PDA

Zobacz pełną wersję : estetyczne silikonowanie



mradom
20-10-2006, 08:51
Witam.
Moze ktos podpowiedziec, jaki uzywa estetyczny sposob silikonowania w lazienkach (lub gdzie indziej) - dokladnie chodzi o silikonowanie szpar pomiedzy umywalka/wanna a sciana.
Dzieki
mradom

Mirosław Kotuszewski
20-10-2006, 09:08
Właśnie. Niby to takie proste, a mnie jakoś z trudem to zawsze szło. I nie zawsze oklejanie taśmą załatwiało sprawę.

mradom
20-10-2006, 09:11
Probowalem na oklejanie tasma - ale efekty nie sa zawsze dobre (nie ma powtarzalnosci cyklu) hehe
m

K74
20-10-2006, 09:31
Ja docinam czubek tubki silikonu tak, aby otwór miał szerokość szpary, którą chcę zasilikonować. Później wyciskam silikon, ale na całą szczelinę za jednym razem, bez przerywania. I wyrównuję palcem maczanym w wodzie z ludwikiem (dużo ludwika).

lackyluk
20-10-2006, 09:52
Patyczkiem od loda zwilżonym płynem do naczyń. W przypadku szerokiej fugi ograniczenie z taśmy malarskiej.

retrofood
20-10-2006, 09:53
Tak to niby trzeba robić. chociaż ja widziałem na budowie (za granicš) polskich fliziarzy, którzy nic palcem nie poprawiali, po prostu używali tylko pistoletu, który odpowiednio powoli prowadzili. Spoiny były idealne.
Pytałem jak to się robi, odpowiedzieli, że po 10 - 15 latach praktyki samo przychodzi.

krzysztofh
20-10-2006, 12:35
Kiedyś myślałem że silikon to super rozwiązanie i panaceum na wszelki szpary i niedociągnięcia. To były lata 1995-99 r. w Belinie Zachodnim. Sporo się tam nauczyłem i poznałem technologie których wtedy w Polsce mało kto znał, teraz w zasadzie niewiele odbiegamy technologicznie od tych stwrszych członków UE.
Silikon to było to.

Nie powiem i teraz czasami jest nieodzowny, co nie oznacza że w dobrym tonie jest go nadużywać.
Pefekcyjna robota to tak położone kafelki, że nie ma potrzeby ich spoinowania silikonem. Wyjątkiem sa połączenia brodzików i wanien, ale tylko te anie żeby wszystkie kąty oblatywać silikonem bo sie ukryje wady docięcia płytki.
Nie jest błędem kładzenie silikonów w omawianych miejscach (tak na wypadek ataków krytyków mojego poejścia) ale wcale nie podnosi to estetyki wykonania pracy.

Dla osób, które nie potrafia położyć gotowej spoiny z pistoletu podaję przepis:
- okleić oczyszczone miejsca taśmą papierową (ściana i podłoga)
- położyć silikon
- wyrównac spoinę palcem tak aby w okolicy krawędzi taśmy warstwa silikonu nie była grubsza niż grubość taśmy.
- zerwać taśmę
- zwilżyc spoine i okolice rozcieńczonym ludwikiem lub płynem do mycia okien - najlepiej z rozpylacza
- poprawić spoine przeciągając uważnie palcem ciągle go wycierając z nadmiaru silikonu i ponownie go mocząc w płynie.
- pozostawić do wyschnięcia na dobę.

rafallogi
20-10-2006, 12:35
Tak to niby trzeba robić. chociaż ja widziałem na budowie (za granicš) polskich fliziarzy, którzy nic palcem nie poprawiali, po prostu używali tylko pistoletu, który odpowiednio powoli prowadzili. Spoiny były idealne.
Pytałem jak to się robi, odpowiedzieli, że po 10 - 15 latach praktyki samo przychodzi.

To prawda, odpowiednie przycięcie końcówki (odpowiedni kąt-ok. 45 st.) w odpowiednim miejscu (odpowiednia średnica) oraz stabilne prowadzenie pistoletu bez zatrzymywania to 90% sukcesu. Nie potrzebny żaden ludwik, taśma czy palec :wink:

krzysztofh
20-10-2006, 12:46
Tak to niby trzeba robić. chociaż ja widziałem na budowie (za granicš) polskich fliziarzy, którzy nic palcem nie poprawiali, po prostu używali tylko pistoletu, który odpowiednio powoli prowadzili. Spoiny były idealne.
Pytałem jak to się robi, odpowiedzieli, że po 10 - 15 latach praktyki samo przychodzi.

To prawda, odpowiednie przycięcie końcówki (odpowiedni kąt-ok. 45 st.) w odpowiednim miejscu (odpowiednia średnica) oraz stabilne prowadzenie pistoletu bez zatrzymywania to 90% sukcesu. Nie potrzebny żaden ludwik, taśma czy palec :wink:

Jasne tylko że aby uzyskać naprawdę dobre rezultaty trzeba dysponowac pistoletem pneumatycznym a nie takim z ręcznym popychadłem tłoka kartuszy.

retrofood
20-10-2006, 12:48
[
Jasne tylko że aby uzyskać naprawdę dobre rezultaty trzeba dysponowac pistoletem pneumatycznym a nie takim z ręcznym popychadłem tłoka kartuszy.

To były pistolety ręczne, tylko trochę solidniejsze niż te do nabycia u nas no i wyraŸnie zadbane. Zresztš, tam wszyscy dbali o swój sprzęt.

a_kacper
20-10-2006, 13:22
a jak dokładnie usunąć stary silikon?
Musze wymienić silikon przy brodziku bo pojawiła się na nim pleśń (dlaczego?) i dość ciężko usunąć stary bo dobrze przylega do brodzika a od płytek odstaje sam...

rafallogi
20-10-2006, 13:36
Delikatnie podważać nożykiem monterskim, skalpelem... i pociągać może poleci.
Płytki pewnie były niedoczyszczone przed położeniem silikonu lub silikon kiepskiej jakości.
Silikon tylko sanitarny (dodatki grzybobójcze), ale i ten po paru latach trzeba wymieniać.
Zapewnij dobrą wentylację dla tego pomieszczenia, to spowalnia takie zjawiska.
Silikon- ze śladami pleśni/grzybów- bez rozwarstwień i odspojeń można czyścić domestosem a następnie wodą - dobre rezultaty.
Polecam produkt Soudala.

mTom
20-10-2006, 13:44
Jest specjalny środek do usuwania silikonu. Nazwy nie pamiętam. Kosztuje ok. 50 zł.

skinner
06-10-2009, 13:21
Stare fugi silikonowe dobrze się usuwa "rekinem fugowym". Na aukcjach można kupić.

pandox
01-10-2010, 17:55
Ja mam taki problem że silikon nie trzyma się brodzika. Do płytek przylega aż za bardzo bo nie można go usunąć a brodzika jakoś nie chce chwycić.
Najpierw myślałem że płytkach nie odtłuścił brodzika ale ja sam już dwa razy do wymieniałem przykładając się do wyczyszczenia i odtłuszczenia rozpuszczalnikiem powierzchni brodzika na której będzie silikon i nic. Jakiś czas nawet trzyma ale potem znów woda przecieka. Myslałem że może sam silikon jest kiepskiej jakości (Atlas) ale potem kupiłem Ceresit i też podobna sytuacja.
Może źle czyszczę ten brodzik? Może jakiś inny szuwaks do odtłuszczenia zastosować?
Co byście poradzili?

robert.k
04-10-2010, 11:17
Silikon do brodzika akrylowego powinien być neutralny. Większość ma bazę octową i nie trzyma się do wanien i brodzików.

luka
04-10-2010, 20:10
Silikon do brodzika akrylowego powinien być neutralny. Większość ma bazę octową i nie trzyma się do wanien i brodzików.

czyli ten śmierdzący starą papą? :)

z ciekawostek - kupiłem kiedyś jakiś trefny Soudal i... w ogóle nie związał. :(

Mushasi
05-10-2010, 09:08
może było zabrudzenie , Przed silikonowaniem szczelinę zawsze dokładnie oczyszczam i odtłuszczam papierem toaletowym (świetnie wchłania wodę i tłuszcze )

edde
05-10-2010, 21:43
może było zabrudzenie , Przed silikonowaniem szczelinę zawsze dokładnie oczyszczam i odtłuszczam papierem toaletowym (świetnie wchłania wodę i tłuszcze )

:) nie spodziewałem się, że toaletowypapier ma właściwości odtłuszczajace :)
za to polecam kupić za kilka zł flaszkę acetonu

Mushasi
06-10-2010, 08:49
Aceton nie jest obojętny dla winien akrylowych
Na wieksze zatłuszczenia polecam bodegradowalny płyn do naczyń w razie potrzeby

ZygmuntRolicz
03-12-2015, 21:43
Aceto jest ok dla wanien akrylowych.
Poniżej film pokazujący jak będąc amatorem w profesjonalny sposób można położyć silikon. Pozdrawiam

https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=EJeqevB-Ivg