PDA

Zobacz pełną wersję : Użytkownicy went. mechanicznej - pytanko



MaroW
26-10-2006, 14:14
Drodzy użytkownicy wentylacji mechanicznej oraz ew. znawcy, potrzebuję rady. Czy należy zamontować wywiew z wiatrołapu/ganku? Pomieszczenie będzie oddzielone drzwiami od reszty korytarza. Pomieszczenie jest małe 1,6x2m, często będą otwierane drzwi (wiadomo), będzie tam chłodno, etc. Czy punkt wywiewu jest tam konieczny czy można sobie darować? Jak Wy to macie rozwiązane.

Z góry dzięki za odp.

Pozdrawiam
M

Pietrov
26-10-2006, 14:42
Wentylacja mechaniczna w tak małym pomieszczeniu, w dodatku często przewietrzanym (drzwi wejściowe), raczej nie jest potrzebna. Jeżeli pomieszczenie nie jest narażone na przegrzewanie się latem, nadmierną wilgoć czy jakieś nieprzyjemne zapachy to można zrezygnować.

czajnik
26-10-2006, 15:22
Zasadniczo nie wentyluje się wiatrołapów za pomocą wentylacji mechanicznej.

gaga2
26-10-2006, 20:31
nie mam wentylacji w wiatrołapie.... i żałuję...
Niby wietrzy się przy otwieraniu drzwi, ale to nie zapewnia stałej wymiany powietrza. A w wiatrołapie trzyma się buty, mokre kurtki, czasami rowerki dzieci, gumiaki po powrocie z ogrodu..... i zdecydowanie wentylacja jest tak potrzebna.
Pozdrawiam,
gaga2
PS. Ten brak wentylacji w wiatrołapie to jedna z nielicznych -= w moim odczuciu - niedoróbek w naszym projekcie went. mech.

Gurthg
26-10-2006, 23:04
Ja mam zaplanowane rurę fi 80 doprawadzoną do ... szafy na kurtki.
Jak się to sprawdza powiem za rok.

imwbudowa
27-10-2006, 07:02
my jeszcze co prawda nie uruchomiliśmy, ale nie mamy w wiatrołapie, mamy obok w pomieszczeniu gospodarczym (czystym), więc drzwi mogą być uchylone na stałe, jakby brakowało świerzego powietrza.

Dopuser
27-10-2006, 07:40
Czy należy zamontować wywiew z wiatrołapu/ganku? Pomieszczenie będzie oddzielone drzwiami od reszty korytarza. Czy punkt wywiewu jest tam konieczny

Wywiew nie jest tam konieczny... ale ja mam zainstalowany tam nawiew... zrobiony świadomie z myślą o jesieni i zimie...

Urticae
27-10-2006, 08:26
nie zrobiłem i żałuję. Czasem czuć tam zapach starych kapci. Zrobiłbym wywiew.
pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
27-10-2006, 08:29
Nawiew do wiatrołapu spowoduje przedostawanie się zapachów (o których wspomina gaga2) do wnętrza domu.
W wiatrołapie przydało by sie wyprowadzenie odrębnego, o małym przekroju kanału wentylacji grawitacyjnej .
Zwykle jednak usytuowanie wiatrołapu utrudnia wykonanie takiej wentylacji.

damiang
27-10-2006, 08:44
nie mam wentylacji w wiatrołapie.... i żałuję...
Niby wietrzy się przy otwieraniu drzwi, ale to nie zapewnia stałej wymiany powietrza. A w wiatrołapie trzyma się buty, mokre kurtki, czasami rowerki dzieci, gumiaki po powrocie z ogrodu..... i zdecydowanie wentylacja jest tak potrzebna.
Pozdrawiam,
gaga2
PS. Ten brak wentylacji w wiatrołapie to jedna z nielicznych -= w moim odczuciu - niedoróbek w naszym projekcie went. mech.
Mam to samo!
Co prawda mam tam kanał wentylacji grawitacyjnej, ale nie ma za bardzo nawiewu, więc działa marnie.
Teraz zrobiłbym tam mały wywiew went. mechanicznej.

Dopuser
27-10-2006, 08:52
Nawiew do wiatrołapu spowoduje przedostawanie się zapachów (o których wspomina gaga2) do wnętrza domu.


Mhm... może właśnie dzięki memu nawiewowi raczej nie odczuwam z sieni żadnych zapachów... po prostu osuszanie jest szybkie i wilgoć nie ma szans... podobnie zresztą mam w łazience, gdzie występuję przecież o wiele więcej wilgoci...

sSiwy12
27-10-2006, 09:05
Wiatrołap oprócz wielu innych funkcji, spełnia podstawowe zadanie (zgodnie z przepisami) jakim jest funkcja bufora (śluzy) termicznego (termicznej) - w celu ograniczenia strat energi grzewczej. Z tego względu drzwi zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne powinny być "szczelne". Biorąc to pod uwagę to, oraz wymienione wczesniej niedogodności, wydaje sie, że zastosowanie wentylacji (zarówno mechanicznej jak i grawitacyjnej) w wiatrołapie jest raczej niepożądane.

gaga2
27-10-2006, 09:08
OK, tylko co z tymi niepożądanymi zapachami?
nawiew i wywiew? Masz jakiś innym pomysł?
Mnie to już zaczyna doskwierać.
Pozdrawiam,
gaga2

wbrat
27-10-2006, 09:18
Jak planowałem swoją wentylację to chciałem zrobić wyciąganie powietrza z wiatrołapu (dokładniej umieszczone w szafie w wiatrołapie). Uznałem, że w ten sposób będę wyciągał brzydkie zapachy z tego pomieszczenia.

Jednak osoba, która zajmuje się projektowaniem went. mech. powiedziała, że zazwyczaj nie robi się wywiewu z wiatrołapu, ponieważ jest to pomieszczenie dość chłodne (a zimą czasem bardzo chłodne - zależy czy jest tam grzejnik czy nie) przez co ograniczać będzie sprawność rekuperatora (powietrze przechodzące przez rekuperator będzie chłodniejsze, więc odzysk ciepła będzie mniejszy).

Nie wiem na ile powyższy argument jest prawdziwy, ale mnie to przekonało. Ponadto jak z wiatrołapu będzie powietrze wyciągane, to na jego miejsce będzie musiało pojawić się nowe - i teraz jest pytanie - skąd będzie zaciągane: z części mieszkalnej czy z dworu...

sSiwy12
27-10-2006, 09:28
Wbrat - zależy które drzwi otworzysz.
Dopuser - nawiew w łazience ??? Przecież w takim wypadku wilgoć z łazienki rozprowadzana jest po całym domu! Nie jest to "klasyka".

Sail
27-10-2006, 10:01
wbrat
Troszkę pewnie obniży sprawność odzysku bo ciepła będzie mniej - ale o ile? Przecież taki wiatrołap ma powierzchnię, a więc i kubaturę znikomą w porównaniu do reszty pomieszczeń wentylowanych, więc ilość powietrza z niego też będzie jakaś niewielka. Osobiście uważam, że wywiew z wiatrołapu nie jest złym pomysłem, no i zawsze można dać kratkę w drzwiach wewnętrznych co siłą rzeczy podniesie temperaturę w wiatrołapie i już będziesz mieć "większą" sprawność :wink:

Dopuser
27-10-2006, 10:10
Dopuser - nawiew w łazience ??? Przecież w takim wypadku wilgoć z łazienki rozprowadzana jest po całym domu! Nie jest to "klasyka".

??? To jak inaczej mam ogrzewać cały dom, w tym i łazienkę, jak nie przez nawiew ? Poza tym w łazience jest też zwykły kanał wywiewny... "wilgoć ucieka" raczej tamtędy...

sSiwy12
27-10-2006, 10:11
Ale my tu piszemy ( w tym ja) o wentylacji.

Zbigniew Rudnicki
27-10-2006, 10:12
... jak z wiatrołapu będzie powietrze wyciągane, to na jego miejsce będzie musiało pojawić się nowe - i teraz jest pytanie - skąd będzie zaciągane: z części mieszkalnej czy z dworu...
Z części mieszkalnej.
Wówczas :
- Temperatura w wiatrołapie podniesie się
- Zapachy nie przenikną do wnętrza domu
- Ciepłe powietrze z wnętrza domu w ramach wentylacji musi i tak niestety wypływać na zewnątrz. My kierujemy je w małej części do wiatrołapu, zmniejszając tylko przepływ przez kuchnię, łazienkę i WC na zewnątrz.

Dopuser
27-10-2006, 10:14
Ale my tu piszemy ( w tym ja) o wentylacji.

Dokładniej: o wentylacji mechanicznej... mam system ogrzewania nadmuchowego w którym właśnie wentylacja mechaniczna stanowi jeden z elementów...

Sail
27-10-2006, 10:29
Ale my tu piszemy ( w tym ja) o wentylacji.

Dokładniej: o wentylacji mechanicznej... mam system ogrzewania nadmuchowego w którym właśnie wentylacja mechaniczna stanowi jeden z elementów...

Ale jednak system wentylacji mechanicznej i ogrzewania nadmuchowego to jednak troche inne bajki :wink:

sSiwy12
27-10-2006, 10:31
To są z założenia inne systemy i rządzą się innymi prawidłowościami (zasadami). W "czystej" wentylacji (zarówno mechanicznej, jak i grawitacyjnej) z pomieszczeń "brudnych" (kuchnia, łazienka, WC) powietrze jest "wyciągane" aby usunąć zapachy jak i wilgoć.
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić (bez urazy), aby "zapachy" z ubikacji były równoznaczne z ogrzewaniem tym pradem powietrza np. w salonie.
A w rozwiązaniu, które Ty proponujesz, taka możliwość istnieje.
Dlatego dużą sztuką jest w takim przypadku "zrównoważenie" wentylacji z ogrzewaniem nadmuchowym.

Dopuser
27-10-2006, 10:47
[quote="Dopuser"][quote=sSiwy12]
Ale jednak system wentylacji mechanicznej i ogrzewania nadmuchowego to jednak troche inne bajki :wink:

Tylko trochę... np. teraz mam włączony nawiew w całym domu bez ogrzewania... ot, po prostu odświeżam powietrze... czy to nie jest azali tylko i wyłacznie wentylacja mechaniczna ? A latem to niby co u mnie działa ? Przecież nie ogrzewanie...
W obecnym wątku ograniczam się tylko do wentylacji...

Dopuser
27-10-2006, 10:51
A w rozwiązaniu, które Ty proponujesz, taka możliwość istnieje.


Taka możliwośc istnieje u każdego niezależnie od rodzaju ogrzewania... u mnie, przy zamkniętych drzwiach łazienkowych "zapachy" i wilgoć raczej wydostaną się przez kanał wentylacyjny w kominie... nadćiśnienie i cug wymuszony nadmuchem zrobi swoje...

Sail
27-10-2006, 11:36
Taka możliwośc istnieje u każdego niezależnie od rodzaju ogrzewania... u mnie, przy zamkniętych drzwiach łazienkowych "zapachy" i wilgoć raczej wydostaną się przez kanał wentylacyjny w kominie... nadćiśnienie i cug wymuszony nadmuchem zrobi swoje...

Sposób ogrzewania i ewentualne rozchodzenie sie zapachów łaczą się tylko w przypadku ogrzewania nadmuchowego. Przy ogrzewaniu nazwijmy go klasycznym za ewentualne rozprzestrzenianie się(lub nierozprzestrzenianie) zapachów odpowiada wentylacja.

Owszem ogrzewanie nadmuchowe "zawiera w sobie wentylację" i jest odpowiedzialne również za doprowadzenie świeżego powietrza.

Wentylacja mechaniczna nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem i ma zapewnić wymianę powietrza w budynku. I realizuje się ją tak, aby zapach z pomieszczeń takich jak np. łazienki nie rozprzestrzeniały się poza te pomieszczenia.

sSiwy12
27-10-2006, 11:49
A w rozwiązaniu, które Ty proponujesz, taka możliwość istnieje.


Taka możliwośc istnieje u każdego niezależnie od rodzaju ogrzewania... u mnie, przy zamkniętych drzwiach łazienkowych "zapachy" i wilgoć raczej wydostaną się przez kanał wentylacyjny w kominie... nadćiśnienie i cug wymuszony nadmuchem zrobi swoje...
Sam widzisz, że masz dwa niezależne systemy. Jeden grzewczy "dmucha" ciepłe powietrze do łazienki, a drugi wentylacyjny (wentylacja grawitacyjna) usuwa to powietrze kominem wentylacyjnym.

Sail
27-10-2006, 11:56
Sam widzisz, że masz dwa niezależne systemy. Jeden grzewczy "dmucha" ciepłe powietrze do łazienki, a drugi wentylacyjny (wentylacja grawitacyjna) usuwa to powietrze kominem wentylacyjnym.

Eeee, a jaki to ma sens? Bo wydawało mi się, że przy ogrzewaniu nadmuchowym to powietrze krąży w recyrkulacji, z niewielką domieszką powietrza świeżego. Chyba, że chodzi właśnie o uniknięcie rozprzestrzeniania sie zapachów? Ale takie wywalanie ogrzanego powietrza kominem wentylacyjnym poza budynek to chyba jest mało ekonomiczne....

Dopuser
27-10-2006, 12:31
Wentylacja mechaniczna nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem...

Oj, ma i to wiele... cały system grzewczy to nic innego jak wentylacja mechaniczna z dmuchawą ciepłego powietrze... świeżego lub zmieszanego ze świeżym, w zależności od ustawienia czerpni zewętrznej... gdyby nie było świeżego powietrza trudno by mówić o wentylacji jako takiej, prawda ? A gdy wyłączysz część grzewczą, pozostawiając tylko nadmuch to co otrzymasz ?

sSiwy12
27-10-2006, 12:43
Wentylacja ma nie wiele wspólnego z systemem grzewczym - inne zadania. Natomiast ogrzewanie nadmuchowe pełni (lub może pełnić) również funkcje wentylacyjne. Ot tyle.

Sail
27-10-2006, 12:44
Wentylacja mechaniczna nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem...

Oj, ma i to wiele... cały system grzewczy to nic innego jak wentylacja mechaniczna z dmuchawą ciepłego powietrze... świeżego lub zmieszanego ze świeżym, w zależności od ustawienia czerpni zewętrznej... gdyby nie było świeżego powietrza trudno by mówić o wentylacji jako takiej, prawda ? A gdy wyłączysz część grzewczą, pozostawiając tylko nadmuch to co otrzymasz ?

Ale Ty wciąż piszesz o ogrzewaniu nadmuchowym, a my uparcie o wentylacji mechanicznej. Ogrzewanie nadmuchowe realizuje ci funkcje wentylacji, ale wentylacja mechaniczna nie zrealizuje ci funkcji ogrzewania - to dwa różne systemy i należy je rozpatrywać osobno. Autor wątku pytał o wentylację mechaniczną a nie o wentylację przy okazji ogrzewania nadmuchowego - reozdzielmy te dwie rzeczy. :wink:

Dopuser
27-10-2006, 13:45
... Autor wątku pytał o wentylację mechaniczną a nie o wentylację przy okazji ogrzewania nadmuchowego - reozdzielmy te dwie rzeczy. :wink:

Załóżmy że montuję w domu tylko nadmuch (bez czynnika grzewczego), powietrze rozprowadzam za pomocą kanałów i kratek wentylacyjnych. Co wtedy otrzymuję ?

Poza tym na stronie muratora czytam:

Posłużę się definicjami zaproponowanymi w Normie Europejskiej EN 12792: 2003 zawierającej symbole i terminologię, które są stosowane w Normach Europejskich dotyczących „Wentylacji budynków” opracowanych przez CEN/TC 156:

* - wentylacja mechaniczna jest to wentylacja ze wspomaganiem zasilanych elektrycznie urządzeń wprawiających powietrze w ruch,


Gwoli ścisłości: piec nadmuchowy zawiera w sobie wentylator i grzałkę... mogą pracować razem (opcja grzanie) lub oddzielnie (opcja wentylacja, ew. klimatyzacja)... w dyskusji skupmy się na funkcji wentylacyjnej i zapomnijmy o funkcji grzewczej... no chyba że inaczej rozumiemy pojęcie wentylacji mechanicznej...

imwbudowa
27-10-2006, 13:58
o matko człowieku, ale się upierasz, my cały czas mówimy o wentylacji mechanicznej z użyciem rekuperatora, w którym zasadą jest wyciąganie powietrza z m.in. łazienki. - ZERO NADMUCHU. Ty nawet jak nie podgrzewasz powietrza to i tak go nadmuchujesz, my NIE. Acha, i nie ma kominów wentylacyjnych, a powietrze jest dostarczane szparą i kratką w drzwiach łazienkowych.

sSiwy12
27-10-2006, 14:50
A może to Cię przekona?
Aby spełnić wymogi wentylacyjne potrzeba, dla domu o DOWOLNEJ powierzchni dla 3 osób + kuchnia + 2 łazienki, wymienić powietrze w ilości około 200m3/h i to tylko wtedy, gdy w domu są te osoby. Spróbuj ogrzać taką ilością powietrza dom o powierzchni np. 300m2 przy temperaturze zewnetrznej -20.
Wydajność maksymalną dla wentylacji określa się na poziomie 1 wymiana na godzine kubatury pomieszczeń wentylowanych - potrzebną wtedy kiedy robimy duże przyjęcie.

Dopuser
27-10-2006, 15:05
o matko człowieku, ale się upierasz

Idę w zaparte ! :)


my cały czas mówimy o wentylacji mechanicznej z użyciem rekuperatora, w którym zasadą jest wyciąganie powietrza z m.in. łazienki. - ZERO NADMUCHU.


Mhm... czytam ponownie i nie widzę słowa o rekuperatorze... poza tym z zasady działania rekuperatora (wymiennika krzyżowego):

Świeże powietrze kanałem wlotowym zasysane jest do wnętrza urządzenia, gdzie przechodzi przez filtry, które wyłapują drobiny kurzu oraz alergeny, pyłki traw i drzew. Następnie powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła ogrzewane jest ciepłem oddanym przez powietrze usuwane. Podgrzane powietrze tłoczone jest następnie do wentylowanych pokoi...

Koliduje to co nieco z Twoją wypowiedzią o rekuperatorze...

sSiwy12
27-10-2006, 15:07
Fakt gafa straszna, tym bardziej, że bez REKU też jest "nadmuch".

imwbudowa
27-10-2006, 15:11
o matko człowieku, ale się upierasz

Idę w zaparte ! :)


my cały czas mówimy o wentylacji mechanicznej z użyciem rekuperatora, w którym zasadą jest wyciąganie powietrza z m.in. łazienki. - ZERO NADMUCHU.


Mhm... czytam ponownie i nie widzę słowa o rekuperatorze... poza tym z zasady działania rekuperatora (wymiennika krzyżowego):

Świeże powietrze kanałem wlotowym zasysane jest do wnętrza urządzenia, gdzie przechodzi przez filtry, które wyłapują drobiny kurzu oraz alergeny, pyłki traw i drzew. Następnie powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła ogrzewane jest ciepłem oddanym przez powietrze usuwane. Podgrzane powietrze tłoczone jest następnie do wentylowanych pokoi...

Koliduje to co nieco z Twoją wypowiedzią o rekuperatorze...
nie koliduje, wyciągane jest z łazienki, a poza tym z kuchni, pomi. gosp. i innych tym podobnych pomieszczeń (wilgotnych, śmięrdzących itd.), natomiast do pokoi jest tłoczone.
Wiesz, ja jestem laikiem (tzn. zwykłym użytkownikiem, który ma wiedzieć tyle ile trzeba przy zamawianiu), ale z postów użytkowników nie trudno było się domyśleć o co im chodzi.

Dopuser
27-10-2006, 15:16
Aby spełnić wymogi wentylacyjne potrzeba, dla domu o DOWOLNEJ powierzchni dla 3 osób + kuchnia + 2 łazienki, wymienić powietrze w ilości około 200m3/h i to tylko wtedy, gdy w domu są te osoby. Spróbuj ogrzać taką ilością powietrza dom o powierzchni np. 300m2 przy temperaturze zewnetrznej -20.
Wydajność maksymalną dla wentylacji określa się na poziomie 1 wymiana na godzine kubatury pomieszczeń wentylowanych - potrzebną wtedy kiedy robimy duże przyjęcie.

Przyznam że nie kumam o co Ci chodzi z tym ogrzewaniem... możesz jaśniej ?
Co do wydajności wentylacji mechanicznej: skąd te dane ? Zagooglowałem i mam iine dane:

Sugerowana krotność wymiany powietrza na 1h:

Pomieszczenie Krotność

łazienka 5-8
ubikacja 4-5
toaleta publiczna 10-15
kuchnia 5-10
pomieszczenie mieszkalne 0,5-2
pomieszczenie biurowe 5-7
korytarz, hall 2-4


Mamy zbyt duże rozbieżności... jesteś pewny że chodzi Ci o wymogi wentylacji mechanicznej ?

rafał ...
27-10-2006, 15:17
hej,

początkowo nie miałem wywiewu w wiatrołapie, jednek po kilku miesiącach go dodałem, znalazł się w szafie. Polecam wywyiew z wiatrołapu ze względu na zapachu.

imwbudowa
27-10-2006, 15:25
hej,

początkowo nie miałem wywiewu w wiatrołapie, jednek po kilku miesiącach go dodałem, znalazł się w szafie. Polecam wywyiew z wiatrołapu ze względu na zapachu.
a ja mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy macie podgrzewane podłogi w wiatrołapie? Zaobserwowałam u różnych znajomych, że śmierdzi u tych, którzy mają ogrzewanie podłogowe. Czy coś takiego zauważyliście, czy to tylko przypadek.

Dopuser
27-10-2006, 15:35
Wiesz, ja jestem laikiem (tzn. zwykłym użytkownikiem, który ma wiedzieć tyle ile trzeba przy zamawianiu), ale z postów użytkowników nie trudno było się domyśleć o co im chodzi.

Myslę że jak ktoś ma już system oparty na rekuperatorze to i raczej nie ma problemu zapachów i wilgoci w sieni... ja jestem praktykiem w sensie że korzystam z systemu wentylacji (przy okazji systemu grzewczego) już 4 latka, mam kratkę nawiewną w sieni i problemu w sieni z zapachami (czy wilgocią w łazienkach) nie mam... co więcej, w łazience mam mebelki stricte salonowe, zaadaoptowane pod umywalki, i nie widzę śladu zawilgocenia przez te latka... chcę przez to powiedzieć że wentylacja w wiatrołapie ? jak najbardziej za ! Potwierdzone praktycznie ! :)

sSiwy12
27-10-2006, 15:39
Rozporządzenie Min. Inf. w sprawie warunków technicznych..... np. dla 1 osoby:
§ 149. 1. Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami pracy, powinien odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej wentylacji, przy czym w mieszkaniach strumień ten powinien wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego, lecz być nie mniejszy niż 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt stały w projekcie budowlanym.
Dla łazienek i WC przyjęto 40m3/h, a dla kuchni z oknem i kuchenką gazową 70m3/h, dla elektrycznej 50m3/h.
I stąd owe 200m3/h dla każdej wentylacji - nie tylko mechanicznej.

angi
27-10-2006, 15:44
A czy moglibyście podać mi jakieś namiary na wykonawcę od wentylacji
mechanicznej, bardzo proszę jakiegoś sprawdzonego i niedrogiego.

sSiwy12
27-10-2006, 16:23
Aby spełnić wymogi wentylacyjne potrzeba, dla domu o DOWOLNEJ powierzchni dla 3 osób + kuchnia + 2 łazienki, wymienić powietrze w ilości około 200m3/h i to tylko wtedy, gdy w domu są te osoby. Spróbuj ogrzać taką ilością powietrza dom o powierzchni np. 300m2 przy temperaturze zewnetrznej -20.
Wydajność maksymalną dla wentylacji określa się na poziomie 1 wymiana na godzine kubatury pomieszczeń wentylowanych - potrzebną wtedy kiedy robimy duże przyjęcie.

Przyznam że nie kumam o co Ci chodzi z tym ogrzewaniem... możesz jaśniej ?
Co do wydajności wentylacji mechanicznej: skąd te dane ? Zagooglowałem i mam iine dane:

Sugerowana krotność wymiany powietrza na 1h:

Pomieszczenie Krotność

łazienka 5-8
ubikacja 4-5
toaleta publiczna 10-15
kuchnia 5-10
pomieszczenie mieszkalne 0,5-2
pomieszczenie biurowe 5-7
korytarz, hall 2-4


Mamy zbyt duże rozbieżności... jesteś pewny że chodzi Ci o wymogi wentylacji mechanicznej ?
Nie wiem skąd te dane. I kto je publikuje - może wytwórca wentylatorów, który chce sprzedac jak najwieksze?
No bo tak. Wentylacja ma za zadanie dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza potrzebnej do oddychania i spalania przez przykładową kuchenkę gazową, oraz do usunięcia wilgoci produkowanej przez człowieka, łazienkę i kuchnię. Co do tego ma kubatura pomieszczenia?
Czy wanna w pomieszczeniu 20m2(50m3) "wyprodukuje" wiecej wilgoci, niż ta sama wanna w pomieszczeniu 5m2(12,5m3), a człowiek przebywający w pomieszczeniu 50m2 (125m3) potrzebuje wiecej niż w pomieszczeniu 10m2 (25m3).

Dopuser
27-10-2006, 16:33
Rozporządzenie Min. Inf. w sprawie warunków technicznych..... np. dla 1 osoby:
§ 149. 1. ...w mieszkaniach strumień ten powinien wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego, lecz być nie mniejszy niż 20 m3/h na osobę
Dla łazienek i WC przyjęto 40m3/h, a dla kuchni z oknem i kuchenką gazową 70m3/h, dla elektrycznej 50m3/h.
I stąd owe 200m3/h dla każdej wentylacji - nie tylko mechanicznej.

He,he... zacytowałeś bardzo dobre wymogi (minimalne !) dotyczące instalacji wentylacyjnej... odwróce pytanie: powiedz mi jak chcesz ogrzać u siebie taką ilość powietrza przy temperaturze zewnętrznej -20stC zapewniając jednocześnie ciągłe wentylowanie pomieszczeń ???

Pootwierasz okna na oścież czy jak ? 8)

sSiwy12
27-10-2006, 16:47
Oczywiście, że minimalne, to znaczy w pełni zabezpieczajace potrzeby wentylacyjne - co odpowiada minimalnej wydajności wentylatora. Wartość maksymalną (najwyższy bieg wentylatorów centrali) określa się jako kubatura pomieszczeń wentylowanych x 1 - stosowaną raczej do przewietrzenia (szybkiego) pomieszczeń w razie "spalonej kapusty" czy przyjęcia z dużą ilością palaczy.
Ogrzewnie, każde inne niż nadmuchowe, bo ilość powietrza nie ma tu znaczenia - przepraszam ma jeśli bedzie go za dużo (dot. wymiany). Dobrze działajaca wentylacja może "pożreć" do 20% energii potrzebnej do ogrzania budynku. Zła wentylacja do 40%. Wentylacja z REKU około 10%. Tak czy inaczej wentylacja powoduje straty w ogrzewaniu, tak jak sciany, okna itp.
Ale, aby bardziej ogrzać pomieszczenia nie muszę sterować ilością powietrza z wentylacji - pod warunkiem prawidłowej jej dzialania, bez względu czy jest mechaniczna, czy grawitacyjna.