PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na miał - problem ! Nastawiam na 47 stopni a jest 75



marcin_budowniczy
19-10-2006, 12:22
HELP
j/w
Doczytałem się, że przerost temperatury zadanej jest zależny od czasu przedmuchu (nastawione na 7s.) i czasem pomiędzy przedmuchami (nastawione na 7 min.)
Chyba za wyskokie wartości bo temp. rośnie na 75 stopni a jest zadane 47 stopni. (zadnego innego-lewego dopływu powietrza do pieca).
Czy te wartości można jeszcze zmniejszyc - bo przeciez piec musi miec przemuch bo inaczej te zbierające się gazy mogą "kichnąć"
Po rozpaleniu w piecu temeratura powoli rośnie do ok. 50 stopni po czym po kilku godzinach rożnie do 75 stopni nastepnie spada i juz jest ok tzn. trzyma max. 5 stopni wiecej od zadanej.
To wystarczy, żeby w domu o pierwszej w nocy zrobiła się sauna - zaczynam palenie ok. 18-stej. No i oczywiście spala się dużo więcej miału.
Czy ma znaczenie ilość załadowanego miału - ja myślę, że nie w końcu po to jest sterownik żeby utrzymywać zadaną temp.
aha komin "odsłaniam na połowę" może jeszcze zmniejszyć ciąg ?? ale te zbierające się gazy??

Pomóżcie

p.s. miał jest lekko wilgotny

piciu10
19-10-2006, 14:02
Witam!
Niestety piec na paliwo stałe to nie piec olejowy czy gazowy. Jeśli zasypiesz cały piec a odbiór ciepła jest mały (zakręcona częśc grzejników) to temperatura pieca wzrasta, ponieważ miał ciągle się pali. Może sytuację poprawi wydłużenie okresu przedmuchu. A czy posiadasz taką klapkę przy dmuchawie, która zamyka dopływ powietrza w momencie wyłączenia dmuchawy?

darox
20-10-2006, 00:25
Witam Napisz jakie masz ustawienia na sterowniku(nazwa sterwnika) to spróbuje Ci pomóc.Czy Masz zamontowany zawór mieszający cztero drogowy?Czy moczysz miał? A tak z ciekawości jaki Masz piec? :D

orelek
20-10-2006, 09:02
hej, podaj jaki masz piec, jaki sterownik, i najważniejsze czy pod wentylatorem masz klapkę zamykająca dopływ powietrza do pieca kiedy wentylator nie pracuje to cos pomyslimy, przerabiałem to już na kilku piecach miałowych.

marcin_budowniczy
20-10-2006, 09:06
Piec samoróbka
miał moczę
sterownik chyba "Sigma"
ustawienia:
- Nastawa 47 stopni
- Obroty min. 2
- Obroty max. 12
- Czas między przedmuchami 7min
- Czas przedmuchu 7 s.
Czy jest klapka i zawór 4drożny - nie wiem
Dom wynajmuje i nie grzebie

W zeszłym roku (zimny kwiecien) nie było żadnych problemów, grzejniki jak były rozkręcone tak są.
Tak sobie myślę, że może jeszcze jest za ciepło na zewnątrz? i piec produkuje nadmiar ciepła którego nie mogą odebrać grzejniki??
Czy mogę jeszcze zmniejszyć czas przedmuchu i odstepy miedzy przedmuchami??
Czy nie zacznie w końcu "kichać"?

marcin_budowniczy
20-10-2006, 09:08
aha wczoraj zamiast 5 łopat wrzuciłem 3 łopaty i w nocy było o.k.
ale chyba nie powinno być różnicy w ilości załadunku paliwa??

orelek
20-10-2006, 09:18
no właśnie, ważna jest klapka pod wentylator, jesli jej nie ma piec ciągnie lewe powietrze i się rozpala. Taka sytuacja była u brata w piecu miałowym, nastawione na 46 stopni a w nocy przy wietrze 70 stopni i sauna w domu. Załozył klapke i się uspokoiło. Ja mam piec miałowy, klapka była orginalnie, nastawy na sterowniku mam takie: temp. 46 stopni, czas przedmuchu 15 sek. czas miedzy przedmuchami 5 minut, obroty max. 12, obroty min. 10 i temperatura skacze tylko przy rozpalaniu tak do 60 stopni ale po 30 min spada i piec trzyma temperature nastawioną do końca wypalenia miału, a wrzucam zawsze cały, około 50 kg. jak miałem ustawione obroty min na 6 to piec mi przy rozpalaniu kichał. Teraz jest wsio ok.
aha, staram się sypać suchy miał.

rafallogi
20-10-2006, 13:22
Nastawiacie temp. np 47 stopni. Czy to aby nie za mało, czy Wasze kotły nie pocą się? Temperatura zadana powinna być moim zdaniem wyższa, min. 54 stopnie (abstrachuje już od tego, że piec/kocioł trzyma temperaturę nieco powyżej zadanej temperatury a w czasie rozpalania przekracza ją nawet o 30-40 stopni).
Takie "pocenie" się kotła jest bardzo szkodliwe dla niego i skraca znacznie jego żywotność (wkrada się ruda pani).

Temat bardzo ciekawy, bo jest wielu użytkowników takich kotłów a nie wszyscy sobie z nimi radzą.

darox
20-10-2006, 18:17
Witam spróbuj przestawić sterownik tak:obroty maksymalne na 5-6 poziom,obroty minimalne na 2,czas przedmuchu co 3min.na 10sek.Główny błąd to obroty maksymalne dlatego że, za mocno i za szybko się rozpala cały wkład.Co do temperatury na kotle to minimum 60st.oczywiście przy założeniu że mamy zawór mieszający,no i regulator ciągu(klapka)przy nadmuchu.Ja mam tak ustawione i się sprawdza,piec mam 16kw .Przy tych ustawieniach i całym zasypie(60l) na dzień dzisiejszy przy zewnętrznej temp.+10st.stałopalność wyniosła 42godziny. temperatura rozbiega się najwyżej góra 5st. Podstawa to dobry miał!!! :D Daj znać jak Ci poszło.
Piec na paliwa stałe można opanować! :wink:

rafallogi
23-10-2006, 08:26
A jak to jest z tym moczeniem miału, moczycie czy nie, co daje moczenie a co się dzieje przy suchym miale, czy kocioł będzie wtedy dusił się i kichał?
Jakie macie zabezpieczenia na wypadek pełnego wsadu do kotła i zaniku napięcia zasilania?

orelek
23-10-2006, 08:36
rozmawiałem z kumplem co robi takie piece i stwierdził, że mokry miał się lepiej rozpala ale może kichać no i tak jak eksperci z forum stwierdzają to opał musi być suchy ponieważ część energii przy paleniu jest tracona na osuszenie więc wnioski wyciagnij sam. Ja w tym sezonie pale miałem suchutkim i widze że nie ma problemów z rozpaleniem i nie powstaje zjawisko kichania, za to dym z komina idzie jak z parowozu. Co do pełnego wsadu i zaniku napiecia to u mnie jest grawitacja więc jesli coś to stanie tylko sterownik, najwyżej wszystko się nie wypali.

marcin_budowniczy
23-10-2006, 10:05
dokładnie jak braknie zasilania to .. zgaśnie bo dmuchawa nie będzie chodzić i tyle - przynajmniej tak myślę.
Głównym moim zabezpieczeniem jest układ otwarty :-)

twin
23-10-2006, 21:32
ja mam tak:
obecnie nastawa 50 stopni
-Vmin 10
-Vmax 12
-czas pomiedzy przedmuchami 3 min
-czas przedmuchu 10s

niestety w bardzo duzym stopniu zalezy to od jakosci mialu - i trzeba to po prostu wypraktykowac. no i jakie zamykanie komina? ilosc mialu wbrew pozorom ma znaczenie - jest to piec calodobowy, a nie 2-dobowy itp. nalezy ladowac tak, zeby wiecej nie trzymal - inaczej narazasz sie na "kichanie". tak naprawde pojawia sie ono po cyklach : rozpalanie, dochodzenie do zadanej temepratury, przekraczanie jej (dmuchawa rozpala piec do zadanej temp, ale to wegiel - i po jej wylaczeniu temp nadal sie podnosi), spadku ponizej zadanej i w trakcie ponownego podnoszenia temp - jezeli jest np. za duzo mialu, lub ma za duzo siarki (zolty dym) zbiera sie dym i wtedy strzela.

marcin_budowniczy
24-10-2006, 06:21
Witam spróbuj przestawić sterownik tak:obroty maksymalne na 5-6 poziom,obroty minimalne na 2,czas przedmuchu co 3min.na 10sek.Główny błąd to obroty maksymalne dlatego że, za mocno i za szybko się rozpala cały wkład.Co do temperatury na kotle to minimum 60st.oczywiście przy założeniu że mamy zawór mieszający,no i regulator ciągu(klapka)przy nadmuchu.Ja mam tak ustawione i się sprawdza,piec mam 16kw .Przy tych ustawieniach i całym zasypie(60l) na dzień dzisiejszy przy zewnętrznej temp.+10st.stałopalność wyniosła 42godziny. temperatura rozbiega się najwyżej góra 5st. Podstawa to dobry miał!!! :D Daj znać jak Ci poszło.
Piec na paliwa stałe można opanować! :wink:

Zrobiłem takie ustawienia jak w twoim przypadku.
Niestety obroty max. na 6 nie pozwalają na ropalenie tez. na uzyskanie nastawionej temp.
Lepsze efekty przynosi zmniejszenie czasu między przedmuchami i czas przedmuchu.
Zaczyna mi trzymać temp. nastawną + 5 stopni więceej.

orelek
24-10-2006, 07:28
ja mam tak:
obecnie nastawa 50 stopni
-Vmin 10
-Vmax 12
-czas pomiedzy przedmuchami 3 min
-czas przedmuchu 10s

niestety w bardzo duzym stopniu zalezy to od jakosci mialu - i trzeba to po prostu wypraktykowac. no i jakie zamykanie komina? ilosc mialu wbrew pozorom ma znaczenie - jest to piec calodobowy, a nie 2-dobowy itp. nalezy ladowac tak, zeby wiecej nie trzymal - inaczej narazasz sie na "kichanie". tak naprawde pojawia sie ono po cyklach : rozpalanie, dochodzenie do zadanej temepratury, przekraczanie jej (dmuchawa rozpala piec do zadanej temp, ale to wegiel - i po jej wylaczeniu temp nadal sie podnosi), spadku ponizej zadanej i w trakcie ponownego podnoszenia temp - jezeli jest np. za duzo mialu, lub ma za duzo siarki (zolty dym) zbiera sie dym i wtedy strzela.

Dokładnie, jest tak jak piszesz. To samo mam u siebie. Mam jeszcze pytanko do ciebie, czy masz odpowiedni komin, tzn. wymagany przekrój?

visby
08-02-2012, 10:05
Witam ,
mam bardzo podobny problem co mój przedmówca.
Przez ostatnie 2 sezony wszystko było ok. Zasypywałem cały kocioł miałem (wilgotny , czasami nawet za bardzo) i temperatura utrzymywała się w okolicy zadanej (53'C).Niestety tej zimy zmuszony byłem na gwałt dokupić 1t miału (to samo źródło) .Przywieźli mi w zasadzie zbrylowany domieszką śniegu (zima - rozumię to) , wrzuciłem miał do piwnicy i się zaczęło.
Dane
Kocioł - 38kw (dwukrotnie za duży - do ogrzania 120m2)
Nastawa - 53'c
przedmuchy co 500 sek (8,3min) na 10 sek
V dmuchawy (wcześniej było 12max / 4min ) teraz jest 10/3
Przy dmuchawie jest "łapka" zamykająca i otwierająca dopływ powietrza przy nadmuchu (wg mnie działa)
Jesienią założyłem nowy wkład kominowy (160 , zrobiona na owal)

Temperatura przez ok. 4-5 h waha sie pomiędzy zadaną i jest ok.
Później drastycznie zaczyna rosnąć , na ranem dochodząc do 75'c (rozpalam około 17-18:00)

Przy rozpalaniu kocioł kilka razy sobie kichnie , później jest już spokój.

Dochodzą do wniosku że kupiłem za dobry miał , za bardzo kaloryczny (taki co wcześniej - ze wschodu 540pln / tona)

Czy zmniejszyć moc dmuchawy na np.6 /2 ? Staram się na zarzucać całego zasypu , chociaż wcześniej nie było żadnych przeciwskazań by to robić (wtedy łapka była cały czas w pozycji otwartej i nic się nie działo)

Macie może jakieś sugestie?

wojtek65
13-02-2012, 18:06
Nie wiem jaką masz tą klapkę przy dmuchawie,ale przy kichnięciu potrafi się przeregulować na osi i nie spełnia swojej roli.Ale jeżeli to z powodu zmiany opału to treba zmienić nastawy. Ja w takiej sytuacji przerwę przedmuchu zwiększam do 700-800 sekund a czas przedmuchu 5 sek.
Napisz może ile sypiesz miału +- wagowo i jak długo się pali.Jeszcze typ sterownika.

Pozdrawiam.

gkobe
24-02-2012, 20:56
Witam
Mam podobny problem z piecem elektromet kwr 20 który ogrzewa 120 mkw 80 podłogówki + 6 grzejników

Ustawiam temp. na 50st niestety dmuchawa nie ma ustawienia na przedmuchy tylko dziala cały czas na 5% mocy

Gdy chodzi podłogówka i grzejniki temp. utrzymuje sie na zadanej podczas grzania samych grzejników dochodzi do 70 st
Komin 220 5 metrów + 1 metr rury 200, koniec strazak

Pale weglem na przemian ulozonym z drewnem

Jeszcze jedno pytanie czy przy tym piecu przy przekroczeniu temp. ochrony pieca dmuchawa załaczy sie automatyczniue gdy temp. spadnie do ustawionej ??

visby
25-02-2012, 10:30
kichnięciu potrafi się przeregulować na osi i nie spełnia swojej roli
Fakt , zauważyłem że całkiem nie opada czasami.
Miału sypie około 30 szufel - wagowo to będzie około 25-30 kg
Staram się nie zarzucać na full
(i tak pali mi się 1,5 dnia).Sterownik - huragan.
W zasadzie problem rozwiązałem zmniejszając czas przedmuchu na 9 sek , częstotliwośc przedmuchu na 570sek.
Dodatkowo pokombinowałem z klapką i jest ok. Trzyma mi teraz temp. zadaną.
Co ważniejsze , wcześniej kichał aż dom czasami podskakiwał - teraz puszcza sporadycznie bezgłośne (dosłownie) bąki.


Ustawiam temp. na 50st niestety dmuchawa nie ma ustawienia na przedmuchy tylko dziala cały czas na 5% mocy
Dmuchawy nie mają chyba ustawień , tylko sterownik .

wojtek65
25-02-2012, 10:31
gkobe
Jeżeli masz sterownik REG-06 , jak znalazłem w instrukcji, i po osiągnięciu temp. zadanej dmuchawa się nie zatrzymuje, to w ustawieniach kotła, minimalne obroty wentylatora masz zakres 0-30% . Przy małym odbiorze ciepła chyba na 0% trzeba ustawić .W instrukcji jest to opisane http://www.ju-mar.eu/myfiles/Manual/Instrukcja%20REG-06.pdf .Ztym przekładańcem opału też trochę nie bardzo, jak ma być mieszane to drewno na wierzch i podpalać od góry.A najlepiej to troche lektury wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page394 ,tylko bez przesady bo dmuchawa to dobra rzecz w umiejętnym zastosowaniu.

Jarecki79
25-02-2012, 10:35
VISBY

Na tej stronie masz instrukcję do Huragana
http://foster-pleszew.com.pl/index.php?navi=man

Instrukcje są dwie.
Jedna użytkownika
Druga konfiguracyjna dla producenta kotła/instalatora. W tej instrukcji instalator lub producent powinien dostosować dane wyjściowe dla zastosowanego typu oraz silnika dmuchawy.