PDA

Zobacz pełną wersję : piec na ekogroszek, kominek z płaszczem wodnym, bufor i podł



ola2chris
26-10-2006, 10:16
Witamy wszystkich. To nasz pierwszy post więc chcieliśmy się przywitać. Od kilku miesięcy czytamy forum i nadszedł ten czas aby samemu zabrać głos (na początek będą to tylko pytania do bardziej doświadczonych).

Obecnie jesteśmy na etapie projektu domu ale chcemy mieć już ustalone wiele rzeczy z wyprzedzeniem (rodzaj materiałów, ogrzewanie itp.)
Analizując sposoby ogrzewania prezentowane na forum postanowiliśmy zainwestować w ogrzewanie ekogroszkiem (gazu nie ma i raczej nie będzie).

Wymyśliliśmy sobie ogrzewanie podłogowe w całości domu (ok 180 m2) i dodatkowo 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach. Do ogrzewania ma posłużyć piec na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym. Piec i kominek miałyby nagrzewać bufor ok. 1000 l i zasobnik ciepłej wody ok. 300 l. I teraz zaczną się pytania.

Dzwoniłem do firmy, która sprzedaje m.in. takie bufory i tam sprzedawca oświadczył mi, że nie logiczne jest łączenie się kotła na ekogroszek z buforem ponieważ:

- piec ma wbudowaną automatykę i sam dozuje „na bieżąco wg zapotrzebowania”
- używanie pieca na max mocy spowoduje naładowaniu bufora i wygaszenie pieca. Po wychłodzeniu bufora następowałoby ponowne rozpalanie i nagrzewanie. Częste rozpalanie i studzenie jest raczej dla pieca szkodliwe. Z drugiej strony piec pracujący z mocą nominalną ma największą sprawność a pracując z mocą minimalna (tylko podtrzymanie ognia) jego sprawność spada do ok. 1/3
Jak to naprawdę wygląda?

Jednak sensownym jest zastosowanie bufora przy ogrzewaniu kominkiem z płaszczem.
I teraz pytania do doświadczonych posiadaczy dużych buforów
Jak długo kominek o mocy np. 24 kW będzie nagrzewał bufor ok 1000 l ?
Jak długo 180 m2 podłogówki będzie czerpać energie z tego bufora?

Liczymy na odpowiedź (i wyrozumiałość dla nowych forumowiczów)

lukol-bis
26-10-2006, 10:30
Bardzo cieszy mnie fakt, że ola2chris trafiliście na uczciwego sprzedawcę, który przedstawił sytuację dokładnie tak jak wygląda, rezygnując tym samym ze sprzedaży zbiornika buforowego.
Nie polecam również takiego zbiornika do kominka z płaszczem, choć polecam taki kominek.
W Waszym przypadku rolę buforu będzie pełnił system ogrzewania podłogowego. Poza tym bardziej ekonomiczne będzie ogrzewanie domu kotłem na ekogroszek niż kominkiem.
Kominek bedziecie traktowac jako żródło nastroju i zupełnie przy okazji wspomaganie ogrzewania.
Decydując się wyłącznie na ogrzewanie podłogowe trzeba dokładnie przeliczyć, czy wystarczy "mocy podłogi" do ogrzanie domu.
Pozdrawiam

ola2chris
26-10-2006, 10:47
Kominek faktycznie będziemy traktować jako źródło nastroju a ogrzewanie jakby przy okazji. Jednak obawiam się że energii w momencie „tworzenia nastroju” kominkiem może być zbyt dużo jak na ogrzewanie podłogi i co wtedy?

Jeśli zdecydujemy się już na 100% to zapewne podłogówka będzie przeliczona aby się później niemiło nie zdziwić

lukol-bis
26-10-2006, 11:43
Mocą kominka z płaszczem można w dużym stopniu sterować. Poza tym trzeba dobrać odpowiednią moc płaszcza do zapotrzebowania na ciepło.
Są również takie konstrukcje kominków, ktróre umożliwiają prawie całkowite ograniczeni mocy przekazywanej do obiegu CO. Na pewno takie kominki ma w ofercie firma CTM.
Naprawdę nie widzę potrzeby realizowania bufora do kominka. Jest to niepotrzebna komplikacja układu CO, podnosi koszty i jest bezzasadna przy podpalaniu w kominku, zwłaszcza w układzie z kotłem na ekogroszek.
Pozdrawiam

ola2chris
26-10-2006, 11:53
A jak zachowa się taki układ w przypadku mrozu np -20 stC i 2-tygodniowego wyjazdu? czy woda w układzie podłogówki nie zamarznie? W przypadku bufora j.w. mialbym nadzieje, że energii w buforze wystarczyłoby aby utrzymać temperature powyżej zera

lukol-bis
26-10-2006, 14:49
Raczej nie ma takiego bufora, który by zmagazynował ilość energii, żeby wystarczyła na tak długi okres silnych mrozów.
W sytuacjach tego typu obniża się temperaturę pomieszczń i wówczas wystarczy pojemnośc zasobnika kotła do utrzymywania obniżonej temperatury i pracy kotła przez 2 tygodnie.
Osobiście polecam kocioł z dużym zasobnikiem i żeliwny. Moim faworytem jest R-eco; www.r-eco.pl
Pozdrawiam

ola2chris
27-10-2006, 19:23
Jak długo kominek/piec o mocy np. 24 kW będzie nagrzewał bufor ok 1000 l ?
Jak długo 180 m2 podłogówki będzie czerpać energie z tego bufora?


Może znajdzie się entuzjasta akumulacji i odpowie na 2 powyższe pytania

1950
27-10-2006, 22:29
ola2chris wydaje mi się, że czytając różne rzeczy umyśliłeś sobie, że akumulacja to rzecz bardzo dobra a kto wie czy nie najlepsza,
zgoda, ale lukol-bis co do bufora ma 100% racji,
bufor tak ale nie przy takich rozwiązamiach

beton44
28-10-2006, 04:33
Wymyśliliśmy sobie ogrzewanie podłogowe w całości domu (ok 180 m2) i dodatkowo 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach. Do ogrzewania ma posłużyć piec na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym



To dziwnie sobie wymyślliście....

2 kotłownie w domu / w tym jedna w salonie - ten kominek/...

o jedną za dużo chyba ???


Kominek to może służyć /dopóki się nie znudzi/ do nastrojowego posiedzenia przy płonącym ogniu raz na miesiąc...


Jako źródło ciepła do ogrzewania całego domu - to IMHO oczywiście - nieporozumienie....



A teraz co do tego ogrzewania podłogowego:

http://www.irbj.pl/porady/62_podlogowka_a_kociol_weglowy/


no i jeszcze ta regulacja to nie jest taka jak w kotle np gazowym i
po prostu może okresami grzać wodę do temperatury wyższej niż
pożądana do ogrzewania podłogowego :cry: będzie piekło w pięty???




JEŻELI paliwem ma być węgiel/drzewo/owies

to raczej normalne grzejniki żeliwne będą najlepsze /otwarta instalacja/...



a teraz czekam na chór mędrców (?) twierdzących że nie musi być otwarta instalacja CO....

ola2chris
28-10-2006, 17:41
To dziwnie sobie wymyślliście....
2 kotłownie w domu / w tym jedna w salonie - ten kominek/...
o jedną za dużo chyba ???


Skoro kominek nazywasz kotłownią to masz rację - będziemy mieli 2 kotłownie. Niestety nie mamy szans na gaz ziemny nawet w dłuższej perspektywie wiec pozostał tylko piec na paliwo stałe. Z kominka nie zrezygnujemy a skoro już będzie to niech grzeje. I to nie tak jak sugeruje
lukol-bis :


Mocą kominka z płaszczem można w dużym stopniu sterować

W kominku ma sie poprostu palić a nie tlić. Nie wyobrażam sobie kombinacji w wyniku których bedę pobijał jak inni rekordy podtrzymania żaru. Było wiele razy np. "przyszedłem z pracy, rozpaliłem, weczorem dołożyłem i przy takich a takich ustawieniach rano jeszcze sie tliło"



A teraz co do tego ogrzewania podłogowego:
http://www.irbj.pl/porady/62_podlogowka_a_kociol_weglowy/
no i jeszcze ta regulacja to nie jest taka jak w kotle np gazowym i
po prostu może okresami grzać wodę do temperatury wyższej niż
pożądana do ogrzewania podłogowego :cry: będzie piekło w pięty???

Aby nie przegrzać podłogi stosuje się............(było juz wiele razy wiec nie będę powtarzał). Skoro więc występuje tu nadwyżka chciałbym ja gromadzić w buforze i do tego właśnie sprowadza sie mój post

Czy ktoś odpowie mi na wcześniejsze pytania?


Jak długo kominek/piec o mocy np. 24 kW będzie nagrzewał bufor ok 1000 l ?
Jak długo 180 m2 podłogówki będzie czerpać energie z tego bufora?

beton44
28-10-2006, 18:10
no rzeczywiście nic nie doradzę mądrego jak już wszystko ustalone :P


ale przynajmniej :

Szczęść Boże - w obsłudze /wcześniej budowie/ nadmiernie i niepotrzebnie rozbudowanej i skomplikowanej instalacji centralnego ogrzewania....

MARIO345
01-11-2006, 22:36
witam
ola2chris
w 1 tonie wody można zgromadzić około 50-60 kWh użytecznej energi, co przy poborze około 4 kwh daje czas około 14 godzin( 14 godzin będziesz rozładowywał ten bufor

więcej w wątku adama_mk 'rozważania nad toną wody'
coś podobnego planuję u siebie z tym tylko że zbiornik większy 1,5 m3, i zamiast pieca na ekogroszek będzie piec elektryczny ( chcę ładować bufor w nocnej taryfie)
mario345