PDA

Zobacz pełną wersję : Piorunochron



Marcel.B
20-10-2006, 22:40
Czy w obecnej chwili instalacja odgromowa jest konieczna do odbioru budynku?

Jeżeli nie to jak z jego ubezpieczeniem, czy nie robia problemów?

retrofood
20-10-2006, 23:06
Witam.

1. Jeœli dom stoi w zabudowie cišgłej to nie jest.
2. Nie wiem.

ESKIMOS
21-10-2006, 13:58
1 - nie.
2 - nie.

FREDY
21-10-2006, 16:55
potwierdzam
nie
nie
no chyba że budujesz wieżowiec na górce.

Zbigniew Rudnicki
21-10-2006, 18:59
Sposób na określenie czy instalacja piorunochronna na budynku jest konieczna podany jest w normie PN-IEC 61024-1-1.
Obliczenie jest złożone.
Zgrubsza uwzględniane są nastepujące czynniki :
- średnia roczna gęstość wyładowań w rejonie usytuowania domu (wg "mapy burzowej" Polski)
- powierzchnia równoważna zbierania wyładowań (zależna od powierzchni i wysokości domu, oraz odległości od sąsiednich obiektów i ich wysokości)
- ustalenie akceptowalnej częstości bezpośrednich wyładowań (w zależności od ważności, wartości obiektu i liczby ludzi, a także zapalności czy wybuchowości).
W wyniku tego obliczenia bądź otrzymujemy potwierdzenie, że ochrona nie jest wymagana, lub zostaje określony poziom ochrony (4 stopnie), któremu odpowiadają wymagania dla instalacji.
Z reguły w przypadku domków jednorodzinnych wolnostojących o wysokości 10m i powierzchni zabudowy 120 m2 wynik jest następujący : instalacja piorunochronna nie jest wymagana, ale zalecana.

Marcel.B
22-10-2006, 20:53
Dzięki, bo miałem wątpliwości a wydatek 4k + zeszpecenie dachu parterówki wydawał mi się kiepskim pomysłem. Dom ma max wysokość 6,5 m obok stoja same wysokie domy 30 m ode mnie blaszany dach 400 m2 i 15 m wysokości.

Jeżeli ubezpieczają to zmniejsza ryzyko dodatkowo.