PDA

Zobacz pełną wersję : Front ogrodzenia



Ados
26-10-2006, 09:45
Witam
planujemy wykonać forntowe ogrodzenie wylewane z betonu które będzie otynkowane, to będą słupki betonowe na fundamencie a pomiędzy nimi poprzeczne deski takie obrobione niby żywcem wycięte z drzewa, ale pytanie takie: jak wykonać zbrojenie, a konkretnie jakie średnice stali i jak gęsto przewiązać. Chcemy się wkopać na jakieś 60cm w ziemię, murek będzie wystawać ok 30cm ponad, słupy ok 1,5m wysokie.

kaltam
27-10-2006, 07:45
Co do słupków to zbrojenie dowolne np. 4 x pręt fi=10 (co jest na budowie). Rozważ głębszy fundament w ziemi - proponuję 80 cm i fundamentu przy szerokości powyżej 10 cm nie musisz zbroić. Nie zapomnij o dylatacji pionowej fundamentu np. co 10 m. Jeżeli masz zbędny złom stalowy w postaci różnych prętów, kształtowników to możesz to wrzucić do fundamentu i napewno nie zaszkodzi.

AldonkaS
27-10-2006, 11:03
Zawsze podziwiałam ludzi, którzy oszczędzają na fundamentach. Jeden z moich sąsiadów ma (miał) płot z fundamentem ok. 90cm w głąb ziemi z powrzucanymi do niego resztkami cegieł (bo tak proponowali fachowcy) i co... w zeszłej zimie wysadziło mu (tak z 12-15cm) słupki i podjazd (teraz ma schodek) i od wiosny zastanawia sie co z tym dalej zrobić (kostka brukowa na 2 poziomach, skrzydła bramy zwichrowane, słupki też).

Ale wybór należy do Ciebie.

Ja wiem jedno - jak będę robiła płot od frontu, to fundamenty na powno pójdą na głębokość 110cm (dodatkowy koszt to jakieś 1000-1500PLN, a spokojne nerwy są bezcenne :):):)).

jajmar
27-10-2006, 11:36
Zawsze podziwiałam ludzi, którzy oszczędzają na fundamentach. Jeden z moich sąsiadów ma (miał) płot z fundamentem ok. 90cm w głąb ziemi z powrzucanymi do niego resztkami cegieł (bo tak proponowali fachowcy) i co... w zeszłej zimie wysadziło mu (tak z 12-15cm) słupki i podjazd (teraz ma schodek) i od wiosny zastanawia sie co z tym dalej zrobić (kostka brukowa na 2 poziomach, skrzydła bramy zwichrowane, słupki też).

Ale wybór należy do Ciebie.

Ja wiem jedno - jak będę robiła płot od frontu, to fundamenty na powno pójdą na głębokość 110cm (dodatkowy koszt to jakieś 1000-1500PLN, a spokojne nerwy są bezcenne :):):)).
W róznych częsciach polski są rózne głębokości przemrzania, wysadzanie zależy tez od gruntu jaki jest na danej działce wiec nie mozna powiedziec ze wszyscy zeby miec dobrze musza robic 110cm.

Wojtek R
27-10-2006, 12:34
Zawsze podziwiałam ludzi, którzy oszczędzają na

Ja wiem jedno - jak będę robiła płot od frontu, to fundamenty na pwno pójdą na głębokość 110cm (dodatkowy koszt to jakieś 1000-1500PLN, a spokojne nerwy są bezcenne :):):)).


i jeszcze pod domem 15 m w ziemie wybuduj sobie schron :D


http://www.traxelektronik.pl/pogoda/hydro/index.php

nie wiem jak otrzymać dane archiwalne ale są pod tym adresem stacje meto , które co kilkanaście minut podają akt temp. na różnych wysokościach poczekaj do zimy i potem zastanów się czy to co piszesz i czy ma to sens o ile dobrze pamiętam to z 2-3 stopnie na + były na głębokoście około 20 cm jak było -35C :wink: To taka zima po -35 by musiała trwać z pół roku żeby komuś coś 60 cm pod ziemią przemarzło

AldonkaS
27-10-2006, 13:03
Ja opisałąm tylko fakt, który zaistniał z rzeczywistości. A tak swoją drogą, to nie polemizując z tobą, to podczas ostatniej zimy ziemia zmaznięta była do 80-90cm (przynajmniej na Górnym Sląsku), a co Ci zamarza w ziemi - ano wszystko to co ma wodę.
Przecież decyzja należy do Ciebie.
Ja w swoim projekcie miałam (zanim podjęłam decyzję o podpiwniczeniu domu) ławę fundamentową na głębokości 160cm. Aczkolwiek wiem, że w wielu miejscach w Polsce buduje się w "dziwny" sposób jak na warunki górnego śląska (ilość i sposób zbrojenia, ilośc i klasa betonu, głębokość, itd. itp), no cóż co kraj to obyczaj :D :D :D .

Ados
30-10-2006, 09:34
Co do słupków to zbrojenie dowolne np. 4 x pręt fi=10 (co jest na budowie). Rozważ głębszy fundament w ziemi - proponuję 80 cm i fundamentu przy szerokości powyżej 10 cm nie musisz zbroić. Nie zapomnij o dylatacji pionowej fundamentu np. co 10 m. Jeżeli masz zbędny złom stalowy w postaci różnych prętów, kształtowników to możesz to wrzucić do fundamentu i napewno nie zaszkodzi.

możesz rozwinąć kwestię tych dylatacji?
fundamentu nie trzeba zbroić?