do 70 st C

angi
18-10-2006, 19:19
dzięki serdeczne za wyjaśnienie.

angi
19-10-2006, 09:08
Jeszcze tylko jedno pytanko do MARKOGA, napisz proszę czy masz
rozprowadzoną wszędzie podłogówkę.

MARKOG
19-10-2006, 09:47
tak mam wszedie podłogówke w pokojach i salonie panele reszta gres. + 1 mały grzejniczek w łazience (na ręczniki)

Zbigniew Rudnicki
19-10-2006, 09:51
Czy potrzebna jest siła do pompy ciepła.
Tak. Ale dodatkowo dzieje się tak, że jeśli zapotrzebowanie na ciepło przekroczy w danej chwili wydolność układu pompy cieplnej, to pobierana jest bezposrednio energia elektryczna do grzania. (jest dodatkowa grzałka).
Znajomy mój przyłączył t.zw. licznik godzin pracy do tej grzałki, aby po sezonie przekonać się ile energii elektrycznej poszło bezpośrednio na grzanie.

MARKOG
19-10-2006, 10:08
ja nie mam bezposredniej grzałki na wymienniku (wiem bo widzialem). Czy moze być tak że jakiś producent o tym nie wspomina? Skąd taki licznik czasu pracy wziąść (3 fazowy) - w sumie mógłbym podłaczyć sterownik dobowy (220V) do jednej z faz zasilania sprężarki a wiadomo że w nim zegar sterowany jest napięciem dostarczonym czyli miałbym dobową pracę sprężarki. Na allegro są do kupienia liczniki zużytej energi elektrycznej które podają również czas (koszt ok 80 zł) niestety są to urządzenia 1 fazowe.

angi
19-10-2006, 10:16
tak mam wszedie podłogówke w pokojach i salonie panele reszta gres. + 1 mały grzejniczek w łazience (na ręczniki)
Jeszcze jedno pytanko i koniec, czy w zimie jeśli temp. spadnie do -30st.
to czy pompa ciepła daje sobie z tym radę, bo myślałam, że może dać
troszkę większą moc pompy(chodzi mi tylko o duże mrozy).

MARKOG
19-10-2006, 10:32
w zeszłym roku była ostra zima i dawała radę fakt że długo chodziła w naprawdę ostre mrozy w domu było o 1 st mniej ok 20-21 a normalnie 21-22. i przy ogrzewaniu podłogowym to jest temperatura optymalna. Fakt że w grudniu zeszłego roku założyłem sobie w domu kominek ale bez dystrybucji gorącego powietrza tylko lokalnie na salon i faktem jest że sobie czasmi palilismy (soboty, niedziele) bo jest fajnie i lubię tę całą otoczkę (a najbardziej rąbanie drewna :)) Ale dwa lata bylismy bez zadnych kominków i było normalnie. Zauwazalnie zimniej było jak nie mielismy drzwi z wiatrołapu to wtedy co chwile się wychładzało - ale myślę że to niezalznie od źródła ciepła w domu.


Jeszcze jedno pytanko i koniec,...
Spokojnie pytaj - od tego jest forum - a wybór rodzaju ogrzewania to poważna decyzja. Nie twierdzę że PC jest idealna ( nie pozwala np róznicować w znacznym stopniu temperatur w pokojach, jest bezwładna, troche mi hałasuje, ) ale nie sądzę że kosztowała mnie dużo więcej niż kotłownia olejowa.
Proponowano mi cenę 12000 za porządny kocioł olejowy a za pompę zapłaciłem 16000 + oczywiscie koszt wykonania dolnego źródła który jak widzę w niektórych dzisiejszych kosztorysach jest baaaaaardzo duży (chyba firmy najwięcej na tym przycinają) u mnie to był koszt zakupu 600mb rurki niebieskiej (1200 zł jak na tamte czasy) + wynajęcie koparki na dzień (900 zł) + własna chęć do wejścia do 15,-2m rowu i ułożenia rurki po instruktarzu producenta + wykonanie studzienki (wymurowanie z bloczków - pare rozdzielaczy - ale to juz instalator+ no i plus glikol za jakies 700 zł

angi
19-10-2006, 10:38
Dzięki serdeczne za odpowiedzi, jak tylko mi się coś przypomni to zapytam.

Sail
19-10-2006, 10:44
Spokojnie pytaj - od tego jest forum - a wybór rodzaju ogrzewania to poważna decyzja. Nie twierdzę że PC jest idealna ( nie pozwala np róznicować w znacznym stopniu temperatur w pokojach, jest bezwładna, troche mi hałasuje, ) ale nie sądzę że kosztowała mnie dużo więcej niż kotłownia olejowa.

To ja zapytam bo to mnie troszkę męczy. Decyzja o pompie zapadła juz na prawie 95% :wink: , ale jak jest z tym różnicowaniem temperatur?
Czy da sie np. utrzymać w salonie ok 21°C, a w łazienkach ok. 24°C, a w sypialniach ok. 18°C?

Zbigniew Rudnicki
19-10-2006, 10:47
Skąd taki licznik czasu pracy wziąść (3 fazowy) - w sumie mógłbym podłaczyć sterownik dobowy (220V) do jednej z faz zasilania sprężarki a wiadomo że w nim zegar sterowany jest napięciem dostarczonym czyli miałbym dobową pracę sprężarki.
Licznik czasu pracy nie zlicza energii (kWh), lecz liczbę godzin. Jest urządzeniem 1-fazowym 230V.
Znając moc grzałki można wyliczyć energię, mnożąc moc (kW) x liczbę godzin (h).
Programator dobowy też jest rozwiązaniem, tylko trzeba było by go często odczytywać.

MARKOG
19-10-2006, 10:53
Musiałby być bardzo skomplikowany układ sterowania z zaworami na rozdzielaczach sterowanymi zewnętrznymi czujnikami porozmieszaczanymi w żadanych pomieszczeniach. Z łazienką jest taki problem że niestety jest tam taka sam temperatua jak w innych pomieszczeniach. W zeszłym roku chciałem włożyć grzałkę elektryczną do grzejnika drabinkowego i sterować nią tak żeby się załączała rano (przed kąpaniem/myciem) i wieczorem ale po rozmowie z instalatorem stwierdził on że to bezsensowne koszty i żebym sobie kupił ładną farelkę do powieszenia na ścianie i ona nagrzewa łazienkę do 28 st w 2 minuty (malutka łazienka) i tak tez zrobiłem sprawdza się rewelacyjnie - ma wbudowany timerek ale go nie używam bo faktycznie bardzo szybko nagrzewa pomieszczenie. W drugiej łazience (której jeszcze nie wykończyłem zrobię troszkę lepiej bo podprowadzę instalację do miejsca gdzie taką farelkę będę mógł zamontować i będzie sprzęgnięta z wyłącznikiem światła.

retrofood
19-10-2006, 10:56
Witam.

Ciekawe, że nikt nie postawił pytania: A co o tym mówi projekt instalacji elektrycznej? I co na to projektant? Przecież to on ma obowišzek wyliczyć.

MARKOG
19-10-2006, 10:56
Skąd taki licznik czasu pracy wziąść (3 fazowy) - w sumie mógłbym podłaczyć sterownik dobowy (220V) do jednej z faz zasilania sprężarki a wiadomo że w nim zegar sterowany jest napięciem dostarczonym czyli miałbym dobową pracę sprężarki.
Licznik czasu pracy nie zlicza energii (kWh), lecz liczbę godzin. Jest urządzeniem 1-fazowym 230V.
Znając moc grzałki można wyliczyć energię, mnożąc moc (kW) x liczbę godzin (h).
Programator dobowy też jest rozwiązaniem, tylko trzeba było by go często odczytywać.
Wiem ze licznik czasu nie oczytuje kwh ale na allegro są takie kombajny ( w dodatku 2taryfowe ale niestety 1 fazowe) które odczytują wszystko (prąd, napięcie, kwh, czas i jeszcze koszt)
Znalazłem na allegro licznik czasu- nazywa się (akurat tam): licznik motogodzin

MARKOG
19-10-2006, 11:01
Witam.

Ciekawe, że nikt nie postawił pytania: A co o tym mówi projekt instalacji elektrycznej? I co na to projektant? Przecież to on ma obowišzek wyliczyć.
U mnie projekt (kupiony) nie przewidywał pompy ciepła tylko kotłownię olejową i chyba w większosci projektów kupowanych tak jest (nie wiem ). Pewnie w projekcie na żądanie gdzie deklarujemy jakie mają być odbiorniki projekt uwzględniłby to - ale w gotowcach?. każdy elektryk znając moce odbiorników powie jaki kabel dociągnąć i jaką moc należy zamówić.

retrofood
19-10-2006, 11:10
U mnie projekt (kupiony) nie przewidywał pompy ciepła tylko kotłownię olejową i chyba w większosci projektów kupowanych tak jest (nie wiem ). Pewnie w projekcie na żądanie gdzie deklarujemy jakie mają być odbiorniki projekt uwzględniłby to - ale w gotowcach?. każdy elektryk znając moce odbiorników powie jaki kabel dociągnąć i jaką moc należy zamówić.

Więc właœnie. Pytajšcego nalezy odesłać do elektryka, który to powie, a przy okazji zobaczy, czy zabezpieczenia sš odpowiednie do zwiększonej mocy, czy przewody sš dobrane właœciwie, itd. itp.

sSiwy12
19-10-2006, 11:23
Spokojnie pytaj - od tego jest forum - a wybór rodzaju ogrzewania to poważna decyzja. Nie twierdzę że PC jest idealna ( nie pozwala np róznicować w znacznym stopniu temperatur w pokojach, jest bezwładna, troche mi hałasuje, ) ale nie sądzę że kosztowała mnie dużo więcej niż kotłownia olejowa.

To ja zapytam bo to mnie troszkę męczy. Decyzja o pompie zapadła juz na prawie 95% :wink: , ale jak jest z tym różnicowaniem temperatur?
Czy da sie np. utrzymać w salonie ok 21°C, a w łazienkach ok. 24°C, a w sypialniach ok. 18°C?
Istnieje kilka wersji rozdzielaczy, w tym takie, które pozwalają na różnicowanie temperatur w każdej pętli grzewczej (inaczej mówiąc pomieszczeniu). Mogą być dławione ręcznie, termostatycznie lub termoelektrycznie. Warto dobrze przemyśleć co chcemy osiągnąć i za jaką cenę.
Pozdrawiam

Sail
19-10-2006, 11:33
Istnieje kilka wersji rozdzielaczy, w tym takie, które pozwalają na różnicowanie temperatur w każdej pętli grzewczej (inaczej mówiąc pomieszczeniu). Mogą być dławione ręcznie, termostatycznie lub termoelektrycznie. Warto dobrze przemyśleć co chcemy osiągnąć i za jaką cenę.
Pozdrawiam

A czy żeby uniknąć tego dodatkowego osprzętu, to gość liczący podłogówkę może zróżnicować temperaturę w pomieszczeniach dając różne zagęszczenie rurek w podłodze?
Sorki za lamerskie pytania, ale jestem zielony w temacie.....

MARKOG
19-10-2006, 11:33
U mnie projekt (kupiony) nie przewidywał pompy ciepła tylko kotłownię olejową i chyba w większosci projektów kupowanych tak jest (nie wiem ). Pewnie w projekcie na żądanie gdzie deklarujemy jakie mają być odbiorniki projekt uwzględniłby to - ale w gotowcach?. każdy elektryk znając moce odbiorników powie jaki kabel dociągnąć i jaką moc należy zamówić.

Więc wła�nie. Pytajšcego nalezy odesłać do elektryka, który to powie, a przy okazji zobaczy, czy zabezpieczenia sš odpowiednie do zwiększonej mocy, czy przewody sš dobrane wła�ciwie, itd. itp.

Oczywiście tak
Co nie zmienia faktu że można zasięgnąć porad na forum celem "badawczym" jak kto co ma i jak mu sie sprawdza/niesprawdza*

MARKOG
19-10-2006, 11:54
Istnieje kilka wersji rozdzielaczy, w tym takie, które pozwalają na różnicowanie temperatur w każdej pętli grzewczej (inaczej mówiąc pomieszczeniu). Mogą być dławione ręcznie, termostatycznie lub termoelektrycznie. Warto dobrze przemyśleć co chcemy osiągnąć i za jaką cenę.
Pozdrawiam

A czy żeby uniknąć tego dodatkowego osprzętu, to gość liczący podłogówkę może zróżnicować temperaturę w pomieszczeniach dając różne zagęszczenie rurek w podłodze?
Sorki za lamerskie pytania, ale jestem zielony w temacie.....

Pewnie można ale wtedy na stałe obniżasz sobie temperature w sypialni
A co do łazienki to u mnie jest np za mała powierzchnia podłogi w "dolnej" łazience 1,5m2 zeby mozna było wyzej dogrzac - to juz lepiej sterowac tymi obwodami - Być może mozna zrobic zawór termostatyczny w danym pomieszczeniu przy podłodze i tym sterowac zamykanie jednego obwodu (celem obnizenia temperatury)- ale cieplejsza łazienka nie wiem

angi
20-10-2006, 16:32
Czy do pompy ciepła dobrze jest zastosować kominek z DGP , czy lepiej
sam kominek.

MARKOG
21-10-2006, 15:53
moim zdanie - lepiej zrobic sobie DGP a dlaczego? A dlatego że czujnik od pompy jest zazwyczaj w salonie w którym jest również kominek. Napalenie w takim kominku spowoduje że PC nie właczy się i w tym pokoju będzie ciepło/gorąco ale w innych pokojach np na pięterku będzie niedogrzanie i może być zimno. Jak będzie DGP przynajmniej w niektórych pomieszczeniach będzie cieplej - a zawsze anemostat można przecież zamknąć. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w domu kilku czujników temperatury i sprowadzenie ich do kotłowni (koszt minimalny) wtedy można eksperymentalnie dobrać którym czujnikiem najlepiej będzie sterować i zawsze będzie można sobie zmienić np w pokoju na poddaszu od strony północnej jest zawsze troszke zimniej niż od strony południowej czy w salonie. Ja tak nie zrobiłem ale jeszcze dorobie dodatkowy czujnik na górze ze względu że góra niewykończona i będziezie można sprowadzic kabelek do kotłowni.

angi
22-10-2006, 10:57
A czy nie będzie przeszkadzało rozprowadzeniu DGP, że kominy są
schiedla, ten od kominka też jakieś tam rondo plus czy coś takiego,
jeszcze jedno mam trzy kominy jeśli już w te kominy zainwestowałam
to czy muszę robić wentylację mechaniczną czy może byc grawitacyjna.

Sail
23-10-2006, 07:41
[...]
to czy muszę robić wentylację mechaniczną czy może byc grawitacyjna.

Musisz mieć wentylację, to czy mechaniczna czy grawitacyjna to powinien być Twój przemyślany wybór. Ja zdecydowałem się na mechaniczną, ale dom dopiero w planach, więc na pewno wylecą kominy wentylacji grawitacyjnej - zawsze to taniej. W Twoim przypadku poczytaj sobie o obu rodzajach wentylacji i zdecyduj :wink:

No i nie zapomnij o doprowadzeniu powietrza do kominka :wink:

Sail
23-10-2006, 07:44
Być może mozna zrobic zawór termostatyczny w danym pomieszczeniu przy podłodze i tym sterowac zamykanie jednego obwodu (celem obnizenia temperatury)- ale cieplejsza łazienka nie wiem

Pomijając dogrzewanie łazienki, ktoś się orientuje na ile takie zawory i czujniki podnioszą koszt całkowity instalacji?

Sail
23-10-2006, 07:49
Ja mam chyba 14kW tak więc wczale nie tak dużo (zabezpieczenie 20A w ZK i 16A w domu) i tez wszystko na prąd. [...]

A wracając do tematu :lol: - mój architekt stwierdził, że 14kW to standard w średniej wielkości domkach jednorodzinnych i też o taką wystąpimy. :wink:

MARKOG
23-10-2006, 07:51
tu musi sie wypowiedziec jakis instalator ja tylko przypuszczam że zastosowanie zaworu termostatycznego bezpośrednio w pokoju na pewno będzie tańsze niż zawory termostatyczne w rozdzielaczu+czujnik w danym pomieszczeniu lub elektro zawory sterowane z zewnętrznych czujników. Moim zdaniem podroży to koszt instalacji o cenę zaworów termostatycznych oraz ewentualnie odpowietrzacza przy zaworze (cociaz odpowietrzacze będą wyżej w skrzynce rozdzielczej) lub na pompie. Przy uruchamianiu obiegu po napełnieniu powietrze było wszędzie tj odpowietrzałem na pompce na rozdzielaczach i na odpowietrzaczach.

Sail
23-10-2006, 08:11
tu musi sie wypowiedziec jakis instalator ja tylko przypuszczam że zastosowanie zaworu termostatycznego bezpośrednio w pokoju na pewno będzie tańsze niż zawory termostatyczne w rozdzielaczu+czujnik w danym pomieszczeniu lub elektro zawory sterowane z zewnętrznych czujników.

Dzięki serdeczne, w takim razie o konkretach będę rozmawiał z firmą która będzie to montować - tyle, że teraz przynajmniej wiem, o czym rozmawiać :wink:

angi
23-10-2006, 13:17
Napiszcie proszę czy w garażu też macie podłogówkę przy pompie ciepła.

MARKOG
23-10-2006, 18:32
Napiszcie proszę czy w garażu też macie podłogówkę przy pompie ciepła.
Nie w garażu nie mam podłogówki - wogóle nie jest ogrzewany - nie ma sensu. Co prawda mam wyprowadzony jeden obwód do garażu ale wcodzi przez sciane i jest zapętlony momentalnie (mozna w przyszłosci obciąć i dorobić coś - było zrobione wlasnie tak na zapas). W garażu nawet w srogą zimę (zeszłoroczną) były dodatnie temperatury - brama ocieplana. tak więc nie widzę sensu ogrzewania garazu - chociazby z tego względu że wchodzi sie tam 2-4 razy dziennie). tak samo kotłownie mam bez żadnego ogrzewania. Braku ogrzewania w kotłowni niestety żałuję - jest tam prala i aż się prosi żeby suszyć tam ubrania po praniu - niestety za zimno i nie schnie tak dobrze. Pompa sam z siebie nie jest nawet ciepła zbiornik CWU tez nie zostaje pare rurek miedzianych które niestety nie ogrzewają.

angi
24-10-2006, 09:09
Dzięki serdeczne, zapytałam bo powiedzieli mi żebym zrobiła na przyszłość, i też tak zrobię jak ty MARKOG.

martadela
24-10-2006, 10:47
W garażu z tego co mi wiadomo nie wskazane jest ogrzewanie ze wzgl na auto, podono zbyt wysoka temp w garażu zimą, szkodzi, ale nie pamiętam, chyba chodzi o lakier...

angi
24-10-2006, 10:55
Rozmawiałam z panem od pompy ciepła i powiedział, że może być, tylko
od bramy układana 1,5m( chodzi o przemarzanie) i wystarczy ułożyć
nie za gęsto aby osiągnąć temp. 8st.

Sail
24-10-2006, 10:58
W garażu z tego co mi wiadomo nie wskazane jest ogrzewanie ze wzgl na auto, podono zbyt wysoka temp w garażu zimą, szkodzi, ale nie pamiętam, chyba chodzi o lakier...
Chodzi o to, że cały syf z drogi łacznie z solą i inną chemią, zaczyna sie topić i staje się bardziej żrący dla wszelkich elementów metalowych z którymi ma kontakt.
Ja garażu ogrzewać nie zamierzam, chociaż może wpuszczę tam jakiś miniaturowy nawiew ciepłego powietrza z wentylacji, bo jednak brak konieczności codziennego skrobania szyb jest bardzo kuszący :wink:

Peterek
24-10-2006, 11:32
Moc przyłączeniowa 10kW, pc moc grzewcza 9kW, ale pobiera prądu coś z 3 razy mniej. Te 10 kW wystarcza mi na cały domek.

angi
25-10-2006, 17:25
Jestem załamana, dostałam ofertę za pompę ciepła, jak wszystko podliczyłam to wyszło 80000zł, jutro będę rozmawiała jeszcze z jednym
panem, co się zajmuje ppompami zobaczymy co on mi powie.

MARKOG
25-10-2006, 18:20
Jestem załamana, dostałam ofertę za pompę ciepła, jak wszystko podliczyłam to wyszło 80000zł, jutro będę rozmawiała jeszcze z jednym
panem, co się zajmuje ppompami zobaczymy co on mi powie.

No nie moge
Czy ceny tak powariowały czy popyt wykorzystują producenci /instalatorzy
moje ceny koniec 2002 rok pisze z pamięci
pompa -15900 teraz niewiele droższa

Dolne źródło:
Rurka niebieska wodna 600m - ok 1260 zł
zawory - nie wiem ile ale szacuje na 500 zł komplet 6 zaworów troche rurek itd
Koparka - 1000 zł cały dzień kopania - rurki ułożone samodzielnie - można zlecić ekipie to myśle ze jakieś 1000 zł nikt by sie nie pogniewał za dniówkę
Wymurowanie studzienki z bloczków betonowych - myślę że 500 zł z robocizną - u mnie murowano podczas stawiania domu
Robocizna "zasilenie dolnego źródła" - 400 zł
Kotłowni:
pozycja pt: "Osprzęt kotłowni" - 2200 zł
zbiornik CWu 400 l - 2400
nie moge znalezc robocizny połączenia kotłowni w całość
Acha i jeszcze glikol Czyli płyn ECO - MPG chyba 700 zł
i to chyba wszystko wszystko
Nie chce mi sie tego sumowac ale na oko wygląda że dużoooooo mniej
Teraz na pewno wszystko drożej ale o tyle :o :o :o :o

MARKOG
25-10-2006, 18:23
Podsumowałem około 25k PLN
oczywiście nie licząc podłogówki

sSiwy12
25-10-2006, 20:02
Szacunkowo biorac cenę, to oferta chyba z "Climycomfort", odwierty pionowe, osobna PC do CWU i wykonanie podłogówki w ofercie.

kazber
26-10-2006, 05:53
Szacunkowo biorac cenę, to oferta chyba z "Climycomfort", odwierty pionowe, osobna PC do CWU i wykonanie podłogówki w ofercie.

Masz racje. Dostalem identyczna. Dwie pompy plus podlogowka w calym domu z garazem.

Mam do Was pytanie: czy jest sens ogrzewac garaz??? A jesli nie to czy ocieplaliscie dodatkowo sciane pomiedzy garazem a czescia mieszkalna??

Facet z climakomfort ciagle mi o tym mowi- grzac podloge lub koniecznie ocieplac.

Jestem bliski podpisania kontraktu z nimi poniewaz mam nadzieje, ze wiedza co robia.(???).
Acha, moja cena nie obejmuje wykopow 12m na 35m.

Chetnie bym z jakims uzytkownikiem ich instalacji porozmawial.
Niestety nie mieszkam w Polsce i nie jestem w stanie tego zobaczyc.
Jesli ktos z uzytkownikow bedzie tak dobry to prosze o wiadomosc na priv lub moj email. (phone or skype)
Pozdrawiam,

Kazik

angi
26-10-2006, 12:36
Szacunkowo biorac cenę, to oferta chyba z "Climycomfort", odwierty pionowe, osobna PC do CWU i wykonanie podłogówki w ofercie.
Dokładnie tak, gdy dostałam oferte, oczywiście spodziewałam się, że będzie duża ale nie taka. To nic, nie znaczy to, że rezygnuję, dziś rozmawiałam z panem, który się tym zajmuje od 10 lat (tak mówił),
dostał projekt budynku będzie robił projekt na pompę STIEBEL ELTRON i na VIESSMANNA, zobaczymy.

MARKOG
26-10-2006, 15:37
Ja nie odczuwam jakiwgos dyskomfortu z tego względu że garaż jest nieocieplony. Sciana od garażu ma normalną szerokość 12,5 + tynki i nie jest zimna w zimie -a ocieplic sziane z jednej strony wełną czy styropianem zawsze można zrobić w przyszłości -ale u mnie nie ma takiej potrzeby

kazber
27-10-2006, 04:41
Ja nie odczuwam jakiwgos dyskomfortu z tego względu że garaż jest nieocieplony. Sciana od garażu ma normalną szerokość 12,5 + tynki i nie jest zimna w zimie -a ocieplic sziane z jednej strony wełną czy styropianem zawsze można zrobić w przyszłości -ale u mnie nie ma takiej potrzeby


Dzieki, tez mysle podobnie. Mieszkam w domu z garazem bez ocieplania i dla mnie jest O.K.. Mysle, ze tu chodzi o wiecej kasy za podlogowke.

Nie wiem czy to Ty, czy ktos inny pisal tutaj o wentylacji mechanicznej.
Mam pytanie- robiliscie tez gwc.

Pozdrawiam,

Kazik