PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga na poddaszu nieużytkowym.



am00
17-10-2006, 20:25
Moje poddasze ma raptem 130cm pod kalenicą więc do niczego się specjalnie nie nadaje. Chciałbym tam magazynować niepotrzebne rzeczy. Aktualnie na jętkach leży parę ruchomych desek i boję się, że niechcący mogę wpaść do pokoju i narobić bałaganu. Dlatego zdecydowałem się na podłogę z desek. Płyty OSB odpadają bo już ich nie wciągnę w całości na poddasze. Deski będą bez frezu. Między jętkami upchałem wełnę mineralną na całą ich wysokość. I teraz pytania:
1. Czy na wełnę pod deski dawać folię wysoko-paroprzepuszczalną?
2. Czy między deskami zostawiać szpary i jakie duże?
3. Czy przybić deski bez szpar i bez folii?

Jak to rozwiązaliście u siebie?

Peeka
18-10-2006, 08:48
Witam.
Mam podobne poddasze, wlasnie jestem w trakcie ocieplania dachu.
Dawanie folii uwazam za zbyteczne - folia jest pod dachem i tam spelnia swoje zadanie. Szpary miedzy deskami tez nie sa potrzebne, ale i tak raczej ciezko ich uniknac - niektore deski sa krzywe, a pewnie podczas schniecia desek szpar przybedzie :).

Pozdrawiam

fidel
18-10-2006, 08:59
Folia powinna być. To niewielki koszt a sprawdż najpierw w projekcie. Wydaje mi się że jest ważniejsza od deski.

Zbigniew Rudnicki
18-10-2006, 09:09
Na wełnę (pod deski) można też gazety, jako ochronę przed kurzem, oraz jako zabezpieczenie przed rozpylaniem wełny.
Na deski stare (ale czyste) dywany i chodniki, byle nie wełniane (mole !).

Duży Boban
18-10-2006, 09:44
1. Czy na wełnę pod deski dawać folię wysoko-paroprzepuszczalną?
2. Czy między deskami zostawiać szpary i jakie duże?
3. Czy przybić deski bez szpar i bez folii?

Jak to rozwiązaliście u siebie?

Ja planuję dać deski niezbyt ciasno przybite tzn. ze szparami aby wełna pod spodem mogła być wentylowana. A stryszek nieużytkowy też będzie lekko wentylwany otrami w ścianach szczytowych.

Stanlay
22-10-2006, 10:04
Hm, czytając ten wątek widzę że chyba zrobiłem błąd , zanim przybiłem deski na strychu ,na jętki rozłóżyłem żółtą folię budowlaną , którą kładzie się pod płyty G-K aby zatrzymać parę wodną z pomieszczeń przed wnikaniem do wełny.A więc w tej chwili mam sytuację , że wełna mineralna z dwóch stron jest odcieta folią nieprzepuszczalą i nie może wysychać ( ale z drugiej strony nie ma też możliwości aby zawilgotniała ).Sam już teraz nie wiem czy był to błąd czy wielbłąd !? Jak sądzicie czy to jest mało znaczący szczegół czy może lepiej usunąć folię i zrobić zgodnie ze sztuką.

P.S Folię na górze dałem po to aby zabezpieczyć ją przed wodą ze śniegu który czasami może być podwiewany przez nieszczelności dachu.

Wojciech Nitka
22-10-2006, 17:59
Proponuję zanim zaczniecie kłaść podlogi na nieużytkowym i nieogrzewanym poddaszu - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72307&highlight= i tu - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=15624&highlight=osb+poddasze

Błędem jest także kładzenie folii pod deski - chyba że jest to folia wysokoparoprzepuszczalna.

dziabar
23-10-2006, 08:59
To i ja się podłączę:

Mam poddasze nieużytkowe (strop teriva) i myślałem by pokryć go folią (paro... no właśnie jaką?), położyć legary, pomiędzy legary styro (lub wełna), na to płyty OSB. Tak chciałem zrobić by nie ogrzewać przestrzeni poddasza. Jest co prawda drugi sposób - ocieplić dach. Ale pytanie po co ogrzewać tą sporą przestrzeń ciepłem, które przez strop będzie się przedostawać z dolnych ogrzewanych pomieszczeń.
Poradźcie proszę czy system, który wybrałem będzie ok czy mimo wszystko wybrać ocieplenie dachu.

pjj
23-10-2006, 11:01
Ja mam welne i na nia deski. Miedzy deskami sa szczeliny gdyz nie sa one idealnie proste liniowo. Deski sa mocowane na wkrety.