PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka droga budowy jest lepsza ??



labo_test
26-10-2006, 19:58
Mam zamiar wybudować garaż na swoim podwórku, tylko mój ojciec prowadzi działalność gospodarczą. Mam za dwie możliwe drogi do budowy tego garażu jedna jako osoba prywatna lub na firmę ojca. Zastanawia minie jedynie która jest lepsza ?? Gdzie będę mógł więcej zaoszczędzić ??
Pozdrawiam dziękuje za porady.

labo_test
27-10-2006, 09:02
Czy ktoś może sie wypowiedzieć czy nikt się tu na tym niezna ????

27-10-2006, 09:12
... jako osoba prywatna lub na firmę ojca. Zastanawia minie jedynie która jest lepsza ?? Gdzie będę mógł więcej zaoszczędzić ??
...
wiecej zaoszczedzisz budując za forse ojca ...

pzdr

agnieszkakusi
27-10-2006, 09:15
jesli ojciec rozlicza się na książce to więcej w ten sposób oszcezziesz. Odliczenia vatu...

irreality
27-10-2006, 09:21
A na czym tu można zaoszczędzić? Chyba tylko na podatkach... bo na budowaniu raczej nie. Popytaj raczej jakiegoś doradce podatkowego lub łebskiego księgowego niż tutaj.

Jeżeli firma ojca prosperuje dobrze i posiada jakiś park maszynowy to może i warto zbudować. Można wtedy zapewne odliczyć cały VAT oraz amortyzować garaż jako środek trwały.

Natomiast jeżeli jest to niewielka działalność i firma nie posiada dedykowanych samochodów (tzn. będących w pełni własnością firmy) to nie wierzę, że pierwszy lepszy kontroler skarbowy nie zakwestionuje tych kosztów i odliczeń...

Taki "przekręt" to ma bardzo krótkie nogi. Czasy kiedy można było pchać "w koszty" wszystko się skończyły dawno i jeżeli nie masz odpowiednio szerokich pleców to musisz wykazać sensowny związek pomiędzy kosztem a osiągniętym przychodem lub możliwością jego osiągnięcia. A kontrolę można zrobić do 5 lat do tyłu i dowalić takimi karami, że wszelkie "oszczędności" wezmą w łeb.

labo_test
27-10-2006, 19:24
Ojciec posiada samochód do przewozu narzędzi i butli na budowe więc szłoby chyba go wciągnąć.