PDA

Zobacz pełną wersję : popękane ławy



18-04-2003, 10:48
Witajcie!!

% dni temu wylali z gruchy ławy na mojej budowie. Już 2-3 godziny potem pojawiły się niewielie pęknięcia (głównie poprzeczne). Wykonawca tłumaczy , że to tzw. skurcz betonu w miejscu gdzie przebiega zbrojenie. Peknięcia wygladaja na powierzchowne (około 1 mm szerokosci) ale czy naprwdę to normalne zjawisko?????? Powstały zaraz po zalaniu ław anie po kilku dniach????
Acha na ławy stosowałem beton B-25 z dodatkowami wodoszczelnymi W-8.
Czy ktos miał podobne doswiadczenia???

grzesiek

pawel_l
18-04-2003, 10:50
Chyba przesadziłeś z tym B-25. Uszczelniacze ja też dawałem, ale wg. niektórych B20 to już przesada. Chyba że jakiś b. mało nośny teren

18-04-2003, 11:06
NIeprzesadziłem, po prostu w betoniarniach ponoć beton wodoszczelny (W-:cool: robia tylko z klasy B-25. Wg technologów po dodaniu dodatków uszczelniających jego wytrzymałość wzrasta do B-35. Oczywiscie ze to przesada ale co miałem robić..... A róznica w cenie niewielka..Ja zapłaciłem za W-8, 220 zł netto z transportem (trochę się potargowałem)....w sumie wyszło 26 m3.

Co z tymi pęknieciami????

Czekam na wsze doswiadczenia

pawel_l
18-04-2003, 11:18
Chyba coś ci "ściemnili" z tą klasa betonu i dodatkami. Ja miałem normalnie B20 W8, jak nie zapomne sprawdzę na fakturze

18-04-2003, 11:31
Proszę!!!!!

Czy sciemnili mnie czy nie to nie ma znaczenia....
chodzi mi tylko o te peknięcia!!!!!!


Grzesiek

pawel_l
18-04-2003, 12:05
Wg mnie jeśli to ławy to nie ma problemu. Ale wyjaśnij to jeśli ścianki fundamentowe będziesz wylewał (polecam). Ale ostatecznie niech się wypowie jakiś budowlaniec, ja lepiej znam się na elektronach.

18-04-2003, 16:41
Czy naprawdę nikt sie z tym nie spotkał?? może powinieniem wszystko wy...... i zacząć od nowa!!!!!!

MAKiN
18-04-2003, 16:59
u mnie w jednym miejscu też pojawiły sie dwie lub trzy mikro rysy na grubość włosa i długośc nie dłuższą niż 20 cm bardzo powierzchowne nie głębsze niż milimetr (rozdłubywałem je ) mój wykonawca mówi tak musi być beton b20 + dodatek wodoszczelny

mc
18-04-2003, 17:57
Jeżeli juz myslisz o rozbiorce tego co zrobiles,to nie wrozę dobrze Twojej budowie.
Mysle,ze rysy powstaly w miejscu mocowania strzemion.Pewnie beton nie byl zawibrowany,woda wyciekla-odparowala juz w czasie wiazania i stad te pekniecia.
Mozesz spac spokojnie,to nic groznego.

RB
18-04-2003, 18:23
Czy do betonu na ławy trzeba czy można dodawać dodatek wodoszczelny?

RB
18-04-2003, 18:24
Czy do betonu na ławy trzeba czy można dodawać dodatek wodoszczelny?

pawel_l
18-04-2003, 20:04
Można, ja dawałem bo mam wysoko wodę gruntową

A w ogóle to więcej spokoju. Ja też na początku budowy nie przespałem kilku nocy, myślałem że wszystko się arwie, pęknie, przewróci itp. A tymczasem ściany mają już wysokość parteru i wszystko stoi. Zaczynam się uodparniać, a nawet zaczyna mi sie to podobać. Może przekwalifikuję się z bitów i elektronów na cegły i beton. Wydaje się to to trochę prostsze

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-04-18 21:14 ]</font>

20-04-2003, 09:03
Witam.
Betonowałem ławy przy temp. ok. 1 st C. W nocy przymrozek ok -2 do -4. Następnego dnia stwierdziłem takie pęknięcia jakie opisujesz (szer ok 1mm,długość pare cm) w kilku miejscach w tym jedno na narożu, Beton był jeszcze miękki. Przez następne dni temp. już dodatnie, sporo opadów. Na początku troche się tym stresowałem ale później dałem sobie spokój. Myśle że to dość częsta sytuacja- skurcz w I etapie wiązania. Jestem w tej materii laikiem- zgłaszam tylko że miałem to samo. Acha, beton B15, teren suchy , piasek, woda gruntowa na 20 metrach.

pyrka
20-04-2003, 11:56
Z tego wniosek ,że mogliby w Muratorze napisać jak i czym naprawiać popękany beton. A może już o tym pisali w starych numerach?

Feft
20-04-2003, 12:19
Ja bym tego w ogóle nie naprawiał - ja mam kilka takich pęknięć na górze ściany fundamentowej - myślę, że nic mi nie grozi.

pyrka
20-04-2003, 14:39
Takie pęknięcia to jak karb, przy nierównomiernych lub dynamicznych obciążeniach (np. tańce, przejazd cięzarówki) mogą się pogłębiać.

witeq
21-04-2003, 09:39
Musze przyznac ze i ja jakos z niepokojem rozmyslalem o moich lawach fundamentowych , ale uspokaja mnie mysl ze jesli nawet wykonanie ich nie jest perfekcyjne i sa bledy, to porownujac do law wykonywanych 30 lat temu , lanych z betoniarki bez zbrojenia, z wrzucanymi dla oszczednoci cementu kamieniami , a mimio to wszystko stoi i nie peka, to mysle ze mozemy spac spokojnie. Tamte budynki powinny sie juz rozleciec a jednak stoja.

23-04-2003, 11:07
Gdy beton już w miarę zwiąże ( np 2 tygodnie od wylania) to radzę tą ławę opukać młotkiem (dość ciężkim)po to by sprawdzić czy pęknięcia nie naruszyły ciągłości ławy .

Też mi się wydaje że wykonawca zapomniał zawibrować lub zagęścić wylewany beton.

JacekB

jasieks
23-04-2003, 11:46
Czytam wszystkie wiadomości i dochodzę do wniosku, że nikt z Was nie ma porządnego inspektora nadzoru, który po pierwsze sprawdzi jakość przygotowań do wylania fundamentu, a po drugie wyjaśni inwewstorowi że im mocniejszy beton jest stosowany tym gwałtowniej wiąże i bardzo trudno uniknąć pęknięć. Następna sprawa to naprawianie takich pęknięć, moim zdaniem nie ma po co. Ława fundamentowa musi leżeć poza strefą przemarzania no i tym samym niebezpieczeństwo powstania szkód wywołanych mrozem. Co do obciążeń to beton jest materiałem wrażliwym na rozciąganie i aby to skompensować stosuje się zbrojenie. Mam tylko nadzieję że uspokoiłem autora wątku, bo beton jest taki że nawet lądyjące śmigłowce nie śą w stanie zrobić krzywdy budynkowi, przy założeniu że dach będzie również pancerny.

24-04-2003, 12:32
Te wszystkie wasze tłumaczenia są do d... Takie pęknięcia są najzupełniej normalne i niczym nie grożą. Powstają w wyniku zmniejszenia objętości betonu i występują w tych miejscach w których zbrojenie znajduje się tuż pod jego powierzchnią. Nie ma się czym przejmować.

pyrka
24-04-2003, 17:45
Anonimowy ja ci nie wierzę.Jak beton ma szczeliny to nie jest to już monolityczna płyta czy belka , ale kawałki powiązane drutem. Wytrzymałość czegoś takiego na ścinanie, zginanie i rozciąganie jest niższa.

27-04-2003, 07:30
pyrka... a co ty wiesz o betonie. Idź do kuchni zrobić śniadanie a nie będziesz się wypowiadać o budowie. Byłaś kiedyś na budowie? Lepiej nie zaczynaj stropu lanego bo zobaczysz tam podobne zjawisko. Pęknięcie występuje tylko powierzchniowo tak jak napisałem a reszta jest ok. Żebyś zaczaiła o co w tym idzie to wyobraź sobie sześcian z galaretki i w nim sześcienne zbrojenie umieszczone tuż pod powierzchnią galaretki i teraz załóżmy że ten szcześcian zmniejsza objętość tak jak beton w czasie wiązania... co się z nim dzieje?dzie pojawią się pęknięcia? Właśnie nad drutami, które są tuż pod powierzchnią... a reszta pozostaje bez zmian. Wniosek jest taki że jak będziesz budować drugi dom to daj grubszą otulinę, a ten obecny to postoi jakieś 2 lata a potem się rozleci bo te twoje ryski mają fundamentalne znaczenie dla wytrzymałości ław buhahaha. Pozdrawiam i nie dziękuj :smile: