PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do ELEKTRYKÓW .....



maximdoradca
22-10-2006, 09:13
Witam tak się zastanawiam jak to jest że prąd do mojego domu płynie słupami i do szafki energetycznej (tej zewnętrznej)płynie takim kablem bodajże 5 żyłowym ...

1 Pytanie: Czy kable na słupach mają takie same znaczenia (plus, minus masa) jak kable w domu?? Przecież elektrownia produkuje tylko +???


2 Pytanie : skąd się bierze te 5 żył w przewodzie skoro są 4 druty na słupie???


Proszę o pomoc :D

partner
22-10-2006, 09:22
4 druty na słupach to - 3 fazy i zero.
piąta żyła w szafce to uziemienie PE wzięte z bednarki

mark_49
22-10-2006, 09:36
Sieć energetyczna i to co mamy w domu nie ma +, - , masy ))
- Odpowiedź na pytanie dlaczego prąd trójfazowy potrzebuje trzech przewodów brzmi - bo w jednym jest napięcie, wdrugim prząd a w tzecim cosinus fi )) Sieć energ. ta na słupach ma trzy fazy czyli trzy przewody a czwartym jest przewód neutralny czyli t.z. "ziemia" . Dopiero w budynku
z jednego przewodu "ziemi" wyprowadzamy dwa oddzielne przewody- jeden
służy do poprawnego działania całej instalacji elektrycznej (oznaczony na schemacie jako "N") a drugi służy dla twojego bezpieczeństwa (oznaczony jako PE) i potrzeby jest do prawidłowego działania "anioła stróża" instalacji
elektr. cyli wyłącznikowi przeciwporażeniowemu - i to byłoby na tyle.

maximdoradca
22-10-2006, 11:23
Wiem że może jestem zbyt dociekliwy ale:
Sieć energ. ta na słupach ma trzy fazy czyli trzy przewody a czwartym jest przewód neutralny czyli t.z. "ziemia" . Dopiero w budynku
z jednego przewodu "ziemi" wyprowadzamy dwa

Czy N jest niebieski a PE żółtozielony i gdzie są doprowadzone(do tej ziemi)???

Pozdrawiam :D

maximdoradca
22-10-2006, 11:33
Baaardzo dziękuję ale mam jeszcze trzy drobiazgi:

1: Ten 4 przewód uziemienia(ten oprócz 3 faz) co jest na słupach, do czego jest podłączony???

2: Gdy w domu mamy 3 żyłowy kabel to Czarny to faza a Niebieski i Żółtozielony to to uziemienie które zostało rozdzielone??? I czy tam też przepływa prąd???

3: Żeby zaświecić żarówke potrzebujemy fazę i uziemienie (N). To po co to (N)czy tym przewodem wraca jakieś drobne napięcie???



P.S Czy znajdę gdzieś w necie więcej informacji na ten temat???
To wszystko pewnie dość proste ale ...

Darek Rz
22-10-2006, 11:57
Witam

Oj coś mi się wydaje że kolega nabija sobie posty . Przecież to podstawy które powinien znać każdy . Nie chodziłeś do szkoły ? Facet weź sobie książke z podstawówki i tam wszystkiego się dowiesz -no chyba że jesteś nastolatkiem to wszystko rozumiem ...........no i ten drugi post jak świeci żarówka ..............
Czekamy na trzeci post pod tytułem : Dlaczego świeci słonce :lol:

maximdoradca
22-10-2006, 12:01
trochę nie fajnie że tak twierdzisz bo ja wiem że tak jest i musi być !!!

Ja pytam dlacego ???

Radzę czytać ze zrozumieniem....

alexiel
22-10-2006, 12:29
Na słupie sa 3 fazy RST(L1,L2,L3) i N czyli neutrealny bądz jak kto woli zero robocze, a żółto zielony to jest tzw. uziemienie czyli ochronny. Rodzaj ochrony zależy od elektrowni. Albo jest uziemienie albo zerowanie, ale u nas jest na ogól uziemienie. Czyli w naszych domkach wykorzystujemy 3 fazy i N PE. Potencjały 3 faz są mierzone do zera roboczego N a PE to jst przewód ochronny. Prąd płynie przez fazy do zera roboczego N (kolor niebieski), a przewód żółto zielony jest przewodem ochronnym i bez prądomym chyba że nastąpi uszkodzenie jakiegoś urządzenia to wtedy popłynie prąd przez przewód PE do ziemi.

maximdoradca
22-10-2006, 12:48
przepraszam a czym óżni sie zerowanie od uziemiania???

alexiel
22-10-2006, 12:52
przepraszam a czym óżni sie zerowanie od uziemiania???

Przy uziemieniu przewód PE łączony jest przewodem do ziemi ( do opaski np. bednarki, w okól fundamentów) a zerowanie to przewód PE łączy sie z zerem roboczym N

Patos
22-10-2006, 12:56
maximdoradca
A w czym doradzasz?
Może możesz się w jakimś temacie zrewanżować, za te odpowiedzi?

rusek007
22-10-2006, 17:23
Maximdoradca odpuść sobie tą elektrykę, po wcześniejszym twoim pytaniu jak świeci żarówka widzę, że Ty naprawdę masz chęć sam robić instalację :( . Lepie nie próbuj, bo ludziu pozabijasz. Pamiętaj prąd nie tylko kopie ale i zabija :o

Sunao
22-10-2006, 19:30
Czego wymagacie od czlowieka? Żeby znał podstawy elektryczności? przecież widzicie, że jest policjantem z oddziałów prewencji...

Pozdrawiam,

Sunao

PS. DO Maximdoradca: jeżeli jeszcze nie odkryłes takiego narzędzia w internecie, to podaję link: www.google.pl

geguś
22-10-2006, 20:40
maxi coś tam cos tam, zmień zestaw pytań bo się powtarzasz