PDA

Zobacz pełną wersję : Koza czy kominek. Co lepsze?



Dariuszfr
24-10-2006, 21:23
Witam szanownych forumowiczow,

Zastanawiam sie nad dodatkowym ogrzewaniem mojego 85 m2 domu. Czy kominek jest z reguly lepszy od kozy i ma wieksza sprawnosc?

Na zdrowy rozum to koza powinna lepiej oddawac cieplo do otoczenia niz zabudowany gruba cegla kominek. Czy mam racje?

Prosze o opinie
pozdrawiam

rusek007
24-10-2006, 21:35
Kominek zabudujesz i będzie akumulatorem ciepła, czyli wolniej będzie się nagrzewał i dłużej trzymał ciepło. Koza da ciepło natychmiast ale i szybko ostygnie po wygaszeniu.
Kto był w wojsku na zimowym poligonie i palił w namiocie taką namiastką kozy to wie baaardzo dobrze :D

Enio
24-10-2006, 22:13
mi się bardzie podobają kozy.. stąd też mam podobny dylemat

tomek_lodz
24-10-2006, 23:10
mi się bardzie podobają kozy.. stąd też mam podobny dylemat
Wiesz według mnie to kwestia gustu i preferencji... . Ja w kozach nie gustuje :D
A na poważnie obecnie u mnie w mieszkaniu stoi "koza". I kilka problemów z nią mam. Nie nadaje sie do ciągłego Palenia - mimo 4 lat ( sporadycznego przez to )użytkowania. Po nagrzaniu śmierdzi nazwijmy to metaliczno-podobnych zapachem. Palenisko jest węższe niż w kominku i za długie polana nie wchodzą. :(
W nowym domu będę miał kominek 8)

Enio
25-10-2006, 18:43
kto tą nazwę wymyślił: "Kozy" ;D

ale faktycznie o takiej stronie tego zwierza nie myślałem ..

EZS
25-10-2006, 19:03
To zależy od kozy. Żeliwne faktycznie oddają ciepło całą sobą i szybko stygną. Te z otworami, szamotem i opływem powietrza też akumulują.
Są takie, które nadają się do ciągłego palenia nawet węglem. Ja się zasadzam na polską kozę Etna z RobiRen, Lublin. Wygląda fajnie, jak ma możliwość węgla, to musi być mocna. Ale na razie oglądam. Nie znam nigogo, kto by ją miał.
Warunek nasz domek będzie dość otwarty, koza w salonie z przewiewem do kuchni i pokoju obok, salon otwarty na korytarz i klatkę, gdzie ciepło popłynie sobie do góry. JAk masz dużo drzwi i wydzielonych pomieszczeń, to ogrzeje ci tylko jedno.
No i cena. W zasadzie liczą się te od kilku tysięcy. Te do tysiąca faktycznie są kiepskie. Ma to moja mama, ot taki miejscowy piecyk a za plecami zimno.

26-10-2006, 06:04
kto tą nazwę wymyślił: "Kozy" ;D

ale faktycznie o takiej stronie tego zwierza nie myślałem ..

koza czyli namiastka krowy :)
takie tanie - "niby ogrzewanie"
wstawiane do pokoju "na zime"

pzdr

MaPa
26-10-2006, 07:42
Zaletą kominka jest to, że mozna od niego rozprowadzić ciepłe powietrze do dalszych pomieszczeń. Od kozy nie.
Kominek może być z płaszczem wodnym i będzie służył jako c.o.
Jezeli ma to byc ogrzewanie miejscowe to wybór zalezy od gustu.

jea
26-10-2006, 08:00
Witam szanownych forumowiczow,

Zastanawiam sie nad dodatkowym ogrzewaniem mojego 85 m2 domu. Czy kominek jest z reguly lepszy od kozy i ma wieksza sprawnosc?

Na zdrowy rozum to koza powinna lepiej oddawac cieplo do otoczenia niz zabudowany gruba cegla kominek. Czy mam racje?

Prosze o opinie
pozdrawiam
Zależy co chcesz i ile masz kasy. Za cenę przyzwoitej kozy kupisz byle jaki kominek. Jak pisze MaPa są zalety i wady, to Ty decydujesz :wink:

adiz1
26-10-2006, 12:34
Zastanawiam sie nad dodatkowym ogrzewaniem mojego 85 m2 domu. Czy kominek jest z reguly lepszy od kozy i ma wieksza sprawnosc?

Najpierw zadaj sobie pytanie, co (jaką powierzchnię/pomieszczenia) chcesz ogrzać? Czy całe 85m, czy tylko np salon.
Jeśli to pierwsze to "koza" odpada (choć mnie też się podobają , zwłaszcza te w nowoczesnym wzornictwie) - teoretycznie ciepło (przy otwartych pomieszczeniach/ drzwiach) powinno się rozejść, ale będą i tak duże różnice temperatur. Instaluj kominek z DGP lub płaszczem wodnym.