PDA

Zobacz pełną wersję : Gniazdo os



anpi
19-04-2003, 08:31
W "pomieszczeniu gospodarczym" na suficie mam gniazdo os, dość duże - ok. 25 cm średnicy. Chciałbym coś z nim zrobić, ale co? Czy można je zdjąć, czy też komuś to zlecić?
Wiem, że to naiwne pytanie, ale nie wiem - czy w środku "śpią" osy? Czy odrywając gniazdo obudzę je?

19-04-2003, 09:26
Osy i szerszenie na zimę chowają się do ziemi. Dlatego najlepszy czas na zwalanie starych gniazd to właśnie zima. Na wiosnę owady te nigdy nie wracają do starego gniazda tylko budują nowe.
W końcu to nie bociany.
pzdr. Ryś

Bartt
19-04-2003, 21:09
Możesz poprosić straż pożarną - serio :smile:

Pyza
20-04-2003, 17:26
Poproś straż pożarną.
Pozdrawiam serdecznie

winston
21-04-2003, 08:29
Witaj.
U nas też mielismy osy. Dwa gniazda w róznych miejscach. Zgłosilismy to najpierw do straży pozarnej ale oni skierowali nas do gminy. Zgłosiliśmy więc sprawe do gminy i juz po 3 tygodniach - o zgrozo - przyjechała wyspecjalizowana ekipa i zdjęła jedno z gniazd. Drugie likwidowalismy sami gdyż osy zasiedziały sie w kratce wentylacyjnej w kuchni. Pierwszy raz w życiu widziałem i odczułem jakie to sa kamikaze w chwili gdy ruszyliśmy to przysłowiowe "gniazdo os". W ciągu zaledwie 1 minuty ukąsiło mnie 7 sztuk a małżonkę 4 "wojowników. Zdziwiło mnie również to , że atakowały nas w odkryte częśi ciała. Chciałoby się zaqdać pytanie - skąd one to wiedziały, że akurayt tam trzeba kąsać?". Reasumując, nie polecam likwidacji we własnym zakresie. My jak się nam wydawało przygotowaliśmy sie do tej "operacji" super. Niestety nasza wyobraźnia w tym względzie nie dorównała zaciekłosci tych jakże miłych dla ucha i ciała owadów.

21-04-2003, 14:46
Jeżeli chodzi o to gniazdo to tak jak ci ktos radził po prostu je zwal taraz osy nic ci nie zrobią bo śpią i nie czekaj z tym bo na wiosną zobaczysz co to znaczy ruszyć gniazdo. Można oczywiśćie zgłsić to straży ale szkoda czasu. Interwencje strażaków są konieczne, ale w przypadku szerszeni i to w lecie jak owady sa naprowdę aktywne.
Jak się boisz rozwaliś to je po prostu podpal tylko uważaj abyć nie spalił bydynku bo wtedy no nawewno skożystasz z pomocy Straż Pożarnej.

21-04-2003, 14:47
Jeżeli chodzi o to gniazdo to tak jak ci ktos radził po prostu je zwal taraz osy nic ci nie zrobią bo śpią i nie czekaj z tym bo na wiosną zobaczysz co to znaczy ruszyć gniazdo. Można oczywiśćie zgłsić to straży ale szkoda czasu. Interwencje strażaków są konieczne, ale w przypadku szerszeni i to w lecie jak owady sa naprowdę aktywne.
Jak się boisz rozwaliś to je po prostu podpal tylko uważaj abyć nie spalił bydynku bo wtedy no nawewno skożystasz z pomocy Straż Pożarnej.

anpi
22-04-2003, 06:32
Jeśli osy nie wracają do starego gniazda, to może lepiej go nie ruszać?

Snowdwarf
22-04-2003, 06:45
nieszczenie gniazd jest bez sensu - nie spalisz go w taki sposób żeby się nie rozleciało...a wtedy ratuj sie kto może...
można by podzwonić do związku pszczelarzy (choć to osy - ale możesz się nie znać), uważam że straż pożarna jesli powiesz ze gniazdo zagraża dzieciom albo coś takiego to na pewno przyjadą i zrobią porządek...

snow

Sajmon
22-04-2003, 08:50
na działce którą kupiłem stał stary budynek, kiedy przystapiłem do rozbiórki okazało się że na strychu jest gniazdo os, zadzwoniłem do straży pożarnej bez żadnego problemu przyjechali i zabrali.

22-04-2003, 10:34
Jesli chcesz to zrobic we wlasnym zakresie mozesz uzyc duzego garnaka z wzrąca wodą. Wody musi byc na tyle duzo aby zanuzyc cale ganizdo. potem odcinasz gniazdo i do ziemi:smile:). Sam juz likwidowałem w ten sposob kilka gniaz zarówno wiosną jak i latem bez zadnych obrazen.

Pozdrawiam
Lukasz

22-04-2003, 20:13
25 cm to bez przesady - normalne gniazdo - teraz je odetnij i to szybko, bo jak przygrzeje słońce to tam nie wejdziesz
pozdrówka