PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka w starej wylewce ???



variuss
20-10-2006, 09:12
Czy ktoś z was robił ogrzewanie podłogowe, rozkuwając starą wylewkę w miejscach, gdzie będą rurki od podłogówki. Potem można by to zalać wylewką cienkowarstwową, i na to kafle.

Chciałabym zrobić podłogówkę w kuchni,w starym domu, ale nie podnosząc poziomu posadzki. Rodzice coraz starsi i nie chcą miec wysokiego progu do kuchni.
Obecnie w kuchni jest normalny grzejnik, ale kuchnia za 3-4 miesiące przejdzie kapitalny remont i ten grzejnik będzie zawadzał.
Myślałam o ogrzewaniu elekrtyczną mata pod kaflami, ale rodzice obawiają się o rachunki za prąd, i jak znam mame to raczej nie będzie tego ogrzewania często włączac. Robiąc wodną podłogówkę kuchnia grzałaby się "za darmo" tzn przy okazji grzania calego domu grzejnikami.

Czy ktoś mógłby się podzielic swoimi doświadczeniami w tej kwestii?

rafallogi
20-10-2006, 13:55
Jest jakieś ocieplenie pod posadzką/ wylewką???? Wylewka jest zdylatowana od ścian materiałem izolacyjnym?
Musiałbyś zrobić dużo nacięć w tej wylewce (zakładam że co 10cm), co jest prawie jednoznaczne z jej całkowitym skuciem.

variuss
20-10-2006, 15:16
Ocieplenie jakies jest, ale jakie to niestety nie wiem, bo dom był budowany 30 lat temu ......
Jednak nie wiem czy pod wylewką jest folia, raczej papa, wtedy tak budowano. Na papie to trochę słaby "poślizg" przy kurczeniu i rozszerzaniu się ogrzewanej wylewki. Pozostałe dylatacje mozna naciąc, tylko ten spód wylewki mnie martwi.

Ile potrzeba minimum centymetrów zeby zrobić wszystko jak należy, tzn folia, rurki CO i nowa wylewka ?
Myśle, że po skuciu starych kafli dopiero będzie można okreslić, ile można podnieć poziom.

rusek007
20-10-2006, 15:59
Jeśli wysokość pomieszczenia pozwoli to zrobić tak jak się robi na stropie, styropian 5cm na nim ogrzewanie i 10cm wylewki. Oczywiście na brzegach wylewki oddzielenie od ścian paskami styro.

sSiwy12
20-10-2006, 16:05
Nie musi być 10cm jastrychu (wylewki). Sa systemy kilku centymetrowe np. OCTOPUS.

rusek007
20-10-2006, 16:08
Oczywiście , może być mniej, podobnie na folii można zaoszczędzić, bo dotychczasowa podłoga napewno jest sucha i styro nie będzie zamakał. Ale przy cienkiej wylewce podlogówka będzie mniej bezwładna. Dla jednych to wada dla innych wręcz odwrotnie.

variuss
20-10-2006, 16:43
Hm, czyli powinno sie udać zmieścic wylewkę i rurki w 5 - 6cm?
Jak popatrzę na rysunek w karcie technicznej to tak by wychodziło:
http://www.knauf.pl/cms_media/karty_produktow/F425.pdf

Ceresit podaje 45 mm + grubośc rurki OC
http://www.ceresit.pl/_itemserver/TDSy_KK/CN87.pdf

Styropian jest pod spodem (to znaczy mam taką nadzieję i niestety nie da sie tego sprawdzić bez specjalistycznych urządzeń).
Jest to podłoga na gruncie i w sumie nie jest od niej jakoś specjalnie zmino

Nie znam firmy OCTOPUS, jak wpisuję w googla to mi wyskakują biura podróży ;D