PDA

Zobacz pełną wersję : wywiewka w szambie, po co to jest ?



ela i tomek
23-10-2006, 18:36
Napiszcie proszę czy musi to być i po co ?

Acent
23-10-2006, 18:41
Biogaz który powstaje ze ścieków musi mieć ujście.

rusek007
23-10-2006, 18:42
To jest po to aby Ci dekla nie wysadziło :D
Oczywiście mam na myśli w zbiorniku :wink:

ela i tomek
25-10-2006, 07:48
Ta "wspaniała" firma ze śląska co wyprodukowała przywiozła to szambo i je zamontowała nie zrobiła izolacji np dysperbitem lub abizolem tej płyty co przykrywa pojemnik.
Czy płyta przykrywająca szambo musi być zaizolowana ?

25-10-2006, 11:22
a co ... przecieka przykrywa ?

Duży Boban
25-10-2006, 12:54
Jest po to, żeby był przepływ powietrza z szamba do kanalizacji i dalej wywiewką na dachu w atmosferę. Dzięki temu przy szambie nie śmierdzi. Po drugie, przy opróżnianianiu szamba wywiewką napływa powietrze do szamba w miejsce ścieków. Po trzecie, wywiewka musi być bo ścieki mogą fermentować i gdzieś ten gaz musi odejść.

Bard13
25-10-2006, 14:51
Mówiąc krótko.

1. To co ścieka do szamba jest czynne biologicznie i między innymi gnije i fermentuje.
2. Procesy wymienione w pkt. 1 wytwarzają gazy oraz substancje o zapachu odbiegającym od modnych perfum a zbliżonych w działaniu do gazów bojowych :wink: .
3. Jednym z produktów tego co się dzieje jest m.in. metan, który w sprzyjających okolicznościach może wybuchnąć, a najbardziej prawdopodobne jest to, że przy szczelnym zamknięciu szamba wytworzone w nim ciśnienie może wpychać ścieki spowrotem do rur, utrudniając ich usuwanie z domu.
4. Przez te wywiewki, oprócz wyrównywania ciśnienia zachodzi proces wietrzenia szamba, co powoduje, że nie kumuluje się aż tak jego zapach i łatwiej jest obok niego przechodzić
5. Wywietrzenie szamba nie powoduje w przypadku jego gwałtownego otwarcia (jeśli było szczelne) masowego pomoru okolicznej fauny i flory, omdleń oraz odpadania tynku od ściany, oraz nasączenie otwierającego zapachem, po którym nie zbliży się do niego nikt z dalszej i bliższej rodziny (za wyjątkiem osób, które chcą pożyczyć pieniędze, tudzież samochodu) oraz do niedawna ukochanych zwierząt.

wbrat
26-10-2006, 09:27
Czy tutaj jest mowa o tej wywiewce na dachu (na końcu pionu kanalizacyjnego), czy jeszcze o jakiejś innej?

Bard13
26-10-2006, 10:53
Ja akurat mówiłem o zgrabnych grzybkach na szambie.

Odpowietrzenie kanalizacji w domu to sprawa osobna, też niezbędna, a to ze względu, żeby nie zassała się spływająca woda i też do ewentualnego wietrzenia aromatu z rur.

wbrat
26-10-2006, 12:17
Ja akurat mówiłem o zgrabnych grzybkach na szambie.

Odpowietrzenie kanalizacji w domu to sprawa osobna, też niezbędna, a to ze względu, żeby nie zassała się spływająca woda i też do ewentualnego wietrzenia aromatu z rur.

O, to ja nie mam grzybka na szambie... :-?

JoShi
26-10-2006, 13:24
Ja też nie mam, bo mam w dekielkach betonowych dziurki w miejscu grzie uchwyt jest, ale przed zimą zamierzam jeszcze zrobić, bo już mi zapowiedział szambonurek, ze bez wywiewki beczka przez szybkozłączki nie pociągnie jak klapy zostaną zasypane śniegem.

ryby
26-10-2006, 13:35
A jaki jest koszt takiej szybkozłączki? My chcemy dać kominek w odległości około 4 metrów od szamba i ukryć go w iglakach. Można tak ?

Bard13
26-10-2006, 13:57
A jaki jest koszt takiej szybkozłączki? My chcemy dać kominek w odległości około 4 metrów od szamba i ukryć go w iglakach. Można tak ?

Nie bój się, z tym zapaleniem szamba to lekka przesada, ale wywiewki sie przydajš.

Sztuka kosztuje parę PLN (słownie, koło 10) plus coœ (dziura) żeby je w niš wepchnšć i tyle

JoShi
26-10-2006, 14:03
Sztuka kosztuje parę PLN (słownie, koło 10) plus co� (dziura) żeby je w niš wepchnšć i tyle
To koszt wywiewki a nie szybkozłączki, bo te kosztują około stówy.

Senser
26-10-2006, 14:06
Ja sądziłem, że górna wywiewka jest po to...aby w przyszłości móc sobie zrobić łazienke na dachu!!??

Bard13
26-10-2006, 14:44
Ja sądziłem, że górna wywiewka jest po to...aby w przyszłości móc sobie zrobić łazienke na dachu!!??
Hehehe...

Tak naprawdę, to po to, żeby ptaki robiły ci do rury, do kanalizacji a nie na dach, bo wtedy czyścić nie trzeba :wink:

JoShi: tak, mówiłem o wywiewce.

Senser
26-10-2006, 14:57
Ja też nie mam, bo mam w dekielkach betonowych dziurki w miejscu grzie uchwyt jest, ale przed zimą zamierzam jeszcze zrobić, bo już mi zapowiedział szambonurek, ze bez wywiewki beczka przez szybkozłączki nie pociągnie jak klapy zostaną zasypane śniegem.

Zaraz zaraz...sorki JoShi...
Ale chyba bzdur ci naopowiadał...
Pewnie, że dobrze jest jak sobie może powietrze zassać przez klapy...ale w extremalnym przypadku min. dla takich przypadków masz odpowietrzenie na dachu! tym powinno sobie zassać...

rusek007
26-10-2006, 15:06
Ale konstruktywne dysputy :D
Prawie jak w naszym Sejmie :D
Sorry, ale ich to my nigdy nie pobijemy :(
Choć można by im ten temat ma mównicę podrzucić. :D
Pewnie z powagą go potraktują. :D
Budują sobie dworce, to może i to im się przyda :D :D :D

Mirek_Lewandowski
26-10-2006, 18:30
Ja też nie mam, bo mam w dekielkach betonowych dziurki w miejscu grzie uchwyt jest, ale przed zimą zamierzam jeszcze zrobić, bo już mi zapowiedział szambonurek, ze bez wywiewki beczka przez szybkozłączki nie pociągnie jak klapy zostaną zasypane śniegem.

Zaraz zaraz...sorki JoShi...
Ale chyba bzdur ci naopowiadał...
Pewnie, że dobrze jest jak sobie może powietrze zassać przez klapy...ale w extremalnym przypadku min. dla takich przypadków masz odpowietrzenie na dachu! tym powinno sobie zassać...

No i zassie. I przy okazji z wszystkich syfonów. Byle nie przy obiedzie..

wbrat
26-10-2006, 20:42
Kurcze, to sie zaczelem zastanawiac nad zrobieniem tej wywiewki. Ale jak mam to zrobic? Wywalic dziure w szambie?? :o

Senser
27-10-2006, 08:25
zassać...
No i zassie. I przy okazji z wszystkich syfonów. Byle nie przy obiedzie..[/quote]
A to akurat prawda....

Senser
27-10-2006, 08:26
Kurcze, to sie zaczelem zastanawiac nad zrobieniem tej wywiewki. Ale jak mam to zrobic? Wywalic dziure w szambie?? :o

W zasadzie można by to sobie darować....pod jednym warunkiem...trzeba by dmuchnąć w najniżej położony punkt spustowy...przypuszczam, że może to być sedes??
:lol:

Bard13
27-10-2006, 08:55
Kurcze, to sie zaczelem zastanawiac nad zrobieniem tej wywiewki. Ale jak mam to zrobic? Wywalic dziure w szambie?? :o

Jak jest problem ze zrobieniem, to wystarczy nieszczelna klapa, tylko pilnuj, żeby zimą lodem nie zarosło i nie zaszczelniło.

wbrat
27-10-2006, 09:10
Kurcze, to sie zaczelem zastanawiac nad zrobieniem tej wywiewki. Ale jak mam to zrobic? Wywalic dziure w szambie?? :o

Jak jest problem ze zrobieniem, to wystarczy nieszczelna klapa, tylko pilnuj, żeby zimą lodem nie zarosło i nie zaszczelniło.

Klapę dostałem razem z szambem i jest raczej szczelna... pewnie taniej byłoby jednak wywalić dziurę i zrobić "grzybek" niż wymieniać klapę... no chyba że to w klapie zrobię te otwory...

Bard13
27-10-2006, 09:36
Klapę dostałem razem z szambem i jest raczej szczelna... pewnie taniej byłoby jednak wywalić dziurę i zrobić "grzybek" niż wymieniać klapę... no chyba że to w klapie zrobię te otwory...

A z czego masz szambo?
Jak plastik, to lepiej nie psuć

wbrat
27-10-2006, 09:58
Klapę dostałem razem z szambem i jest raczej szczelna... pewnie taniej byłoby jednak wywalić dziurę i zrobić "grzybek" niż wymieniać klapę... no chyba że to w klapie zrobię te otwory...

A z czego masz szambo?
Jak plastik, to lepiej nie psuć

szambo betonowe

narazie nic nie będę robił - jak w praktyce wyjdzie, że nie jest dobrze, to pomyślę nad rozszczelnieniem.

Bard13
27-10-2006, 11:21
szambo betonowe

narazie nic nie będę robił - jak w praktyce wyjdzie, że nie jest dobrze, to pomyślę nad rozszczelnieniem.


Jak betonowe to na klapie nie jest szczelne. Mówię o przepływie powietrza.
Może nie wywietrzy ale nie powstanie nadciœnienie, które zblokuje œcieki

JoShi
29-10-2006, 19:53
Zaraz zaraz...sorki JoShi...
Ale chyba bzdur ci naopowiadał...
Nie napisał mi bzdur, bo tak się składa, że jeśli poziom ścieków jestpowyżej wlotu odpływu to nie zassie sobie z dachu ;)

JoShi
29-10-2006, 19:54
Kurcze, to sie zaczelem zastanawiac nad zrobieniem tej wywiewki. Ale jak mam to zrobic? Wywalic dziure w szambie?? :o

Jak jest problem ze zrobieniem, to wystarczy nieszczelna klapa, tylko pilnuj, żeby zimą lodem nie zarosło i nie zaszczelniło.
To ja już wolę wywiewkę. Nie po to mam ujęcie w ogrodzeniu, żeby latać i klap pilnować.