PDA

Zobacz pełną wersję : porotherm 25 czy 30???



lidiasiem
26-10-2006, 19:39
W projekcie który chcemy zakupić mamy poortherm 30, nie wiem czy mozliwa byłaby zmiana na 25, wiem już że na 1 m ściany jest 10 zł drożej przy 30 ale za to ma mniejszy współczynnik przenikania ciepła (30- 0,6; 25-1,2)
A jednak o wiele bardzej popularne są porothermy 25, dlaczego??????
Czy chodzi tylko o cenę? może dostępność? a może nie warto dawać 30 lepiej dać grubszą warstwę styropianu?????
Powiedzcie wasze zdanie bo ja na razie jestem laikiem w tych sprawach i gubię się w gąszczu informacji , a to chyba akurat jest ważne i to już przy wyborze projektu.

Olsen
26-10-2006, 19:40
A może lejer 25 p+w

lidiasiem
26-10-2006, 19:48
no oczywiście leier chyba też może być,a może poromur to pytanie może być tematem innego mojego postu , chociaż takich pytań to na forum pewnie od groma.
moje pytanie dotyczy raczej 25 czy 30????????

zibicwikla
26-10-2006, 21:56
W projekcie który chcemy zakupić mamy poortherm 30, nie wiem czy mozliwa byłaby zmiana na 25, wiem już że na 1 m ściany jest 10 zł drożej przy 30 ale za to ma mniejszy współczynnik przenikania ciepła (30- 0,6; 25-1,2)
A jednak o wiele bardzej popularne są porothermy 25, dlaczego??????
Czy chodzi tylko o cenę? może dostępność? a może nie warto dawać 30 lepiej dać grubszą warstwę styropianu?????
Powiedzcie wasze zdanie bo ja na razie jestem laikiem w tych sprawach i gubię się w gąszczu informacji , a to chyba akurat jest ważne i to już przy wyborze projektu.
Ale nie zamierzasz budować z porothermu 25 lub 30 w technologi jednowarstwowej? Jeżeli nie, to nie ma znaczenia czy 25 czy 30(nota bene gdzieś jest przekłamanie w tych wspólczynnikach przenikalności). Dasz 2 cm więcej ocieplenia i bedzie to samo i pewnie taniej. Ja mam pth25 i 12 i gdzie niegdzie 14cm wełny. Jest ok.pamietaj ściana to nie jedyne miejsce ocieczki ciepła

kze
26-10-2006, 22:14
Skoro w projekcie jest pth 30 to prawdopodobnie wyliczenia są porobione pod kątem takiej a nie innej grubości ściany. Musisz spytać się architekta adaptującego projekt czy mozna zmienić grubość ściany na MNIEJSZY. Jeśli w projecie byłoby pth25 to możesz zmieniać sobie na pth 30. Ale przy odchudzeniu ściany spytałbym się architekta, który adaptuje Twój projekt. Jeśli on powie (a najlepiej napisze), że można zmienić na cieńszą ścianę to OK. Przy ścianie 2w (a sądzę, że tu taka ścian będzie) warstwa pth 25 lub pth 30 odpowiada za część nośną budynku, a za ocieplenie warstwa styropianu lub wełny. Jak chcesz uzyskać lepsze ocieplenie to daj grubszą warstwę styropianu lub wełny.

lidiasiem
27-10-2006, 06:32
ze ściany producenta ma takie oto wartości
Dla 30:
Dane techniczne

Wymiary 300x248x238 mm
Masa ok. 14 kg/szt.
Zużycie 16 szt./m²
Zużycie zaprawy 20 l/m²
Klasa wytrzymałości 10 i 15
Współczynnik przenikania ciepła U=0,68 W/m²K****zaprawa zwykła

Dla 25:

Dane techniczne

Wymiary 250x373x238 mm
Masa ok. 18 kg/szt.
Zużycie 11 szt./m²
Zużycie zaprawy 16 l/m²
Klasa wytrzymałości 10 i 15
Współczynnik przenikania ciepła U=1,20 W/m²K**
**zaprawa zwykła


Ponieważ m2 ściany z 30 jest o 10 zł droższy, chciałam się dowiedzieć co mi daje ten wydatek, bo jeżeli mam być szczera to wolałabym dać 20 cm styropianu. No ale ja się nie znam więc proszę o Wasze zdanie


[/b]

lidiasiem
27-10-2006, 06:35
oczywiście chodziło mi o stronę porothermu, a nie ścianę :lol:
jak widzicie wszystko mi się kojarzy z tym, dzisiaj to nawet mi się śniły te pustaki :-?
co to się porobiło???!!!!

ciesiel
27-10-2006, 08:59
Przy ścianie dwuwarstwowej izolacją jest ocieplenie a nie ściana.
Jeśli walczysz o koszt to buduj ścianę z najtańszego materiału spełniającego normę wytrzymałości i nie patrz na jego izolacyjność, dobierzesz później grubość i materiał izolacji.
Wszystkie materiały typu poro-cośtam, i betony gsm'owe przepraszam komórkowe są do budowania ścian jednowarstowych. Polska to bardzo bogaty kraj, tu większość buduje z materiału skalkulowanego cenowo na ścianę jednowarstwową a potem ją ociepla. Jeśli zaliczasz się tak jak ja do tych mniej zamożnych nie daj się omamić. Buduj z Max'a, silikatu, a jeśli z poro lub komórko to dobierz jej grubość i nie ocieplaj.

WojtekSz
28-10-2006, 20:35
ściana jednowarstwowa - pod względem mostków cieplnych - bardzo słabo toleruje niedoróbki konstrukcji i wykonania. Z tego punku widzenia, jesli projektant nie ma nic przeciwko wybrałbym ściane 25cm i powiekszyłbym grubość ocieplenia - nawet o te 5 cm tzn do minimum 15cm.
pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
28-10-2006, 21:20
Różnica między PTH30 i PTH25 to nie tylko różnica grubości.
Inna jest budowa komór.
PTH30 dobry jest na ściany zewnętrzne. PTH25 na ściany konstrukcyjne wewnętrzne.

beton44
29-10-2006, 08:02
no i nie wszyscy wykonawcy sobie radzą z tym porothermem:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84492


:P



chociaż to trudne do uwierzenia ale jednak możliwe...


wybierz jakiś "tradycyjny" pustak, np żwirobetonowy tam już się chyba nie da pomylić jak go układać...

http://www.betmar.pl/img/zd_35.jpg


jakoś nie było jeszcze zdjęć że położyli go tymi szczelinami "na płask"...

FREDY
29-10-2006, 13:17
pth30 ma inaczej rozłożone szczeliny - w poprzek muru. Przez to lepiej się trzymają kołki. W pth25 wieszanie czegokolwiek ciężkiego jest koszmarem.
A najlepszy jest zwykły MAX. :wink: