PDA

Zobacz pełną wersję : dostęp do Internetu



ponury63
17-04-2003, 20:39
Witam!
Z powodu przeprowadzki skończy mi się niedługo (dokładnie w najbliższy wtorek) dostęp do netu. Mam pytanie i prośbę: jakie macie łącza z Siecią? Czy możecie wykazać ich wady i zalety?
Telefonu na razie nie będzie, społeczność blokowa zbiera chętnych na stałe łącze; na kablówkę i jakieś "chello" lub coś podobnego marne widoki... Może ktoś korzysta z PLC (dostep via gniazdko elektryczne) i ma o tym sposobie jakieś zdanie??
Pomózcie mi sprecyzować kierunki moich działań. Dotąd miałem dostęp modemowy z pakietem internetowym...
Pozdrawiam.

Smok
17-04-2003, 20:54
sieć 7 urzytkowników na łączu SDI (128 KB/s).
Najlepiej jest rano, gdy dzieci są w szkole, ale jak wrócą i zaczną ściągać co tylko można, to miewam problemy z otwarciem Onet-u. Wszak niejednokrotnie ustalaliśmy, że nie nadużywamy możliwości oglądania filmów z netu, ale ....
Mam nadzieję, że jeśli założymy neostradę (512KB/s) polepszy się.

ponury63
17-04-2003, 21:32
Dzięki Smoku!
No właśnie, najgorszy jest ten problem dzielenia dostepu i blokowanie się go przy dużej ilości użytkowników. Neostrada jest dość drogim rozwiązaniem, a w dodatku wymaga podłaczenia do "tepsy", co szanowny monopolista obiecuje pomiędzy majem a.... listopadem..... :sad: a miało byc w I kwartale tegoż A.D....)
a propos - znokautujesz wreszcie na "ringu" - a może już to zrobiłeś i Cię Admin zbanował :smile: ?
Pozdriv

ponury63
22-04-2003, 05:55
No i właśnie dostęp się kończy. Pa, pa, całusków 102 :smile:

skunks
22-04-2003, 06:21
Liczę, że wrócisz i tego Ci życze! Wpisałeś sie złotymi literami w "forum"

powodzenia ponury :smile:

sku ...

Smok
22-04-2003, 08:24
Mimo wszystko sieć Ponury. Zakładaj i wracaj, a zegarek możesz wyrzucić.

Jasiu
22-04-2003, 09:42
Jest jeszcze coś takiego jak zarządzanie pasmem.

Są to specjalne algorytmy, które pozwalają na pzydzielanie pasma poszczególnym użytkownikom i/lub usługom. Można coś preferować, a coś blokować.

Najprostrzy algorytm "sprawiedliwego podziału pasma" - polega na tym, ze każda sesja dostaje swój kawałek pasma i nie ma możliwości aby jeden dzieciak zapchał całe pasmo bo ściąga filmy z sieci. Poczytajcie sobie: http://rainbow.mimuw.edu.pl/SR/prace-mgr/kaszynski/node1.html

Do tego mozna dorzucić cache'owanie WWW, poczty, DNS - połaczenie tych elementów daje naprawde dobre rezulaty.

Jakby co to moge pomóc :smile:

Frankai
22-04-2003, 16:52
U nas ma być ponoć jakiś dostęp do Internetu przez radio. Mówił mi to jeden gość, który się już wpisał na listę oczekujących. Ponoć ma być szybszy niż normalnie przez telefon. Kwestia gdzie takie cuś jest dostępne dla zwykłych śmiertelników i gdzie dostęp jest możliwy przez gniazdko, to już inna sprawa.

Jasiu
22-04-2003, 18:00
Porządny dostęp do internetu nie jest tani. Jedynym sposobem, żeby mieć w miare przyzwoity internet jest kupienie do spółki (w kilka osób) łącza od jakiegoś ISP (Internet Service Provider). Wszystkie "sieci osiedlowe" i inne "firmy internetowe" marki "krzak" sprzedają łacza makabrycznie przeciążone.

Z tym jest jak z budowaniem domu - albo sie na tym znasz (choć trochę) i włożysz sporo własnej praca - to dostaniesz dobre łącze za nieduże pieniądze. Jeśli się nie znasz to albo musisz pójść do "developpera" i zapłacisz jak za zboże, albo "zaoszczędzisz" i dasz sobie wcisnąć ciemnote.

pyrka
22-04-2003, 20:35
Korzystam ze stałego łącza osiedlowej kablówki, ale chodzi tak wolno ,że na każdą kolejną stronę czekam ze dwie minuty a czasami się blokuje i wogóle nie chce ruszyć.

Smok
22-04-2003, 20:58
Jasiu, a czy mogę sam wejść do naszego serwera i wstawić taki algorytm ?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Smok dnia 2003-04-22 21:59 ]</font>

Frankai
22-04-2003, 21:13
Pyrka - no to faktycznie jest do kitu. A ile płacisz za tą "przyjemność"?

ged
22-04-2003, 23:10
A ja mam 'krzaczka' osiedlowego. 8M ograniczone programowo do 4 (program osiedlowi fanatycy złamali i jest full !!!) - jest to podzielone na około 100 osób. Płacę 50 zł miesięcznie. Sygnał kosztuje chyba 3800 - reszta kasy idzie na sprzęt - wszędzie mamy światłowody i serwery dyskowe na filmiki i muzykę - nie wiem ile tego jest, ale pareset filmów, może ponad tysiąc się znajdzie. Ruch w sieci niewielki bo dowolny filmik ściąga się 3 minuty. Po godz. 24 transfery z netu nie schodzą poniżej 100k w porywach czasem wyświetli 1M. Najważniejsze to kilku fanatyków. Klika lat temu byli to gimnazjaliści - pospinali 4 komputery i jeden modem 2400 !!! Kumple w sąsiednim bloku zainwestowali w SDI, dogadali się, zrobili przewieszkę pomiędzy blokami i było 2 razy taniej. Potem poleciało samo. Teraz ci gimnazjaliści to inżynierowie po informatyce, ale dalej pilnują sieci.
ged

Frankai
23-04-2003, 04:28
Ged - pozwól, że uzupełnię - te 3 minuty, to wewnątrz sieci. Ściągnięcie z netu zajmie więcej. Mi przy transferze rzeczywistym ok.200kb/s zajmuje powiedzmy 4h. Ogranicza mnie transfer ludzi udostępniających i zwykle (choć Kazaa ciągnie z kilku źródeł) jest to 20-80kB/s. Tak czy inaczej zazdroszczę Ci. Chciałbym mieć coś takiego w Polsce, ale chyba nie ma szans. Chociaż z drugiej strony - przecież to co mam tu to też przez kablówkę i szybkość teoretyczna 12Mb/s. Może i w Polsce rozwinie się ten biznes też? Tyle tylko, że potrzebna jest konkurencja między telekomami a kablem.

Jasiu
23-04-2003, 21:24
Obawiam się GED, że sprawy nie wyglądają tak różowo jak się tobie wydaje.

Ty jesteś podłączony do "sieci osiedlowej" za pomocą sieci lokalnej (LAN) o szybkości max 100mbps. Twoja sieć lokalna połączona jest internetem za pomocą łącza duuużo wolniejszego. Jak podasz swoje IP (lub IP swojej bramy) to ci powiem jakie masz łacze naprawdę :smile:

Sieć szkieletowa Frame Relay (np: POLPAK-T lub ACI) oferuje łącza "miedziane" o maksymalnej przepustowości 2MBPS (kuknij: http://www.tpnet.pl/cenniki/fr_tab1.php ). Większe prędkości oferuje dopiero technologia ATM, a ta z kolei wymaga zastosowania po zbóju drogiego sprzętu.

Ale "metoda" którą opisałeś jest najlepsza - kilku zapalonych misiów potrafi zdziałac cuda :smile:

Jasiu
23-04-2003, 21:29
On 2003-04-22 21:58, Smok wrote:
Jasiu, a czy mogę sam wejść do naszego serwera i wstawić taki algorytm ?


Tak jeśli:
1. Twój serwer to unix/linux z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem (głównie chodzi o wersje kernela)
2. Masz uprawnienia root'a (administratora)

Jędruś
24-04-2003, 23:08
No a co z Neostradą? jak wygląda sprawa podłączenia? Czy czasem nie jest tak, że trzeba zapisać się na listę i czekać na swoją kolej tak jak to było z autami w polmozbycie za czasów PRL? (powiedzmy pierwszy kwartał AD 2010?)

Darth_Maul
25-04-2003, 07:40
A sprawdzales oferte Tele2. Mają dostep radiowy. ja mam takie łącze w pracy i nie nażekam. Nie wiew w jakiej czesci polski mieszkasz , ale zobacz sobie na ich wstrone http://www.tele2.pl. u mnie w bloku na 5 osób bedziemy zakładać wyjdzie mniej wiecej po 90 pln miesięcznie

ged
26-04-2003, 13:18
Jasiu - zapraszam na stronę naszej sieci http://www.joint.eu.org/ adresy 62.233.182.+-176 (plus minus bo nie pamiętam zakresu). Serwer filmowy ma adres 62.233.182.222 Ciekawy jestem czy da się do niego dostać z zewnętrz sieci :smile: Sygnał dostarcza http://www.futuro.pl/ nie jestem pewny ale mamy chyba pakiet Magnus2 2048/2048. Jeśli chodzi o filmy to oczywiście pisałem o sieci wewnętrznej.
Ged

ps: nie mogę się doczekać następnych informacji o Twojej budowie. Mało! Mało! Mało! Zdjęcia! Zdjęcia Zdjęcia!

Czy budowa to jak pisanie programu komputerowego? Wszystko przemyślane, zaplanowane, przetestowane i uruchomione po kawałku? Ja tu widzę begin i end każdego etapu!


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: ged dnia 2003-04-26 14:20 ]</font>

Jasiu
28-04-2003, 14:44
Jeżu !!! Nie podawaj takich informacji na forum :sad:
Nawet nie będę próbował "testować", bo jeśli macie dobrego admina to przy pierwszej próbie skanowania portów trafie do host.deny albo namiary na mnie pojadą do abuse :smile:

W sprawie zdjęć i dziennika (trochę off-topic - sorry :smile: Więc czasu na działaność kronikarską nie staje :sad:

Jeśli chodzi o planowanie - to i owszem da się przyzwoicie zorganizować budowę, ale:
1. Trzeba mieć "zabezpieczone" finansowanie - żeby uniknąć przestojów "bo czekamy na $$$"
2. Wszystko trzeba obstalowywać z minimum 2 miesięcznym wyprzedzeniem, a zamawiać minimum na miesiąc przed.

...a i tak od czasu do czasu muszę jechać na sygnale po rolke papy, albo inną duperelę :smile:

PS. Wasz serwer http://www.joint.eu.org [66.233.182.1] to Debian z Apachem 1.3.27 (OK - admin dba o patchowanie :smile:), a saron.joint.eu.org [66.233.182.222] to też linux ale z dosyć starym jajkiem (2.2.13-14?). Więcej ci nie powiem bo Futuro blokuje pakiety ICMP na routerku między Łodzią a Krakowem. Boję się użyć bardziej radykalnych metod, zeby nie miec przykrej rozmowy z prawnikami z Futuro :smile:

alex
28-04-2003, 15:10
A co powiecie o bezprzewodowej sieci komputerowej w domu typu Wireless? Internet w zasiegu 300m od domu...
Moj maz-gadzetowiec wlasnie sobie cos takiego sprawil, choc podlaczenie w naszym nowym domku do jakiejkolwiek sieci to kwestia minimum roku! Co robic by miec Internet szybciej?

ged
29-04-2003, 02:01
To nie Pentagon, niech młodzi ucza się włamywać i zabezpieczać.
Ged

ged
29-04-2003, 02:05
To nie Pentagon, niech młodzi ucza się włamywać i zabezpieczać.
Ged

Jasiu
29-04-2003, 08:53
On 2003-04-28 16:10, alex wrote:
A co powiecie o bezprzewodowej sieci komputerowej w domu typu Wireless? Internet w zasiegu 300m od domu...
Moj maz-gadzetowiec wlasnie sobie cos takiego sprawil, choc podlaczenie w naszym nowym domku do jakiejkolwiek sieci to kwestia minimum roku! Co robic by miec Internet szybciej?


Wykonanie przyzwoitego okablowania strukturalnego (szafka, patch panel, gniazda, wydzielona sięć elektryczna) kosztuje tyle samo co proste karty radiowe + access point, a działa w zasadzie tak samo.
Plusy:
* żadnych kabli - PC'ty stawiasz gdzie chcesz (choćby w ogródku :smile:)
* brak ryzyka związanego z przepięciami
Minusy:
* 100 Mbps jeszcze nie ma - kopiowanie filmów między PC'tami będzie zauważalnie wolniejsze
* jest jakieś ryzyko (niewielkie), ze ktoś z sąsiadów sie podłączy do waszego WLAN'u "na krzywy ryj"
* okablowaniem strukturalnym można puścić inne sygnały (telefon, sterowanie jakimiś ustrojstwami, itp...), a WLAN to tylko PC'ty więc całkiem od kabelków was to nie zwolni

A co do internetu to najpierw bym wywiedział się u kilku najblizszych sąsiadów czy mają ochotę na sieć. Potem zapytałbym w TPSA (czy co tam działa na waszym terenie) czy są "techniczne warunki przyłączenia" SDI lub Neostrady i poszukał jakiegoś lokalnego ISP, który dostarcza sygnał kablem lub radiem. Dalej to już proste wybory :smile:


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jasiu dnia 2003-04-29 09:54 ]</font>

ponury63
05-05-2003, 10:44
Witam!!!
Jestem na chwilkę (byłbym już: 25.04 / 30.04 / 02.05, ale Forum mi nie "chodziło"}
Dzięki za miłe słowa i mnóstwo fachowych informacji.
Osiedlowa społeczność w ilości kilkunastu osób przyglada sie łączu radiowemu, niebawem mam dostać bliższe szczegóły.
Pozdriv :smile:

ponury63
10-07-2003, 14:29
Wśród społeczności osiedlowej znalazł się informatyk, który zajął się organizacją sieci lokalnej. Sygnał będzie bodajże z www.wavenet.pl, koszty to 350 zł instalacja i 100 zł miesięcznego abonamentu, przy wyjściu na świat 512 kbps (ale na razie tylko ok. 12 chętnych)