PDA

Zobacz pełną wersję : i kocioł, i solary, i kominek z płaszczem - jak?



szydas
24-10-2006, 16:53
witam,
w moim swieżo budowanym domku planuje mocno kombinowane ogrzewanie, jak w tytule - będzie kocioł, najpewniej kondensacyjny, będzie kominek z płaszczem i instalacja solarna. Mam tylko mały problem koncepcyjny. Czy:
1. brać zbiornik z dwiema wężownicami, do jednej wspólna magistrala od kominka i kotła, do drugiej solar?
2. brać kocioł z wbudowanym zbiornikiem (mam na oku auroCOMPACT Vaillanta) dostosowany do solarów - jak wtedy podłączyć kominek? Chodzi o to, że wbudowany zbiornik nie daje możliwości podłączenia niczego z zewnątrz...
3. czy może solar podłączyć do osobnego zbiornika z jedną wężownicą, jako takie wstępne podgrzewanie, skąd woda płynęłaby do drugiego zbirnika, podgrzewanego przez kocioł i kominek? I wtedy jedna czy dwie wężownice w tym drugim zbiorniku?
4 inne rozwiązania?
Generalnie nie wiem, czy wspólne podłączenie kominka i kotła nie spowoduje podgrzewania wody w płaszczu, jeśli pracuje tylko kocioł - prowadziłoby to do niepotrzebnych strat. Kominek będzie miał już wbudowany wymiennik, więc praca z układem zamkniętym jest rozwiązana.
Potrzebuje porady, bo za parę tygodni trzeba będzie to już zainstalować, a trzeba zakupy zaplanować......

mariobros35
25-10-2006, 11:17
Witaj szydas spotkaliśmy się na ognisku forumowym na bezrzeczu służę radą i doborem urządzeń grzewczych również kominka oraz wykonawstwem instalacji grzewczej kominka wodnego i solarów jeżeli jesteś zdecydowany proponuję spotkanie mój tel 0-509-902-507 pozdrawiam

Piotrek77
25-10-2006, 13:37
3. Czy może solar podłączyć do osobnego zbiornika z jedną wężownicą, jako takie wstępne podgrzewanie, skąd woda płynęłaby do drugiego zbiornika, podgrzewanego przez kocioł i kominek? I wtedy jedna czy dwie wężownice w tym drugim zbiorniku?
Czytałem, że jest to najlepsze rozwiązanie.
Woda z solara podłączona do zasilania drugiego zasobnika.
Wyczytałem to w "Dom dla początkujących nr 5/2006
Podobno termoregulator włącza pompę solarną, jeśli temperatura w solarach jest wyższa o 8 stopni od temp w zasobniku.
W przypadku zasobnika z dwiema wężownicami, gdy temperatura wody ma 40 stopni to pompa solarna włączy się, gdy solary będą miały 48.
Podobno najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie dwóch zasobników jednowężownicowych gdzie jeden ogrzewany jest solarem i wstępnie podgrzana woda z tego zasobnika zasila drugi zasobnik z wężownicą od pieca.
Podobno przy tym rozwiązaniu solary będą pracowały zawsze.
Co o tym myślicie?

kaczorek.
25-10-2006, 14:24
szkoda tylko ze taka inwestycja ta sie nie zwraca :(

RAPczyn
26-10-2006, 09:02
Obecna technologia pozwala na wykorzystanie zbiornika 2wężownicowego w następujący sposób: górna wężownica jest do dyspozycji kotła a kolektory korzystają z górnej i dolnej, można w tym układzie również wspomagać ogrzewanie.