PDA

Zobacz pełną wersję : Zbiornik z gazem 30m od domu!!!



agni
20-10-2006, 16:36
3 lata temu zaczęliśmy budowę, projekt przewidywał przyłącze gazowe, jednak gazu ziemnego do tej pory nie ma (przewiduje się przyłącze za rok). Dom jest wykończony, więc chcąc się wprowadzić zamierzaliśmy umieścić zbiornik z gazem płynnym- jakich zresztą w naszej okolicy nie mało. Kiedy poszliśmy dopełnić formalności, pani powiadomiła nas, że z tym rokiem zmianie uległy przepisy co do usytuowania zbiornika z gazem -od zabudowania nie 3m, ale 30m!!! ( do przysłowiowego jednego worka wrzucili przepisy dotyczące usytuowania zbiornika z gazem na np. stacjach gazowych i domkach jednorodzinnych ). Nawet przy naszych 2 działkach jest niewykonalne sprostanie takim założeniom!
W Żyradowie, gdzie mieszkamy podobno nie robią żadnych ustępstw. W efekcie musieliśmy wysłać podanie do Ministra Gospodarki (za pośrednictwem starostwa powiatowego) w sprawie odstępstwa od obowiązujących przepisów. Czekamy, ale zima coraz bliżej...
Czy ktoś może znalazł się w podobnej sytuacji i wyszedł z niej obronną ręką?

piotrul
20-10-2006, 17:43
Przez jedną zimę to możecie "przebidować" na butlach 33kg po co zaraz zbiornik.

anpi
20-10-2006, 17:52
A może kocioł elektryczny w drugiej taryfie? Kosztuje ok. 2000 zł, podłączasz do instalacji C.O., a jak podłączą gaz - wymieniasz na gazowy.

GACUŚ
20-10-2006, 19:21
Ja też bym zastosował butle 33kg
Po pierwsze nie musiałbym kupować zbiornika ani też podpisywać umowy na kilka lat na dzierżawę butli oraz dostawę gazu do zbiornika.
Znajomi mają zainstalowane cztery butle po 33kg i sprawdza się im to znakomicie , bynajmiej tak mówią.

rrmi
20-10-2006, 20:40
Slyszalam o tym przepisie , po niedzieli bede pytala .
Napisze Ci czego sie dowiedzialam.
Jesli to prawda rowniez bede w klopocie .Czy powiedzieli o tym czy dotyczy to tylko zbiornkow naziemnych?
Moze to o to chodzi , co nie znaczyloby , ze to bzdura :-?

agni
21-10-2006, 19:12
dzięki za wszystkie odpowiedzi. Niestety nie wiem czy zbiorniki podziemne też są ujęte w tym przepisie, wiem natomiast, że w wielu miastach idą ludziom na rękę i bezproblemowo zezwalają na postawienie zbiornika!
Kocioł elektryczny odpada, kupiliśmy juz cały osprzęt pod gaz.
Mam pytanie co do tych butli 33kg, jak to działa i czy da się wówczas załatwić odbiór (mamy alternatywne źródło grzania, kominek z rozprowadzeniem, gaz miał być pod CO i wodę)?Zależy nam na tym odbiorze, bo taryfa za prąd jest teraz bardzo wysoka!

tadzel
21-10-2006, 19:31
Radzicie żeby ten jeden rok przebidowali na butlach, po sądzicie że za rok poprowadza gaz ziemny. Kto jest tak naiwny i wierzy zapewnieniom państowym gazownikom. Ja uwazam ze jesli doprowadza im gaz za 2-3 lata to bedzie sukces.

ja budowniczy
22-10-2006, 00:41
u nas nie wymagają gazu do odbioru budynku, zresztą w ogóle się nie pytali czym bedziemy ogrzewali...

mariobros35
22-10-2006, 09:12
Mam pytanie co do tych butli 33kg, jak to działa i czy da się wówczas załatwić odbiór (mamy alternatywne źródło grzania, kominek z rozprowadzeniem, gaz miał być pod CO i wodę)?Zależy nam na tym odbiorze, bo taryfa za prąd jest teraz bardzo wysoka!
A może tak zamiast kominka z rozprowadzeniem ciepłego powietrza zakupić kominek z płaszczem wodnym i przezimować na ogrzewaniu c.o zasilanym z takiego żródła a jak podłonczą gaz w przyszłym roku to kominek będzie jakąś alternatywą dla ogrzewania drożejącym gazem.Można też kominkiem ogrzać też i wodę urzydkową 8)

Aleksander Bogucki
22-10-2006, 09:18
Witam
W maju mialem ten sam problem we Wroclawiu. Starostwo nie chcialo wydac zgody, nowe przepisy dotycza zbiornikow przemyslowych na i podziemnych, ale niestey nie jest wprost powidziane ze przydomowe mozna stawiac blizej, wiec wszystko zalezy od starostwa. Na pisma do ministerstwa (info na koniec maja) starostwo nie dostalo ani jednej odpowiedzi wiec wobec zadymy politycznej pewnie niewiele sie zmienilo. Poniewaz jak najwczesniej chcialem zaczynac budowe to zmienilem w projekcie kociol na eko groszek i wylaczylem instalecje gazowa. Niewiedziec dlaczego w polowie maja satrostwo zmienilo interpretacje i zaczelo wydwac zgody wg starych przepisow wiec wrocilem do orginalnego projektu i pozwolenie dostalem.

Proponuje zmienic rodzaj ogrzewania, wywalic zbiornik i zlozyc wniosek o pozwolenie i budowac. Teraz wiele firm instalujacych zbiorniki na gaz za drobna oplata zalatwia wszelkie formalnosci i projekt. Jak tylko zaczniesz sie budowac wybierz dostawce i kaz im to zrobic.

Do zbiornika podziemnego potrzebne sa uwarunkowaina srodowiskowe i niestety jest to procedura dosc dlugotrwala nawet 3 miesiace.

Wszystko zalezy kiedy chcesz rozpoczynac budowe

Pozdrawiam

piotrul
22-10-2006, 12:10
dzięki za wszystkie odpowiedzi. Niestety nie wiem czy zbiorniki podziemne też są ujęte w tym przepisie, wiem natomiast, że w wielu miastach idą ludziom na rękę i bezproblemowo zezwalają na postawienie zbiornika!
Kocioł elektryczny odpada, kupiliśmy juz cały osprzęt pod gaz.
Mam pytanie co do tych butli 33kg, jak to działa i czy da się wówczas załatwić odbiór (mamy alternatywne źródło grzania, kominek z rozprowadzeniem, gaz miał być pod CO i wodę)?Zależy nam na tym odbiorze, bo taryfa za prąd jest teraz bardzo wysoka!
To po prostu takie duze butle gazowe. Podpinasz to pod piec i koniec. Jak sie skończy gaz w jednej to przełacza się na drugą itd. zalezy ile bedzie tych bytli. jest o tym wątek poszukaj. Zaleta taka, że jak podłączą gaz ziemny to nic praktycznie nie zmienasz (poza dyszami) i bezboleśnie przechodzisz na ziemny.

agni
22-10-2006, 18:34
Piotrul, czy takie butle są wydajne, na jak długo starczają? Mówiłam mężowi o tym rozwiązaniu i zaczynamy o tym poważnie myśleć, dzięki.
Mariobros35, kominek już stoi, gdybyśmy wcześniej wiedzieli o tych problemach...
Rzecz w tym, że wszystko już jest(mieliśmy się wprowadzać na jesieni, teraz mieszkamy,a raczej nocujemy, żeby tego pilnować) i to właśnie przygotowane pod gaz, poza tym mamy małą kotłownię i brak miejsca na składowanie czegokolwiek.

agni
15-11-2006, 14:32
właśnie dostaliśmy zgodę od ministra gospodarki-uff, zdążymy przed zimą :wink:

Bard13
17-11-2006, 12:35
właśnie dostaliśmy zgodę od ministra gospodarki-uff, zdążymy przed zimą :wink:


Pogratulować wyjątkowego tempa odpowiedzi z ministerstwa.
Niby mają miesiąc na odpowiedź, max 2.

Niby...

siwy z gosławic
17-11-2006, 20:15
W Środzie Śląskiej dostałem pozwolenie.
Mam 13 m od budynku
Kolega ma 5 m od budynku.
Zadnych problemów :D

Ciekawi mnie dlaczego teraz aby dostać pozwolenie na budowę trzeba mieć zapewnienie o dostawie gazu. Ja mam w projekcie gaz a żadnych takich zapewnień nie dostarczałem. Mam wodę i też nic nie dostarczałem. Bo skąd miałem to wziąć jak u nas ani gazu ani wody nie było. Teraz to ameryka i woda już jest tylko że do odbioru potrzebuję jakieś projekty wody a poprostu przyjechali i założyli :)

agni
19-11-2006, 18:49
Podobno jesteśmy pierwszymi w naszym mieście, którzy w tym roku dostali takie pozwolenie!
Dlatego ważna informacja- należy występować o pozwolenie za pośrednictwem starostwa- zaaprobowali wniosek i sami wystąpili z nim dalej. Niektórzy, będąc w takiej sytuacji, wysłali prośbę do ministra na własną rękę- bez odzewu...

tadzel
19-11-2006, 20:35
Kupując działke sądziłem, że jestem jej właścicielem. Jako to była wielka pomyłka a tu na wszystko pozwolenie, ciekaw jestem czy na postawienie tzw. sławojki i wykopanie pod nią dołka o głębokości 0,7 m też trzeba pozwolenia od panów urzędników.

Geezer
27-11-2006, 14:03
Przez jedną zimę to możecie "przebidować" na butlach 33kg po co zaraz zbiornik.

Butle 33kg są:
> półlegalne albo nawet ćwierć..
> upierdliwe (co parę dni napełnianie)
> drogie (przez częste dojazdy auta z gazem)
> niebezpieczne

Acent
27-11-2006, 15:17
Kupując działke sądziłem, że jestem jej właścicielem. Jako to była wielka pomyłka a tu na wszystko pozwolenie, ciekaw jestem czy na postawienie tzw. sławojki i wykopanie pod nią dołka o głębokości 0,7 m też trzeba pozwolenia od panów urzędników.Z punktu widzenia przepisów sanitarno epidemiologicznych sławojka jest zabroniona :D Jezeli sasiad zakabluje każą rozebrać :lol: