PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie pod drzwiami wejściowymi i tarasowymi



18-10-2006, 10:02
Szukam po forum i nic nie znalazłem. Proszę Was o pomoc -
- jak powinno wyglądać ocieplenie pod drzwiami wejściowymi?
- jak się mają do niego warstwy ocieplenia w środku budynku?
- w jaki sposób ocieplać w tym miejscu ścianę fundamentową od zewnątrz i
- jak wylewa się spocznik przed wejściem? Czy pod nim (przy ścianie) też powinna być warstwa styropianu?
Bardzo proszę o wsparcie.

mack
18-10-2006, 10:32
ja dałem twardy styropian ekstrudowany (różowy Austrothermu) pod drzwi balkonowe - w ostatniej chwili wymusiłem to na ekipie.Taka wkłšdka likwidujšca mostek termiczny. Na balkon sš klejone płytki na wodoszczelny klej Keralastic.

Pod drzwi wejœciowe dałem zwykły styropian, który jest przedłużeniem ocieplenia œciany fundamentowej przy montażu drzwu wejœciowych ekipa dała na nim cienkš warstwę betonu - który widać niestety się kruszy, dolelowo majš być płytki. Jak będzie w przyszłoœci nie wiem

Zavadcoff
18-10-2006, 11:26
Też mam ten dylemat. Na razie w domu jest wylany chudziak. W miejscu przyszłych drzwi wejściowych i balkonowych mam wymurowany z bloczka betonowego (ostatnia warstwa bloczka fundamentowego) "próg". Nie podoba mi się osadzanie na tym drzwi ze względu na mostek. Co z tym prawidłowo zrobić?
Pozdrawiam

rafal9
18-10-2006, 12:51
Ja mam podobny problem,
tylko że u mnie drzwi wejściowe i balkonowe są "posadowione" na wylewce wewnętrznej i po zewnętrznej stronie powstanie mostek tem.
Planuję położyć na zewnątrz styropian do wysokości wylewki i zalać to wylewką coby utworzyła taki niby próg na zewnątrz.

Zbigniew Rudnicki
18-10-2006, 13:08
Próg okna tarasowego (zwłaszcza szerokiego) trzeba czymś podeprzeć, nie powinien spoczywać tylko na styropianie.
Wsparcia szerokości 5-7cm można wykonać z zaprawy ciepłochronnej (n.p. Alpol).
Resztę wypełnić styropianem ekstrudowanym (n.p. styrodurem).
Ale są może lepsze sposoby. Trzeba poszukać w wątkach okniarskich.

wbrat
18-10-2006, 13:09
Ja mam podobny problem,
tylko że u mnie drzwi wejściowe i balkonowe są "posadowione" na wylewce wewnętrznej i po zewnętrznej stronie powstanie mostek tem.
Planuję położyć na zewnątrz styropian do wysokości wylewki i zalać to wylewką coby utworzyła taki niby próg na zewnątrz.

A może skuć część tej wylewki od zewnątrz - przecież i tak rama drzwi nie trzyma się na niej a jest mocowana do ścian. Nie będzie wtedy trzeba robić żadnych "niby progów".

rafal9
18-10-2006, 13:13
Ja mam podobny problem,
tylko że u mnie drzwi wejściowe i balkonowe są "posadowione" na wylewce wewnętrznej i po zewnętrznej stronie powstanie mostek tem.
Planuję położyć na zewnątrz styropian do wysokości wylewki i zalać to wylewką coby utworzyła taki niby próg na zewnątrz.

A może skuć część tej wylewki od zewnątrz - przecież i tak rama drzwi nie trzyma się na niej a jest mocowana do ścian. Nie będzie wtedy trzeba robić żadnych "niby progów".

No niby to prawda,
ale drzwi antywłamaniowe o jakiejś potężnej masie i obawiam się, że tylko na ścianie mogą się nie utrzymać.
Podobnie z oknem postawione są na jakiś klinach.

18-10-2006, 15:44
rozumiem z Waszych postów, że powinno to wyglądac mniej więcej tak:

http://republika.pl/kucis/drzwi.jpg

ale nadal nie wiem jak to miałoby być od zewnątrz?
Czy beton może leżeć bezpośrednio na styropianie (4) - styropian sie nie będzie niszczyć?
A co w przypadku, jeśli nie chcę wylewać schodów tylko ułożyć je z kostki?

gosciu01
18-10-2006, 17:28
rozumiem z Waszych postów, że powinno to wyglądac mniej więcej tak:

http://republika.pl/kucis/drzwi.jpg

ale nadal nie wiem jak to miałoby być od zewnątrz?
Czy beton może leżeć bezpośrednio na styropianie (4) - styropian sie nie będzie niszczyć?
A co w przypadku, jeśli nie chcę wylewać schodów tylko ułożyć je z kostki?

na podstawie Twojego rysunku u mnie planuję mniej więcej następująco ;
warstwa 6 skńczy się na wysokosci warstwy 3 i dalej do ościeżnicy pójdzie bardzo twardy styropian np. 5 cm szerokości i odpowiedniej wysokości jak warstwa 6. Nad warstwą 6 będą jeszcze kafle i jakaś listwa, które powinny wytrzymać ewentualny nacisk na tym odcinku 4 cm + 1 cm dylatacji z listwą maskującą u góry.

Po drugiej stronie tak samo.

3241mirek
19-10-2006, 11:43
rozumiem z Waszych postów, że powinno to wyglądac mniej więcej tak:

http://republika.pl/kucis/drzwi.jpg

ale nadal nie wiem jak to miałoby być od zewnątrz?
Czy beton może leżeć bezpośrednio na styropianie (4) - styropian sie nie będzie niszczyć?
A co w przypadku, jeśli nie chcę wylewać schodów tylko ułożyć je z kostki?

U mnie będzie tak. na wysokosci 3 kończy się styropian, a zamiast 5 będzie posadzka. Natomiast jako 2 będzie pianka montażowa. A pozycja 4 będzie kończyć sie na wysokości 3.

19-10-2006, 13:57
U mnie będzie tak. na wysokosci 3 kończy się styropian, a zamiast 5 będzie posadzka. Natomiast jako 2 będzie pianka montażowa. A pozycja 4 będzie kończyć sie na wysokości 3.

Czyli u Ciebie izolacyjnie będzie działała warstwa pod drzwiami.
A czy pianka montażowa nie jest za miękka? W końcu po progu się łazi całe życie więc próg pracuje. Moim zdaniem powinien wspierać się na czymś bardziej trwałym..
No i cały czas pozostaje kwestia warstw przed drzwiami (na zewnątrz budynku)
?

19-10-2006, 14:03
na podstawie Twojego rysunku u mnie planuję mniej więcej następująco ;
warstwa 6 skńczy się na wysokosci warstwy 3 i dalej do ościeżnicy pójdzie bardzo twardy styropian np. 5 cm szerokości i odpowiedniej wysokości jak warstwa 6. Nad warstwą 6 będą jeszcze kafle i jakaś listwa, które powinny wytrzymać ewentualny nacisk na tym odcinku 4 cm + 1 cm dylatacji z listwą maskującą u góry.
Po drugiej stronie tak samo.
A bezpośredni pod drzwiami tak jak na rysunku? - jakś twardy przedmiot typu beton czy bloczek??
No i co przed drzwiami... 8)

zezo
19-10-2006, 17:47
Ja mam zamiar zrobić tak:

I I
I I
. __ I 1 I
. I S I I
I S I------I---------------------
----------I S I I WYLEWKA
TARAS I S I 2 I---------------------
I S I I STYROPIAN
I S I------I---------------------
I S I I CHUDZIAK
I S I 3 I---------------------
I S I I



1- ościężnica-drzwi
2- warstwa pustaka MAX wysokości 20 cm
3- ściana fundamentowa
S- styropian- ocieplenie ściany fundamentowej, zamierzam lekko
najechać na próg, tak minimalnie

sorki za taki mało dokładny szkic ale nie potrafię nic innego :oops:
Wydaje mi się że będzie dobrze ale fachowcem nie jestem

zezo
19-10-2006, 18:01
jejku
:oops: :oops: :oops:

z tego mojego szkicu nic nie widać no więc opiszę

-ściana fundamentowa lana grubości 30 cm, na jej poziomie mam wylany chudziak,

-w pozostawionych otworach na drzwi wejściowe i tarasowe podmuruję jedną warstwę MAX-ów wysokości 20cm, na tej warstwie będą ustawione drzwi do czola ściany zewnętrznej / szer 30 cm/

-ściana fundamentowa + jeden rząd MAXów ocieplone styropianem 6-8cm tak minimalnie nasunięty na próg drzwi /ściany zewnętrzne będą ocieplone styropianem 10-12 cm, też lekko nasunę na ościężnicę drzwi.

i to wszystko
pozdrowionka

gosciu01
19-10-2006, 18:20
na podstawie Twojego rysunku u mnie planuję mniej więcej następująco ;
warstwa 6 skńczy się na wysokosci warstwy 3 i dalej do ościeżnicy pójdzie bardzo twardy styropian np. 5 cm szerokości i odpowiedniej wysokości jak warstwa 6. Nad warstwą 6 będą jeszcze kafle i jakaś listwa, które powinny wytrzymać ewentualny nacisk na tym odcinku 4 cm + 1 cm dylatacji z listwą maskującą u góry.
Po drugiej stronie tak samo.
A bezpośredni pod drzwiami tak jak na rysunku? - jakś twardy przedmiot typu beton czy bloczek??
No i co przed drzwiami... 8)

widzisz,
u mnie będzie, tak jak napisałem "podobnie", ale trochę jednak inaczej, niż na Twoim szkicu.
Jak słusznie zauważyłeś będzie twardszy materiał, a kolejno tak ;

1. fundament z płytą,

2. jedna warstwa ściany - 24 cm BK 500 lub 600 ( zależy jak konstruktor wyliczy ), oczywiście pod bloczkiem warstwa papy ( izolacja ),
na bloczku wyżej ściana konstrukcyjna z silikatów,

3. z zewnętrznej strony, do górnej wysokości bloczków BK, termiczna izolacja pionowa - styropian FS20 - 10 cm. Wystarzczy.

4. od wewnętrznej strony patrząc warstwami 2x10 cm styropianu FS20 na zakładkę + 8-10 cm jastrychu z podłogówką akumulacyjną ( elektrycczną ),

Tutaj powstaje ;
wyższa o ok. 4-6 cm warstwa niż 24 cm BK oraz
luka w poziomie między jastrychem i ościeżnicą.

W to miejsce ułożę styropian ekstrudowany.
Podobnie na zewnątrz.

Na to pójdą kafle.

Całość policzyłem pod względem ;
- wytrzymałościowym, ale tu ostatecznie poradzę się projektanta, policzyłem tylko ogólne naciski przy założonych grubościach ścian itd.
- utraty ciepła, nie mam obecnie sensowniejszego rozwiązania,
- wykraplanai się wody w ścianie z wilgoci - wychodzi OK, a teoretyczne wykroplenie w ekstremalnych warunkach następuje w warstwie styropianu zewnętrznego. Czyli NIE WYSTĘPUJE :D

Oczywiście warstwa izolacji pionowej, drenaż opaskowy i takie tam, co już wiecie jak zrobić ...

gosciu01
19-10-2006, 18:25
a,

nie zapominamy o dylatacji tak styropianu FS 20 jak i jastrychu ( wszystkie 3 warstwy ) miękim styropianem 2 cm pomiędzy tymi warstwami i bloczkiem betonu komórkowego na wysokość.

rafal9
10-11-2006, 13:06
Czy wylewka może zachodzić na ościeżnicę bądź ramę okna?

Bo jak będzie się dochodziła tylko pod ramę to oczywiście będzie mostek, ale z drugiej strony jak będzie nad to w przypadku demontażu okna/drzwi będzie niszczenie płytek.
Które rozwiązanie wybrać?

pismag
10-11-2006, 17:25
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=80157&highlight=