PDA

Zobacz pełną wersję : Butla LPG i przeglady



arecki1338
18-10-2006, 04:41
Witam, planuje wstawic na dzialke butle z LPG do ogrzewania. Butla milabybyc zakopana, gdzies ostatnio wyczytalem ze raz na 5 lat ma byc wykonany jakis przeglad i musi byc wykopana. czy to prawda?? nie bardzo widzi mi sie raz na 5 lat wyciaganie tej butli z pod ziemi i niszczenie ogrodka. czekam na opinie od znawcow.

amdam
18-10-2006, 06:46
Witam

Ja mam co prawda butle na wierzchu a nie zakopaną.

Przeglądy techniczne wymagane są średnio co 5 do 10 lat. Ja mam następny przegląd za 7 lat. Odnośnie butli zakopanej możesz miec okres krótszy dlatego, że butla taka jest niestety narażona na czynniki zewnętrznej bardziej niz ta na dworze. Może brzmi to idiotycznie ale tak jest. Ja także chciałem zakopaną mieć, te firmy, które oferuja tylko butle zakopane bardzo chwalą sobie te rozwiązania. Ja wziąłem w Gaspol gdzie mają ofertę taką i taką, przekonali mnie jednak iz butla na zewnątrz jest bezpieczniejsza. Ich zakopanie butli nic nie kosztowalo, bo koparę ja wynajmowałem itp sprawy. Więc nie mieli żadnego interesu aby namawiać mnie na butlę na zewnątrz. Byłem w Gaspolu i pokazywali mi stan butli, która była w ziemi bodajże 3 lata i stan butli podobnej na zewnątrz. Ten widok wystarczajaco na mnie podziałał. Dodatkowo dochodzi do tego (odpukać), że w przypadku rozszczelnienia butli istnieje ryzyko dla domu, taka sama sytuacja z butlą na zewnątrz nie stwarza zagrożenia bo gaz idzie w górę. Nie mówiąc juz o szybkiej interwencji serwisu itp. Lepiej naprawdę wygospodarować kawałek działki, i pogodzić się z odrobiną utraty estetyki, ale zadbać o bezpieczenstwo bliskich. Zresztą w miejscu,w którym stoi butla i tak zasadziłem drzewa, cisy, i inne krzaczki. Za rok u mnie butla będzie prawie niewidoczna.

pzdr

ppp.j
18-10-2006, 08:31
Do aspektu estetyki dochodzi jeszcze sprawa kosztów. W zbiorniku podziemnym można magazynować mieszaninę propan-butan a w naziemnym tylko propan który jest droższy. Mima to zdecydowałem się na naziemny.

amdam
18-10-2006, 09:56
No przepraszam ale pierwsze slysze coś takiego.

Mi oferowano mieszankę i propan. wziałem propan za namową znajomego gazownika. Ponoć oszczędniejszy w spalaniu.

pzdr

adwalk
18-10-2006, 11:38
Małe sprostowanie, choć nieco nie na temat:
Propan jest gazem cięższym od powietrza i nie idzie w górę.
Przy bezwietrznej pogodzie opada w dół i gromadzi we wszystkich zagłebieniach.
Wartość opałowa butanu jest większa od propanu to znaczy z spalenia 1 metra sześciennego gazu powstałego z odparowania butanu uzyskamy więcej energii.

amdam
18-10-2006, 13:36
No coś mi tu nie pasuje.

Butla zewnętrzna posiada tzw czynnik przecipożarowy. Tzn, jeżeli butla zostanie uderzona mocno, bądź wybuchnie pożar czujniki wyzwalają gaz i cały gaz ulatuje w powietrze (w górę) mówię tu o moim przypadku propanu. Dzięki temu nie ma zagrożenia pożarowego dla domu, poniewąż gaz ewentualnie spala się do góry. Potwierdził to nadzór techniczny kontrolując butlę. Więc jak to jest w końcu??

Jeżeli byłoby tak jak piszesz to przy rozszczelnieniu butli propna móglby osiąść na ziemi zagrażając budynkom. A sam nadzór techniczny potwierdził, że jest to nie możliwe i że czujnik w butli zabezpiecza dom, przed pożarem.

ppp.j
18-10-2006, 18:06
No przepraszam ale pierwsze slysze coś takiego.

Mi oferowano mieszankę i propan. wziałem propan za namową znajomego gazownika. Ponoć oszczędniejszy w spalaniu.

pzdr

To posłuchaj a raczej poczytaj: :D
Za http://pl.wikipedia.org/wiki/Propan Propan, (C3H8), alkan, bezbarwny i bezwonny gaz. Temperatura wrzenia -42°C.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Butan Butan, (C4H10), alkan, bezbarwny, palny gaz. Temperatura wrzenia -0,5°C.
Jak widać temperatura wrzenia butanu wynosi -0,5°C, czyli w zbiorniku naziemnym gdy zatankujesz sam butan zimą gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej tej wartości ciecz nie będzie parowała i powstanie sytuacja że mimo dużej zawartości skroplonego gazu w zbiorniku będziesz musiał ogrzewać się ogniskiem.
Przy mieszaninie ta sytuacja się tylko odwlecze. Dlatego naziemne zbiorniki napełnia się propanem mimo ze to jest drozsze.

1950
18-10-2006, 21:24
Witam

Ja mam co prawda butle na wierzchu a nie zakopaną.

Przeglądy techniczne wymagane są średnio co 5 do 10 lat. Ja mam następny przegląd za 7 lat. Odnośnie butli zakopanej możesz miec okres krótszy dlatego, że butla taka jest niestety narażona na czynniki zewnętrznej bardziej niz ta na dworze. Może brzmi to idiotycznie ale tak jest. Ja także chciałem zakopaną mieć, te firmy, które oferuja tylko butle zakopane bardzo chwalą sobie te rozwiązania. Ja wziąłem w Gaspol gdzie mają ofertę taką i taką, przekonali mnie jednak iz butla na zewnątrz jest bezpieczniejsza. Ich zakopanie butli nic nie kosztowalo, bo koparę ja wynajmowałem itp sprawy. Więc nie mieli żadnego interesu aby namawiać mnie na butlę na zewnątrz. Byłem w Gaspolu i pokazywali mi stan butli, która była w ziemi bodajże 3 lata i stan butli podobnej na zewnątrz. Ten widok wystarczajaco na mnie podziałał. Dodatkowo dochodzi do tego (odpukać), że w przypadku rozszczelnienia butli istnieje ryzyko dla domu, taka sama sytuacja z butlą na zewnątrz nie stwarza zagrożenia bo gaz idzie w górę. Nie mówiąc juz o szybkiej interwencji serwisu itp. Lepiej naprawdę wygospodarować kawałek działki, i pogodzić się z odrobiną utraty estetyki, ale zadbać o bezpieczenstwo bliskich. Zresztą w miejscu,w którym stoi butla i tak zasadziłem drzewa, cisy, i inne krzaczki. Za rok u mnie butla będzie prawie niewidoczna.

pzdr
w kwestii formalnej, gaz płynny jest cięższy od powietrza i snuje się przy ziemi

amdam
19-10-2006, 06:24
Wczoraj daliście mi zagwozdkę i już wiem jak to wygląda.

Gaz w przypadku np. rozszczelnienia butli pod dużym ciśnieniem wyrzucany jest na wysokość kilku - kilkunastu metrów to pozwala na bezpieczne usunięcie gazu zarówno z butli jak i z terenów domostw. Wiatr nawet najlżejszy wyniesie go i rozrzedzi maksymalnie co przestaje byc zagrożeniem.

semp
19-10-2006, 16:37
A po co wiatr?? Sam podmuchaj, taniej wyjdzie.

amdam
20-10-2006, 07:14
A od kiedy za wiatr płacisz??

Ot nudził się chłop i chciał być żartowny.