PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sterować podłogówką?



ppp.j
18-10-2006, 08:15
Mam dość typowy układ ogrzewania: parter podłogówka z terakotą, poddasze kaloryfery, piec jednofunkcyjny, gaz z butli, ściany BK36/500+12cm styropian. Instalator uważa że z uwagi na dużą bezwładność podłogówki jakiekolwiek sterowanie z czujnika w salonie nie ma sensu. Po uruchomieniu podłogówki miałem na dole 24deg., co na mój gust i kieszeń jest lekką przesadą. Jaka automatykę sugerujecie zastosować by chociaż złagodzić taki efekt?

18-10-2006, 11:46
A masz dwa niezależne obwody? Oddzielny na podłogówkę i drugi na kaloryfery? Jesli tak to ustawiasz drogą prób odpowiednia temperaturę na podłogówke i basta.

ppp.j
18-10-2006, 15:18
Tak są dwa niezależne obiegi z niezależnymi pompami i sterowaniem w kotłowni. Chodzi mi o jakiś czujnik temperatury w salonie, który zamykałby lub redukował grzanie, gdy temperatura w salonie przekroczy nastawiony próg. Czy takie coś sprawdza się, i jeśli tak to jak to zrealizować? Ręczne nastawy metodą prób i błędów realizuję obecnie ale traktuję to jako ostateczność.

ppp.j
18-10-2006, 15:20
Tak są dwa niezależne obiegi z niezależnymi pompami i sterowaniem w kotłowni. Chodzi mi o jakiś czujnik temperatury w salonie, który zamykałby lub redukował grzanie, gdy temperatura w salonie przekroczy nastawiony próg. Czy takie coś sprawdza się, i jeśli tak to jak to zrealizować? Ręczne nastawy metodą prób i błędów realizuję obecnie ale traktuję to jako ostateczność.

MARKOG
18-10-2006, 16:02
ja mam czujnik zatopiony w betonie i temperaturą betonu jest sterowana podłogówka - histereza bodajże 0,4 st C w niskiej taryfie prądu (pompa ciepła)

20-10-2006, 15:27
No to jeśli możesz ustawić dwie różne temperatury na obwodach nie ma problemu. Drogą testów ustalasz odpowiednią temperaturę i czas grzania podłogówki i basta. Pozostałą elektronikę poza czujnikiem temeratury na zewnątrz na północnej ścianie uważam za przerost formy nad treścią. :wink:

ppp.j
20-10-2006, 21:06
poza czujnikiem temeratury na zewnątrz
Rozwiń proszę temat czujnika temperatury.

MARKOG
21-10-2006, 15:39
u mnie czujnik temperatury na zewnątrz przełącza pompę w tryb lato/zima (oczywiście badając temperaturę długookresową) a drugą funkcją czujnika zewnętrznego jest przesuwanie temperatury podłogi (wraz z całą histerezą) w w zależności od zakresów temperatury na zewnątrz.

tuzin
21-10-2006, 19:57
Witam.

Podłogówka to temat rozległy. Wszystko uzależnione jest od tego jaki zestaw pompowy Pan posiada. Jeżeli jest to zwykły tradycyjny zestaw czyli kolektor z całyz zestawem mieszającym to proponowałbym dać osobny sterownik do pompy od podłogówki np. Duvalowski. Bedezie on niezalezny od kotła czyli bedzie tylko i wyłacznie sterował pompą od podłogówki. Jeżeli zaś ma Pan zestaw osbny tzn. tradycyjny kolektor do którego podpieta jest podłogówka do tego osobną grupę pompową np. Meybes z zaworem trójdrogowym to jest możliwość podpiecia tego pod kocioł. Rozwiazan jest wiele. Można także zastosowac na każdy obwód osobne sterowanie poprzez termostaty..............Jest to bardzo rozległy temat.

Pozdrawiam

Grzesiek13
22-10-2006, 08:58
Tak są dwa niezależne obiegi z niezależnymi pompami i sterowaniem w kotłowni. Chodzi mi o jakiś czujnik temperatury w salonie, który zamykałby lub redukował grzanie, gdy temperatura w salonie przekroczy nastawiony próg. Czy takie coś sprawdza się, i jeśli tak to jak to zrealizować? Ręczne nastawy metodą prób i błędów realizuję obecnie ale traktuję to jako ostateczność.


Wstaw termostat pokojowy do salonu o podepnij go do pompy obiegowej podłogówki. Musisz jeszcze wziąść poprawke na bezwładność podłogówki (nawet kilka godzin).

ppp.j
23-10-2006, 09:41
OK. Dziękuję. Teraz już jasne. Czy macie jakieś sugestie co do typu, rodzaju, producenta termostatu?

tuzin
23-10-2006, 19:15
Witam.

Proponuje termostat Duvalowski