PDA

Zobacz pełną wersję : Zapotrzebowanie energetyczne dla domu



Astomar
28-10-2006, 18:26
Witam serdecznie.
Zwaracam się z prośbą , czy ktos dysponuje danymi poboru urządzeń energetycznych w domu jednorodzinnym. W moim projekcie jest podana moc bierna 12 KW, co to oznacza i jak została ustalona?
Ile pobiera np kuchenka prądu. Dane są mi potzrebne do wpisaniu do wniosku do Energetyki w sprawie przyłącza. Ponadto ile kosztuje przyłącze energetyczne ( linia energ biegnie w drodze przy mojej działce )

Tarkosz
21-12-2010, 20:25
pralka bosch nowa 2000-2300W czyli

kbab
21-12-2010, 20:44
witam, kuchenka z płytą i piekarnikiem może pobierać nawet ponad 8 kW, ale przy pierwszym podpisaniu umowy warto wystąpić o większą moc, a to dlatego że energetyka w przypadku zmiany warunków przyłącza (zwiększenie mocy w przyszłości) pobiera spory haracz. Te 12 to minimum przy kuchence elektrycznej z piekarnikiem, bo do tego dochodzi np mikrofalówka, pralka, może podgrzewacz wody, mocne żelazko, mocny odkurzacz - to wszystko na raz przekroczy 12kW (chociaż nigdy nie będzie włączone jednocześnie). Z uwagi na w/w haracz nie należy zmniejszać mocy na pierwszej umowie, o ile pamiętam to całkowity koszt zwiększenia mocy nawet o kilka kW może kosztować w sumie ponad 2k, nie licząc straconego czasu.

asolt
21-12-2010, 20:46
Witam serdecznie.
Zwaracam się z prośbą , czy ktos dysponuje danymi poboru urządzeń energetycznych w domu jednorodzinnym. W moim projekcie jest podana moc bierna 12 KW, co to oznacza i jak została ustalona?
Ile pobiera np kuchenka prądu. Dane są mi potzrebne do wpisaniu do wniosku do Energetyki w sprawie przyłącza. Ponadto ile kosztuje przyłącze energetyczne ( linia energ biegnie w drodze przy mojej działce )
Nie spotkalem się zeby w projekcie domu jednorodzinnego projektant podawał jakie jest zapotrzebowanie na moc bierną, a tym bardziej 12 kW (poprawnie 12 kVAr)
Prawdopodobnie chodzi o moc czynną. Moce poszczególnych urzadzen sa rózne np kuchenka elektryczna to 1kW lub 1,5 kW, pralka ok. 2 kW , telewizor plazmowy 50" ok 450 W, odkurzacz 1,4 kW, bojler elektryczny 2 kW. Koszt przyłacza uzalezniony jest od rodzaju (kablowe, napowietrzne) odległosci i od dystrybutora.

face
21-12-2010, 21:02
u mnie, malopolska kiedys enion (2005 rok), teraz to juz jakis inny dostawca dostalem do wyboru dla domku jednorodzinnego:

8kw - prad jednofazowy

11kW - prad 3-fazowy, jesli w budynku nie ma plyty elektrycznej

14kW- prad 3 fazowy, gdy w budynku jest plyta grzewcza elektryczna

choc nie mam plyty elektrycznej tylko gazowa wpisalem ja do wniosku i mam 14kW
za przylącz nic nie placilem tylko za tzw przydzial mocy a wynioslo to ok 120zl/kW, w sumie to bylo niecale 1700zl
sytuacja jak u Ciebie, tzn linia na dzialce, dodatkowo w tych pieniadzach wstawiano mi slupa na dzialce, w osi lini energetycznej

adam_mk
22-12-2010, 08:10
"W moim projekcie jest podana moc bierna 12 KW"

W domu mieszkalnym - absurd!

Weź to przeczytaj raz jeszcze!
(już ktoś zwrócił uwagę, że moc bierna to KVAr, co oznacza, że masz ze cztery spore suwnice i piec indukcyjny do topienia metali)

Adam M.