PDA

Zobacz pełną wersję : Szczelina między elewacją a dachem - problem z ptakami !



Maciushek
22-10-2006, 20:35
No i kolejny problem ..
Niedawno zakonczyłem prace związane z dociepleniem domu ( steropian 10 cm , tynk akrylowy Dreier ) aby prawidłowo wentylować dach .. zostawiono mi szczeliny między dachem a dociepleniem. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że nie robię podbitki ! W związku z tym ptaki wlatują w tą szczeline , wydłubują steropian i robią tam gniazda !!!! Nie wiem co mam robić , bo podbitki nie planowałem robić gdyż nie mam już na to środków, a poza tym nie podoba mi się podbitka! Czy istnieje jakaś alternatywa dla podbitki, aby zlikwidowac problem z ptakami ?!?!?!?! :-( Jak zasłonić szczeliny aby nie dostawały się tam ptaki, ale żeby dach miał odpowiednia dawka powietrza .. ? Na obrazku przedstawiam wspomnianą szczeline ..

http://img68.imageshack.us/img68/6691/szczelinadu6.th.jpg (http://img68.imageshack.us/my.php?image=szczelinadu6.jpg)

P.S.
Nie da sie tez ukryc, ze szukam tanszej alternatywy dla podbitki ..

Maciushek
23-10-2006, 07:24
... ? :-(

pjj
23-10-2006, 09:26
wlasnie po to sie robi podbitke....

rusek007
23-10-2006, 09:38
Teraz to już po ptakach :D
Pozostaje tylko podbitka. trzeba było pomyśleć wcześniej , można było wmurować taśmę dachową wróblówkę, ale to by kosztowało.

Maciushek
23-10-2006, 14:23
Nie opowiadajcie ze nie ma alternatywy ! Jako laik sam bym jakies kratki przykrecil i tez bedzie ok, ale wlasnie szukam jakies rady fachowej bo nie wierze ze wszyscy robia podbitke ! NIe wszystkim sie podoba !
Dlatego dalej pytam tych bardziej zorientowanych , jak mozna to inaczej zabezpieczyc ???

pjj
23-10-2006, 15:16
mnie sie nie podobaja kominy. i to jak!
ale musialem je wybudowac.
bo nie istniala normalna alternatywa.....

czasem trzeba isc na kompromis.
staralem sie byc madrym przed szkoda, tzn znalezc alternatywne rozwiazania zanim decydoiwalem sie na pewne kroki odbiegajace od standardow.

moze powinienes rozwazyc kupno jakiejs siatki, najlepiej metalowej i pociagnac wzdluz tych szczelin? i pomalowac w kolorze tynku?

rusek007
23-10-2006, 15:22
...Jako laik sam bym jakies kratki przykrecil i tez bedzie ok,...

No to przykręcaj, :D ale lepiej jak podbitka to nie będzie wyglądało
:lol:

benyś
23-10-2006, 15:45
Rusek tyś się chyba berbeluchy napił czy jak ? wytłumacz mi co to jest taśma dachowa wróblówka i do czego ona służy . Swoją drogą facet ma spory problem który można było rozwiązać ale na etapie zatapiania siatki wystarczyło zamocować w tym miejscu potrójną siatkę jednym końcem do deskowania drugi koniec zatopić w kleju i po sprawie. Według mnie można to jeszcze zrobić na tynku, zrobić powiedzmy pas około 30-40 cm od deskowania w innym odcieniu niż główna elewacja ciemniejszym lub jaśniejszym do wyboru oczywiście zatapiając wcześniej siatkę . zawsze to jakieś wyjście

rusek007
23-10-2006, 15:53
Rusek tyś się chyba berbeluchy napił czy jak ? wytłumacz mi co to jest taśma dachowa wróblówka i do czego ona służy . ....

Berbelucha już niemodna teraz ruskie piją Finlandię :D
Taśma wróblówkowa to taki elastyczny grzebień np szer ok 100mm i paski dł ok 5m układa ją się pod gąsiory lub okapu, aby wróble i inna ptica nie właziły pod połać dachu. W cenie ok 5zł mb plastik metalowe dużo droższe.

benyś
23-10-2006, 16:00
Taa akurat poczytaj dobrze do czego ona służy i gdzie się ją montuje bo cokolwiek się mijasz z prawdą napewno nie jest ona montowana w tym miejscu które jest pokazane na powyższym foto

rusek007
23-10-2006, 16:03
Sorry za zły link :wink:
Ale podtrzymuję o tej taśmie :wink:

benyś
23-10-2006, 16:06
Trudno niech Ci będzie nie będę się z Tobą kłócił :lol:

jArti2
23-10-2006, 16:13
Są takie listwy z grzebieniem które montuje się pod dachówką, zapobiega to dostawaniu się ptaków, większych owadów pod dachówke. Szczeline masz dość małą, ale jest taka wersja listwy która po obcięciu grzebieni miałaby ok 2cm wysokości (listwa ta ma otwory), możnaby spróbować to wcisnąć na silikonie, ew delikatnie powiększyć szczeline podcieciem i wtedy wcisnąć.

mariusz12
23-10-2006, 17:36
Miałem podobny problem. Nawet doczekałem się ptasiego potomstwa. Szczeliny miały 2 do 4 cm. Kupiłem siatkę stalową o oczkach około 4mm i zwinąłem ją w rulon i wcisnełem w szczelinę. Mam spokój z ptakami, owadami a wentylacja dalej działa.

Maciushek
24-10-2006, 07:21
Mariusz .. no musze przyznać, że to dość ciekawy pomysł :) Ale czy ja tam upchne taką siatke ????

mariusz12
24-10-2006, 07:59
Taką siatkę kupiłem w splepie budowlanym. Jest wykonana z miękkiej stali. Trzeba tak wpychać w szczelinę żeby nie było jej widać z dołu. Dla wszystkiego szpachelką włożyłem punktowo resztki kleju do glazury. Siatkę o długości równej odległościom między krokwiami wyginałem w kształt rogalika i delikatnie wciskałem.

mariusz12
24-10-2006, 08:00
Taką siatkę kupiłem w splepie budowlanym. Jest wykonana z miękkiej stali. Trzeba tak wpychać w szczelinę żeby nie było jej widać z dołu. Dla wszystkiego szpachelką włożyłem punktowo resztki kleju do glazury. Siatkę o długości równej odległościom między krokwiami wyginałem w kształt rogalika i delikatnie wciskałem.

pawelurb
24-10-2006, 09:46
a ja dałem siatke od wewnątrz przed zamontowanem wełny , między krokwie przyczepiłem zszywaczem , szczelina nie do przejścia dla ptaków.
siatka taka od ocieplenia , ta sama którą zatapiałem w kleju.

Maciushek
25-10-2006, 14:27
to faktycznie dobry pomysl i jeszcze tanszy i łatwiejszy w wykonaniu ! Siatke przystrzelic do dachu i do steropianu !

rusek007
25-10-2006, 14:36
Faktycznie super pomysł. Przed tynkowaniem wyciągnąć siatkę do góry i przybić do deskowania, tylko nie mogą to być zwykłe zszywki lub gwoździe, bo natychmiast zardzewieją i z czasem pojawią się smugi z rdzy, należy zastosować mosiężne zszywki, albo nierdzewne gwoździki.
Jak to taka prostota :D potrafi cieszyć. :D

MARIO345
25-10-2006, 19:26
a może spróbuj u stolarza zamówić listwę drewnianą specjalnie wyprofilowaną ( przekrój trapezu ) z wyfrezowanymi szczelinami wentylacyjnymi, taką listwę przykręż do deskowania dacchu

Maciushek
26-10-2006, 08:01
Mario pomysł tez dobry, ale on miał być dobry i tani :-) A kupowanie takich "desek" na zamówienie ... to napewno nie jest tania impreza ..

PatCzar
10-11-2010, 13:18
Hehehe, ależ z tymi ptaszyskami to wszędzie problem, w Warszawie to już całkiem masakra :P ZOBACZCIE (http://www.youtube.com/watch?v=kbFu7Krx368)

Liwko
10-11-2010, 13:43
Zwykła tania drewniana listwa narożnikowa dostępna w większości sklepów + trochę wkrętów powinno załatwić sprawę.