PDA

Zobacz pełną wersję : Chcę kupić dom do wykończenia / Co sprawdzić ?



sasiad1964
20-10-2006, 14:20
Wybieram sie na dokładne ogladanie domu i rozmowy z dotychczasowym właścicielem . Dom i działka bardzo mi się podobają.
Bedzie to mój pierwszy dom, a ja jestem absolutnie zielony w tej materii.
Dom ma okna,jest ocieplony, dach z blachodówki, w środku chyba tylko wylewki .Nie wiem jak z instalacjami.
W związku z tym ,ze bedzie czekalo mnie jeszcze dużo roboty z wykanczaniem domu - jakie ważne pytania powinienem zadać wlascicielowi zanim kupię ten dom ? Na pewno zastosowane technologie i jakość wykonanych prac dawalyby ( lub nie ) powód do obniżenia ceny.
Boję się , że jak bedę się upierał przy zbijaniu ceny to mi przejdzie to koła nosa a jak bede się za bardzo godzil na wszystko to przeplacę niepotrzebnie.
A moze gdzieś jest chociaż trochę rozpracowany ten temat ?/
dzięki z góry za podpowiedzi
Pozdrawiam wszystkich
Sąsiad :wink:

aru
20-10-2006, 14:28
hipotekę

rusek007
20-10-2006, 14:40
hipotekę

Sprawdź ile będą kosztować media, bo mogą być oddalone o kilkaset metrów, a podłączenie może kosztować kupę forsy. Oczywiście spytaj i sprawdź wszystkie pozwolenia i uzgodnienia, oraz odstępstwa od projektu. :o

sasiad1964
20-10-2006, 14:51
Media są już. Więc z tym nie bedzie problemu.
Znajomy poradził mi ,że jak bede sie prawie decydował zeby zatrudnic za kilkaset złotych kosztorysanta , ktory wyceni zakres prac potrzebnych do wykonczenia domu. Bede wtedy przynajmniej mniej więcej wiedzial ile kasy trzeba dodatkowo jeszcze wlożyc w dom. ( bo na razie nie wiem czy 50 czy 100 czy 150 czy moze wiecej kPLN ) .
A Wy co sądzicie o tym ? ( kosztorysancie , ofkors )

sSiwy12
20-10-2006, 14:57
Moim zdaniem lepiej bedzie zlecić wykonanie inwentaryzacji obiektu, bo to da Ci obraz za co płacisz i co jest jeszcze do zrobienia. W ostatecznym razie na wizytę "oględinową" zaproś fachowca np. zaprzyjaźnionego kierownika budowy.
Co do kosztorysowania prac wykończeniowych, to moim zdaniem, na tym etapie, jest to zbędny wydatek.
Pozdrawiam

warkot
20-10-2006, 15:05
przede wszystkim projekt i dziennik budowy, na podstawie tych dokumentów możesz się zorientować co tam w ziemi siedzi

sasiad1964
20-10-2006, 15:14
Dzieki ,
Odezwę sie po tych oględzinach . Pewnie nasunie mi sie wiele pytań.

Agduś
20-10-2006, 20:24
Też tak chcieliśmy zrobić, ale nie znaleźliśmy odpowiadającego nam domu, więc budujemy. Im bardziej budujemy, tym bardziej cieszę się, że nie kupiliśmy domu do wykończenia. Dopiero teraz wiem, ile można s...ć, a potem to ukryć pod kolejną warstwą.
Przede wszystkim, będąc osobą zieloną, nie wybiearałabym się na takie oględziny bez fachowca! Fachowca dużej klasy (praktyka), potrafiącego, gdy trzeba, pokręcić nosem, pokazać błędy palcem i, przede wszystkim, powiedzieć, ile będzie kosztowało naprawienie ich.
PS. Właśnie obserwuję budowę domów na sprzedaż. Fundamenty ledwie maźnięte czarnym mazidłem, nieocieplone, częściowo już zasypane. Ciekawe, co usłyszy kupiec, jeżeli w ogóle zapyta o ocieplenie ścian fundamentowych.

sasiad1964
22-10-2006, 13:22
No i po oglądaniu. Z zewnątrz wyglądało to dużo lepiej. Poddasze ciemne , łazienka tylko ok. 5m2, małe pokoiki na dole, właścicielom nie spieszy się ze sprzedażż więc nie myslą o obniżaniu ceny. A ta co wystawiona to zaporowa . Teren tylko piekny, zastanawiam się czy nie poszukać tam działki. Bo podobno za niezbyt wielkie pieniądze można kupić ( ok 20-30 zł/m2 ). Wtedy wziąć ze 2-3 tys m2 i zacząć się budować od zera ??.Troche mie to przeraża ale wtedy miałbym satysfakcję i zajęcie na jakiś czas !
pozdr