PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁĄCZENIE POMPY GŁEBINOWEJ



dodi
18-10-2006, 14:53
Witam

Chce sobie podłączyć pompe głebinową do studni (zwykła kopana), jaki przekrój przewodu powinien być zastosowanyna długości około 40m?

thx dodi

Juras XR4Ti
18-10-2006, 15:12
Zależy od pompy. 1-fazowa czy 3-fazowa. Zależy od mocy silnika. Jak będziesz miał konkretną pompę, to wtedy możemy pogadać.

pozdrawiam - Juras

dodi
18-10-2006, 15:19
Racja, czym się kierować przy zakupie pompy? może coś polecicie.. różnica poziomów około (lustro wody,bojler) 15-20m

dodi

michal_m
18-10-2006, 15:37
Ja kupiłem grundfosa do studni wierconej. Wtedy proponowali mi tańszą czeską, ale była obawa, że się zaklinuje w trakcie wpuszczania lub wyciągania, bo miała większą średnicę.

Jeśli chodzi o moc pompy, to zależy do czego Ci ta woda? Ma zasilać dom, czy np. tylko podlewać ogródek?

dodi
18-10-2006, 17:38
Ma zasilac dom

dodi

Juras XR4Ti
18-10-2006, 20:15
No to już coś. Ja kupiłem czeską 1,1kW, trójfazową. Działa już 6 lat bez zarzutu. Z pompy wyłazi kabel 4x1,5, długości ok. 30m. Musiałem go przedłużyć o jakieś 6m. Zastosowałem też 4x1,5. Jako zabezpieczenie nadmiarowy 3x10A C, Różnicówka i wyłącznik termiczny.

Pozdrawiam - Juras

dodi
19-10-2006, 05:43
Właśnie słyszałem o tych pompach że są OK, możesz mi podać nazwę tej pompy?

thx

dodi

Juras XR4Ti
19-10-2006, 10:06
Niestety po przekopaniu papierów nie znalazłem nic od tej pompy. Pewnie zostały zutylizowane po pięciu latach...

krzysztofh
19-10-2006, 13:39
Racja, czym się kierować przy zakupie pompy? może coś polecicie.. różnica poziomów około (lustro wody,bojler) 15-20m

dodi

Jak kupisz Grundfosa SP-3A to wypchniesz ta wodę na 60m czyli ok 40 ponad lustro wody. Inaczej mówiąc będziesz mógł dobić hydrofor do om 4atm, co wystarcza na instalację domową. Wydajność tej pompy 3,2m3/h w zupełności zaspokaja zapotrzebowanie w wodę w domu i straczy też do nawadniania ogrodu.
Pompa trójfazowa, posiada kabel zasilający specjalny do pracy w wodzie. Nie zapomnij o właściwym jej zabezpieczeniu od strony elektrycznej.

dodi
19-10-2006, 14:10
Zastanawiam się jakie korzyści daje zasilanie trójfazowe w stosunku do jednodazowego a może odwrotnie. Wprzypadku trójfazowego jak nie będzie jednej fazy w domu to już jestem bez wody..

dodi

retrofood
19-10-2006, 14:16
Każdy silnik trójfazowy (więc od pompy też) w porównaniu z jednofazowym ma mniejszš masę, no i gabaryty, na jednostkę mocy. to trochę tak jak porównywać pršdnicę (były takie) do malucha z alternatorem. Przy pršdnicy maluch œwiecił jak dwa rowery obok siebie.
Jeżeli wystarczy ci moc jedofazowej - to daj jednofazowš. A braki fazy w obecnych czasach występujš coraz rzadziej.

krzysztofh
19-10-2006, 14:21
Główna różnica polega na tym, że pompy jednofazowe pracują na dużo wyższych obrotach, co powoduje, że są bardziej wyżyłowane warunki pracy. Sterowanie tych pomp też na ogół jest elektroniczne (wewnątrz pompy-silnika), co z kolei zwiękza awaryjność urządzeń z tego względu.
Pompy trójfazowe to tylko silnik trójfazowy i nic więcej (stosuje pewien skrót myślowy bo pompa też jest). T tym układzie warunki pracy silnika są dużo lepsze.