PDA

Zobacz pełną wersję : zapowietrzona "drabinka" czy to pomoże?



pawelurb
24-10-2006, 14:13
najwyżej położonym grzejnikiem w mojej otwartej instalacji CO jest tzw. drabinka w łazience na poddaszu , ponieważ naczynie wzbiorcze jest tylko o oloło 15 cm wyżej od tego grzejnika , dosyć czesto się on zapowietrza , czy mozna w takim przypadku zamiast ręcznego odpowietrznika wkręcić do grzejnika odpowietrznik automatyczny , po to żeby sie grzejnik sam odpowietrzał ? powinno to chyba rozwiązac problem.

czajnik
24-10-2006, 18:26
W zasadzie takie drabinki są fabrycznie wyposażone w odpowietrzniki, ale ja nie zostawiałbym tego odkręconego, bez nadzoru. Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby podwyższenie naczynia tak, żeby różnica poziomów wynosiła chociaż 1 metr, oczywiście pod warunkiem, że są takie możliwości.

24-10-2006, 18:49
pawelurb - testowałem w podobnej sytuacji odpowietrzniki automatyczne - to sie nie sprawdza
a dlaczego ? wytłumaczył to VPS


okazuje sie ze nie pomogło wymieniłem tam 2 zawory samodpowietrzajace ...
a mimo to musze odpowietrzac "ręcznie" .... co kilka dni ...instalacja mieszana stal - miedź grzejniki stalowe układ otwarty
pompy nie używam - choc jest zamontowana - bo układ idealnie pracuje na grawitacje zapowietrza sie tylko jeden punkt ... i w miare systematycznie co kilka dni podejrzewam ze gaz w instalacji jest wynikiem hyrolizy ale czemu samoodpowietrznik z tym sobie nie radzi ...tego nie wiem

Tak się dzieje niestety gdy w instalacja jest z róznych potencjałów.
Odpowietrznik automatyczny niestety przy grawitacji i jeszcze na poddaszu nie da rady odpowietrzyć układu. Kiedyś robiło się cienkimi rurkami pod sufitem centralne odpowietrzenie do naczynia przelewowego i nie było problemu z zapowietrzaniem.
Sądzę że może pomóc zastosowanie odpowiedniego inhibitora w instalacji grzewczej.
Na odpowietrzenie przy grawitacji jest skuteczny sposób ale niezbyt estetyczny wygląd.
Z grzejnika (góra) rura np fi 15 długosci ok 20 cm, potem rura fi 50, nastepnie znów fi 15 zakończona zaworem odcinającym lub ręcznym odpowietrznikiem.http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1084675&highlight=zapowietrza+sie+vps#1084675

pzdr

pawelurb
25-10-2006, 08:28
W zasadzie takie drabinki są fabrycznie wyposażone w odpowietrzniki, ale ja nie zostawiałbym tego odkręconego, bez nadzoru. Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby podwyższenie naczynia tak, żeby różnica poziomów wynosiła chociaż 1 metr, oczywiście pod warunkiem, że są takie możliwości.

ciężko bedzie zmienić położenie naczynia , najwyżej 10 cm w góre może iść , drabinka ma odpowietrznik ale taki odkręcany ręcznie, myślałem o wkręceniu w jego miejsce do grzejnika takiego odpowietrznika jak np. mam zamontowane przy wężownicy kotła, czy przy rozdzielaczach, czyli normalne automatyczne odpowietrzniki , ale skoro mówicie że nie bedzie to działało... a co sądzicie o tym , żeby w miejsce odpowietrznika wkręcić rurkę i wyprowadzić ją wyżej i dopiero na niej zamontować odpowietrznik czy to coś da jak będzie troche wyżej poziom wody?

mariobros35
25-10-2006, 09:24
W zasadzie takie drabinki są fabrycznie wyposażone w odpowietrzniki, ale ja nie zostawiałbym tego odkręconego, bez nadzoru. Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby podwyższenie naczynia tak, żeby różnica poziomów wynosiła chociaż 1 metr, oczywiście pod warunkiem, że są takie możliwości.

ciężko bedzie zmienić położenie naczynia , najwyżej 10 cm w góre może iść , drabinka ma odpowietrznik ale taki odkręcany ręcznie, myślałem o wkręceniu w jego miejsce do grzejnika takiego odpowietrznika jak np. mam zamontowane przy wężownicy kotła, czy przy rozdzielaczach, czyli normalne automatyczne odpowietrzniki , ale skoro mówicie że nie bedzie to działało... a co sądzicie o tym , żeby w miejsce odpowietrznika wkręcić rurkę i wyprowadzić ją wyżej i dopiero na niej zamontować odpowietrznik czy to coś da jak będzie troche wyżej poziom wody?
Proponuję ci poprostu w miejsce odpowiecznika w drabince wkręcić rórkę i wyprowadzić ponad poziom górnej krawędzi naczynia wyrównawczego układu otwartego i pozostawić ją niczym nie zaślepioną gwarantuję iż nie będzie z niej ciekła woda gdyż zajdzie zjawisko naczyń połonczonych to znaczy poziom wody w rórce nie będzie wyższy niż poziom wody w naczyniu przelewowym układu otwartego.Będzie dobrze