PDA

Zobacz pełną wersję : jak sprawdzic wykonawce czy nie oszukuje na materialach?



Danielek
21-10-2006, 09:26
Witam
Nadszedl koniec budowy stanu surowego.
Przyszedl czas na rozliczenie sie z materialow z wykonawca.
Uklad byl taki ze kupilem zaocznie np 3800 szt cegly U-220 1800 szt. cegly K3 cementu 20 ton
Teraz wykonawca daje mi rozliczenie na ktorym napisal:
cement wyszedl caly 20,500 ton
cegla U wyszla cala + 2 palety
cegla K3 wyszla cala zostalo pol palety.
Postanowilem przeliczycy ilosc zuzytej cegly na sciane dzialowe i wyszlo 1400 szt.
Jak sprawdzic reszte materialu tzn cement oraz cegle U-220 ?
Cegle liczyc ?? :-?

Materialy wykonawca dowozil ze swojej hurtowni, ile potrzebowal tyle dowozil. Nie wzywal mnie na budowe bym podpisal WZ, takze teraz dal mi karteczke z rozpisanymi dostawami ktore wydaja sie byc naciagane :/


Jak wyliczyc ilosc cementu zuzytego na murowanie scian, czy fundamentow z bloczka ?

Lawy dlugosc x szerokosc x glebokosc x ilosc cementu na beton b15

chudziak podobnie z tym ze beton b7,5 ? b10?

cegle mozna ewentualnie policzyc

ale ilosc zuzytej zaprawy ? ;/

w trakcie budowy tzn pod koniec, otrzymalem informacje zebym uwazal na tego wykonawce. Czyli jego znajomy dal mi do zrozumienia ze ...

2004
21-10-2006, 10:12
Strasznie dużo tego cementu poszło :roll: , chyba, że masz bardzo duży dom.
Policz ile masz cegły w jednej warstwie i pomnóż przez ilość w pionie, to otrzymasz przybliżoną ilość na całym domu. Skosy licz osobno.

radomik
21-10-2006, 10:20
i aż dziwne że akurat nic nie zabrakło :-)

e.kala
21-10-2006, 11:05
Według mnie to trochę zły układ. Trzeba było ustalić cenę budowy stanu surowego z jego materiałami i bys teraz sie nie wściekał.
Jest to pewne, że napisał więcej (zdziwiłabym sie gdyby tak nie było).
Czy zbudował dom dobrze i czy za robocizne dużo płaciłeś? Ceny materiałów tańsze niż w innych miejscach?
Jak dom dobrze zbudowany, robocizna nie była zbyt droga i ceny względne to chyba musisz to przełknąć i mieć nauczkę na przyszłość, żeby układy były jaśniejsze. Z drugiej strony pomyśl, że gdybyś sam załatwiał materiały to straciłbyś dużo czasu i nerwów. Rozumiem, że cena bez faktury, więc może korzystna. Wiem coś o tym, bo obecnie mozna zwariować poszukując materiały.
Reasumując, niestety chyba wykonawca trochę cię naciąga, ale nie masz szans dokładnie wszystkiego wyliczyć.
Kłótnie z ekipą mogą róznie się skończyć (kradzieże w nocy, nawet słyszałam o podpaleniach).
Trochę się rozpisałam, ale taka jest moja opinia.

Danielek
21-10-2006, 11:27
wiec dom nie duzy :) parterowy sciany wysokie na 2,70
powierzchnia po podlogach 140 m2
lane tylko lawy, ktore wyliczylm ze poszlo 3,5 tony cementu, do tego chudziak ktory na moj oko pochlonal 2,5 tony cementu, reszta poszla niby na murowanie fundamentu z bloczkow, murowanie scian, lanie 3 podciagow i 2 slupy + maly taras z przodu.
moim zdaniem nie poszlo wiecej niz 15 ton tego cementu.

Co do wykonawcy jeszcze nie placilem za usluge, ale cene ustalilem zima i byla dobra, dobrze sie targowalem. Cement tez kupilem w sarej cenie po 300 zl tona, materialy normalnie zfaktura, ale ugadalem zawsze najnyzsza cene, porownujac okoliczne hurtownie.

Teraz pewnie chce wjsc na swoim i nabic troche kasy na materialach.


W ostatecznosci jesli bede wiedzil ze mnie naciaga i to sporo na materialach, co powinienem zrobic? wezwac jakiegos rzeczoznawce ? zrobic kosztorys ? czy co ?

cos czuje ze nie bedzie lekko, a nie poto objechalem wszystkie hurtownie w kolo, targujac sie najpierw w nich o dobra cene, zeby teraz przeplacic w tej w ktorej uzyskalem najnizsza cene :evil:

Policzylem te sciany dzialowe, polowki pustaka liczylem jako calosc, i wyszlo mi 1400 cegly K3 a wykonawca twierdzi ze zeszlacala czyli 1800 szt :o

Bedzie ciezko i goraco, bo tu chodzi o pieniadze ;/



dodam jeszcze ze strop byl lany z gruchy :-?

odnosnie chudziaka to beton sie leje B7,5-B10 ?
i wylewa sie warstwe ok 10 cm ?

mdzalewscy
21-10-2006, 12:14
przelicz pustaki na ścianie (dokładnie), dodaj z 10%, wyjdzie Ci suma X i jak wyjdzie że więcej poszło niż X. Usiądz z wykonawcą i powiedz mu "majster, coś nie tak, mam dowody, albo rozmawiamy poważnie, albo za chwile oskarżam się o kradzież", proste nie ?.... ale....ale teraz pytanie, jak mu udowodnić że to On zwinął, czy on miał obowiązek pilnowania twego materiału ?, no bo wiesz oskażyć kogoś o kradzież bez dowodu to podłość, a może on niewinny ?. Najlepiej było by go złapać na gorącym uczunku, ale już po ptakach. W twoim przypadku to już nic raczej nic nie zrobisz, rozlicz się jak należy i na przyszłośc pilnuj tego bardziej, bo ludzie są mściwi....

jolka009
21-10-2006, 13:06
my sami liczymy ile czego trzeba wg projektu i sami zamawiamy materiały. Dlatego problemu nie ma.

Danielek
23-10-2006, 06:34
kradziezy materialu nie bylo, poniewaz wykonawca dowozil w miare potrzeby (palete cegly, * kg cementu)
przeliczylem cegielki ale nie przemnozylem jeszcze dzisiaj to zrobie zobaczymy co bedzie, z cementem tez mam zamiar policzyc mniej wiecej ile b15 poszlo na chudziaka i lawe, najgorzej ze nie mam pojecia ile moze wyjsc cementu na zaprawe do wymurowania 1 m2 sciany

Duży Boban
23-10-2006, 07:17
U mnie na budowie wymurowano 2000 bloczków fundamentwych, 4600 U220 i 2000 cegieł K3, parę palet cegieł zwykłych. Zużyto około 5-6 palet cementu. Z tego cementu ukręcili też trochę betonu więc 20 ton cementu to jakieś 2 razy za dużo.

Danielek
23-10-2006, 07:27
no ja lyczylem ze pojdzie ok 10 ton bez stropu, a ten wymyslil 21 ton :x
a mozesz podac wymiary budynku ?

Duży Boban
23-10-2006, 08:45
a mozesz podac wymiary budynku ?

Dom 11,5 x 10,40 m i dostawiony garaż 6,4 x 4,8.

Jak nie zapomnę/padnę na twarz ze zmęczenia to dziś w domu sprawdzę dokładnie ile tego cementu poszło i dam jutro znać.

Danielek
23-10-2006, 19:13
ok :] czekam na informacje :)

Duży Boban
24-10-2006, 07:18
ok :] czekam na informacje :)

7900 kg

Marek30022
24-10-2006, 07:45
I po co się stresować liczeniem cegieł w ścianie. Jeśli wykonawca jest nieuczciwy to zawsze może oszukać i nawet liczenie cegieł czy też worków po cemencie (znam takie przypadki) nie pomoże. Jeśli przyjąłeś taki wariant w zaopatrzeniu o jakim pisałeś (zresztą u mnie było podobnie) to daj sobie spokój. Stan surowy to kaszka z mleczkiem. Prawdziwe wyzwania i koszty są jeszcze przed Tobą, szkoda zdrowia, które będzie Ci potrzebne.

aru
24-10-2006, 07:58
takie uwagi:
1) w tym miejscu to Ci co tak krzyczą, żę kosztorys o kant d... potłuc mogą siedzieć cicho
2) w każdej hurtowni powiedzą Ci jakie jest średnie zużycie materiału na jednostkę
3) dalej to prosta matematyka
4) policz 3 razy i za to zapłać

Danielek
25-10-2006, 11:27
tak mam zamiar zrobic: policzyc, zaplacic za to co wyszlo i nie dac sie wy.....

nie moze wykonawca podawac ilosci z palca, jak narazie doliczylem sie ok 10 ton cementu, pozostaje cement uzyty do zaprawy.
ma ktos informacje ile mniej wiecej wychodzi cementu na zaprawe do wymurowania jednego metra kwadratowego sciany z U-220 ? :)

jak narazie znam tylko proporcje cement,wapno,piach 1:1:6
czyli z 25 kg cementu wyjdzie ok 200 kg zaprawy, tylko na ile muru tej zaprawy starczy ?

Geno
25-10-2006, 12:18
0,046 m3/m2 zaprawy U220 29 cm.

Danielek
26-10-2006, 07:21
dziekuje GENO :)

wyszlo mi 12,5 m3 zaprawy
tylko ile kg cementu idze na metr3 ?

Geno
26-10-2006, 07:33
dziekuje GENO :)

wyszlo mi 12,5 m3 zaprawy
tylko ile kg cementu idze na metr3 ?
~500-kg

Danielek
26-10-2006, 07:57
czyli na te mury idzie sporo tego cementu ;)
jeszcze dokladnie przelicze mury ale z tego co pamietam mam 300 m2 muru czyli 13,8 m3 zaprawy x 500 kg = 7 ton cementu
Cos mi sie zdaje ze z cementem wykonawca mnie nie naciaga :lol:

aru
26-10-2006, 08:00
pewnie robi drugą budowę, gdzie dostarcza wszystko, albo chociaż musi sam we własnym zakresie kręcić zaprawę, więc po co dodatkowe koszty :D

Danielek
26-10-2006, 08:40
hehe nie, nie ;)
skoro 500 kg cementu idzie na 1 m3 zaprawy to na moj dom wychodzi ok 7 ton na mury, 1 tona poszla na slupy, ok 700 kg cementy na podciagi
chudziak 2,5 tony, tarasy 1 tona, lawy 4 tony to juz ok 16 ton w sumie.
pozostaje 4 tony ktore gdzies uciekly, jest to 1/5 calego cementu wiec chyba nie jest az tak zle.
aa i jeszcze cement na kominy a tez troche tego poszlo, + nadproza, obmurowki nad oknami ...
Mysle ze o cement nie bede walczyl bo teog dokladnie sie nie da wyliczyc ?

ale cegly sa policzalne i niestety bedzie powazna rozmowa ;/

irreality
26-10-2006, 09:21
- Acha i jeszcze jedno...
- Co takiego?
- Farba się skończyła.
- Panie, kupiłem jej przecież tyle, że starczyłoby na trzy mieszkania.
- No i starczyło...

8)

Danielek
26-10-2006, 09:30
hehe <ok> ale nie moge kogos oskarzac jesli nie jestem pewien ;/

bazgrus
07-01-2007, 15:46
0,046 m3/m2 zaprawy U220 29 cm.
Skąd bierzecie te wartości?
a) z doświadczenia
b) z norm
c) liczycie sobie na liczydle