PDA

Zobacz pełną wersję : Czy rura 110 mm wystarczy?



andre59
27-10-2006, 08:14
Mam zainstalowany pod posadzką kanał doprowadzający powietrze pod kominek rurą 110 mm.
W firmach kominkarskich twierdzą, że taka średnica rury wystarczy.

Z kolei autorzy artykułów m.in. w Muratorze podają, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury do kominka z wkładem należy doprowadzić 10m3 powietrza na godzinę na każdy kilowat nominalnej mocy cieplnej wkładu.

Przy wkładzie o mocy 10kW daję to 100m3 powietrza w ciągu godziny. Jeżeli ta ilość powietrza miała by przepłynąć kanałem o śr. 110mm (wewn. 104mm, przekrój ok. 85 cm2) to prędkość strumienia powietrza wychodzi prawie 4m/s !!! Całkiem sporo.

W innym miejscu autorzy podają, że do spalenia 1kg drewna potrzeba ok. 8m3 powietrza oraz, że dla wytworzenia 10kWh energii cieplnej w dobej klasy wkładzie potrzeba ok. 3,5 kg drewna. Daje to zapotrzebowanie na powietrze do spalania ok. 28m3 na godzinę.

Różnica niemal czterokrotna.
Rozumiem, że część powietrza jest potrzebna do wentylacji pomieszczenia. Choć powietrze do wentylacji może napływać inną drogą.

We wkładzie kominkowym, który kupiłem łączna powierzchnia otworów doprowadzających powietrze do spalania wynosi ok. 12 cm2 przy maksymalnym otwarciu przepustnicy.

Zatem czy rura średnicy 110mm jest wystarczająca, czy należy pomysleć o dodatkowym kanale doprowadzającym powietrze w pobliże kominka?
Jakie są Wasze doświadczenia?

ESKIMOS
27-10-2006, 08:24
110 wystarczy w zupełnosci.
Awiem to nie na podstawie wyliczen, tylko kilkuletniej przktyki z kominkiem o mocy 16 kW.

Pozdr.

Bard13
27-10-2006, 08:54
110 wystarczy w zupełnosci.
Awiem to nie na podstawie wyliczen, tylko kilkuletniej przktyki z kominkiem o mocy 16 kW.

Pozdr.


Wystarczy w zupełności.
JA do Makrotermu 18kW mam 100mm i nie narzekam, a palę regularnie trzeci sezon

Zonzi
27-10-2006, 10:07
dwa razy kliknąłem :oops:

Zonzi
27-10-2006, 10:08
A czy masz bezposrednie podlaczenie do kominka ? Jesli tak to srednice 125 mm zaleca duza liczba producentow jesli nie to nie ma znaczenia ... byle wlot byl od strony skad najczesciej wieja wiatry. I tak dostarczysz powietrza z wnetrza bo max zapotrzebowanie to 80 l /s

W okreslonych warunkach - silny wiatr z przeciwnej do wlotu powietrza strony budynku (1 na 4 szanse ), wyciag kuchenny niezbilansowany wlotem powietrza moze spowodowac cofke na pomieszczenia.

Bedzie to szczegolnie niebezpieczne przy koncowce spalania i przymknietym doplywie powietrza ze wzgledu na duze ilosci tlenku wegla. Mozna przyjac ze jesli cisnienie w domu spadnie do -10 Pa to gazy z kominka zaczna przedostawac sie do pomieszczen.

I to jest problem ktorym trzeba sie zajac. Ja planuje jakis czujnik tlenku wegla przy kominku polaczony z centralka i zwiekszajacy obroty nawiewu i meczenie wentylatorow o rozwiazania problemu wyciagu kuchennego.

kilka linkow
http://www.woodheat.org/outdoorair/outdoorairmyth.htm

Testy przeprowadzone przez stowrzyszenie budowniczych piecow
http://mha-net.org/msb/html/papers-n/airreq/cmhc-rep.htm

pozdrawiam
Zonzi

andre59
27-10-2006, 11:20
Dziękuję Zonzi za linki.
Ciekawe artykuły.
Wkład, który posiadam nie ma króćca doprowadzenia powietrza do spalania bezpośrednio z zewnątrz.
80 l/s ??? To bardzo dużo - ok. 290 m3/h !
Z pobieżnej lektury przytoczonych testów wynika, że takie zapotrzebowanie ma kominek otwarty.

Mam jeszcze możliwość doprowadzenia powietrza z nieużytkowego strychu i w ten sposób uniezależnienia się od kierunków wiatru.

Bard13
27-10-2006, 11:49
Mam jeszcze możliwość doprowadzenia powietrza z nieużytkowego strychu i w ten sposób uniezależnienia się od kierunków wiatru.

A widzisz różnicę doprowadzania powietrza ze strychu a z pokoju?
Wytworzysz podciścnienie na strychu, które zaciągnie powietrze z domu.
Potem podciśnienie z domu zaciągnie powietrze z zewnątrz i zdziwisz się co tak zimno się robi

andre59
27-10-2006, 13:45
Mam jeszcze możliwość doprowadzenia powietrza z nieużytkowego strychu i w ten sposób uniezależnienia się od kierunków wiatru.

A widzisz różnicę doprowadzania powietrza ze strychu a z pokoju?
Wytworzysz podciścnienie na strychu, które zaciągnie powietrze z domu.
Potem podciśnienie z domu zaciągnie powietrze z zewnątrz i zdziwisz się co tak zimno się robi
Otóż widzę różnicę.
Jak wcześniej napisałem strych jest nieużytkowy i bardzo dobrze wentylowany - szczeliny wentylacyjne w podbitce pod dwuspadowym dachem mają łączną powierzchnię czynną ok. 2000 cm2, są też cztery otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych o przekroju łącznym ok. 800 cm2.
Do tego dochodzą szczeliny wentylacyjne w kalenicy.

Między strychem, a parterem jedyne połączenie stanowią szczelne, składane schody strychowe, także praktycznie nie ma możliwości "zaciągnięcia" powietrza z domu na strych.
Chyba, że wiatr wytworzy podciśnienie na strychu większe niż w pomieszczeniach mieszkalnych i ten dodatkowy kanał zamiast nawiewowym stanie się wywiewowym. Wtedy nie miałby racji bytu.

Czekam na kolejne opinie.

andre59
27-10-2006, 21:04
Podciągam,
może jeszcze ktoś się wypowie?

keny52
27-10-2006, 21:22
witam, tak wystarczy 110, wkominkach jest wypust na 120 redukuje spiro 125, skrecam opaskami i ta zrobilem kilkadziesiat kominkow. pozd. :wink:

JACKIE P
29-10-2006, 22:06
mam pcv 100mm- wystarcza całkowicie dla kominka o mocy 12 kW

Bigbeat
29-10-2006, 22:42
U mnie jest też 110 - co prawda nie próbowałem jeszcze kominka, no go jeszcze nie kupiłem ;)
Ale u wszystkich moich sąsiadów w podobnych domkach też jest 110 - niektórzy używali kominków już zeszłej zimy i jest OK.
Czyli - być może - to wystarcza. (Być może - bo budowanie casusów tylko na tym, że u kilku osób jest OK, to chyba za mało).

JACKIE P
29-10-2006, 22:44
u mnie od roku jest ok - pcv 100mm

am00
30-10-2006, 10:27
Też się martwiłem, bo mam za radą jakiegoś fachowca doprowadzenie w pobliże kominka rurą tylko 75mm, a tu wszyscy na Forum polecają 110 lub więcej. Parę razy przepaliłem w swoim kominku (Tarnava 14kW) i chyba jednak wystarczy.

Zonzi
30-10-2006, 11:00
Andre a planujesz uszczelnic dom bardziej niz standardowo - wentylacja mechaniczne, brak mikrowentylacji w oknach, izolacja dziurek etc :D ???

Teoria teoria ale nasze domy sa jak sito i jak bedzie nizsze cisnienie w domu niz na zewnatrz to powietrze i tak naplynie.

Jak widac u ludzi dziala praktycznie dowolne rozwiazanie. Problem bedzie tylko wtedy kiedy w tych 2 % przypadkow zasilanie z zewnatrz sie nie sprawdzi. Jako rozwiazanie mozna sobie zainstalowac czujnik czadu w dyskretnym miejscu i zasadniczo problem z glowy.

Przecietnie zapotrzebowanie na spalanie przy wlocie powietrza od gory wychodzilo im w testach na poziomie 30 l /s a przy wlocie z dolu dzialal efekt jakby sie dmuchalo na plomien i stad max 80l/s .
Duza czesc tlenu zawarta w strumieniu powietrza nie byla spalana tylko wydmuchiwana na zewnatrz stad teoretyczne rozwazanie ile tlenu do samej reakcji spalania drewna w poszczegolnych etapach sie nie sprawdzalo.

Podsumowujac zostawilbym jak jest tylko dodalbym przepustnice jesli nie ma a po ew. obserwacjach zasilibym dodatkowo ze strychu jakby nie dzialalo.

Pozdrawiam
Zonzi

andre59
30-10-2006, 13:44
Andre a planujesz uszczelnic dom bardziej niz standardowo - wentylacja mechaniczne, brak mikrowentylacji w oknach, izolacja dziurek etc :D ???
No co Ty :D
Nie jestem zwolennikiem odcinania się od świata oraz na razie nie planuję wentylacji mechanicznej :D
Dzięki za informacje.

keny52
30-10-2006, 21:26
witam, 100 wystarczy, montuje nawet przy 24 kw i niemaja inwstorz problemow pozd. :wink:

kze
31-10-2006, 19:03
Ja montuję 80-tkę.. Kominek do celów rekreacji, powinno być OK. Skonsultowałem z kilkoma fachowcami. 8)

flowera
21-11-2006, 10:25
Ja montuję 80-tkę.. Kominek do celów rekreacji, powinno być OK. Skonsultowałem z kilkoma fachowcami. 8)


Czesc czy mozna wiedziec jakie macie kominki i które kominki umozliwiaja podlaczenie besposrednie powietrze z zewtnąrz rura?
Znalazłam do tej pory tylko Fonte-Flamme i Spartherm?
prosze o porade pozdrawiam flowercia

andre59
21-11-2006, 11:28
Ja montuję 80-tkę.. Kominek do celów rekreacji, powinno być OK. Skonsultowałem z kilkoma fachowcami. 8)


Czesc czy mozna wiedziec jakie macie kominki i które kominki umozliwiaja podlaczenie besposrednie powietrze z zewtnąrz rura?
Znalazłam do tej pory tylko Fonte-Flamme i Spartherm?
prosze o porade pozdrawiam flowercia
Francuska firma SUPRA ma w ofercie modele z bezpośrednim dopływem powietrza z zewnątrz:
Temporis i Cristal.

Ja mam SUPRA Tertio 76.
Temporis jest sporo droższy, a Cristal trochę za duży i też dużo droższy.