PDA

Zobacz pełną wersję : Rurki do gazu



Marek Sza.
24-10-2006, 09:34
Witam

Mam trochę mętlik z gazem - w gazowni mówią mi że wewnątz domu puszcza się albo w rurach stalowych w tynku, albo w miedzi na wierzchu, z tym że 99 % osób puszcza w stali w ścianie.

Człoweik z uprawnieniami do gazu twierdzi z kolei że w środku to puszcza się z miedzi na tynku i że on robi w miedzi.

Podpowiedzcie jakie wy macie rozwiązanie - wspomnę tylko że cała instalacja wewnętrzna miałaby licząc puszczenie rurek pod sufitem ok. 2 m długości.

Pozdrawiam
Marek

Acent
24-10-2006, 11:43
Bezszwowa rura stalowa nad tynkiem.Masz zrobiony i zatwierdzony projekt to się go trzymaj.

sSiwy12
24-10-2006, 11:57
Może to wyjaśni wątpliwości?
§ 165. 2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.

mmmad
24-10-2006, 12:10
Może to wyjaśni wątpliwości?
§ 165. 2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.


Uff, to mam dobrze. Czarna bezszwowa pod stropem...

A ten paragraf to z czego?

sSiwy12
24-10-2006, 12:20
Warunki techniczne....

czajnik
24-10-2006, 18:21
Dla formalności dodam jeszcze, że może być rura bez szwu lub ze szwem, a nie tylko bez szwu (te same warunki techniczne... :-)).

Poza tym, teoria teorią, a tak na prawdę nie wymyślono jeszcze nic pewniejszego dla wewnętrznej instalacji gazowej, jak rury stalowe czarne bez szwu łączone przez spawanie (i tak dalej).

ewoo
24-10-2006, 22:28
znajdz w necie Dziennik Ustaw nr 75 pozycja 690 z 15 czerwca 2002r.

Piszą o gazie od paragrafu 156.

gazio
03-11-2006, 08:56
Dam radę - lepiej rurek gazowych nie chować w ścianie. ZG może robić problemy w razie kontroli a także odbioru.
Wykonawcy wolą robić w miedzi bo jest to prostrze do wykonania. Po co ciągać butle z acetylenem, trzeba mieć spawacza, a polutowac potrafi nawet "Pan Kazio". Miedź jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, więc nie stosowałbym jej miejsach narażonych na jakieś uszkodzenia.
Przy miedzi sumiennie przeprowadź próbę szczelności.
Ja postawiłbym na stal.

czajnik
03-11-2006, 11:24
A tak w ogóle, to pamiętaj, że minimalna długość instalacji od gazomierza do najbliższego odbiornika wynosi 3 metry, a ty piszesz, że cała instalacja będzie miała ze 2 m. W takim przypadku trzeba ją przedłużyć, np. przez wydłużenie trasy przewodu.