PDA

Zobacz pełną wersję : pozwolenie na budowę a ogrzewanie gazowe



lukasz1006
27-10-2006, 14:31
witam

mam pytanie w sprawie ogrzewania domu i projektu.
a wiec w wz mam napisane że ogrzewanie nie może być na paliwo stałe.
no i do projektu budynku mam projekt zrobiony na gaz tylko że dostałem ewidentną odmowę na podłączenie gazu -> bo gazowni się nie opłca -> ale teraz jest więcej chętnych ale dopiero powstaje projekt instalacji gazowej i warunki bedą dopiero za kilka miesięcy. i teraz jak to rozwiązać żeby dostać pozwolenie na budowę? chcę zacząć w tym roku budowę a podłączyć się do gazu jak bedzie już infrastruktura poprowadzona - a będzie na 100% na lato 2007.

jak to zrobic żeby dostać pozwolenie na budowę?

Pietrov
27-10-2006, 15:16
Jeśli się gazowa jest jeszcze na tym terenie niewybudowana, to nie otrzymamy od gazowni warunków podłączenia i zapewnienie dostaw gazu (potrzebnego do pozwolenia na budowe).
Można zgłosić do pozwolenia budynek z instalacją gazową, ale ogrzewany instalacją elektryczną (tu większe zapotrzebowanie na prąd :/ ). Jak już będzie sieć gazowa to zgłosi się tylko przyłącze (kotłownie i piec już mamy).
Gorzej jak tej sieci, nie zrobią i zostaniemy na zime z wybudowanym domem i ogrzewaniem elektrycznym (na papierze).

lukasz1006
27-10-2006, 15:23
a trzeba mieć projekt na ogrzewanie elektryczne? w warunkach przyłączenia do sieci mam 10kilowatów. mogą się do tego przyczepić.

Pietrov
27-10-2006, 15:44
W części opisowej, powina być podana charakterystyka energetyczna obiektu, bilans mocy urządzeń elektr., prametry itp. itd. no troche tego jest i elektryk pewnie doliczy extra do ceny podstawowego projektu elektrycznego - trzeba zapytać ile?
Jeśli masz możliwość, to poytaj też innych chętnych na budowe tam, czy mają jakieś rozwiązanie tego problemu.
Może coś prostrzego - ogrzewanie gazem z przydomowego zbiornika albo olejem opałowym ?

lukasz1006
27-10-2006, 17:49
no olejem chciałem ale trzeba projekt zrobić gdzie piec zbiornik na opał itd i trzeba by było kotłownie powiększyć itp. tak mi w starostwie babka powiedziała i tu znowu koszty za projekt i adaptacje kotłowni, ale już wiem że nie bede olejem ogrzewał, to po co mi projekt i ponosić koszty za coś czego nie bedzie? i chyba zostaje rozwiązanie ze zbiornikiem na gaz. czy wystarczy tylko naniesienie zbiornika na mape zagospodarowania terenu? trzeba mieć jakieś warunki na dostarczanie gazu transportem kołowym? chodzi tylko żeby pozwolenie dostać wybudować dom, a potem bede się martwił żeby było mi ciepło.

lukasz1006
27-10-2006, 20:38
czy ktos miał moze podobny problem, że miał juz projekt przystosowany i zagospodarowanie działki do ogrzewania domu gazem - a np. nie dostał pozytywnych warunków na przyłaczenie, na warunki przyłączenia do gazociągu czekałem ponad 2mc. Teraz wszystkim zajmuje się firma z którą wszyscy mieszkańcy podpisali pełnomocnictwa na reprezentowanie w gazowni, ale projeskt dopiero powstaje i warunki dopiero na wiosne bedą.
nie wiem jak ten problem ze starostwem rozwiazać.

lukasz1006
28-10-2006, 13:36
dodam jeszcze że w warunkach mam napisane:

"dopuszcza się ogrzewanie budynków paliwem innym niż gazowe lub elektryczne pod warunkiem, że niekonwencjonalne źródło ciepła uzyska pozytywną opinię rzeczoznawcy iż nie stanowi zagrożenia dla środowiska przyrodniczego oraz uzyska zgodę właściwą na eksploatację."

skąd taka pozytywna opinie wziąć?

do projektu dostałem jeszcze rozwiązanie alternatywne "Instalacja wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewanie kominkowego DGP"

babka w starostwie spojrzała w ten projekt i mi w mawia ze nie moge mieć ogrzewania kominkowego, no a wszyscy w koło mają kominki.

mam projekt na ogrzewanie gazowe ale nie mam warunków na gaz dostane je dopiero za kilka mcy, jak ten problem rozwiązać żeby dostac pozwolenie?.

proszę o pomoc.

sSiwy12
28-10-2006, 15:34
Wpisz ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze-woda. Moc przyłaczeniowa przyznana wystarczy. I tak (prawdopodobnie) robisz ogrzewanie c.o wodne, tak więc niczym nie ryzykujesz.
"babka w starostwie" ma rację o tyle, że ogrzewanie kominkiem nie może być główne.

lukasz1006
29-10-2006, 11:46
ok
dzięki,
zobaczymy czy przejdzie z tą pompą ciepła.
wcześniej wymyśliłem sobie że wpisze ogrzewanie olejowe ale babka powiedziała że musze mieć projekt ogrzewania na olej.

to można zgłosić budynek z instalacją gazową, ale ogrzewany pompą ciepła typu powietrze-woda? kiedy już bedzie gazociąg i dostane warunki pozytywne to tylko przyłącze zgłosić? dobrze rozumiem. projekt gazowy mam ale na pompe ciepła nie trzeba chyba projektu?

sSiwy12
29-10-2006, 11:59
Na ogrzewanie PC nie potrzeba projektu ani uzgodnień. Wpisz ogrzewanie PC, a jako alternatywne, kominek (i gazowe jesli bedzie taka możliwość bez uzgodnienia przyłącza - jesli nie, to nic się nie stanie, bo pozwolenie na budowe i tak muszą Ci wydać, bo spełniasz warunki WZ) . Gmina nie może tego zakwestionowac. Jesli bedą warunki do przyłącza gazowego - uzgadniasz warunki, zgłaszasz i to by był wszysto (mam nadzieję, że tak będzie).

siwy z gosławic
29-10-2006, 18:30
To aż tak się pozmienialo ??

Ja kupiłem gotowy projekt i w nim była już instalacja gazowa. Gazu u nas nie było i nie będzie. Dostałem pozwolenie bez żadnego problemu :)
Dzisiaj robię instalację gazową i kazali mi projekty instalacji złożyć. A te co mam w projekcie domu to mogę sobie wsadzić ....

lukasz1006
09-11-2006, 14:45
Na ogrzewanie PC nie potrzeba projektu ani uzgodnień. Wpisz ogrzewanie PC, a jako alternatywne, kominek (i gazowe jesli bedzie taka możliwość bez uzgodnienia przyłącza - jesli nie, to nic się nie stanie, bo pozwolenie na budowe i tak muszą Ci wydać, bo spełniasz warunki WZ) . Gmina nie może tego zakwestionowac. Jesli bedą warunki do przyłącza gazowego - uzgadniasz warunki, zgłaszasz i to by był wszysto (mam nadzieję, że tak będzie).

no i nie stety na ogrzeanie PC trzeba mieć uzgodnienia itp hmmm tak mi babka w starostwie powiedziała i teraz nie wiem co mam robić, lipa jak nic. kto takie uzgodnienia wydaje? czy mnie babka w bambuko robi?

sSiwy12
09-11-2006, 14:53
A konkretnie jakie uzgodnienia i z kim??!!!!!

lukasz1006
09-11-2006, 16:40
powiedziała że musze mieć badania geologiczne i projekt ogrzewania PC, a na pytanie kto takie coś wykonuje i gdzie to dostane babka powiedział że "nie wiem". chce mieć potwierdzenie z pieczątką na piśmie że nie trzeba projektu. już mam dość tego w poniedziałek umówiłem się na rozmowe ze starostą że se w kulki leci i że za każdym razem coś jej nie pasuje. . swoją droga nie polecam starostwa w Legionowie.

sSiwy12
09-11-2006, 16:55
Kobitka (baba) nie wie co to pompa ciepła, a co tu mówić o różnych systemach. Potraktowała PC jako pompę głębinową - prawdopodobnie.
Co do uzgodnień i projektów, to potrzebne sa takie same jak do ogrzewania elektrycznego - czyli żadne, bo nie potrzebujesz "większej mocy" a w przypadku ogrzewania elektrycznego, zapewnienia od ZE o przydziale mocy moga żądać. Nawet nic nie musisz umieszczać na planie bo PC może być zainstalowana w domu.
Pomijając wszystkie inne aspekty, to ona - ta baba - musi przedstawić Ci podstawę prawną dla takich stwierdzeń. A zapewniam Cie, że nie ma takiego przepisu, który wymaga pisma z pieczatką, że nie trzeba projektu.
Absurd jakiś. Baba do zwolnienia. Nie daj się. Niech poda podstawe prawną. Pisz pismo ze skargą na niekometencje urzędniczki. Jak nie wie niech szuka - za to jej płacą.

lukasz1006
09-11-2006, 18:01
czyli nie ma żadnego przepisu który mówi że musze pieć projekt ogrzewania pompą ciepła?

casandra75
09-11-2006, 18:12
Ale temat :lol: :lol:
Walcz :lol: :lol: to tylko urzędnik :wink: Może zbyt ostro z ta (babką)?
:lol: 8)

lukasz1006
09-11-2006, 18:24
może i ostro ale zamiast pomóc i wyjaśnić szaremu człowiekowi to jeszcze utrudnia

SNCF
09-11-2006, 18:26
ta baba chce "papierka" ale z dużą ilością zer do kieszeni - kumasz?
to typowy polski urzędas
polak polakowi potrafi pametaj

lukasz1006
09-11-2006, 19:28
czy ktoś orientujący się w prawie budowlanym może mi pomóc znaleść treść w której można przeczytać że na budowę pompy ciepła nie jest wymagane uzgodnienia ani pozwoleniea?

sSiwy12
09-11-2006, 19:40
Zaczynasz gadać jak ta baba - bez urazy. Zmień sposób myślenia. To ona ma pokazać na podstawie jakiego przepisu żąda od Ciebie; jakiegoś projektu geologicznego i projektu ogrzewania. Nie ma takiego ogrzewania którego wykonanie wymaga pozwolenia na budowę (nie mylić projektu (planu) przyłączy, a tych PC nie ma więc i one odpadają.
Możesz wszystkie obowiazujące prawa, normy, rozporządzenia czytać i sto razy i nic takiego nie znajdziesz.

lukasz1006
09-11-2006, 19:59
ok dzięki wielkie - pytam bo mi zakręciła w głowie tym wszystkim i mi coś tam z przepisami budowlanymi wyjechała, ale jej słuchac mi sie nie chciało i wyszedłem, nawet architek mój wspominał że te starostwo w legionowie to jakieś zakręcone i nie mają do czego się przyczepić i mu zwróciło już kilka projektów a w inych starostwach wszystko przechodzi, baa nawet od ręki jest załatwiane jak np w nowym dworze mazowieckim, ale jutro tam jade i zażadam na jakiej podstawie i jakich przepisów ona odemnie to wszystko wymaga.

sSiwy12
09-11-2006, 20:07
Pisz jak Ci poszło.