PDA

Zobacz pełną wersję : pomóżcie kobiecie



joanna8
19-10-2006, 17:17
a więc tak: ekipa wylała fundamenty, zrobiła sciany z bloczków fundamentowych, wszystko było by ok, tylko - po rozczytaniu projektu okazalo się, że zapomniała o słupie, 24 cmx 24 cm, który to słup (a w nim znajdujące sie 4 druty) ma podtrzymywać podciąg o długosci 3,5 m. Wszystko to znajdować ma się w domu parterowym z użytkowym oddaszem.
Ludzie co zrobić??
Kierownik budowy podpowiada rozwiązanie: wywiercić 4 otowry na zbrojenie w fundamencie, a następnie włożyć tam zbrojenie i postawić słup w szalunku (wszystko to zalane betonem).
Powiedzcie mi drodzy forumowicze czy tak można wybrnąc z tego problemu??
Mieszkam w domu ktory ma podobny metraż, a tam tak szczerze brak jakichkolwiek słupów, strop opiera się na ścianach nośnych w rozstawie co 4,5 m

Geno
19-10-2006, 17:21
Duza szlifierka katowa z tarczą do betonu i delikatnie nacinać beton oraz równoczesnie go skuwać tworząc zamek, wyciać sześcianik czy prostopadłoscianik nie uszkadzając zbrojenia, potem dowiązać zbrojenie słupa do zbrojenia fundamentu, zaszalować i ułożyć beton.

joanna8
19-10-2006, 19:00
Dziekuje Geno za szybką i wyczerpującą informację.
A gdyby tak nie decydować sie na łączenie zbrojenia słupa ze zbrojeniem fundamentu? Powiedzmy wyciać w fundamencie ten szescian, powiedzmy na 50 cm, wsadzic tam druty i zbudować na tym słup? Czym się wtedy ryzykuje?

Wojtek33
19-10-2006, 21:20
jest tez metoda , wiercisz otwory i uzywasz spejalnych "naboj" ktore wsuwasz w otwory artosc to jakis preparat , ktory po zwiazaniu jest twardy jak beton, metoda bardzo popularna na niemieckich budowach

Mały
19-10-2006, 21:24
Duza szlifierka katowa z tarczą do betonu i delikatnie nacinać beton oraz równoczesnie go skuwać tworząc zamek, wyciać sześcianik czy prostopadłoscianik nie uszkadzając zbrojenia, potem dowiązać zbrojenie słupa do zbrojenia fundamentu, zaszalować i ułożyć beton.
Lub chociażby zaczepić zbrojenie pionowe o odkute elementy poziome zbrojenia (sam tak mam i po poważnych wichurach stwierdzam poprawność rozwiązania(przy wiacie)).

KiZ
20-10-2006, 07:58
U mnie, juz po wylaniu fundamentow, zamienilismy scianke nosna pod podciagiem na slup. Poniewaz sciane fundamentowa mam sakramencko zazbrojona, to ciecie tego byloby koszmarne. Wywiercilismy tylko cztery otwory na ok 20 cm, zabetonowalismy prety, do tego szalunek i przeplot z podciagiem. Kiero byl kontent.

Geno
20-10-2006, 08:04
U mnie, juz po wylaniu fundamentow, zamienilismy scianke nosna pod podciagiem na slup. Poniewaz sciane fundamentowa mam sakramencko zazbrojona, to ciecie tego byloby koszmarne. Wywiercilismy tylko cztery otwory na ok 20 cm, zabetonowalismy prety, do tego szalunek i przeplot z podciagiem. Kiero byl kontent.
Pół biedy ze słupem - kiedyś Insopektor nadzoru chciał abym zrobił tak z podciągiem - tak wyglądałem przez najbliższą godzinę :o , nie posłuchałem "dobrych rad"

Geno
20-10-2006, 08:04
jest tez metoda , wiercisz otwory i uzywasz spejalnych "naboj" ktore wsuwasz w otwory artosc to jakis preparat , ktory po zwiazaniu jest twardy jak beton, metoda bardzo popularna na niemieckich budowach
Kotwy wklejane , owszem ale to dosyć kosztowna zabawa.

Mjablo
21-10-2006, 01:47
No nie wiem co będzie tańsze...
Napewno najlepsze rozwiązanie to np.:
http://www.hilti.pl/holpl/modules/prcat/prca_navigation.jsp?OID=-10066
tu trafiłam przypadkiem na coś takiego (może się przydać):
http://www.murki.pl/artykul.acs?id=10679
i żeby mi nikt nie zarzucił że jestem przedstawicielem handlowym równie dobry system zamocowań:
http://www.fischer.de/befestigung/de/poc/index.aspx?page=layer&sprache=EN&kat=$INA-HK-$INKT-HK-$INPG-CHEMIE&ekat=$EKAT-HK-DE&path=$INA-HK-$INKT-HK&path=$INA-HK-$INKT-HK-$INPG-CHEMIE

joanna8
22-10-2006, 11:36
Z tego co zrozumialam nalezy kotwy zamocowac w fundamencie, ewentualnie co jest lepszym rozwiązaniem - dotrzec do zbrojenia w lawie. Slupy umocowac albo do kotw albo do zbrojenie z ław. Dziekuje za rady, przyznam ze bylam juz lekko podłamana ze moze byc zle z postawieniem slupa.

aru
22-10-2006, 21:21
taki słupek to wystarczy nawiercić i wbić zbrojenie

tak, tak wiem tak nie powinno się robić , ale jest to wystarczające dla takiej zapałki, a jak strach to użyć kleju hilti

joanna8
23-10-2006, 18:33
Czyli ze wystarczy sam klej, do tego odpowiednio głęboki otwór w fundamencie, np: 10 cm? Klej połączy ten pręt (pręty) zbrojeniowy z fundamentem i na tym da sie zbudowac juz słup??
Dzis rozmawialam z kierownikiem budowy - stwierdził ze najlepiej nalezało by sie dostac do zbrojenia dolnego z ław, ale jak sobie pomysle ze to zbrojenie jest 1,4 m ponizej gornej (wierzchniej) warstwy fundamentu to przeciez bylo by to cholernie skąplikowane. Z drugiej strony kotwy firmy Hilti - one są tylko lekko zagłebione w fundamencie, patrzac na to rozwiazanie - pomysl na wiercenie otworow i umocowanie w nich jedynie pretow zbrojeniowych za pomoca kleju (żywicy) wydaje sie optymalny.
Powiedzcie mi czy taki kompromis jw. byłby odpowiedni w domku parterowym z użytkowy poddaszem??

aru
24-10-2006, 07:40
a to ściany fundamentowe są już wymurowane i na tym ma być słup?
wtedy lepiej szlifiera kątowa, tarcza do betonu i wyciąć miejsce na słup, wkleić pręty słupa, zakotwić też pare prętów w ściany w celu ich połaczenia ze słupem, dwie dechy i zabetonować, trochę babrania, ale cóż jak już mleko się rozlało...

aru
24-10-2006, 13:04
a druga wersja:
jeżeli robisz wieniec na ścianie fundamentowej to wystarczy wypuścić startery pod słup z tego wieńca
myślę, że to w zupełności wystarczy

Traper2000
24-10-2006, 14:03
a więc tak: ekipa wylała fundamenty, zrobiła sciany z bloczków fundamentowych, wszystko było by ok, tylko - po rozczytaniu projektu okazalo się, że zapomniała o słupie, 24 cmx 24 cm, który to słup (a w nim znajdujące sie 4 druty) ma podtrzymywać podciąg o długosci 3,5 m. Wszystko to znajdować ma się w domu parterowym z użytkowym oddaszem.
Ludzie co zrobić??
Kierownik budowy podpowiada rozwiązanie: wywiercić 4 otowry na zbrojenie w fundamencie, a następnie włożyć tam zbrojenie i postawić słup w szalunku (wszystko to zalane betonem).
Powiedzcie mi drodzy forumowicze czy tak można wybrnąc z tego problemu??
Mieszkam w domu ktory ma podobny metraż, a tam tak szczerze brak jakichkolwiek słupów, strop opiera się na ścianach nośnych w rozstawie co 4,5 m

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ale czy ten słup ma być zabetonowany w ścianie fundamentowej czy ma do niej przylegać?

U mnie w projekcie było podobnie (tzn słup w scianie do podtrzymania podciągu 3-metrowego) ale po lekkiej "persfazji" u architekta słup został zlikwidowany gdyż podciąg i tak jest wpuszczony w wieniec - tak stwierdził architekt/konstruktor.
Pozdr...

joanna8
24-10-2006, 16:45
Tak - słup ma być postawiony na scianie fundamentowej. Słup ma podtrzymywać podciąg o długości 3,5 m

joanna8
24-10-2006, 16:48
a to ściany fundamentowe są już wymurowane i na tym ma być słup?
wtedy lepiej szlifiera kątowa, tarcza do betonu i wyciąć miejsce na słup, wkleić pręty słupa, zakotwić też pare prętów w ściany w celu ich połaczenia ze słupem, dwie dechy i zabetonować, trochę babrania, ale cóż jak już mleko się rozlało...


sciany fundamentowe sa juz zrobione.
jesli wycinać miejsce na słup, to na jaką głębokośc należaloby sie zagłębic w beton fundamentu? (fundament jest o grubości 30 cm, zaś slup ktory powinien być postawiony na fundamencie winien miec 24 cm szerokości).

aru
25-10-2006, 07:35
dobra, jeszcze raz:
1. zrobione ławy bet/żelbet
2. wymurowana ściana fundamentowa
3. yyyyyyy zabrakło słupa :oops:
4. słupa ma zaczynać się od ławy, czy stać na ścianie (takiego roziwązania nie widziałem, ale.... człowieka całe życie się "uczy")

wtedy:

1. wtedy lepiej szlifiera kątowa, tarcza do betonu i wyciąć miejsce na słup, wkleić pręty słupa, zakotwić też pare prętów w ściany w celu ich połaczenia ze słupem, dwie dechy i zabetonować

lub

jeżeli robisz wieniec na ścianie fundamentowej to wystarczy wypuścić startery pod słup z tego wieńca
myślę, że to w zupełności wystarczy

na samych bloczkach słupa raczej nie postawisz (tzn owszem można :lol: )

tak to wygląda :roll: