PDA

Zobacz pełną wersję : Do użytkowników kominków z płaszczem wodnym.



fidel
18-10-2006, 08:56
Już drugi sezon palę w kominku z płaszczem wodnym. Rury są podłączone za pomocą króćców z lewej strony. Kominek posiada powyżej paleniska trzy rury płomieniowe. Zauważyłem że lewa strona jest chyba chłodniejsza od prawej co widać po kolorze osadów w środku paleniska.Moje pytanie czy warto zasilanie zrównolegnić dodatkowo na prawą stronę. Może ktoś już tak ma. Wydaje mi się że takie rozwiązanie wymusi większy przepływ w rurach płomieniowych. Pytam ponadto dlatego że za jakieś 2 tygodnie będę realizował obudowę i jest jeszcze na to czas.

miwol
18-10-2006, 09:00
Nie wiem jaki masz ten kominek ale np. Makroterm uniemożliwia jakies tam sobie zrównoleglanie. Każdy króciec ma swoje przeznaczenie i trudno jakoś tu kombinować. Palę w Makrotermie też drugi sezon i różnic w temperaturze płaszcza, osadach... nie zauważyłem.

Mały
18-10-2006, 09:05
Już drugi sezon palę w kominku z płaszczem wodnym. Rury są podłączone za pomocą króćców z lewej strony. Kominek posiada powyżej paleniska trzy rury płomieniowe. Zauważyłem że lewa strona jest chyba chłodniejsza od prawej co widać po kolorze osadów w środku paleniska.Moje pytanie czy warto zasilanie zrównolegnić dodatkowo na prawą stronę. Może ktoś już tak ma. Wydaje mi się że takie rozwiązanie wymusi większy przepływ w rurach płomieniowych. Pytam ponadto dlatego że za jakieś 2 tygodnie będę realizował obudowę i jest jeszcze na to czas.
Przede wszystkim każdy kocioł powinien być podłšczany po przekštnej - własnie po to żeby uniknšć takich niespodzianek.

mariobros35
18-10-2006, 11:38
Dokładnie tak jak napisał mały po przekontnej zasilanie z prawej strony, powrót z lewej strony lub na odwrót 8) pozdrawiam

miwol
18-10-2006, 11:49
Trochę nie rozumiem co Wy piszecie bo kominki z płaszczem są różne i podłączyć je chyba najlepiej zgodnie z instrukcją :roll: :o :wink: Makroterm ma króćce do układu zamkniętego (C.O.) po prawej stronie a do układu otwartego (płaszcza) po lewej. Raczej nie da się zastosować do takiego kominka Waszych rad i zrobić sobie "po przekątnej", a być może fidel ma właśnie Makroterma :-?

Zresztą fidel być może już eksplodował bo milczy :wink:

fidel
18-10-2006, 20:57
No właśnie jeszcze nie eksplodowałem tylko szukałem płytek klinkierowych na parapety zewnętrzne i trochę to trwało. Rzeczywiście jestrem już przekonany że należy połączyć po przekątnej . Szkoda że na to nie wpadłem podczas montażu. Może dlatego że w opisie instalowania nie było to sugerowane. Hydraulik też nie zabrał w tym temacie głosu. Jeżeli chodzi o kominek to mam Merkurego 101 W. Sam wkład to dla mnie bomba. Głownie dlatego że nie jest wielki jak na swoją pojemność paleniska. To znaczy że po prostu pasuje proporcją do salonu a chodziło mi o to że nie jest on tam jednak najważniejszy aby obchodzić go wielkim łukiem. Za podpowiedz dziękuję i napewno przełączę po przekątnej. Jest to dla mnie logiczne wytłumaczenie.

mariobros35
18-10-2006, 22:53
Trochę nie rozumiem co Wy piszecie bo kominki z płaszczem są różne i podłączyć je chyba najlepiej zgodnie z instrukcją :roll: :o :wink: Makroterm ma króćce do układu zamkniętego (C.O.) po prawej stronie a do układu otwartego (płaszcza) po lewej. Raczej nie da się zastosować do takiego kominka Waszych rad i zrobić sobie "po przekątnej", a być może fidel ma właśnie Makroterma :-?

Zresztą fidel być może już eksplodował bo milczy :wink:
Nie tylko makroerm jest dostępny na rynku ale jest kilka równie dobrych kominków 8)